Výběr z informačního bulletinu č. 157
/prosinec 2018/

Klubové zprávy

_____________________________________

*** POZOR: Další naše setkání v holešovické restauraci Avion 58 jsme naplánovali na sobotu 15. prosince od 14:00 hod. Místa zajistí WOM.
(pro IB: WOM)












_________________________________________________ Z našich sbírek __________

V tomto roce oslavila společnost ČSA velmi významné výročí své nepřetržité činnosti v oboru letecké dopravy, a protože náš klub AFC byl založen na partnerství s ČsSDL a dále s ČSA, chceme v tomto čísle představit sbírkové předměty, této jedné v Evropě z nejstarších leteckých společností.

_________________________________________________ Zajímavosti z dopravy __________

* 26. 8. 2018 Dnes dopoledne opouštěli cestující v Praze Boeing po skluzavkách

Na pražském letišti v neděli dopoledne z letadla po příletu z Tuniska evakuovali zhruba 100 pasažérů po skluzavkách. Nikdo se při tom nezranil.
Na Twitteru, byla zveřejněna komunikace mezi posádkou letounu a pozemním personálem. Z rozhovoru vyplývá také to, že piloti ohlásili požár až zhruba osm minut po přistání, kdy Boeing čekal na terminálu letištní plochy. Nikomu ze zhruba stovky pasažérů nedělního letu se naštěstí nic nestalo. Po sklouznutí nastoupili do dvou autobusů a po vyzvednutí zavazadel byli standartně odvezeni ven z prostoru letiště.
Jednalo se o vyhlášení plné pohotovosti kvůli údajnému zahoření APU v letadle. "Spustila se preventivní evakuace pomocí skluzů z letadla. Trvala něco málo přes deset minut," doplnila Janoušková s tím, že podobné akce jsou výjimečné. Provoz ruzyňského letiště nicméně narušen nebyl. Hasiči dodatečně nezjistili žádné ohnisko požáru.

* 30. 8. 2018 Dalším přímý let z Prahy do USA se společností United Airlines

Praha bude mít od příštího roku další přímé letecké spojení se Spojenými státy. České hlavní město připojí do svého seznamu aerolinky United Airlines. Od června bude na lince mezi Ruzyní a mezinárodním letištěm Newark v New Jersey létat jedno letadlo denně. Sezónní servis letecké společnosti United Airlines bude fungovat v příštím roce od 6. června do 4. října. Uvedl to deník USA Today a připojil informaci, že linku bude obsluhovat letadlo Boeing 767-300.

Letiště Newark ve státě New Jersey leží v bezprostřední blízkosti největšího amerického města New York. Podle odhadu Letiště Praha by novou linku mohlo využít v obou směrech 43 tisíc cestujících za rok.
Nová linka bude z Prahy létat denně v 10:10 hodin, zpět by se měla vracet následující den v 08:25.
"Již za prvních sedm měsíců letošního roku došlo k meziročnímu navýšení počtu cestujících na přímých letech do USA a Kanady o 82%. Můžeme tak očekávat, že po spuštění nové linky do Newarku dojde k ještě dalšímu významnému nárůstu," řekl předseda představenstva letiště Václav Řehoř.

* Letoun UTair v Soči se 170 lidmi sjel z dráhy a začal hořet

Téměř dvě desítky cestujících utrpěly zranění poté, co letoun se 170 lidmi na palubě při přistávání na letišti Adler u letoviska Soči na jihu Ruska sjel z dráhy, skončil v řece a vzplál. Všechny osoby se z letadla podařilo evakuovat. Nehoda se stala v noci na sobotu. Podle listu Kommersant utrpěl jeden z pracovníků letiště přihlížející nehodě srdeční záchvat, kterému podlehl.
Boeing 737 registrace VQ-BJI letěl z Moskvy do Soči, k nehodě podle Kommersantu došlo za silného větru a deště ve 2:50 moskevského času (1:50 SELČ). Letoun byl silně poškozen, ale požár se podařilo uhasit. Na palubě letounu Boeing 737 bylo podle úřadů 164 cestujících a šest členů posádky. Všechny se podařilo evakuovat. Při sjetí z dráhy se poškodilo křídlo a podvozek a vzplál levý motor. Vypukl požár, při kterém shořelo levé křídlo. Poškozena byla také přední část letounu. Příčiny nehody se ještě zjišťují, předpokládá se ale vina pilotů: letoun přistál až na druhý pokus, a to až poté, co přeletěl velkou část dráhy. Zbývající část nestačila ani při prudkém brzdění, a to tím spíše, že byla mokrá. K nehodě přispěl také vítr, dosahující v poryvech rychlosti skoro 90 km/hod.

Poznámka: neradi přinášíme podobné zprávy. Poslední rok jich však nějak přibývá. Zdá se, že bezpečnost létání se zhoršila. Možná je to tím, že při nedostatku techniky létají i opravdu staré stroje a hlavně se pravděpodobné nestíhá odpovídající servis.
(pro IB WOM)

* 2. 9. 2018 Těžko uvěřitelný malér Malaysian Airlines

Zapomenout sejmout kryt Pitotovy trubice před odletem je zdánlivě drobný omyl, avšak s potenciálně katastrofickými následky. Opomenutí tohoto typu není zjevně exkluzivní záležitostí amatérů v aviatických klubech. Dne 18.7. se krátce po startu musel vrátit na letiště v Brisbane A330-300 (9M-MTK) Malaysia Airlines. Letadlo odstartovalo na svůj let do Kuala Lumpuru se třemi zakrytými čidly. Posádka zjistila anomálie ve čtení rychlosti již při rozjezdu, ale podle šetření nic nenasvědčuje tomu, že by uvažovala o přerušení startu. Teprve po startu byly zahájeny postupy pro "unreliable airspeed" a vyhlášena závada (PAN). Posádka dále postupovala podle příslušných kontrolních seznamů a nakonec (téměř) zdárně přistála s pomocí nouzového indikátoru rychlosti, údaje o úhlu náběhu, GPS a s asistencí řízení provozu. Při samotížném vysunování podvozku došlo k drobnému poškození krytu podvozku. Letoun byl po přistání odtažen ke gatu. Kapitán ani technik neodhalili zakrytá čidla během obchůzky letadla před startem. Mohlo by se tedy zdát, že jde o naprosto, naprosto ojedinělé opomenutí. Pak vězte, že v Brisbane je evidováno za posledních 10 let celkem 15 případů zablokované Pitotovy trubice, přičemž ve 4 případech se jednalo o hmyz.

* 5. 9. 2018 Emirates poprvé poslalo do Prahy A380 s motory R&R Trent 900

Označení tohoto typu je A380-842. Označení A380 s motory GE je A380-861.

* 4. 10. 2018 Blue Air získal kontrolu nad Air Moldova

Moldavské vládě se podařilo prodat předluženého národního dopravce Air Moldova. Novým majitelem je moldavská společnost Civil Aviation Group, jejímž hlavním vlastníkem je rumunská nízkonákladová společnost Blue Air. Jednalo se přitom o jediného zájemce, který nyní za společnost složí 61 mil. EUR, z nichž 2,56 mil. EUR jde do státní pokladny a zbytek padne na splacení dluhu. Nový majitel se zavázal modernizovat a rozšířit letový park pro podporu rostoucí sítě společnosti.
Air Moldova má do roku 2020 otevřít 11 nových spojů a od 2021 provozovat přímé lety z Kišiněva do USA, Kanady a Číny. Letový park se má v tomto horizontu rozšířit o 14 letadel A320 a Embraer 190, což paradoxně neodpovídá požadavku na otevření severoamerických spojů. Nyní společnost provozuje 3 letadla Embraer ERJ190 (ER-ECC, ER-ECB, ER-ECD), 2 Airbusy A319 (ER-AXL, ER-AXM) a 2 A320 (ER-AXV, ER-AXP).

* 11. 10. 2018 Dnes opět odstartoval nejdelší přímý let, potrvá 19 hodin

Společnost Singapore Airlines ve čtvrtek zahájila nejdelší komerční lety bez mezipřistání na světě na lince Singapur-New York. Trasu dlouhou více než 15 tisíc kilometrů letadlo urazí za necelých 19 hodin. Singapurské aerolinie tímto letem obnovují populární linku na letiště v Newarku, kterou kvůli vysokým nákladům zrušily v roce 2013.
V současnosti byl nejdelší nonstop let společnosti Qatar Airways z novozélandského Aucklandu do hlavního města Kataru Dauhá, který trvá 17 hodin 40 minut. Společnost Qantas Airways má v nabídce 17 hodinový let bez mezipřistání mezi australským městem Perth a britskou metropolí Londýnem.
Letoun Airbus A350-900ULR odstartoval ve čtvrtek krátce před 18:00 SELČ (před půlnocí místního času) ze singapurského letiště Changi. V letadle jsou místa jen pro 161 pasažérů, z nichž 67 cestují business třídou a 94 třídou premium economy. Menší počet sedadel poskytne cestujícím větší prostor k sezení.
Pasažéři v business třídě mají k dispozici i vlastní postel a během letu také dostanou dvě hlavní jídla, přičemž si budou moci zvolit dobu jejich podávání. Kromě toho mají nárok na doplňkové občerstvení. Cestující z třídy premium economy dostanou dvě hlavní jídla v určenou dobu a menší občerstvení.
Nové letadlo spotřebuje méně paliva
Dvoumotorové letadlo, které se vydalo na cestu ze Singapuru do New Yorku, využívá speciální systém, jenž umožňuje spalovat o 25 procent méně paliva, než běžně spotřebují letouny podobné velikosti, uvedla společnost Airbus.
Let z městského státu Singapur do New Yorku by měl za normálních meteorologických podmínek trvat maximálně 18 hodin 45 minut. Piloti budou mít ale rezervu na více než 20 hodin non-stop letu.
Pro výrobce letadel Airbus je společnost Singapore Airlines dosud jediným zákazníkem, který si objednal letouny A350-900ULR, s prodlouženým doletem. První z těchto letounů singapurské aerolinie obdržely v září, dalších šest má být dodáno do konce roku.
Singapore Airlines létaly na lince ze Singapuru do New Yorku v minulosti devět let s čtyřmotorovým letounem A340-500, který měl ale vysokou spotřebu paliva. V roce 2013 kvůli příliš velkým nákladům na palivo nevýnosnou linku zrušily.

_________________________________________________ Z Historie __________

Kdo máte zájem, přečtěte si celou historii profilu společnosti ČSA na našich www stránkách:

  •   ČSA ...                                           
  • _________________________________________________ Víte že __________

    * 8. 8. 2018 Nálepky niepodlegla:

    dostávají postupně všechny polská letadla společnosti LOT.
    niepodlegla = independent = nezávislý
    niepodleglość = independence = nezávislost
    Pro AFC: Petr Liška

    * 19. 8. 2018 Izrael postavil své první mezinárodní letiště

    Dosavadní mezinárodní Ben Gurionovo letiště, dříve známé pod jménem Lod, založili Britové v roce 1936. A tedy ještě předtím, než vznikl Stát Izrael.
    Nové Ramonovo letiště, které se nachází v Negevské poušti, ho překoná. Má být doslova chloubou Izraele - i pokud jde o bezpečnost. Přitom Ramonovo letiště stojí na horké půdě i v přeneseném slova smyslu. Je totiž v úzkém pruhu mezi Egyptem, kde na Sinaji armáda svádí boje s Islámským státem, a Jordánskem. Před případnými útoky ho po obvodu chrání vysoký plot, který se podle médií táhne po hranici s Jordánskem v délce 34 kilometrů, a také 4,5 kilometru dlouhá elektronická bariéra. Bezpečnost přistávajících i vzlétajících letadel na zhruba 3,5 km dráze pak zajišťují nejmodernější technologie. Mimo jiné například síť senzorů reagujících na protitankové granáty či rakety, které by na letadla mohli teroristé z okolních států vypálit.
    Nové letiště, které vyšlo na 485 milionů dolarů, nese jméno po Ilanu a Assafovi Ramonových. První byl izraelský astronaut, který v roce 2003 zahynul při pádu amerického raketoplánu Columbia, ten druhý byl jeho syn. I jeho život skončil předčasně. O šest let později zemřel při havárii stíhačky F-16.
    Podle listu Jerusalem Post se odhaduje, že Ramonovo letiště za zhruba deset let odbaví ročně přes čtyři miliony cestujících. Kapacity na to má, při jeho stavbě se totiž počítalo i s tím, že by v případě nouze přebíralo letadla i z Ben Gurionova letiště. (Zdroj: idnes)

    * 16. 9. 2018 Přistání sondy In Sight se blíží

    Připomínáme že, sonda In Sight přistane na povrchu Marsu 26. listopadu 2018. Přistání budeme sledovat.

    * 22. 9. 2018 Že ČSA se budou vracet do minulosti

    České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile dopravce skončit letouny evropského výrobce Airbus, které postupně nahradí letadla Boeing. S nimi létaly České aerolinie od devadesátých let do roku 2013.
    Právě americké stroje tvoří páteř letadlového parku společnosti Travel Service, která je od začátku letošního roku majoritním vlastníkem původně státních ČSA. Firma už proto vyzvala piloty létající na airbusech, aby se začali přeškolovat na druhý typ dopravního letadla.
    Kromě náročného výcviku zhruba osmi desítek pilotů, kteří v současnosti s airbusy létají, se musí společnost vypořádat i s dlouhodobě objednaným odběrem sedmi letounů Airbus A320neo, které se měly postupně dostávat do provozu od roku 2021. "Od listopadu budou tři Boeingy 737-800 létat pro ČSA pod jejich leteckým osvědčením. Během zimy pak budou ČSA létat i s posádkami pro společnost Eurowings v Německu, z toho důvodu budou ČSA poskytnuty čtyři náhradní letouny Boeing 737 operované piloty Travel Service," uvedlo v dopise zaměstnancům z 6. září vedení společnosti. Právě v tomto dokumentu, který má MF DNES k dispozici, stojí, že do dvou let by se letadlová flotila obou dopravců měla sjednotit na strojích od amerického výrobce. "Probíhají jednání, má to nějaký vývoj a my to teď nebudeme řešit přes média," uvedla bez dalších podrobností mluvčí Travel Service Vladimíra Dufková. Podle Českých aerolinií není doposud pronájem letadel do Německa dohodnutý.
    "Můžeme potvrdit pronájem jednoho Airbusu A319 pro společnost Eurowings na období měsíce října 2018," uvedl mluvčí dopravce Dan Šabík s tím, že diskuse o další podobě spolupráce pokračuje.
    Boeingy začaly České aerolinie nakupovat v roce 1992, kdy společnost přecházela ze strojů sovětské provenience na letadla od západních výrobců.
    Pořizování konkurenčních airbusů prosadil o dvanáct let později bývalý šéf společnosti Jaroslav Tvrdík při generační obměně letounů mezi lety 2004 a 2005. Provozování flotily složené ze dvou odlišných typů proudových letounů přičítal pozdější management ČSA část hospodářských neúspěchů, které v roce 2009 vyústily v 2,5miliardovou půjčku od státní společnosti Osinek. Ta měla dopravci vytvořit rezervu na "horší časy" a pomoci se splátkami leasingu na letadla.
    Součástí následné restrukturalizace, která spočívala v první řadě v zeštíhlení aerolinek a odprodeji vedlejších obchodních aktivit státnímu Českému Aeroholdingu, byl i přechod proudové flotily výhradně na airbusy.
    Boeingy z pravidelného provozu aerolinie vyřadily začátkem roku 2013, o dva roky později našly kupce pro poslední dva nevyužívané stroje. Šlo o letité Boeingy 737, které už vzhledem ke svému stáří nemohly létat na linkách v Evropě. Nyní se letouny Boeing po více než pěti letech opět do pravidelného provozu ČSA vrátí.
    Dopravní pilot přecházející na jiný typ letadla musí splnit stejné povinnosti jako úplný začátečník, který s pilotováním velkých dopravních letadel teprve začíná, uvedl majitel pražské letecké školy Blue Sky Aviation Igor Šlajchrt. Cena výcviku se pohybuje kolem půl milionu až šest set tisíc korun a spočívá v absolvování okolo padesáti hodin na leteckém simulátoru a absolvování zkušebních letů.
    Hodina provozu leteckého simulátoru přitom vyjde na zhruba deset tisíc korun a teprve pak může pilot začít létat s prázdným letadlem bez pasažérů.
    "Aerolinky Travel Service zkušebně létají v Brně. Dostanete do pronájmu Boeing 737 s instruktorem a létáte okruhy, stejně jako s malým letadlem v průběhu předcházejícího výcviku. Jeden okruh vyjde zhruba na tisíc eur," uvedl Šlajchrt, jehož škola vychovává piloty až do chvíle, než začnou létat s velkými dopravními letouny.
    (Zdroj: idnes, autor článku: : Tomáš Cafourek)

    * 30. 9. 2018 Erdogan dostal od Kataru Boeing

    Turecký lídr dostal od katarského emíra Boeing. Stroj stvrzuje jejich spojenectví. Boeing, jenž byl součástí emírovy soukromé flotily, je přebudován tak, že pojme pouze 18 členů posádky a 76 cestujících, kteří mají k dispozici luxusní salonky, zasedací místnosti, a dokonce i ošetřovnu, a Erdogan jej bude používat k osobním účelům.
    Katarský emír Tamím bin Hamad Sání nepatří mezi chudé vládce a fakt, že vlastnil největší a nejnovější model širokotrupého dvoupatrového Boeingu 747-8, jenž dokáže pojmout 467 cestujících, asi nikoho moc nepřekvapí. Emír se ovšem před časem rozhodl letadla, jehož cenu odborníci odhadují na 400 až 500 milionů dolarů, zbavit. A zájem o koupi ihned projevil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, muž proslulý svou zálibou v megalomanských projektech a slabostí pro život v luxusu. Měli jsme o něj zájem. Když se to katarský emír dozvěděl, řekl: ‚Od Turecka si peníze nevezmu, letadlo věnuji jako dar,'" pravil prezident v pondělním oficiálním prohlášení. Navíc zdůraznil, že "letadlo není mé, je Turecké republiky". Obyčejní Turci samozřejmě mohou zapomenout na to, že by se v něm mohli proletět. Boeing, jenž byl součástí emírovy soukromé flotily, je přebudován tak, že pojme pouze 18 členů posádky a 76 cestujících, kteří mají k dispozici luxusní salonky, zasedací místnosti, a dokonce i ošetřovnu, a Erdogan jej bude používat k osobním účelům. "Zmiňované letadlo se teď přemalovává," sdělil Erdogan reportérům, kteří s ním letěli minulý víkend z Ázerbájdžánu do Turecka. "Dá-li bůh, až bude hotové, proletíme se s ním."
    Boeing se stal okamžitě potvrzením blízké spolupráce Turecka s Katarem. To malému a velmi bohatému emirátu vytrhlo trn z paty poté, co na něj v červnu 2017 uvalily kvůli údajné podpoře terorismu blokádu Saúdská Arábie, Bahrajn, Egypt a Spojené arabské emiráty. Import z Turecka do Kataru tehdy meziročně narostl o rekordních 51,5 %. A Katar nezapomíná, nemluvě o tom, že blokáda pokračuje a Katařané Turky stále potřebují. V polovině srpna přislíbil emír Tamím Turecku investici v hodnotě 15 miliard dolarů. Vzápětí po oznámení výsledku jednání posílila turecká lira o 6 %.
    (Zdroj: Lidovky)

    * 9. 10. 2018 Václav Fischer se vrací do turistického obchodu

    Václav Fischer je mistrem odchodů a návratů. Jeho aktuální comeback je však, zdá se, opravdu ve velkém stylu - opět i s letadly. Znovu nabízí zájezdy a založil leteckou společnost. Bývalý majitel stejnojmenné cestovní kanceláře byl na konci devadesátých let také jedním z nejpopulárnějších českých politiků.
    Fischer na konci září založil společnost Fischer Air s r. o., jak vyplývá z obchodního rejstříku. Vystupuje v ní jako společník s vkladem 100 tisíc korun a jednatelem je Robert Erhart. Ten pracoval donedávna jako manažer výrobce letadel Aircraft Industries z Kunovic.
    Podle webu zdopravy.cz chce Fischer provozovat plnohodnotnou leteckou společnost a létat do Středomoří od roku 2019 například z Bratislavy, Basileje, Brna či Pardubic. Na seznamu výchozích letišť tak chybí Praha. Ani zdopravy.cz ho ale necituje.
    Jistě si pamatujete, že se Fischer tehdy soudil s českým státem a žádal odškodné za zabavené stroje, které neudržované na ruzyňském letišti ztratily na ceně. Letos v lednu Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových definitivně uspěl u soudu ve sporu s Fischerem, a stát mu proto nemusí nic platit. V současnosti jeho bývalé Boeingy létají v Nigerii
    (Zdroj: idnes)

    _________________________________________________ Z výroby __________

    * 10. 10. 2018 Rolls Royce ohrožuje budoucnost modelu A380

    Airbus A380 bojoval vloni o přežití v důsledku nezájmu zákazníků a program nakonec zachránila teprve lednová objednávka Emirates v hodnotě 16 mld. USD na 20 strojů a 16 opcí. Nyní je budoucnost A380 opět ohrožena, tentokrát ale v důsledku problémů s motory Rolls Royce. Firma Rolls Royce není schopna společnosti Emirates garantovat parametry spotřeby paliva, přičemž parametry motorů zůstávají dlouhodobě za očekáváními. Strany se zatím neshodly ani na ceně. Alespoň tak to vyplývá z informace zpravodajství Bloomberg. Emirates již promeškaly termín dohody o motorech a dodání prvního stroje z letošní objednávky se tak posunuje přinejmenším na rok 2020. Emirates původně objednávaly pro své A380 motory Engine Alliance (General Electric Co. and Pratt & Whitney), které pohání kromě Emirates také superjumba Etihad Airways, Qatar Airways, Korean Air Lines a Air France. V roce 2015 však vyhrála zakázku Emirates za 9 mld. USD na pohon 50 letadel A380 firma Rolls Royce a Engine Alliance vystřídala. Nicméně od prvních dodávek není Rolls Royce schopen plnit parametry spotřeby a životnosti. Objednávky Emirates dnes tvoří drtivou většinu závazných objednávek A380. Po zveřejnění informace klesly akcie Airbusu o 1,8 % a Rolls Royce o 4 %. Pro Rolls Royce, který čelí problémům s motory Trent pro Dreamliner, je to další vážný problém, který může zhatit ambice firmy získat zakázku Boeingu na motory pro perspektivní Boeing NMA.
    (Zdroj: Planes)

    * 8. 9. 2018 Plováková L-410

    Na soukromém letišti Volžanka (UUEY) v tverské oblasti probíhají podle informace portálu ATO zkoušky plovákové verze L410-UVP-E20 s registrací RF-67758. Zákazníkem plovákové verze Turboletu je zřejmě ruské Ministerstvo obrany, pro které na vývoji této verzi pracuje moskevská univerzita letectví MAI. Očekává se, že první veřejnou premiérou této verze může být specializovaná výstava obojživelných letadel v Gelendžiku, která byla zahájena 6.9.2018.

    * 16. 10. 2018 GE vyrobilo motor pro nadzvukové letadlo

    Společnost GE oznámila dokončení vývoje motoru pro komerční nadzvukový letoun Aerion Supersonic AS2. Ten by podle plánu měl začít pravidelně létat v roce 2025.
    Motor nazvaný Affinity (angl. přitažlivost) budou používat letadla Aerion Supersonic AS2, které vyvíjí startup amerického miliardáře Roberta Basse. Ten se o navrácení nadzvukových letadel do komerčního provozu snaží již přes deset let.
    V plánech má letoun AS2 místo pro dvanáct pasažérů. Ty bude letadlo přepravovat rychlostí zhruba 1715 km/h - pokud zrovna poletí nad mořem. Jinak bude mnohem pomalejší. Většina států totiž nadzvukový let nad pevninou povoluje jen vojenským letounům.

    Příspěvky a náměty pro Informační Bulletin č.158 i články našich web stránek prosím nadále posílejte na naši elektronickou adresu afclub@volny.cz po př. na korespondenční adresu J. Král, Brdičkova 1914, 15500 Praha 5. Uvítáme i Vaše fota určená pro titulní strany. Velice rádi je uveřejníme.

    _______________________________________________________________________

    Připravila — redakční rada AFC za přispění dalších členů klubu —
    Pro WEB AFC zpracoval WOM (říjen 2018)

     

    Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC    < zpět na stránku Bulletinů