Výběr z informačního bulletinu č. 149
/březen 2017/

Klubové zprávy

_____________________________________

* 18. 2. 2017 Na nejhezčí PF2017 jste letos nominovali zajímavé PF Jirky Hanibala. Jirka byl oceněn lahví dobrého vínka, které mu bylo předáno na našem pravidelném setkání 18. 2. 2017 v Avion58. Ještě jednou gratulujeme!!!

* Pozvánka: 22.4.2016 (opět od 9:30 do 12:30) se bude konat Convention Prague, opět v Holiday Inn Airport Prague. Zastávka MHD "U hangáru".
(zve Vás Martin Štěpánek)

* 22. 2. 2017 Velice rádi bychom Vás pozvali na 59. celostátní setkání klubu AFC, které se bude konat v sobotu 8. dubna 2016 od 9:00 hod v budově Letecké školy Řízení letového provozu ČR u Terminálu 3 (dříve "Jih") na starém letišti Praha-Ruzyně, adresa: K letišti 934 16100 Praha 6. Toto tradiční místo nám pomohl opět zajistit jeden ze zakládajících členů klubu Stanislav Trapp - děkujeme! Učebna je zamluvena na jeho jméno až do 15:00 hod..

* Nový profil letecké společnosti Buddha Air. Profil společnosti Buddha Air si můžete prohlédnout zde:

Profil společnosti Buddha Air >

* 18. 2. 2016 setkání klubu AFC v restauraci Avion58

_________________________________________________ Zajímavosti z dopravy __________

* 10. 1. 2017 Dodatek k malému přeletu DC-3 OK-XDM

Jeden ze čtenářů našeho bulletinu nám poslal dotaz, jak vzniknul název "Dakota"? Takže doplňuji krátkou historii tohoto typu.
Za vším stojí letecký konstruktér a vizionář Donald W. Douglas. K urychlení vývoje prvního celokovového dopravního letadla pro cestující však vedla i tragická nehoda letu Transcontinental and Western Airlines TWA 599 z roku 1931, na kterém havaroval v zásadě dřevěný letoun Fokker F.10 Trimotor.
Americké aerolinky pochopily, že pro náročnou leteckou službu je potřeba nový typ odolného letounu, který by byl postavený z kovu. Byla vyhlášena soutěž na kterou se přihlásil i Donald Douglas a se svým DC-1 zvítězil. Tento typ mohl přepravit až 12 cestujících. Tím byl stanovený počátek veleúspěšné řady letounů DC u Aerolinek.
Zajímavé je, že typ DC-1 byl postavený jen v jednom exempláři. Aerolinkám se velice líbil a možná právě proto podávaly stále nové a nové požadavky. Douglasovi nezbylo nic jiného, než tyto všechny požadavky přetavit rovnou do následujícího typu DC-2. DC-2 už mohl přepravit 14 cestujících. Díky tomu musel dostat nové silnější motory (2× hvězdicový motor Wright Cyclone GR-F53, každý o výkonu 730 hp (540 kW)). Tento letoun se začal úspěšně vyrábět a celkem bylo vyrobeno 193 ks. Celkem pět strojů DC-2 bylo používáno i společností ČLS (Československá letecká společnost). První dvě letadla DC-2 (s. č. 1581, OK-AIA a s. č. 1582, OK-AIB) přepravce získal už v roce 1936 a nasadil je na lince Praha - Vídeň a Praha - Amsterdam. Letadlo OK-AIA však bylo 20. dubna 1936 zničeno při přistávání v nepříznivém počasí při prvním letu pod ČLS. Už koncem roku 1936 však bylo nahrazeno DC-2 s. č. 1562, OK-AIC. Po vzniku protektorátu stroje ČLS brzy dolétaly, vzhledem ke skutečnosti, že podle říšského leteckého práva mohla leteckou dopravu zabezpečovat výhradně Deutsche Lufthansa, která převzala zbytek DC-2 společnosti ČLS.
Němci předali dva letouny DC-2 společnosti ČLS do Finska. První OK-AIB nesl po záboru německou imatrikulaci D-AAIB a v březnu 1941 se dostal k finské společnosti Aero Oy jako OH-DLA. Od 14. května létal jako OH-LDA se jménem "Voima". V roce 1949 stroj převzalo finské letectvo s označením DO-2 a pojmenovalo "Isoo-Antti". Druhou DC-2 ve Finsku byla OK-AIO, která u Aero Oy sloužila nejprve jako OH-DLB, poté OH-LDB "Sisu" a nakonec u finského letectva s trupovým označením DO-3 a jménem "Pikku-Lassi". Vyřazeny byly v roce 1956.
Vraťme se však zpět do Spojených států. Americký kontinent je velký a vzdálenosti přímo vybízejí k masivnímu použití letecké přepravy. V té době se na linkách přes oceány používaly "létající čluny", ale přes kontinent nebyl vhodný nový letoun. Na linkách stále létal nevyhovující a zastaralý letoun dvouplošník Curtiss AT-32 Condor II upravený do lůžkové verze.
Za vším tentokrát stály American Airlines, které objednaly 20 ks letounů ve verzi pro noční lety s lůžky. Původně se počítalo, že nový letoun označený DST ( Douglas Sleeper Transport - volně přeloženo jako spací letadlo) bude pouze verzí DC-2, ale pak se ukázalo, že půjde o úplně nový typ, i když tvarově a technologicky příbuzný. Prototyp DST poprvé vzlétl 17.12.1935. Byl větší než DC-2 a poháněly ho výkonnější motory Wright Cyclone po 661 kW. Kabina cestujících byla rozdělena na 7 boxů s dvojicemi sedadel a stolkem mezi nimi, pojala tedy 28 sedících osob. Při nočních letech se sedadla rozložila, takže vznikla dvě lůžka nad sebou a celek se zakryl závěsem.
AA tehdy odebrala pouze 8 DST a dalších 12 již koupila v úpravě pro 21 sedících cestujících s označením DC-3. Douglas DC-3 měl o polovinu větší kapacitu než DC-2 a jen o málo vyšší provozní náklady. Jakmile se tedy objevil DC-3 většina zákazníků typu DST převedla své objednávky na DC-3. V roce 1938 tvořily DC-3 již 80% letadlového parku civilních aerolinií v USA a na jejich kontě bylo 95 % z celkového objemu americké letecké dopravy.
Po vstupu USA do války americké vojenské letectvo USAF většinu civilních DC-3 zabavilo a objednalo u Douglase výrobu mírně upravené vojenské verze. Douglas tedy u DC-3 zesílil podlahu, instaloval dvoukřídlá vstupní vrata a zjednodušil interiér. USAF označilo typ C-47 Skytrain a vymínilo si také instalaci motorů Pratt & Whitney R-1830-92 Twin Wasp o výkonu 882 kW na všechny C-47.
Konečně se dostávám k úvodní otázce: Do Británie se za 2. světové války dostalo cca 1900 ks DC-3. Podle tehdejší zvyklosti měly letouny vojenské označení podle serií (C. Mk. I, C. Mk. II, C. Mk. III a C. Mk. IV), ale další zvyklost velela dát letounu i přezdívku. Je to acronym podle "Douglas Aircraft Company Transport Aircraft - DACoTA". Vznik se datuje od prvních vojenských dodávek USA DC-47 do UK. A tak DC-3 dostala přezdívku "Dakota", název který asi zůstane navždy zapsán v análech letecké dopravy jako nejúspěšnější letoun. Zápis "C" na "k" vychází z fonetické výslovnosti.
Po válce ještě vznikl prototyp Super DC-3, který vzlétl 23. 6. 1949. Náborová kampaň na Super DC-3 však skončila fiaskem a výsledkem byla objednávka pouhých 3 kusů od Capital Airlines. Tím éra nových DC-3 skončila. Byla už jiná doba, která si žádala úplně jiný typ letadel.

* 17. 12. 2016 Druhé vládní TU-154 má svého majitele, zamířilo do Zruče u Plzně

Členové týmu kolem Leteckého muzea v Kunovicích získali v roce 2015 kromě "Naganského expresu" s registrací 1016 také sesterské letadlo 1003 pro Slovácký aeroklub Kunovice. Stojánky po obou letadlech bylo třeba uvolnit do 31.12.2016 a lidé z muzea s ohledem na vynikající spolupráci s ministerstvem obrany, AHNM a kbelskou základnou rychle pracovali i na demontáži druhého letadla, od února 2016 pro něj navíc hledali i nový domov.

Tu-154M ČESKÁ REPUBLIKA 1003 (foto ©: TC)


Po celou dobu probíhala jednání se zástupci leteckých muzeí z ČR i ze zahraničí. Ještě koncem léta bylo několik zájemců, ale začátkem podzimu 2016 to vypadalo, že letoun nakonec skončí na šrotišti nebo že se z něj podaří zachovat pouze fragmenty. Na poslední chvíli, doslova za pět minut dvanáct, však vstoupili do hry Karel a Miloš Tarantíkovi, majitelé Air Parku ve Zruči u Plzně. Od října 2016 se začali intenzivně podílet na demontáži včetně nákladů s ní spojených. Začátkem prosince proto nejvyšší orgán Slováckého aeroklubu Kunovice (členská schůze) jednomyslně schválil odprodej letounu za symbolickou částku do Air Parku.
"Jsme moc šťastní, že se našel někdo, kdo je ochoten se rovnoceně podílet na demontáži 1003ky a díky tomu bude zachováno TU-154M i na západě Čech ve stejném stavu jako to naše na východě Moravy. Věděli jsme, že by nám mnozí letečtí fanoušci neprominuli, kdyby nakonec skončilo ve šrotu," říká vedoucí kunovického muzea Martin Hrabec.
V sobotu 10. 12. 2016 dokončil tým kolem Leteckého muzea v Kunovicích a zručského Air Parku poslední demontážní a přípravné práce. V noci z pátku na sobotu 16. - 17. 12. pak letoun, přezdívaný "Prezidentský dostavník", vyrazil na svou poslední cestu.
Souprava měla opět impozantní rozměry: letoun na návěsu s tahačem bude mít celkovou délku 51,5 m, šířku 5 m a výšku až 5,3 m. V hlavní koloně opět jel pouze trup letounu, ostatní součásti byly přepraveny v jiném čase a jinými trasami. Přepravu ve spolupráci s posádkou Velkého přeletu opět zajistila firma Universal Transport, technický doprovod poskytla společnost Recipio. Nakládku zajistila firma Jeřáby Švestka.
Organizátoři prosili všechny řidiče, kteří se s nákladem na silnicích potkají, aby průjezd konvoje co nejvíce usnadnili a dbali pokynů technického doprovodu. Dojedete-li konvoj zezadu, nesnažte se předjíždět - vzhledem k délce konvoje cca 200 metrů se to stejně nepodaří. Při míjení v protisměru odstavte svá vozidla co nejvíce na krajnici. Usnadníte tím průjezd nejen konvoji, ale minimalizujete i své vlastní zdržení. Čím rychleji projedeme, tím dříve budete moci pokračovat dál. Předem moc děkujeme za spolupráci. (Text převzat z: Planes)

* 21. 12. 2016 The Telegraph zveřejnil 21 nejhorších aerolinek v roce 2016

The Telegraph převzal výsledky od společnosti Skytrax, která dělá pravidelné hodnocení kvality leteckých dopravců.
Skytrax hodnotí nejlepší z nejlepších 5-ti hvězdičkami dle kvality produktu a služeb. Na druhou stranu ani nehodnotí Aerolinie, které mají zákaz letů do EU. Jsou to na př. všechny společnosti z Afghánistánu, Kyrgyzstanu, Libérie, Mosambiku, Sierra Leone a Súdánu, stejně jako několik z Indonésie.
Devět přepravců (ANA, Asiana, Cathay Pacific, Etihad, EVA Air, Garuda Indonesia, Hainan Airlines, Qatar Airways and Singapore Airlines) se může honosit nejvyšším 5-ti hvězdičkovým vyznamenáním. 40 aerolinek má 4 hvězdy, jsou to na př. Virgin, Lufthansa, BA, Air France a - možná překvapivě - Emirates, pro které bylo hlasováno za špičkovou dopravu na dlouhých tratích čtenáři Telegraph Travel na začátku tohoto roku. Celkem 107 aerolinií má 3 hvězdy, jako např. Ryanair, easyJet, United, WOW, Wizz, Norwegian, Thomas Cook, Monarch, Jet2 a světový největší přepravce American Airlines. 21 aerolinií kleslo dle Skytrax pod standard 3 hvězd. Tady jsou (v abecedním pořadí):
1. Bahamasair
Základna: Nassau, Založeno: 1973, Flotila: 8, Destinace: 32, Slogan: "We don't just fly there, we live there"
2. Biman Bangladesh Airlines
Základna: Dhaka, Založeno: 1972, Flotila: 12, Destinace: 18
3. Bulgaria Air
Základna: Sofia, Založeno: 2002, Flotila: 10, Destinace: 26
4. China United Airlines
Základna: Beijing, Založeno: 1986, Flotila: 36, Destinace: 20
5. Cubana Airlines
Základna: Havana, Založeno: 1930, Flotila: 20, Destinace: 20, Slogan: "Cuba's Gateway to the World"
6. Iran Air
Základna: Tehran, Založeno: 1944, Flotila: 26, Destinace: 58, Slogan: "Our Mission is Your Safety" & "We Take You There, We Take You Back"
7. Lion Air
Základna: Jakarta, Založeno: 1999, Flotila: 111, Destinace: 126, Slogan: "We Make People Fly"
8. Mahan Air
Základna: Tehran, Založeno: 1992, Flotila: 56, Destinace: 61, Slogan: "The Spirit of Excellence"
9. Nepal Airlines
Základna: Kathmandu, Založeno: 1958, Flotila: 9, Destinace: 33
10. Onur Air
Základna: Istanbul, Založeno: 1992, Flotila: 30, Destinace: 30, Slogan: "Fly Turkey, Fly!"
11. Pegasus Airlines
Základna: Istanbul, Založeno: 1990, Flotila: 75, Destinace: 103, Slogan: "We Didn't Start Aviation In Turkey, But We Transformed It"
12. Rossiya Airlines
Základna: St Petersburg, Založeno: 1932, Flotila: 61, Destinace: 58
13. SmartWings
Základna: Prague, Založeno: 2004, Flotila: 18, Destinace: 27

14. Spirit Airlines
Základna: Miramar, Florida, Založeno: 1980, Flotila: 95, Destinace: 59, Slogan: "Less Money, More Go"
15. Sudan Airways
Základna: Khartoum, Založeno: 1946, Flotila: 4, Destinace: 15
16. SyrianAir
Základna: Damascus, Založeno: 1946, Flotila: 12, Destinace: 14
17. Tajik Air
Základna: Dushanbe, Založeno: 1923, Flotila: 14, Destinace: 19
18. Turkmenistan Airlines
Základna: Ashgabat, Založeno: 1992, Flotila: 33, Destinace: 23, Slogan: "Symbol of Hospitality"
19. Ukraine International Airlines
Základna: Kiev, Založeno: 1992, Flotila: 38, Destinace: 80
20. Yemenia
Základna: Sana'a, Založeno: 1962, Flotila: 6, Destinace: 29
21. Koryo Air, nejhorší společnost mezi dvou hvězdičkovými
Základna: Pyongyang, North Korea.
Pro Vaši informaci ČSA se umístili ve standardu 3 hvězd.
Cestující popisovali "ledabylé" informace záchranných procedur, nápoje které je "obtížné identifikovat" a "nadměrně hlasitý" hluk motorů, zatímco fotografové na palubě starého letadla mají zachycené kabiny pilotů bez digitálních obrazovek a sedaček které hodně pamatují. Popisují zábavu za letu, která se obvykle sestává z vlasteneckých ód o vedoucímu představiteli a nerozluštitelné korejské kresby.

Ale ne každý cestující souhlasí s kousavými posudky. Vskutku jeden z cestujících recenzuje na Skytrax, že "služba Koryo Air byla snesitelná", " karbanátek byl docela chutný a dostal jsem k němu i pivo" řekl další. Dokonce horší než Koryo mohla být Baltia. Že jste o ní neslyšeli? To je proto že nelétá, letěla jen jednou ve své 27-leté historii. Založeno v roce 1989 s cílem nabídky "vysoce kvalitní tří - třídní kabiny pro cestující", stále čeká na operační schválení od US Federálního leteckého úřadu. Letecká společnost selhala u FAA vyhodnocení sedmkrát, zřejmě kvůli problémům s jejím letadlem. Takže proto nejhorší zůstává Koryo Air. (Zdroj: The Telegraph)

* 25. 12. 2016 Do Černého moře se zřítilo ruské letadlo Tu-154 B-2 s Alexandrovci

Na palubě letounu Tu-154 ruského ministerstva obrany, který se v neděli zřítil do Černého moře u Soči, byli takřka všichni členové pěvecké části Alexandrovova armádního souboru písní a tanců s výjimkou tří sólistů.
Celkem bylo v letadle 84 cestujících a osm členů posádky. Podle seznamu, zveřejněného ministerstvem obrany, bylo na palubě letadla 64 členů věhlasného souboru, včetně jeho ředitele a uměleckého šéfa, generála Valerije Chalilova. Soubor měl podle TASS v současnosti 186 členů, včetně devíti sólistů a 64 zpěváků v mužském sboru, 38 členů orchestru a 35 tanečníků a tanečnic. Příští turné Alexandrovců v Česku bylo plánované na květen příštího roku. Letadlo mělo na letišti u Soči mezipřistání kvůli dotankování paliva. Mířilo z Moskvy za ruskými vojáky na leteckou základnu Hmímím v syrské provincii Latákíja, kde byl na 14:00 SEČ plánován koncert Alexandrovců.
Zajímavé bylo svědectví nejmenovaného člena pobřežní stráže, který stroj mířící s Alexandrovci do Sýrie viděl padat. Podle jeho slov Tupolev před pádem letěl s nepřirozeně zvednutým předkem, takže připomínal motocykl jedoucí po zadním kole. Svědek tragédie rovněž uvedl, že stroj po vzletu zřejmě nenabral potřebnou výšku a začal se přibližovat k mořské hladině, jako kdyby na ní chtěl přistát. Nakloněné letadlo se podle něj nejdříve dotklo hladiny ocasem, který se při dopadu ulomil a potopil.

TU-154 B-2 Ruské ministerstvo obrany RA-85572 (foto ©: AP)


VÝBĚR VĚTŠÍCH LETECKÝCH KATASTROF V RUSKU ZA POSLEDNÍCH DESET LET
ᶛ 3. května 2006 - Krátce před přistáním v ruském Adleru u Soči se do Černého moře zřítil Airbus A-320 arménských aerolinií Armavia se 113 osobami na palubě. Havárii nikdo nepřežil.
ᶛ 9. července 2006 - Při přistání v Irkutsku havarovalo dopravní letadlo Airbus A-310 ruské společnosti S7 s více než dvěma stovkami lidí na palubě. Počet obětí dosáhl 125.
ᶛ 14. září 2008 - Zřícení letadla Boeing 737 ruské společnosti Aeroflot u města Perm na Uralu nepřežil žádný z 88 lidí na palubě. Mezi 82 cestujícími byly dvě desítky cizinců.
ᶛ 10. dubna 2010 - U západoruského Smolenska havaroval při přistání v husté mlze polský vládní speciál Tu-154M s polskými představiteli na palubě. Zahynulo všech 96 osob na palubě (89 cestujících a sedm členů posádky) včetně prezidenta Lecha Kaczyńského.
ᶛ 21. června 2011 - Nehodu letadla u Petrozavodska na severozápadě Ruska nepřežilo 44 cestujících.
ᶛ 7. září 2011 - Při havárii letounu Jak-42 v ruské Jaroslavli zahynulo osm členů posádky a 37 hráčů a funkcionářů týmu Lokomotiv Jaroslavl, včetně tří českých hráčů Jana Marka, Karla Rachůnka a Josefa Vašíčka.
ᶛ 2. dubna 2012 - U ruského sibiřského města Ťumeň se krátce po startu zřítil dvoumotorový turbovrtulový stroj ATR-72 společnosti UTair se 43 lidmi na palubě. Nehodu nepřežilo 31 lidí.
ᶛ 17. listopadu 2013 - V centrálním Rusku se při pokusu o přistání u města Kazaň zřítilo letadlo Boeing 737. Zahynulo 50 lidí - 44 cestujících a šest členů z posádky.
ᶛ 19. března 2016 - Při leteckém neštěstí na jihu Ruska zahynulo podle dosavadních zpráv 62 lidí. Boeing 737-800 letící z Dubaje se zřítil za špatné viditelnosti při přistávání na letišti v Rostově na Donu a začal hořet.
25. prosince 2016 - Krátce po startu z ruského Adleru u Soči se zřítilo do Černého moře ruské letadlo Tu-154 s 92 lidmi na palubě, včetně členů Alexandrovova armádního souboru.
(Zdroj: LN)

* 29. 12. 2016 na Trasu Praha-Londýn vstupuje další hráč

Flybe zatím bude na trase nejmenším hráčem, nejen kapacitou, ale i časy. Létat bude čtyřikrát týdně s ranními časy odletu z Londýna a odletem z Prahy v 10:05.
Podle letového řádu na webových stránkách dopravce má pro Flybe létat StobartAir, která dříve létala pod značkou Aer Arann. Tento dopravce má ve flotile pouze turbovrtulová letadla ATR. Rezervační systémy ale uvádí jako typ letadla rychlejší a pohodlnější proudový Embraer 195. Novou linku oznámilo Letiště Praha na svých webových stránkách. Southend, který je aktuálně počtem cestujících nejmenším londýnským letištěm, dosud přímé spojení s Prahou neměl. Letiště je vzdálené od centra Londýna 58 kilometrů u ústí Temže do moře, cesta do centra vlakem trvá necelou hodinu.


Londýn bezkonkurenčně vévodí žebříčku počtu letů i cestujících z Prahy. Aktuálně létá mezi Prahou a Londýnem celkem pět dopravců na čtyři různá letiště. British Airways na Heathrow, Ryanair na Stansted, easyJet na Stansted a Gatwick, Wizz Air na Luton, SmartWings na Gatwick. Z šestice londýnských letišť bude po otevření linky do Southendu chybět v nabídce jen londýnské letiště City. (Zdroj: Planes)

* 4. 1. 2017 Pilot Travel Service byl namol opilý

"Dear Customers,
We would like to take the opportunity to advise you of an incident that occurred earlier this morning. We can confirm that shortly before 7 a. m. local time, the gate agents, first officer and crew of Sunwing flight 595, departing from Calgary and destined for Cancun, determined that the Captain was unfit to fly and reported this accordingly. The Captain was immediately escorted off of the aircraft and the incident is now under investigation with local authorities. We are very appreciative of our crew's diligence in handling this very unfortunate matter in accordance with procedures. We were able to secure a new Captain and are pleased to report that our customers are now en route to their destination after experiencing a minimal delay.
We are very apologetic for any upset that this has caused and would like to assure our customers that safety remains our utmost priority."
Podle kanadské policie se v sobotu slovenský pilot "před odletem choval podivně a následně upadl do bezvědomí." Byl zadržen ještě před odletem kvůli podezření z opilosti. V letadle typu B737 bylo 99 pasažérů a 6 členů posádky včetně pilota. Letadlo kanadské charterové letecké společnosti Sunwing mělo letět z Calgary do Cancunu v Mexiku přes město Regina ve Winnipegu.
Kanadská společnost Sunwing potvrdila událost ve svém vyjádření (viz výše). Za chování pilota se omluvila a poděkovala posádce za svědomitost při řešení "velmi nešťastné záležitosti". Podle vyjádření společnosti byl pilot zatčen a vyveden z letadla. Sunwing rychle nalezl nového kapitána a cestující dorazili do finální destinace s minimálním zpožděním. Kanadská společnost Sunwing Airlines, která si pilota vypůjčila od českého dopravce Travel Service, na incident reagovala opatrným prohlášením, ve kterém se omluvila cestujícím. Podle ní posádka letu 595 zjistila před 7. hodinou ranní, že pilot "nebyl způsobilý letu". Kapitán byl okamžitě vyveden z letadla. Případ nyní vyšetřuje policie.
V minulosti společnost Travel Service musela čelit podezření, že její pilot během letu usnul a druhý v kabině 20 minut pro změnu vůbec nebyl. Let pak musely "zkontrolovat" švýcarské stíhačky. (Zdroj: Facebook)

* 5. 1. 2017 Travel Service objedná další Boeingy

Do roku 2023 chce Travel Service provozovat flotilu skládající se z 50 letadel, což bude znamenat zdvojnásobení počtu letadel oproti stavu v roce 2010. "Boeing 737 MAX patří k nejmodernějším strojům pro střední tratě a nová letadla přispějí k zásadní modernizaci a rozšíření flotily Travel Service umožňující otevření dalších nových linek," řekl generální ředitel společnosti Roman Vik. Travel service má objednáno už celkem 30 těchto letadel, která má získat v průběhu let 2018 až 2023 a kterými chce modernizovat a rozšířit svoji flotilu. První stroj má dorazit příští rok. Společnost osm letounů přímo koupí, 22 převezme od leasingových společností. Ceníková cena jednoho letadla je kolem 100 milionů dolarů.
Čtvrtá generace úspěšného modelu 737 má větší dolet a nižší spotřebu paliva, pro cestující má být pohodlnější. Letadla 737 MAX, která Travel Service získá, budou vybavena nejmodernějšími technologiemi palubního wi-fi systému. "Společnost do budoucna plánuje tyto letouny také vybavit satelitním připojením systémem SATCOM, které umožní cestujícím se během letu připojit k internetu. Předpokládáme, že nabídka palubního serveru bude rozmanitá a zajímavá natolik, že zabaví cestujícího po celou dobu letu," dodal technický ředitel Luděk Stašek.
Letadlo bude mít 189 míst, stejně jako stávající verze Boeingu, se kterými Travel Service létá.
Travel Service je věrným zákazníkem Boeingu, letouny americké společnosti tvoří základ jeho flotily. Celkem jich má 32, přes léto si občas ještě půjčuje airbusy. Jeden má půjčený aktuálně od Air Transat - širokotrupý A330 pro dálkové lety, ten používá ale hlavně pro polský trh, v Česku se s cestovkami nedohodl. Kromě toho má ještě čtyři stroje Cessna 680 Citation Sovereign pro privátní lety. (Zdroj: ekonomika idnes)

* 8. 1. 2017 Berlínské megaletiště se neotevře ani letos

Zprávy o posunutí termínu zprovoznění vznikajícího berlínského letiště Berlin Brandenburg (BER) jsou už tak časté, že běžní Berlíňané s dokončením prakticky už ani nepočítají. "Plán je, že stavební práce skončí v roce 2016 a provoz by mohl začít někdy v listopadu, prosinci 2017," řekl před rokem berlínský starosta Michael Müller. Tento "ambiciózní cíl" se však podle informací německého deníku Bild také nepodařilo dodržet a dopravní uzel začne fungovat nejdříve v roce 2018.
Letiště už přitom bylo prakticky hotové a probíhaly i testy ostrého provozu. Pak však vyšly najevo problémy s protipožárními opatřeními, po kterých následovaly další a další technické komplikace. Objevují se dokonce úvahy celou stavbu zbourat a postavit znovu. Podle odhadů je BER sedmé nejdražší letiště světa. (ekonomika idnes)

* 8. 1. 2017 Korean Air zařadí do flotily B787-9

V březnu 2017 se poprvé na pravidelných linkách Korean Air objeví nejnovější přírůstek do flotily, Boeing 787-9 Dreamliner. Letoun v konfiguraci korejské společnosti pojme 269 cestujících, 6 v první, 18 v obchodní a 245 v ekonomické třídě. Nejdříve se objeví na vnitrostátní lince. Od 7. do 27. března 2017 je naplánován na tři denní rotace mezi vnitrostátním letištěm Gimpo v Soulu a ostrovem Čedžu, který je důležitou turistickou destinací v rámci Východní Asie. Korean Air má objednaných celkem 10 kusů B787 verze -9, jeden B787-8 ve VIP konfiguraci je v současné době odstaven a nelétá. (Zdroj: Planes)

* 8. 1. 2017 Letiště na Svaté Heleně stálo 10 miliard liber, ale létat se tam nebude

Poslanci parlamentního výboru pro výdaje ministerstvo ostře napadli za to, že nezvážilo nebezpečné povětrnostní podmínky v oblasti jižního Atlantiku, kvůli nimž komerční letadla nebudou moci využívat nové letiště na Svaté Heleně. Dá se předpokládat, že tento případ zesílí výzvy, aby ministerstva snížilo své celkové výdaje, které v současnosti dosahují 12 miliard liber ročně.
Svatá Helena je součástí britského zámořského území. Na tento odlehlý ostrov, kde žije pouze přes 4000 lidí, se dá dostat jen po moři. Nové letiště mělo zlepšit dostupnost a posílit turistiku, aby byl ostrov soběstačný. Letiště mělo začít fungovat letos v květnu, ale letové zkoušky v dubnu odhalily problém s takzvaným . Tento meteorologický pojem označuje prudkou změnu směru a rychlosti větru s klesající či stoupající výškou.
Z testovacích přistání s B737 bylo patrné, že piloti mají s větrem obrovské potíže. Zkušený testovací pilot po úspěšném přistání popsal, že mu při zdejším souboji s přírodou vstávaly chlupy na celém těle. To, že kolem ostrova Svaté Heleny vanou nebezpečné větrné proudy, přitom není žádná novinka. Zmiňuje se o nich už Charles Darwin při líčení své plavby na lodi Beagle v roce 1836. Letiště sice od prvních testovacích přistání přijalo a odbavilo malé množství letů, provoz plánované komerční letecké služby ale větrné podmínky zatím zmařily. (Zdroj: ČTK)

* 17. 2. 2017 Za rychlodráhu na letiště si nepřiplatíme 3 miliardy, ale pravděpodobně 13 miliard

Novinky o spojení LKPR a Prahy si můžete přečíst zde:

Metro povede až na letiště >

* 9. 11. 2017 Nejpřesnější aerolinky a letiště světa 2016

OAG sestavila žebříček z dat o 54 milionech letů za celý loňský rok. I když nejde o všechny komerční lety, které se loni uskutečnily, jedná se o dostatečně silný vzorek pro statistiky. Jako přesný označuje OAG každý let, který přistál nebo odletěl nejpozději do 14 minut a 59 vteřin po plánovaném příletu/odletu. Statistika zahrnuje i zrušené lety. U letištních statistik se týká letišť nad 2,5 milionu cestujících. Nejpřesnějšími aerolinkami byly podle statistik, zveřejněných na stránkách OAG, loni Hawaiian Airlines. Americký dopravce se dostal na první místo z devátého v roce 2015, o prvenství přišel Air Baltic. Podle statistik loni letělo 89,87 % spojů tohoto dopravce včas.
Na druhém místě je stejně jako v roce 2015 panamský dopravce Copa Airlines, třetí jsou za rok 2016 KLM, které poskočily z dvanáctého místa. KLM jsou současně jednou z osmi aeroline
k první dvacítky, které létají do Prahy.
Nejpřesnější aerolinky 2016 (% přesných letů) 1. Hawaiian Airlines (89.87 %), 2. Copa Airlines (88.75 %), 3. KLM (87.89 %), 4. Qantas Airways (87.56 %), 5. Japan Airlines (86.74 %), 6. Flybe (86.62 %), 7. Alaska Airlines (86.05 %), 8. Iberia (85.67 %), 9. Monarch Airlines (85.67 %), 10. Singapore Airlines (85.19 %), 11. Austrian Airlines (84.89 %), 12. All Nippon Airways (84.71 %), 13. GOL (84.63 %), 14. Virgin Australia (84.52 %), 15. Delta Air Lines (84.29 %), 16. Finnair (84.12 %), 17. Transavia (83.98 %), 18. Aer Lingus (83.97 %), 19. Gulf Air (82.70 %), 20. Jet2.com (82.64 %)
V případě letišť má OAG statistiky podle kapacity letadel na odletu. V kategorii do pěti milionů sedaček za rok vyhrál Newcastle přes Anchorage a Charleroi. V kategorii do 10 milionů míst vyhrál Birmingham před Osakou a Panamou. Mezi největšími letišti vyhrálo tokijské letiště Haneda, kde 87 % všech letů přistálo nebo odletělo včas, následované letišti Sao Paulo a Detroit. Největší letiště na světě - Atlanta - je v přesnosti čtvrtá.
Zpoždění jsou v letecké dopravě velmi sledovaným ukazatelem. V rámci letů v Evropské unii dopravci přesnost řeší i kvůli povinnosti vyplácet kompenzace za zpoždění nad tři hodiny, přesnost je navíc i velmi oblíbeným marketingovým ukazatelem.

* 4. 1. 2017 První dodávky Rolls-Royce (RR) pro A380 Emirates

Emirates koncem prosince převzali na základně v Dubai první A380 poháněné motory Rolls - Royce (RR) Trent 900. Jenalo se o A6 - EUM (c/n 225), A6 - EUN (c/n 226) a A6 - EUO (c/n 227). Jsou to první letadla z 50 ks, dle dohody UAE a RR z roku 2013. Znamená to významný odklon Emirates od stávajících motorů GP7200, které doposud používá na své velké flotile. (Zdroj: Airliner World)

* 10. 1. 2017 Korean Air i letos nasadí B747-8i na lince Soul - Praha

Korean Air bude na lince ze Soulu do Prahy používat po celou dobu platnosti letošního letního letového řádu B747-8i. Od 27.3. do 28.10.2017 budou létat každé pondělí, úterý, pátek a sobotu, odlet ze Soulu se posouvá na 12:45, v Praze bude letadlo od 16:50 do 18:50 a na domovskou základnu se vrátí druhý den v 11:50. B747-8i na lince do Prahy létaly již v letní sezóně 2016. (Zdroj: Planes)

* 13. 1. 2017 UNITED urychluje vyřazování B747 z provozu

UNITED Airlines vyřadí do konce roku 2017 všech svých 21 ks B747, které má ve své flotile. Ikonu B747 vytlačují z flotily nová dnešní dvoumotorová "widebody" letadla, která jsou mnohem úspornější a pro cestující jsou ve všech ohledech srovnatelná. UNITED uvedl B747 v roce 1970 na lince mezi Kalifornií a Havají. Letos po 47 letech této ikoně čas vypršel. Letecká společnost má v současnosti ve službě 31 ks B787 Dreamliner. Nedávno obdržela svůj první B777-300ER. Dále má objednáno 35 ks A350-1000, které má dostávat postupně od roku 2018.
Letecká společnost zabezpečila "hladký přechod" na nové typy ve flotile pro personál, který pracoval na B747 a plánuje "nezapomenutelnou" vyřazovací oslavu pro "Královnu nebes".
Stav flotily UNITED Airlines ke dni 13. 1. 2017


Vlevo: B747-422 UNITED N179UA (EDDF) (foto ©: WOM)
Vpravo: B767-322(ER) UNITED N663UA (EHAM) (foto ©: WOM)


(Zdroj: Airliner World)

* 16. 1. 2017 V Kyrgyzstanu havaroval B747 společnosti ACT Airlines

Nákladní letoun B747-412F společnosti ACT Airlines měl 07:19 hod fatální havárii během přistávacího manévru na letišti Bishkek-Manas International Airport (FRU). Nad letištěm byla v době nehody mlha s viditelností 150 m avšak dráhová dohlednost RWY 26 byla 550 m při mrznoucí mlze. Vertikální viditelnost byla 100 m. Teplota byla -9°C, rosný bod -10°C.
Letadlo se po neúspěšném přistání pokusilo pravděpodobně vzlétnout, ale zavadilo trupem o val na konci dráhy a zřítilo se do chatové zástavby u letiště. Čtyři členové posádky zahynuli. Trosky stroje srovnaly se zemí patnáct domů a desítky dalších poškodily. Na zemi zemřelo dalších nejméně 30 lidí včetně dětí. B747-412F ACT Airlines (pronajato od My Cargo Airlines) TC-MCL c/n 32897, msn 1322 byl 14 let starý. První let měl 31. 1. 2003 a poháněly ho 4 motory Pratt & Whitney PW4056. V Bishkek-Manas International Airport měl plánované mezipřistání na lince TK6491 z Hong Kong-Chek Lap Kok International Airport (HKG/VHHH) do Istambulu.

Vlevo: místo pádu (fligt24) Vpravo: B747-412F ACT Airlines TC-MCL (foto ©: WOM)


Krátce po nehodě byly zajištěny letové zapisovače a bylo zahájeno vyšetřování. Podle dosavadních zjištění za nehodou stálo pravděpodobně nedodržení kontrolních postupů při ILS přiblížení, které posádka prováděla vysoko nad správnou sestupovou rovinou. Informoval o tom server Aviation Herald.
Ruský úřad civilního letectví Rosaviatsia podle Aviation Herald uvedl, že letoun prováděl CATII ILS přiblížení na dráhu 26. K nehodě došlo v 7:18 hodin místního času, za tmy (slunce v Biškeku v den nehody vycházelo v 8:29) a špatné dohlednosti. Během ILS přiblížení posádka pravděpodobně nesledovala pozorně svoji výšku vzhledem k vzdálenosti od letiště a letoun se pohyboval vysoko nad sestupovou rovinou. V bodě final approach fix se nacházel 650 stop nad ní, bez indikace zachycení v sestupové rovině. V 3 400 stopách posádka krátce přerušila klesání. Ve vzdálenosti 0,8 NM od prahu dráhy se letoun ocitl v oblasti signálu falešné sestupové roviny s 9stupňovým úhlem klesání a letoun začal opět sestupovat. Bohužel posádka patrně nedodržela postupy pro ILS přiblížení a neprovedla řádnou kontrolu přístrojů, především pak nebrala v potaz, že aktuální výška vzhledem k vzdálenosti od prahu dráhy neumožňuje bezpečné přistání, protože nadmořská výška letiště v Biškeku je 2 055 stop. Letoun nadále klesal nad a vedle správné sestupové trajektorie. Při ohlášení výšky 100 stop nad terénem neměl kapitán vizuální kontakt a rozhodl se přistání opakovat. TOGA bylo započato ve výšce 52 stop nad terénem, což už bylo příliš pozdě. Necelý kilometr za dráhou a asi 60 metrů mimo její osu došlo k prvnímu kontaktu se zemí, proražení betonového plotu, odrazu a následnému pádu letounu do vesnice provázeného požárem. (Zdroj: Aviation Safety Network/flight 24)

* 16. 1. 2017 Brussels Airlines vyřadí Avro RJ100

Společnost Brussels Airlines se rozhodla do listopadu 2017 vyřadit z flotily letadla Avro RJ100, kterými doposud obsluhuje méně vytížené linky, a provozovat flotilu složenou výhradně z Airbusů A320 pro středně dlouhé tratě a A330 pro dlouhé tratě. Na linky s menší poptávkou cestujících si bude letadla pronajímat - v současné době má pronajaté dva Bombardiery Q400 od Flybe a tři Embraery 145 od BMI regional, od dubna začne na dobu dvou let využívat tři Suchoje SSJ100 irských CityJet. (Zdroj: Planes)

* 17. 1. 2017 Úřady po třech letech ukončily pátrání po zmizelém malajsijském letadle

Pátrací loď prohledávala prostor 120 000 čtverečních kilometrů západně od australského pobřeží. Vyšetřovatelé před časem doporučili, aby se oblast pátrání rozšířila o dalších 25 000 kilometrů čtverečních severním směrem, australské úřady ale na požadavek nepřistoupily. Dosavadní hledání stroje z letu MH370 vyšlo na 160 milionů dolarů (čtyři miliardy Kč).
Podmořské pátrání nevyneslo na světlo žádné stopy. Na plážích ostrova Mauricius, na břehu Tanzanie či francouzského ostrova Réunion se ale našly trosky, u nichž se potvrdilo, že pocházejí ze zmizelého letounu.
Letadlo malajsijských aerolinek zmizelo v březnu 2014 na trase z Kuala Lumpuru do Pekingu. Na jeho palubě bylo 239 cestujících a členů posádky, značnou část tvořili Číňané. Co se s letadlem stalo, zůstává jednou z největších záhad v historii letectví a podle agentury AP jí po dnešním dni možná zůstane navždy.

Vlevo: Pátrání po letu MH370 v indickém oceánu (foto: Reuters) Vpravo: Úlomek nalezený u Réunionu (foto: AP)

(Zdroj: IDnes)

* 28. 1. 2017 Singapore Airlines nasadily A350 do komerčního provozu

První komerční let SQ52 typu A350 Singapore Airlines byl 17. ledna 2017 směřován na Manchester Airport. Letoun je konfigurován ve třech třídách se 42 místy v obchodní, 24 v prémiové ekonomické a 187 v ekonomické třídě. A350 nahradí Boeing 777-300(ER), který byl na této lince nasazen od října 2016. (Zdroj: airliner world)

* 30. 1. 2017 Cathay Pacific pošle A350-900 na linku do Barcelony

Cathay Pacific, která od června minulého roku létá z Hongkongu do Madridu, přidá v letošní letní sezóně přímé lety i do Barcelony. Více než třináctihodinové lety Airbusem A350-900 budou na této trase k vidění od 2. 7. do 27. 10. čtyřikrát týdně. (Zdroj: Planes)

* 31. 1. 2017 Ryanair začne létat z Prahy do Barcelony i Madridu

Vstup na dvě nové linky oznámil Ryanair v tiskové zprávě. Do Barcelony bude firma létat každý den od října letošního roku, do Madridu čtyřikrát týdně. Přesné letové časy zatím firma neoznámila, stejně tak nejsou letenky ještě v rezervačním systému. Na trase do katalánské metropole zatím nepanuje příliš velká konkurence. Každodenní spojení nabízí španělský Vueling, ČSA přes zimu létají ve spolupráci se SmartWings čtyřikrát týdně, od letního letového řádu každý den. Na trase ještě dříve konkuroval Wizz Air, který ale z linky odešel. Slabé konkurenci odpovídají i ceny, nejlevnější zpáteční letenky jsou v prodeji u Vuelingu za 120 euro (3240 Kč), řada lidí proto létá z Prahy do Barcelony s přestupem v jiných zemích nebo z okolních letišť z Rakouska, Polska či Slovenska. Ryanair zatím cenu neoznámil, dá se ale očekávat, že jednosměrné letenky budou začínat v řádu stokorun. Další destinaci dostupnou přímo z Prahy od října 2017 bude polské město Krakow, které by mělo být nalétáváno dvakrát týdně. Letenky by měly být dostupné na webu Ryanairu v brzké době.
Po již oznámeném spojení do Barcelony (denně), Madridu (denně) a Krakova (2x týdně) viz výše, firma ve středu 15. 2. 2017 přišla s oznámením dalších linek do Budapešti (5x týdně), Boloni (3x týdně), Edinburghu (3x týdně), Eindhovenu (denně) a Malagy (2x týdně). Linka do Liverpoolu bude oproti původním plánům létat celý rok. Firma současně navýší na zimu i počty letů do Londýna na dva denně.
Vstup Ryanairu na další linky je špatnou zprávou především pro České aerolinie, ty jsou dosud jediným dopravcem na trasách například do Budapešti či Boloni. S výjimkou Malagy a Barcelony a již dříve oznámeného sicilského Trapani ale zatím Ryanair příliš nerozšiřuje nabídku přímořských destinací pro české klienty. I na zimu zůstanou v Praze bázovaná dvě letadla Ryanairu, nové linky budou obsluhovat stroje z jiných základen firmy. Firma bude nabízet týdně z Prahy 83 letů a mít celkem 14 linek. (Zdroj: ekonomika idnes)

* 1. 2. 2017 Další A350 pro Sichuan Airlines

Sichuan Airlines se dohodli o pronájmu A350-900 od společnosti (ALC). Widebody letadlo, obdrží v první čtvrtině roku 2019 a bude vybráno z nadbytečných objednávek. Sichuan Airlines je dlouhodobý a respektovaný zákazník, který má pronajato od (ALC) letadla A330-200, A330-300, A319 a A321. Koncem tohoto roku, Sichuan obdrží své první A320neo a A321neo pronajaté do Číny také od (ALC). A350 bude používaný v první řadě na základně v Chendu a bude spojovat významnější města v Číně s US a Kanadou. (Zdroj: Airliner World)

* 7. 2. 2017 Qatar Airways přepsali žebříček nejdelších letů

Nejdelším komerčním letem Qatar Airways předstihl svého rivala z Perského zálivu, společnost Emirates (linka Dubaj - Auckland) o 342 kilometrů. Celková délka trasy je 14 535 kilometrů, let je podle letového řádu o patnáct minut delší. Zpáteční cesta může být až o hodinu delší kvůli proudění vzduchu. Letový řád počítá s 16 hodinami a 20 minutami ve vzduchu, nakonec byl let o 29 minut kratší. Letadlo za celou cestu překonalo10 časových pásem. V Aucklandu přistálo v 7:17 místního času. Trasa letu směřovala přes Srí Lanku a dál přes Indický oceán a Austrálii. Přesnou trasu je možné vidět na serveru Flightradar24. Letadlo má 217 míst v ekonomické třídě a 45 v byznys třídě. Na palubě byli čtyři piloti a patnáct členů posádky. Letadlo natankovalo před startem 181 tisíc litrů paliva.

Vlevo: ilustrační foto: B777-2DZ(LR) QATAR Airways A7-BBE (WOM)
Vpravo: Trasa prvního letu: 777-2DZ(LR) QATAR Airways A7-BBB (Fightradar24)

Tabulka B777-2DZ(LR) QATAR Airways, které může na tuto linku nasadit

Prvenství by Qatar Airways mělo vydržet do příštího roku, kdy se chystá na přímou linku bez mezipřistání mezi Perthem a Londýnem. Ještě dříve se na post nejdelší komerční linky může vrátit Singapore Airlines, která dříve vedla s linkou Singapur - New York, ale zrušila ji. Teď se mluví o jejím vzkříšení. Trasy mezi Evropou a Austrálií či Novým Zélandem dlouho vedly tradičně přes letiště v jihovýchodní Asii, nástup aerolinek z Perského zálivu ale zásadně změnil rozložení sil na tomto trhu a čím dál více lidí létá právě s přestupem v této oblasti. Podle studie společnosti CAPA za posledních pět let aerolinky z této oblasti zdvojnásobily počet letů do Austrálie či Nového Zélandu.
Denní linka Doha - Auckland - Doha bude nabízet také 116 tun volného CARGA v každém týdnu jako podporu rostoucího dovozu syrových, průmyslových a spotřebitelských komodit do Nového Zélandu. V Katarském Hamad International Airport freight terminal, který vlastní Qatar Airways CARGO a nabízí dnes "QR Fresh", t.j. šetrnou regulaci teploty při zacházení a skladování. Produkty podléhající zkáze jako mléčné výrobky, maso a plody z Aucklandu se tak mohou snáze dostat do Orientu a na významnější evropské trhy. (Zdroj: Ekonomika Idnes)

* 10. 2. 2017 Víte že

Přesně před 50 lety vzlétl první prototyp VTOL (Vertical Take-Off and Landing) letounu Dornier Do 31. Byl to vůbec první a doposud jediný proudový transportní letoun umožňující kolmý vzlet a přistání, který se úspěšně dostal do vzduchu a zpět na zem. V roce 1969 navíc během letu na pařížský aerosalón posádka ustanovila s tímto strojem několik FAI světových rekordů.
Dornier postavil celkem tři různé prototypy. První s označením E1 byl poháněn pouze dvěma motory Pegasus určenými pro horizontální let. A přesně před 50 lety, 10. února 1967, bylo možné tuto experimentální verzi spatřit poprvé ve vzduchu. Verze E2 sloužila pouze pro statickou zkoušku draku. Varianta s označením E3 už byla plnohodnotně vybavena a kromě dvou motorů pro horizontální let měla instalováno i osm motorů RB162 umožňujících kolmý vzlet a přistání. V roce 1970 byl projekt zastaven. Hlavním důvodem byla jeho celková nákladnost. Poslední veřejné vystoupení letounu bylo možné zhlédnout 4. května 1 970 na ILA v Hannoveru. I dnes však je možné si na vlastní oči prototypy E1 a E3 prohlédnout. První jmenovaný v Dornier Museum Friedrichshafen, druhý jmenovaný v Deutsches Museum Flugwerft Schleissheim.

* 14. 2. 2017 Wizz Air bude létat na Island

Wizz Air oznámil novou linku na Island, provoz začne 31. května 2017. Létat bude ve středu a v neděli. Ceny jednosměrných letenek začínají na 1339 Kč, podmínkou je ale přeprava miniaturního palubního zavazadla (Wizz Air má menší limit pro palubní zavazadlo). Tak nízké ceny za zpáteční letenku do tří tisíc korun jsou ale v systému jen v zimě, v létě jsou ceny většinou mezi čtyřmi až šesti tisíci Kč.

* 14. 2. 2017 V Dubaji od léta startuje bezpilotní Dron

Dron umí převážet jednoho cestujícího na krátké vzdálenosti. Čínský model eHang 184 je určený pro přepravu osob a již uskutečnil testovací lety. Cestující s malým zavazadlem si jen vybere cílovou destinaci na dotykové obrazovce. V letounu jinak nejsou žádné další ovládací prvky.
Jeho rychlost je až 160 kilometrů v hodině, i když podle úřadů jeho běžná rychlost bude 100 kilometrů v hodině, a na jedno nabití baterie může uletět 50 kilometrů. Let dronu bude sledován z řídícího centra na zemi.
Vládce Dubaje šejch Muhammad bin Rašíd Maktúm oznámil, že chce, aby se do roku 2030 zhruba 25 procent všech cest s cestujícími po městě uskutečnilo vozy bez řidiče. V Dubaji již nyní jezdí elektrický minibus bez řidiče EZ10 vyráběný francouzskou EasyMile.
V říjnu Dubaj podepsala dohodu s firmou Hyperloop One o studii pro vybudování dráhy pro hyperloop, tedy systému bleskové osobní dopravy potrubím. Dráha by měla spojovat města Dubaj a Abú Zabí. (Zdroj: ČTK)

* 21. 2. 2017 Indický Boeing nad Českem přestal komunikovat

Dopravní Boeing 777-300 s 345 lidmi na palubě se odmlčel, když bratislavské řízení letového provozu předalo let do Prahy. Česká strana se snažila let indické společnosti Jet Airways z Bombaje do Londýna volat. Marně. Proto vyhlásila pohotovost.
Incident se odehrál ve čtvrtek 16. 2. 2017, Boeing 777, let 118, s 330 pasažéry a 15 členy posádky zřejmě udělal chybu, když špatně nastavil "pražskou" frekvenci, kterou mu české řízení letového provozu správně sdělilo. Podle webu www.avherald.com indický letoun nastavil frekvenci 132.980MHz, přičemž správná je 132.890MHz. Posádka Jet Airways pak nesledovala nouzové frekvence, na kterých se je snažila Praha kontaktovat.

Vlevo: Indický Boeing 777 Jet Airways
Vpravo: Německé Eurofightery u Kolína nad Rýnem doprovází B777 (Foto: Facebook/CIRRUS Pilot)

To mělo za následek pohotovost, k mlčícímu letounu, který se však neodchýlil od nahlášené letové trasy, vystartovaly dvě německé pohotovostní stíhačky Eurofighter, protože Boeing se rychle přibližoval k německým hranicím. Pražští dispečeři si pak všimli dalšího letadla společnosti Jet Airways, které bylo v německém vzdušném prostoru - let z Dillí do Londýna. Přes své německé kolegy kontaktovali tento let a požádali je, ať předají vzkaz, aby let let 118 kontaktoval Prahu na nouzové frekvenci.
Po 33 minutách se pak konečně mlčící let ozval. Protože už byl let 118 poblíž Norimberku, instruovala ho Praha aby kontaktoval německé kolegy a okamžitě uvědomili armádu, že indický letoun začal komunikovat. Když se to dozvěděli piloti Eurofighterů, začali zpomalovat a očekávali návrat na základnu. Německé velení se rozhodlo však nic neriskovat a stíhačky dostaly rozkaz Boeing 777 eskortovat. Let 118 nakonec bezpečně přistál v Londýně.
Celou situaci u Kolína nad Rýnem natočil jeden z členů poblíž letícího letu. Záznam pak umístil na Facebook. Oba piloti indických aeroliní nesmí létat do doby, než se celý incident vyšetří. (Zdroj: www.lidovky.cz)

* 22. 2. 2017 oprava betonu mezi prsty B a C

Na letišti Praha-Ruzyně probíhá v mezi prsty B a C výměna asfaltového povrchu za betonový. K Prstu C mohou zajíždět letadla typu B737 a u prstu B je použitelná jen stojánka 14. Letadla (př. A380) však k této stojánce nemohou zajíždět vlastními motory, ale musí být zatahována tahačem s vypnutými motory. V opačném případě by hrozilo pravděpodobně poškození motorů nasátím cizích předmětů z probíhající stavby.

práce mezi prsty B a C (foto: WOM)

* 24. 2. 2017 Přes Atlantik pod dva tisíce

Norové s novým Boeingem přepisují ceny letenek. Norwegian zahájily prodej letenek ze Skotska a Irska do několika měst na východním severoamerickém pobřeží. Ceny letenek začínají na 69 eurech za jednu cestu, na cestě z USA dokonce za 65 dolarů (asi 1 755 korun). Zpáteční letenka tak jde pořídit pod 4 000 korun. K tomu je ale potřeba ještě připočíst ještě náklady na cestu do Skotska či Irska, při troše štěstí se ale dají zpáteční letenky do těchto měst pořídit pod dva tisíce korun.
Jde o dosud nejlevnější nabídku letů přes Atlantik. Odlety ze Skotska a Irska nejsou vybrané náhodně. Firma na let přes oceán nasadí nová letadla Boeing 737 MAX, která jsou určená hlavně pro kratší a středně dlouhé lety, ale cestu přes Atlantik ze západního cípu Evropy zvládnou. Oproti stávajícím modelům Boeingu 737 má nový stroj delší dolet i nižší spotřebu. V letadle bude pouze ekonomická třída a vejde se do něj 189 cestujících. V ceně letenky není přeprava zavazadel ani občerstvení.
Norwegian oznámil start celkem deseti linek z Edinburghu, Belfastu, Corku, Dublinu a Shannonu. V USA nebude létat na hlavní letiště, ale na menší poblíž velkých měst. V New Yorku tak nepřistane na ani jednom ze tří velkých letišť, ale v Newburghu. Ten sice leží také poblíž řeky Hudson protékající New Yorkem, ale o téměř sto kilometrů severněji. Druhým americkým letištěm je u destinací je T.F. Green Airport ležící u města Providence, asi sto kilometrů od Bostonu. Třetí destinací je Bradley International Airport u Hartfordu zhruba na půlce cesty mezi Bostonem a New Yorkem.
Proti plánům norského dopravce protestují hlavně americké aerolinky, podle kterých povede současný vstup Norwegian jen ke snížení příjmů dopravců. Sdružení amerických pilotů si stěžovalo už prezidenta Donalda Trumpa, ale příliš neuspělo. Norwegian si totiž kupuje americká letadla a současně počítá i s americkými piloty. (Zdroj: Ekonomika Idnes)

Z kultury

_____________________________________

* 16. 1. 2017 Výstava o tom jak se točil film "Nebeští jezdci"

Historik Filip Procházka je autorem výstavy o natáčení filmu Nebeští jezdci, který vypráví příběh našich letců za války. Na výstavě se dozvíte, proč se tento letecký film natáčel bez letadel a proč Angličanku Patricii hrála česká herečka. Na vernisáž v obřadní síni Městského řadu v Klecanech u Prahy přijeli 21. ledna herci z tohoto filmu a vydali se autobusem s přítomnými také na nedaleké letiště, kde se točila většina scén. Za náš klub se vernisáže zúčastnil Karel Zápotocký. Výstava byla zahájena 16. 1. 2017 a potrvá do 1. 3. 2017. Lze ji shlédnout pouze ve dnech určených pro veřejnost v obřadní síni Městského řadu v Klecanech u Prahy.
Výstava byla poprvé představena v roce 2004 v Praze a letos má tak reprízu.
Repríza proto, že letos v r. 2017 si připomínáme 95 let od narození a 30 let od úmrtí Richarda Husmana, autora knihy Nebeští jezdci. Výstavu bylo nutné rekonstruovat a aktualizovat. Na dvaceti panelech najdete informace o autorovi, knize, fotografie a postřehy ze zákulisí natáčení, ale také informace o našich letcích. Doplněná je i o některé exponáty vztahující se k filmu a jeho tvůrcům, z nichž některé jsou vystaveny vůbec poprvé, například dopis Joy Kadečkové Richardovi o překladu knihy Nebeští jezdci.
Autorem knižní předlohy byl válečný veterán Richard Husmann, který ji v roce 1964 vydal pod pseudonymem Filip Jánský. O čtyři roky později ji zfilmoval Jindřich Polák.

Vlevo: panel autora knižní předlohy Richarda Husmanna alias Filipa Jánského Vpravo: filmový plakát

Naprostá většina scén se točila v Československu, hlavně na vojenském letišti v Klecanech u Prahy. Podle pomocného režiséra Otakara Fuky je to asi jediný letecký film bez letadel. Nepodařilo se totiž pro natáčení získat letoun Wellington, ani jiné britské letadlo. A tak repliku tohoto letadla vyrobili v Aero Vodochody a to tak, že na trup ruského Li-2 naroubovali konstrukci, která vypadala jako Wellington. Útoky německých stíhačů se natáčely s modely letadel, další záběry jsou úryvky z dokumentů, které zapůjčilo Imperial War Museum v Londýně a sestříhané s britským válečným filmem Target for Tonight. Ostatně to byl také důvod, proč jsou Nebeští jezdci černobíle, aby je mohli filmaři lépe zkombinovat s archivními materiály.

foto: Zdeněk Dukát

Jak se vybírali herci.
Hodně pomohl jeden z herců, Vojtěch Holý, měl kontakty ve Velké Británii a také Joy Kadečková, která byla příslušnicí Ženských dobrovolných leteckých sil. Filmaři ji přizvali, aby dělala odbornou poradkyni. Radistu Tomíka hraje britský student Winston Chrislock, který tenkrát studoval v Praze. Velkým překvapením je představitelka Patricie, kterou miluje "Student" (Jiří Bednář) a přebere mu jí velitel Pavel (Svatopluk Matyáš). Měla ji hrát Britka, ale režisérovi se nezdála dost hezká, nakonec se tedy rozhodl pro Češku Janu Novákovou. Pikantní je, že Janu dabovala ta odmítnutá Angličanka. Film měl premiéru v roce 1968, jen pár týdnů poté Jana Nováková zemřela. Její manžel na ní dost žárlil, v prosinci jí zabil a pak se zastřelil.

foto: Zdeněk Dukát

Film se točil na příklad: v pražském kině Ořechovka, britský lazaret supluje porodnice u Apolináře v Praze. Natáčelo se také v Chuchli nebo na golfovém hřišti u Poděbrad. Závěrečná scéna, kdy vidíte člun na moři, kde je mrtvola Jiřího Hrzána a dva zachránění letci, se točila na Rujáně. Záběry z pohřbu Tomíka se točily ve vesničce jménem Filipov nedaleko Čáslavi. V Británii byly natáčeny úvodní scény filmu a to na vojenském hřbitově Brookwood u Londýna. Film pak bohužel skončil na nějakou dobu v trezoru, tak jako mnoho jiných.
Historik Filip Procházka by rád uspořádal v březnu nebo květnu 2017 větší besedu o tomto filmu a to opět za co největší účasti tvůrců filmu i dalších pamětníků. Této besedy se zúčastní i Winston Chrislock, který ve filmu hrál radistu Tomíka a snad i Günther Schoss, představitel sestřeleného německého letce.

foto: Zdeněk Dukát

Na letošní vernisáž přišli herci: JANA SEDLMAJEROVÁ (WAAF), JOSEF VÁŠA (FRANK) a "Prcka" Jiřího Hrzána zastoupila jeho dcera BÁRA HRZÁNOVÁ. (Svatopluk Matyáš se pro nemoc omluvil).

ANA SEDLMAJEROVÁ (foto: Karel Zápotocký AFC) a JOSEF VÁŠA (foto: Karel Zápotocký AFC)

Vlevo: foto: Zdeněk Dukát
Vpravo: JOSEF VÁŠA po 50-ti letech před poslední budovou připomínající hangár na klecanském letišti
(foto: Karel Zápotocký AFC)

Závěrečné foto: úplně vlevo Filip Procházka, autor výstavy (foto: Karel Zápotocký AFC)
Vpravo Bára Hrzánová a Karel Zápotocký

(pro AFC: WOM)

* 22. 1. 2017 Malé zamyšlení nad předlohou filmu "Nebeští jezdci"

Omlouvám se, ale ani následující řádky se netýkají ani sběratelství ani letecké civilní dopravy. Snad jen vnímání historie a naší společenské kultury.
Dovolil jsem si tak trochu spekulovat o postavách, které autor Richard Husmann vykreslil ve své knize a následně režisér Jindřich Polák vnesl do svého filmu. Samozřejmě, že autor má právo měnit jména osob i spojovat různé osudy do jedné postavy a tak to asi bylo.
HUSMAN Richard /JÁNSKÝ/, Sgt, 787319 , 311 Sqdn rtn./R/plk.
* 04/09/22, Praha, Air Gunner (autor knižní předlohy)
† 20/08/87

V příběhu je hodně postav, které mají svá jména nebo jen přezdívky. Například přezdívku "Prcek" měl a v knize byl pravděpodobně umělecky vykreslen:
PUMPR Karel Václav, F/Sgt, 787954 , 311. Sqdn, rtm./R/pplk.
* 23/01/17, České Budějovice , Flight Engineer/AG.

Karel Pumpr létal v osádce - Pumpr, Sadil, Mikulenka, Tichý, Schoř, Tarana, Novák a Tégl.
V knize se také vyskytuje postava hezouna, se jménem Student. Toto jméno mi nedalo spát, protože z naší obce Hostivice za války pláchnul pilot s velmi podobným jménem, které se lišilo jen háčkem nad "S". Proto ho považuji za další vzor pro postavy knihy. Byl to:
ŠTUDENT Václav, F/Lt, 82640 , 311 Sqdn, npor./R/plk.
* 25/11/17, Praha, Pilot
† 18/10/42

Jak jsem vysledoval, všichni tři létali u No. 311. Bombing Squadron a i když určitě spolu nelétali v osádce mohli se znát ze základny. Krátká historie perutě:

311. čs. bombardovací peruť existovala od 29. července 1940 až do 15. února 1946

byla jednou ze čtyř perutí československého letectva v rámci britského královského letectva Royal Air Force. Jako jediná z nich byla bombardovací, přičemž zbylé tři perutě byly stíhací. Zpočátku peruť patřila k bombardovacímu velitelství (Bomber Command), později byla převedena k pobřežnímu velitelství (Coastal Command). K činnosti perutě v prvních letech patřily (zejména noční) nálety na německá, nizozemská, belgická a francouzská města a přístavy. V rámci činnosti u pobřežního velitelství se peruť zaměřovala především na hlídkové lety proti německému loďstvu, zejména proti ponorkám, nad Atlantikem, Biskajským zálivem a Severním mořem. Wellingtony 311. perutě měly kód KX a Liberatory kód PP.
Velitelé 311. Sqdn
ᶛ W/Cdr Karel Mareš (červenec 1940 až 19. 3. 1941)
Znak 311.Sqdn ᶛ W/Cdr Josef Schejbal (19. březen 1941 až 3. červenec 1941)
ᶛ W/Cdr Josef Ocelka, DFC (3. červenec 1941 až 20. duben 1942)
ᶛ W/Cdr Josef Šnajdr, DFC (20. duben 1942 až 1. únor 1943)
ᶛ W/Cdr Jindřich Breitcetl, DFC (1. únor 1943 až 21. srpen 1943)
ᶛ W/Cdr Vladimír Nedvěd, MBE, DFC (21. srpen 1943 až 3. únor 1944)
ᶛ W/Cdr Josef Šejbl, DFC (3. únor 1944 až 1. září 1944)
ᶛ W/Cdr Jan Kostohryz, DSO (1. září 1944 až do konce války)

(Monografie převzata z HPM/08/93/08/II a III)

Vrátím se teď k Hostivickému rodákovi Václavovi Študentovi. Z jeho pohnutého osudu jsem vybral jen poslední den jeho života z knihy Jiřího Rajlicha NA NEBI HRDÉHO ALBIONU 3. část (1942) str. 597-601 18. říjen 1942.

Jedna z největších tragédií v dějinách československé Třistajedenáctky a celého československého letectva ve Velké Británii. Při havárii letounu Wellington Mk.IC T2564 (KX-T) poblíž letiště Northollt zahynulo celkem čtrnáct československých letců, příslušníků 311. čs. bombardovací peruti.
Některé okolnosti této největší havárie, která kdy 311. peruť postihla, především pak důvody, proč letci vůbec do Londýna letěli, byly mnohdy nesprávně interpretovány. Kupříkladu někteří autoři soudili, že letci si tehdy do Londýna letěli pro vyznamenání, které jim měl osobně předat prezident dr. Edvard Beneš. (*1)
Skutečnost však byla poněkud odlišná. Celkem deset letců dvou osádek - kompletní Bulisovy a nekompletní Študentovy (*2) - ve skutečnosti směřovalo do štábu Coastal Command v Northwoodu u Londýna, kde měli být podrobně vyslechnuti v souvislosti se svými útoky na ponorky podniknutými 16. srpna, 9. a 27. září 1942. (*3)
Čtyři z nich, čerstvě povýšení do důstojnického stavu, si krom toho letěli do Londýna ušít nové důstojnické uniformy.(*4) Zbylí čtyři letci patřili k pozemnímu personálu a letěli do Londýna na dovolenou. (*5)
Patnáctým mužem na palubě byl jeden belgický černý pasažer.
Po obědě tedy v Talbenny na palubu Wellingtonu nastoupilo následujících patnáct letců:
P/O František Bulis, pilot a kapitán letounu (26 let),
F/Lt Václav Študent, pilot (25 let),
Václav Študent Sgt Josef Švec, pilot (36 let),
Sgt Jan Bláha, pilot (33 let),
F/Lt Václav Haňka, navigátor (22 let),
P/O Antonín Bunzl, radiotelegrafista (23 let),
P/O Bedřich Gissübel, radiotelegrafista (32 let),
P/O Jaroslav Jebáček, radiotelegrafista (21 let),
F/Sgt František Doležal, palubní střelec (28 let),
Sgt Vladimír Rájecki, palubní střelec (22 let),
F/Sgt František Stoklásek, pozemní personál, Fitter I, (28 let),
Cpl František Paclík, pozemní personál, F/Mech., (38 let),
Sgt Josef Čech, pozemní personál, Electr. 2, (31 let),
Sgt Vilém Götzlinger, pozemní personál, Instr. Rp., (31 let) a
P/O Leemans (Belgičan, bývalý ředitel belgické pobočky Vacuum Oil Company), Station Transport Officier, RAF Talbenny. (*6)
Letoun řízený čerstvě povýšeným P/O Františkem Bulisem, odstartoval z mateřského letiště Talbenny ve 14:40 hod. a to bez jakýchkoli potíží. Tak podle všeho proběhlo i zhruba 100 minut letu. Na cílovém letišti Northolt však nepřistál, neboť v 16:05 hod těsně před jeho prahem havaroval. Při poslední zatáčce před přistáním totiž Wellington z blíže neobjasněných příčin sklouzl z výšky asi 150 až 200 metrů po křídle a zřítil se k zemi. Stalo se tak v Uxbridge, necelý kilometr východně od letiště Northolt. Následovala exploze palivových nádrží. Na místě havárie zůstala jen ohořelá kostra letounu. Všech patnáct letců, nacházejících se na palubě, na místě zemřelo. (*7)
Celou tragédii umocnila skutečnost, že kromě nich zahynuly na zemi ještě dvě ženy (sestry) se svými čtyřmi malými dětmi; Bulis se jim již nestačil vyhnout. Počet mrtvých tak dostoupil smutné cifry 21 osob.
U RAF byly denně desítky havárií a noviny o nich buď nepsaly vůbec, nebo je zmínily jen v krátkých notickách. Fakt, že při této zahynuli i civilisté, však Bulisovu havárii dostal hned druhého dne na titulní stránky denního tisku. O neštěstí podrobně referovaly The Ewening News, Ewening Standard, Daily Mail, Daily Express, Daily Mirror a další deníky. (*8) Téměř všechny listy se schodovaly na tom, že letoun musel mít nějakou poruchu a že jeho pilot se do poslední chvíle snažil civilistům na zemi vyhnout: "… Letoun letěl jen několik metrů nad střechami a bylo zřejmé, že bude nouzově přistávat," psaly The Ewening News. "Na blízkém hřišti si hrály desítky dětí … těsně nad zemí se letadlo prudce stočilo, zachytilo jedním křídlem o zem, dopadlo do středu silnice a … přímo mezi hrající děti … benzínové nádrže v letadle explodovaly a v příštích sekundách létaly vzduchem náboje … Pan J. Western, stojící v té chvíli opodál, prohlásil našemu reportérovi, že bylo jasné, že letadlo musí přistát nouzově. "Viděl jsem," prohlásil, "že pilot, jakmile si uvědomil, že bude nucen nouzově přistát, udělal vše, aby nenarazil do okolních obytných budov. Ještě těsně nad zemí pilot naklonil letadlo prudce na stranu a tím se vyhnul domům po obou stranách…". (*9)
List Daily Mail m. j. uvedl: " … Tím, že se pilotovi podařilo přistát právě na tomto místě, bylo zachráněno mnoho životů, protože letadlo bylo nuceno přistát v hustě obydlené čtvrti města … pilot mával rukou, aby upozornil hrající si děti, ale bohužel, jen málo jich zpozorovalo varování včas … letadlo bylo okamžitě v plamenech … nebyla naděje na záchranu … pilot se v žádném případě nemohl dětem vyhnout …". (*10)
Příčina nehody nebyla nikdy objasněna. Podle svědectví velitele perutě letadlo nebylo přetíženo a odstartovalo s normálním počtem cestujících a v bezvadném stavu. Při ohledání letadla na místě nebyla žádná závada zjištěna. (*11)
V zájmu objektivity je však třeba vyslovit oprávněnou domněnku, že po havárii byly již jen velmi omezené možnosti vyšetření technického stavu letounu, neboť při havárii celý shořel.
Omyl pilota se zdá být vyloučen, soudě alespoň podle toho, že P/O František Bulis, jenž byl za řízení letounu, patřil vůbec mezi nejzkušenější piloty Třistajedenáctky. Měl nalétáno celkem 932 hodin. z toho 595 na Wellingtonech. Operačně na nich nalétal 300 hodin a to při celkem 45 bojových letech, z toho 36 u Bomber Command a 9 u Coastal Command. (*12)
Kromě předešlých úspěchů měl za sebou i dva velice zdařilé útoky na nepřátelské ponorky (provedl je nedávno, 16. srpna a 9. září 1942). Byl vynikajícím pilotem, doslova od Boha a létání bylo pro něj drogou. O jeho pilotních schopnostech se vyprávěly zkazky. "Náš kapitán letounu Franta Bulis byl člověk, který se necítil ve své kůži, nemohl-li si některý den zalétat, přičemž žádná překážka nebyla dost velká, žádné počasí dost špatné a žádná mlha dost hustá …, Franta mi byl víc než kapitánem letounu. Byl mi kamarádem, s nímž jsem sdílel všechno nebezpečí a na něho jsem vždy spoléhal tak, jako on na mne …,"(*13) napsal po letech jeho někdejší radiotelegrafista, jenž Bulise dokonce neváhl nazvat vůbec "nejlepším pilotem peruti." (*14)
Bulisovu smrt při neoperačním přeletu mnozí považovali za krutou ironii osudu. "Kdyby byl tenkrát v Bordeaux Franta Bulis zachytil o tu německou jídelnu, (*15) vůbec by se nikdo nedivil, zvláště nepřítel, který šílenou odvahu pozoroval a jistě i obdivoval. Z kolika granátových smrští Franta vyvázl! Kolika nástrahám přírody unikl, aby se nakonec vysmál marným pokusům sněhových vánic, záludných námraz a zuřivých bouřek, usilujících o jeho život a životy jeho osádky! Franta Bulis neměl skončit při mírovém letu. Franta ne!" (*16)
Smutný pohřeb čtrnácti letců proběhl 23. října 1942 na vojenské části hřbitova v Brookwoodu v hrabství Sussey. "… nikdy na mě nic tak smutně nezapůsobilo, jako řada rakví kamarádů, narovnaných na jednom dlouhém voze a přikrytými státními vlajkami, v den, kdy jsme se s nimi loučili na hřbitově v Brookwoodu u Londýna." (*17)
Píše jeden z přátel zahynulých letců. Byli pohřbeni v hrobech č. 28-A-2 až 14. Po poválečné úpravě hřbitova a vytvoření jeho československé části byly pak jednotlivé hroby nově přeznačeny (jako hroby č. 3 až 15). Jediným pochovaným jinde byl F/Lt Haňka. Na přání jeho anglické manželky byl pohřben o den později, 24. října 1942, a tona hřbitově St. Philip Penn Field ve Wolverhamptonu (hrob č. MA-148). (*18)
Zdroje:
(*1) Čejka E.: Zlomená křídla. Praha 1968, s 162; Vacek M: Smrt místo vyznamenání.
In. LaK č.15/1994, s 22; Pajer M.: Wellingtony nad Biskají. Cheb 1998, s 175.
(*2) Zbylí dva členové Študentovy osádky, tj. navigátor F/O Václav Kadaně a střelec Sgt Zoltán Karas, letět nemohli, neboť se ještě zotavovali ze zranění utrpěných při útoku na nepřátelskou ponorku 27. září 1942. Jejich těžká zranění jim tak paradoxně zachránila životy.
(*3) VHA, ČSL-VB, sign, 687/B1/1-6/183. 311. Squadron Operations Record Book;
Osolsobě J.:c. d., s. 162-166
(*4) Oněmi čerstvě povýšenými do důstojnického stavu byli P/O František Bulis, P/O Antonín Bunzl,
P/O Bedřich Gissübel a P/O Jaroslav Jebáček
(*5) VHA, ČSL-VB, sign. 1894/CIII-3b/1-99/347-353. Personal Occurence Reports 1942,
Osolsobě J.: c. d., s. 166
(*6) VHA, ČSL-VB, sign. 1894/CIII-3b/1-99/347-353. Personal Occurence Reports 1942;
Casualties of Czechoslovakia … s. 10-12; Vild M.: c.d., s.91.
(*7) VHA, ČSL-VB, sign. 209/CIII-1/1-4/110. Hlášení leteckých nehod za rok 1942.
(*8) Osolsobě J.: c. d., s 164-165
(*9) Tamtéž, The Evening News, 19. října 1942
(*10) Tamtéž, Daily Mail, 19. října 1942
(*11) Tamtéž, s. 165
(*12) VHA, ČSL-VB, sign. 209/CIII-1/1-4/110. Hlášení leteckých nehod za rok 1942.
(*14) Tamtéž, s. 164. Pro Bulisovy nevšední schopnosti a zkušenosti jej W/Cdr Josef Šnajdr, DPC pouhý týden před touto tragédií 11. října 1942 navrhl jako kapitána sedmičlenné osádky, která měla odejít ke 138. peruti pro zvláštní úkoly, která na čtyřmotorových Halifaxech m.j. prováděla vysazování parašutistů v okupované Evropě. Osádku (kompletně ji tvořili poddůstojníci) měli tvořit W/O František Bulis, F/Sgt Miroslav Červinka, F/Sgt Jaroslav Jelínek, Sgt Alois Holna, Sgt Zdeněk Janda, W/O Jaroslav Kamarád (ten byl 17. října 1942 dodatečně nahrazen W/O Ladislavem Kadlecem) a Sgt Josef Hekrle. Byla to zřejmě tato havárie, která tento projekt znemožnila. M. Červenka, J. Jelínek, A. Holna a Z. Janda padli nad Biskajským zálivem 12. ledna 1943, L. Kadlec 13. března 1944.
(*15) Autor zde naráží na nedávný nálet 311. perutě na německé dopravní lodi v přístavu Bordeaux 17. září 1942. Tehdejší W/O František Bulis , pilotující Wellington Mk.IC DV738 (KX-C), tehdy zaútočil na lodě v přízemní výšce a pak v nízkém průletu přeletěl i místní letiště Bordeaux - Mérignac div nevrazil do místní jídelny, kterou jeho střelci úspěšně ostřelovali.
Blíže viz Vild M.: c. d., s. 77-80
(*16) Tamtéž s. 82
(*17) Osolsobě J.: c. d., s. 166
(*18) Casualties of Czechoslovakia …, s. 10-12. Krátce po Haňkově smrti se jeho vdově narodila dcera Rosemarie, která však 22. července 1948 v necelých šesti letech zemřela. Odpočívá ve stejném hrobě jako její otec, jenž ji nikdy nespatřil. Vacek M.; Smrt místo vyznamenání, s. 22
Poznámka:
Rodina Václava Študenta byla němci perzekuována a vláčena po vězení. Ke konci války měl i jejich dům smůlu. 25. dubna 1945 došlo k největší tragédii vyvolané leteckou havárií v Hostivicí, Toho dne dopoledne přilétlo ku Praze několik skupin amerických stíhačů a zaútočilo na letiště Ruzyně, Kbely, Klecany. Jejich úkolem bylo uzemnit stíhače Luftwaffe a zabránit jim startovat proti bombardérům, letícím na cíle v Německu. Taktika stíhačů Luftwaffe byla taková, že se snažili odstartovat i s malým množstvím paliva a kroužit bez boje v okolí letiště. O toto se pravděpodobně pokusil i pilot jednoho Me 262A z letiště Praha - Ruzyně.
hostivická škola 1945 Bohužel odstartoval příliš pozdě. V okolí Ruzyně již kroužily Mustangy a vyhlížely si své oběti. Při startu byl Me 262A okamžitě zasažen (sestřel si nárokovalo hned několik amerických stíhačů). Neovládaný letoun začal klesat a v malé výšce zavadil křídlem o střechu budovy školy v Hostivici a dopadl na zahradu rodinného domu Študentových v těsné blízkosti školy. Při následném požáru shořela větší část domu a jeho současná obyvatelka, paní Bílková, byla těžce popálená. Na následky svých zranění zemřela krátce po válce.
Pilot zůstal v kabině letounu a zemřel v jeho troskách. Podle hlášení ztrát se jedná o Lt. Seppa Huberta, příslušníka 9./ KG(J) 6. K identifikaci letounu může přispět i vzpomínka přímého účastníka této havárie, který tvrdil, že na zničeném trupu byla vidět namalovaná šachovnice za německým křížem. Stíhací - bombardovací eskadra KG(J) 6 používala pro identifikaci na svých strojích skutečně červeno - černou šachovnici.
Válku rodina Študentových přečkala, ale přišla nová perzekuce, tentokrát ze strany komunistů. Totiž Václav Študent bojoval a padl na špatné straně barikády. Opět kriminál. Sestra Václava Milada byla v 50-tých letech min. století nakonec z vězení propuštěna jen díky tomu, že byla v jiném stavu.
Na počest pilota Václava Študenta je v Hostivici pojmenována jedna ulice, ve které stojí jeho rodný dům a v místní sokolovně má pamětní desku.

(pro AFC: WOM)

Z výroby

_____________________________________

* 20. 12. 2016 Na Ukrajině proběhl rolls-out nového letounu An-132D

Ukrajinský letecký výrobce Antonov (divize UkrOboronProm) 20. prosince odhalil nový víceúčelový letoun An-132D.
Státní podnik Antonov (v Kyjevě) představil toto lehké víceúčelové letadlo určené k dopravě různých nákladů až do 9.2 t na krátkých a středních tratích. An-132D bude první model turbovrtulového lehkého dopravního letounu, který je navržen pro náhradu zastaralých AN-32 a AN-26.
Nové An-132 bylo vyrobené v rámci kontraktu se Saudskou Arábií z dubna 2015. An-32 platforma byla preferovaná ze stranySaudské Arábie a globálního trhu pro lehký dopravní letoun ve vojenských a občanských sektorech. Po vykonávání série zkušební letů, bude letadlo představeno potenciálním zákazníkům v Saudské Arábii.

* 27. 12. 2016 Airbus upravuje v roce 2017 plán dodávek A380 pro Emirates

Společnost Emirates se dohodla s výrobcem nově objednávaných motorů Rolls-Royce o tom, že zvýšené náklady dané vyšším opotřebením lopatek v náročném prostředí Spojených arabských emirátů a následnou údržbou půjdou k tíži výrobce motorů. Následovala dohoda s výrobcem letadel, na jejímž základě se přesunuje dodávka šesti z dvanácti A380 z roku 2017 na rok 2018 a dalších šesti z roku 2018 na rok 2019. Společnost Airbus vydala prohlášení, že dohody nebudou mít vliv na výsledek roku 2017. (Zdroj: Airbus)

* 27. 1. 2017 Výrobce regionálního letounu MRJ ohlásil další dva roky zpoždění

Japonská společnost Mitsubishi Heavy Industries ohlásila další dvouleté zpoždění projektu MRJ. Letadla pro přibližně 80 cestujících, která již v desítkách kusů objednaly All Nippon Airways a leasingové společnosti, se mají dostat do provozu až v roce 2020, zatímco původní termín byl v roce 2012. Letadlo již vloni přeletělo na zkoušky do USA, příčinou pátého odsunutí termínu uvedení do provozu (a celkového zvýšení rozpočtu o 40 procent) je však podle výrobce nutnost konstrukčních změn v umístění elektroniky podle neustále rostoucích bezpečnostních požadavků. (Zdroj: Planes)

* 7. 2. 2017 Čínský letoun C919 vzlétne ještě letos

Státní výrobce letadel Commercial Aircraft Corp of China (COMAC) už téměř dokončil práci na instalaci palubních systémů a zahájil přípravy na první let, uvedl list vládnoucí komunistické strany Lidový deník. Původně byl první let naplánován na rok 2014, od té doby však byl nejméně dvakrát odložen kvůli problémům při výrobě.
Letoun s úzkým trupem by měl být schopen přepravit 156 až 168 cestujících. Konkurovat má letadlům Airbus A320 a Boeing 737. Jako první si letadlo objednaly aerolinky China Eastern, celkem už má výrobce na toto letadlo 570 objednávek od 23 zákazníků. Komerční provoz by mohl začít v roce 2019, uvedla agentura APOD.

Comac C919 (foto: Comac)

Projekt C919 je jednou z několika iniciativ čínského vedení, které chce Čínu přeměnit z levné "továrny světa" ve výrobce vyspělých technologií. Loni v červnu absolvoval svůj první komerční let jiný čínský letoun, regionální ARJ-21, který má konkurovat modelům firem Embraer a Bombardier.
Letadlo ARJ-21, určené pro přepravu zhruba 90 cestujících, získalo od čínského úřadu pro civilní letectví osvědčení o způsobilosti k létání na konci předloňského roku, o deset let později, než Čína původně plánovala.

Comac C919 (foto: Comac)

(Zdroj: Ekonomika Idnes)

* 7. 2. 2017 Budoucí potenciál Aircraft Industries v Íránu

V úterý 7. února 2017 navštívila společnost Aircraft Industries desetičlenná íránská delegace tvořená ředitelem Úřadu pro civilní letectví a předsedou Státní investiční komise pro letectví Íránské Islámské republiky, panem Adabi a představiteli několika významných obchodních a leteckých společností Íránu, které mají vážný zájem o bilaterální spolupráci s Aircraft Industries.
Delegace přiletěla na jednání do Aircraft Industries na pozvání obchodního ředitele Roberta Erharta, který delegaci přivítal a provedl výrobou za přítomnosti hlavního konstruktéra Miroslava Pešáka a vedoucího obchodního oddělení Tomáše Mertla. Během několikahodinového setkání byla podrobně prezentována jak společnost, tak představen letoun L-410 včetně možností kooperační výroby.
Výsledkem jednání je podpis Memoranda o vzájemné spolupráci při prodeji letadel v Íránu, což kunovická firma považuje za velký úspěch vzhledem k tomu, že patří mezi první výrobce letadel dané kategorie, kteří tohoto dosáhli.
Oficiální delegace navázala na návštěvu obchodního ředitele Aircraft Industries v Teheránu v listopadu 2016, kde jednal o L-410 s potenciálními zájemci. Jednou z priorit pro Aircraft Industries je velmi perspektivní íránský trh, který se pozvolna otevírá a již dnes je silná konkurence mezi výrobci letadel o možnost proniknout na nový a bezpochyby velmi zajímavý trh. Delegace projevila o L-410 vážný zájem a lze věřit, že další měsíce zmíněný zájem potvrdí.
L-410 je pro Írán velmi vhodným letounem pro spojení větších měst s menšími i ve vzájemném propojení v místech, kde jsou rozsáhlé pouště, či polopouště a chybí rozvitější dopravní infrastruktura.
(Zdroj: Aircraft Industries)

* 17. 2. 2017 První Boeing B787-10 vyjel z výrobní haly

Americký výrobce Boeing představil ve svém charlestonském závodě nejdelší verzi modelu B787. Představení se zúčastnily tisíce lidí, včetně zaměstnanců. Nechyběl ani americký prezident Donald Trump. Prototyp letounu B787-10 by měl vzlétnout v nejbližších týdnech, k zákazníkům se pak dostane v roce 2018. Na letoun je zatím 149 objednávek od devíti společností.
(Zdroj: Planes)

* 15. 2. 2017 Další Boeingy pro Singapore Airlines (SIA)

Singapore Airlines (SIA) podepsaly předběžnou smlouvu pro dalších 20ks Boeingů B777-9 a 19ks B787-10 Dreamliner, plus šest volných voleb pro oba typy. Singapore Airlines jsou startovacím zákazníkem pro B787-10, který si již dříve objednal 30ks B787-10.
(Zdroj: Airliner World)

* 15. 2. 2017 První Airbus A380 je v muzeu

Airbus přelétl A380 msn4 do muzea Air and Space v pařížském Le Bourget. Proudové letadlo je první ze čtyř letadel, které evropský výrobce slíbil darovat k muzeím, ( A320 msn1, A340-600 msn360 a A380 msn2 půjdou do Aeroscopia v Toulouse). A380 msn4 byl dodán na Le Bourget 14. února 2017, kde bude připravován pro vystavení v muzeu. Po celkových renovacích, včetně strukturální záchrany, bude zvláštním exponátem uvnitř muzea, které umožní podívat se na jeho paluby co největšímu možnému množství lidí. Letadlo bude připraveno na návštěvníky někdy v roce 2018.
Letadla určená pro Aeroscopia budou udržována výrobcem Airbus v Toulouse za účelem zachování jeho historie. Do muzea budou přemístěna v období příštích dvou let. Budou vystavena v severní části muzea a již dnes je pro ně připraven odpovídající prostor.
(Zdroj: Airliner World)



Příspěvky a náměty pro Informační Bulletin č.150 i články našich web stránek prosím nadále posílejte na naši elektronickou adresu afclub@volny.cz po př. na korespondenční adresu J. Král, Brdičkova 1914, 15500 Praha 5. Uvítáme i Vaše fota určená pro titulní strany. Velice rádi je uveřejníme.

_______________________________________________________________________

Připravila — redakční rada AFC za přispění dalších členů klubu —
Pro WEB AFC zpracoval WOM (únor 2017)

 

Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC    < zpět na stránku Bulletinů