Výběr z informačního bulletinu č. 159
/duben 2019/

Klubové zprávy

_____________________________________

*** POZOR: Další naše setkání v holešovické restauraci Avion 58 jsme naplánovali na sobotu 25. května od 14:00 hod. Místa zajistí WOM.
(pro IB: WOM)

* 30. 3. 2019
Slavnostního celostátního setkání ku příležitosti 45 let nepřetržité činnosti klubu se zúčastnilo 15 členů a několik pozvaných fandů do letectví.
*** vítězové jednotlivých sběratelských kategorií obdrželi od klubu čestné uznání s podtitulem za osobní přínos k rozvoji činnosti AFC. Dále jsme pro tyto členy připravili číslované kopie obrázku, který pro AFC nakreslil malíř Jaroslav Velc a který je vhodný pro paspartování.
*** Jiří Pacholíček předal na setkání členům klubu magnetky, které vyrobil kroužek výtvarných prací v jeho městě. Děkujeme!
*** Na setkání padlo několik námětů na exkurse i společné návštěvy leteckých zařízení.
*** Každý člen dostal sadu propagačních předmětů klubu. Klub tradičně vydal i pohlednici tentokrát s fotem J. Jurečky. Členům, kteří se nemohli z různých důvodů dostavit, budou předměty zaslány poštou později.


Slavnostní oběd proběhl v přilehlé RESTAURACI AIR CLUB - "hlavní jídlo byla svíčková". Restauraci provozuje firma FBA FULL BOARD ACCOMMODATION. Příjemné tiché prostředí, milá obsluha, výborný kuchař a přijatelné ceny. Můžeme jen doporučit.

_________________________________________________ Z našich sbírek __________

*** ukázka křídel Colombie - sbírka Tonda Mareška


*** ukázka modelů 1:144 - sbírka Ivan Kubla

*** Seriál na pokračování
Konverze dopravních letadel na nákladní CARGO

Přestože velká dopravní letadla jsou schopna kromě cestujících přepravovat i velké množství nákladu, není jejich využití pro přepravu nákladu vždy nejlepší. Aerolinie se soustředí hlavně na přepravu osob, přeprava nákladu je pro ně vedlejší záležitostí. Destinace jsou tedy voleny v zájmu co nevětšího využití kapacity letadla cestujícími. Pro rychlou a efektivní přepravu nákladu je proto nejvhodnější nákladní letadlo. Má větší kapacitu a nakládání a vykládání letadla je jednodušší a rychlejší, protože probíhá přímo u nákladního terminálu. Náklady na pořízení nového nákladního letadla jsou ovšem vysoké. Nejčastějším řešením proto bývá použití staršího letadla pro cestující a jeho následná modifikace na nákladní verzi. Typickým kandidátem na konverzi bývá letoun, který má za sebou kolem 15 let provozu. V nákladní verzi jsou letadla obvykle mnohem více zatěžována, jejich hmotnosti se mohou blížit jejich vzletovým limitům. Proto se během konverze provádí důkladná kontrola letadla.
Celý proces trvá obvykle okolo čtyř měsíců. Nejprve je třeba z letadla odstranit všechny nepotřebné komponenty, jako jsou sedadla pro cestující, toalety, kuchyň, topení nebo skříně pro zavazadla. Následně je v trupu vytvořen otvor pro velké hydraulicky ovládané nákladní dveře. Například u B737 mají rozměry 2,18 m x 3,56 m. Poté je odstraněna stará podlaha a nahrazena novou s větší nosností, která bude schopna nést těžké letecké kontejnery. Kvůli zachování těžiště letadla je podlaha rozdělena na několik částí. Do každé z těchto částí smí být naložen náklad o určité maximální hmotnosti. Nejtěžší náklad je potom umístěn ve středu letadla v oblasti křídel. Zatížení podlahy může být v tomto místě až dvojnásobné oproti verzi přepravující cestující, proto je posílení podlahy velmi důležité. V oblasti nákladových dveří je podlaha vybavena speciálním povrchem s kuličkami, aby bylo možné kontejnery nebo palety jednoduše otočit a potom je po válečkových drahách dopravit až na konec letadla.
Speciální nákladní CARGO letadla
Dopravní letadla pro cestující nebo upravená nákladní letadla jsou sice schopna přepravit relativně velký objem nákladu i na velké vzdálenosti, ale většinou pouze ve standardizovaných leteckých kontejnerech nebo paletách. Navíc nakládání letadel je možné pouze na letištích, která disponují odpovídající technikou. Někdy je ovšem nutné přepravit náklad neobvyklých rozměrů nebo je potřeba ho dopravit na místa mimo civilizaci, kde nejsou letiště s dlouhými betonovými přistávacími drahami. Ať už se jedná o přepravu lokomotiv, bagrů, částí letadel a raket nebo zajištění humanitární pomoci a vojenské techniky, ke všem těmto účelům slouží speciální nákladní letadla. Tato letadla lze rozdělit na letadla upravená hlavně pro přepravu částí letadel, jako jsou Airbus A300 ST Beluga nebo Boeing 747 LSF Dreamlifter, a transportní letadla primárně určená pro přepravu vojenské techniky. Mezi ně patří například Antonov An-124/224 nebo Lockheed C5 Galaxy.


B-377-SG/SGT Super Guppy bylo velké, wide-bodie US nákladní letadlo, které se používalo pro dopravu nadměrných nákladů. Byl to následník typu "Pregnant Guppy", což byl první typ letadla řady Guppy, které byly vyráběny americkou firmou Aero Spacelines, Inc. Bylo vyrobeno pět kusů ve dvou variantách. Oba typy byly hovorově označovány jako "Super Guppy", ("Super paví očko").
Když roce 1961 vyhlásil americký prezident Kennedy záměr přistát na měsíci před rokem 1970. Zrodil se program Apollo. NASA však nedokázala přepravit rakety pro tento program z Kalifornie na Floridu jinak, než lodí, přes panamský průplav. Proto již roce 1961 zahájila firma Aero Spacelines konverzi Boeingů 377, tak aby byly schopni přepravy nadměrných nákladů. První konverze spočívala v montáži jiné vrchní části trupu, která byla oproti té původní mnohem objemnější. První prototyp označený B-377PG Pregnant Guppy vzlétl 19.9.1962. Stroje další série byli již vybaveny turbovrtulovými motory Pratt & Whitney T-34P-7WA a značili se Super Guppy. Po vzlétnutí nové verze 377SG Super Guppy byl program Apollo uspíšen o celé měsíce, protože Pregnant i Super Guppy používala NASA pro transport částí raket. Dále Aero Spacelines představila verze Guppy 101 a 201 vybavené turbovrtulovými motory Allison. Čtyři Guppy 201 zakoupila francouzská Aeromaritime a používala pro přepravu částí letadel Airbus až do poloviny 90tých let, kdy byly nahrazeny Airbusy A-300-600ST. Ve své době byl Super Guppy největším letadlem na světě a byl dokonce schopen naložit zadní sekci trupu Boeingu 747. Samotná NASA počítala s možným využitím Super Guppy při stavbě Mezinárodní kosmické stanice. Rodina letadel Guppy tak zůstane navždy spjata s americkým kosmickým programem.
Super Guppy verze:
První verze Super Guppy (SG), byla konvertována přímo z trupu C-97J Turbo Stratocruiser, což byla armádní verze Boeing 377. Průměr jeho trupu byl rozšířen na 8,3 metrů. Byl také prodloužen, vzadu o 5,5 m a vpředu o 2,5 m. Tím vznikl 43 metrů dlouhý trup, z nějž 29 m byla délka nákladového prostoru. Přístup do nákladového prostoru byl tentokrát řešen zpředu. Přední část Guppy se rozevírala na dvě části, které zůstaly spojeny.
Při testech se však ukázalo, že pevnost nástavby na trupu není dostatečná, neboť při prvním letu maximální rychlostí se přední část nástavby zbortila. Musela být proto zpevněna. NASA velmi spěchala na uvedení Super Guppyho do provozu a tak již na jaře 1966 byla do Guppyho naložena sekce rakety Saturn S-IVB pro program Apollo. Navíc k modifikacím trupu bylo u Super Guppy použito upravených Pratt & Whitney T - 34P7 turbovrtulových motorů s vyšším výkonem, upravené povrchy křídel i ocasních ploch. Super Guppy tak mohl unést 40,000 liber (18,000 kg) při rychlosti 300 m/h (480 km/h). Druhá verze byla pojmenována Super Guppy Turbine (SGT), protože originální 377 motory byly nahrazeny výkonnějšími turbovrtulovými motory Allison 501-D22C. Také trup dostal zcela novou konstrukci. Podlaha nákladního prostoru byla rozšířena na 4 m. Celková nákladní délka oddělení byla zvětšena na 33.8 m. Do takto vylepšeného trupu se mohlo naložit až 54,500 liber nákladu (24,700 kg). Posádka dostala přetlakovou kabinu a tak mohl SGT létat ve vyšších výškách, což mu dovolilo dopravit náklad na větší vzdálenost. Příďový podvozek byl převzat z Boeing 707, byl však otočen o 180 stupnů. Tím mírně klesla přední část letadla a nakládací operace se dále zjednodušili.
Na začátku 70tých let, byly čtyři Super Guppy používané firmou Airbus Industrie pro dopravu částí letadel Airbus z decentralizovaných výrobních závodů k finální montáži v Toulouse. Tehdy koloval vtip, že "Každý Airbus byl dodán na křídlech Boeingu". Později byly Super Guppy nahraženy firemním transportním speciálem Airbus Beluga, který byl schopný unést dvakrát tolik nákladu. (Pro IB159 WOM) pokračování příště

_________________________________________________ Zajímavosti z dopravy __________

* 5. 2. 2019 Společnost Germania zbankrotovala a zastavila provoz

Berlínské aerolinky Germania požádaly soud v Berlíně-Charlottenburgu o insolvenci. V noci na úterý to v prohlášení sdělilo vedení společnosti. Ve stejnou dobu také přestala létat její letadla. Cestující, kteří si koupili letenku přímo od Germanie, nemají nárok na kompenzaci za zrušené lety. Do insolvence kromě samotné letecké společnosti Germania Fluggesellschaft mbH vstoupily také sesterské firmy poskytující technické a další služby Germania Technik Brandenburg GmbH a Germania Flugdienste GmbH. Postiženo bankrotem bude asi 1 100 zaměstnanců. Platební neschopnost se naopak netýká švýcarské firmy Germania Flug AG a bulharské dceřiné společnosti Bulgarian Eagle.
Společnost má sídlo v Berlíně a provozovala 36 letadly spoje zejména do Středomoří, zemí severní Afriky a na Střední východ, a to z 19 evropských letišť do 60 destinací. Zaměřovala se na lety do turistických destinací a pro přistěhovalce. Ročně společnost přepravila asi 4 mil. cestujících. Letadlový park společnosti tvoří 23 letadel A319, 6 A321 a 7 B737-700. Jak informoval web Zdopravy.cz, jedná se o jedenáctý krach evropské aerolinky za poslední rok. Tím dochází k upevnění pozic velkých leteckých hráčů, kteří přebírají byznys menších zaniklých společností.
Letadla Germania létala od roku 2017 krátce na lince z Düsseldorfu do Karlových Varů a smlouvu na těžkou údržbu a údržbu podvozků má společnost s Czech Airlines Technics. Ke Germanii po působení v ČSA přešly také Airbusy OK-CED a OK-OER. Germania byla založena v roce 1978.
Krach aerolinky Germania se dotkne i české společnosti zaměřující se na opravy a údržbu letadel a letecké techniky Czech Airlines Technics, dceřiné firmy Letiště Praha. Německá aerolinka byla jedním z jejích nejvýznamnějších zákazníků.

* 5. 2. 2019 China Eastern Airlines navýší od počátku května počet letů ze Šanghaje na 5 týdně

Letecká společnost China Eastern Airlines potvrdila, že od 6. května 2019 navýší počet letů na lince na 5 v týdnu ze Šanghaje do Prahy, přidá pondělní rotaci. Na této trase létá od června 2016 Airbus A330-200 v konfiguraci pro 262 cestujících. Na základě odhadů letiště očekává, že tuto frekvenci v letní sezóně využije přibližně 10 tisíc cestujících v obou směrech. Lety ve čtvrtek a v neděli mají od zimního letového řádu 2017/18 navíc mezipřistání ve středo čínském Si-anu do kterého míří turisté zejména kvůli slavné terakotové armádě.
(Zdroj: Letiště Praha)

* 8. 2. 2019 Air Arabia mění barvy

Dnes se v Praze představila Air Arabia v nových barvách. Tyto nové barvy naprosto reflektují předchozí, ale jsou celkově výraznější. Řekl bych ano, tak nějak má vypadat změna barev - tedy pokud je na to tlak…

* 10. 2. 2019 Thomas Cook prodává svou leteckou společnost

Firma nedosáhla dobrých hospodářských výsledků a dokonce nemohla ani vyplatit dividendy. Proto se rozhodla prodat svou ziskovou leteckou dopravu. Thomas Cook Group Airlines dnes provozují 103 letadel, přičemž dosáhly zisku 129 mil. GBP s růstem o 37 %.
Zdá se, že intenzivní zájem o nákup projevila Lufthansa, a to zejména pokud jde o dálkové linky. Pokud jde o lety na krátké vzdálenosti, Lufthansa se obává, že k jejich pořízení nezíská potřebná povolení antimonopolních orgánů.

* 17. 2. 2019 British Midland Regional Limited zbankrotovala

British Midland Regional Limited, ve střední části Anglie bázovaná letecká společnost, která operuje pod jménem flybmi, oznámila ukončení svých operací a ohlásila bankrot. Tato společnost má 17 regionálních letadel, se kterými operuje do 25 evropských měst. Společnost v roce 2018 přepravila na 28 000 letech 522 000 cestujících.
Mezi důvody bankrotu cituje společnost rostoucí ceny paliv či problémy s emisními povolenkami po nedávném rozhodnutí EU o vyloučení birtských aerolinií z plné účasti v systému EU pro obchodování s emisemi.

* 19. 2. 2019 HiFly chce další Airbusy A380

Ukončení výroby A380 a snížení počtu letadel u stávajících provozovatelů skýtá Hi Fly možnost pořídit si další superjumbo. Na letošní sezónu má Hi Fly již prodánu kapacitu svého jediného A380 a firma vidí další poptávku i její perspektivní růst do budoucna.
Hi Fly má díky A380 unikátní postavení, neboť je jedinou společností, která nabízí pronájem takto velkého stroje, který může univerzálně zaskočit za jakýkoliv jiný letoun, pokud je to potřeba. Stejně tak, pokud jakákoliv letecká či cestovní kancelář potřebuje velké dodatečné kapacity, je řešením A380. Letos např. společnost Malaysian použije A380 k přepravě poutníků do Mekky. Dalším plusem je komfort, neboť Hi Fly provozuje letoun stále v konfiguraci po Singapore Airlines. V loňském roce pronajala Hi Fly úspěšně kapacity Airbusu (včetně posádky, údržby, certifikátů IATA a pojistky) cestovce Thomas Cook, Norwegian Air na záskok za uzemněné Dreamlinery a Air Austral na lety na Réunion.
Za pronájem A380 získala Hi Fly dvě prestižní marketingové ceny od magazínu Global Transport Finance.
V příštím roce se dostanou na trh tři A380, které vrací Air France leasingové společnosti s ukončením leasingu, takže Hi Fly může zvýšit počty svých A380. A protože zatím jedinou alternativou je poslat letadla do šrotu (což vynese asi 80 mil. USD), je cena na sekundárním trhu atraktivní.

* 23. 2. 2019 Problémy A330 ČSA na lince do Soulu

České aerolinie musely zrušit sobotní let dne 23.2 z Prahy do Soulu a zpět (linka OK190). Po třech hodinách letu se posádka Airbusu A330 rozhodla kvůli technickým problémům vrátit zpět do Prahy. Při přistání asistovali hasiči, důvodem byl masivní únik paliva z levého motoru. Kvůli kontaminaci dráhy došlo k dočasnému uzavření provozu na zhruba 40 minut.
"Došlo k technické závadě, posádka se rozhodla raději vrátit zpět do Prahy," potvrdil mluvčí ČSA Daniel Šabík. Letadlo se otočilo zhruba nad Kazaní zpět do Prahy, letělo pak pouze v 15, později 10 tisících stopách. Důvodem byla snaha spálit co nejvíce paliva, aby letadlo mohlo bezpečně přistát. OK-YBA nemá ventil, který umožňuje vypustit palivo během letu. I to je důvodem proč letadlo nepřistálo dříve jinde, například v Moskvě či Varšavě. V Moskvě navíc byly zhoršené podmínky pro přistávání kvůli sněhu.

Problémy ale přistáním v Praze neskončily. Letadlo sice přistálo, ale z motoru na ranvej vyteklo palivo. Kvůli tomu muselo dojít k uzavření celé dráhy. Ryanair divertoval linku z Edinburghu do Brna, Smartwings s letadly z Dubaje a Las Palmas ještě vyčkával a kroužil před Prahou. Po zhruba 40 minutách došlo k obnovení provozu, ale na dráhu 12/30, před půlnocí byla otevřena opět 06/24.
Airbus A330-300 registrace OK-YBA je nejstarším a největším letadlem ve flotile ČSA, poprvé vzlétl v roce 2001. ČSA ho mají pronajatý od Korean Air. Cestující ze včerejšího letu byli přesměrováni na jiné lety, většinou přes Frankfurt. Další let je odložen kvůli opravě letadla, náhradní díl by měl dorazit v pondělí 25.3.2019.

V pondělí odpoledne není OK-YBA stále opravena a stojí před hangárem F. ČSA přesměrovaly zákazníky letící do Soulu na další lety (nejen Korean Air, ale i Emirates, Turkish Airlines nebo Qatar Airways).
Pro cestující dokonce přiletěl "záchranný" OK-GBB, což je Airbus A330-243, který mají ČSA pronajatý od Air Transat a létá v barvách Travel Service Poland pro zákazníky polských cestovních kanceláří z Varšavy. Airbus příletěl v 16:30, jeho plánovaný odlet měl být v 17:00. Ještě v 17:30 kdy zapadalo slunce jsme opouštěli fotomísto a nic se nedělo.

Náhradní Aerobus OK-GBB je zhruba stejně starý jako OK-YBA. První vzlet měl 9.10.2001, takže má 17.4 let. U takto starých letadel se prostě může častěji projevovat nějaká závada i když jsou pod pečlivým dohledem. To je normální.
Přestože je OK-GBB menší, pojme díky větší hustotě sedaček více cestujících než OK-YBA. V dřívějších dobách vysílaly na "záchranné mise" svůj Boeing 777 Korean Air, nicméně řešení s OK-GBB je zcela jistě levnější.

Možná, že se ptáte, proč podobným problémům věnujeme takovou pozornost. ČSA měly v minulosti na letovém řádu mnoho dálkových linek, to každý zná. Dnes to zastává pouze ikonická IBA. Takže je pod naším stálým a přísnějším dohledem.

* 28. 2. 2019 Ryanair bude létat na Mallorcu

Nízkonákladová letecká společnost Ryanair spustí od 4. června 2019 pravidelnou linku na španělský ostrov Mallorca. Aerolinka bude z Letiště Václava Havla Praha létat na největší z Baleárských ostrovů jednou týdně, vždy v úterý. Palma de Mallorca bude již 31. destinací, do které se mohou cestující s touto aerolinkou z Prahy vydat. Prodej letenek byl již zahájen na webu dopravce.
(Zdroj: Letiště Praha)

* 3. 3. 2019 SWISS předvedl v Praze svůj nový Logojet

* 10. 3. 2019 Pád Boeingu Ethiopian Airlines

Letadlo etiopské letecké společnosti se v neděli 10.3.2019 zřítilo krátce po startu z hlavního města Addis Abeby. Na palubě bylo 149 pasažérů z celkem 33 zemí a osmičlenná posádka. Neštěstí nikdo nepřežil. Podle ředitele společnosti Ethiopian Airlines v letadle cestovali i čtyři Slováci, mezi nimi rodina poslance Antona Hrnka.
Boeing 737 MAX 8 ET-AVJ Ethiopian Airlines na lince ET302 se krátce po startu z Addis Ababa-Bole Airport zřítil. Letadlo vzlétlo z RWY 07R v 05:38 UTC (08:38 místního času). Letecká společnost oznámila že kontakt byl ztracen v 08:44 místního času. Na tiskové konferenci Ethiopian Airlines CEO uvedli, že pilot ohlásil potíže s letadlem ATC. Dostal povolení ke zpětnému letu na letiště vzletu. Počasí v době nehody bylo pěkné s viditelností 10+ km, málo mraků v 2500 stopách.

V pondělí společnost Ethiopian Airlines zakázala létat všem svým strojům stejného typu. Opatření podle nich vstoupilo v platnost již v neděli a bude platit až do odvolání. Podle agentury Reuters zakoupila společnost Ethiopian Airlines celkem pět strojů Boeing 737 MAX 8 včetně ET-AVJ.
Také čínský úřad dohlížející na civilní letectví (CAAC) v pondělí uvedl, že vyzval všechny domácí aerolinky, aby od 18:00 místního času (11:00 SEČ) až do odvolání přestaly na komerčních linkách se stroji Boeing 737 MAX 8 létat. "Vzhledem k tomu, že se obě nehody týkaly nově dodaných letadel Boeing 737-8 a obě se staly během vzletové fáze, mají určitý stupeň podobnosti," uvedl úřad CAAC s odkazem na loňskou nehodu Indonésii. Zároveň zdůraznil, že ke kroku přistoupil v souladu se svými pravidly nulové tolerance k bezpečnostním rizikům.
K aerolinkám Číny, Indonésie či Etiopie se během posledních hodin přidaly mimo jiné letecké společnosti Gol z Brazílie, Aeroméxico, Aerolinias Argentinas či singapurská SilkAir. Všechny společnosti oznámily, že z bezpečnostních důvodů nebudou zmíněné stroje dočasně používat.
Na havárii zareagovala v pondělí také letecká společnost Smartwings, která v souvislosti s nedělní havárií kontaktovala výrobce letadel Boeing. Smartwings má ve své letecké flotile celkem sedm strojů Boeing 737 MAX.
"Čekáme na vyjádření Evropské agentury pro bezpečnost letectví, vyčkáváme jejího doporučení a budeme se jím řídit. Je zapotřebí brát na zřetel, že vyšetřování příčin nedělní nehody letadla Ethiopian Airlines probíhá a přesná příčina nehody nebyla zatím určena," řekla iDNES.cz mluvčí Smartwings Vlaďka Dufková.
Rozhodnutí uzemnit B737 MAX přišlo bezprostředně po vydání direktivy EASA o pozastavení provozu těchto letadel nad Evropou od 20:00 našeho času.

* 14. 3. 2019 Uzemnění B737 MAX pokračuje

Společnost Boeing doporučila celosvětově odstavit z provozu všechna letadla Boeing 737 MAX. Firma to uvedla v tiskovém prohlášení. Doporučení se se týká 371 strojů. Analytici podle televize CNN odhadují, že v případě tříměsíční výluky provozu to může firmu stát až pět miliard dolarů (113 miliard korun). "Boeing má nadále plnou důvěru v bezpečnost 737 MAX. Ale po konzultaci s americkým Federálním úřadem pro letectví (FAA), americkým Národním úřadem pro bezpečnost v dopravě (NTSB) a leteckými úřady a zákazníky z celého světa se Boeing rozhodl, z přemíry opatrnosti a snahy znovu přesvědčit leteckou veřejnost o bezpečnosti stroje, doporučit FAA dočasně odstavit z provozu celosvětovou letku 371 letadel 737 MAX," uvedl Boeing v prohlášení.
O odškodné se už přihlásily aerolinky Norwegian Airlines.
Také česká letecká společnost Smartwings má nedobrovolně mimo provoz sedm Boeingů 737 MAX, jejichž provoz kvůli bezpečnostním rizikům už zakázal skoro celý svět. A firmu to stojí velké peníze, zlobí se její majitel Jiří Šimáně. Počítá také s tím, že vyzve Boeing k jednání o náhradě škod.
Celkově má provozovatel nízkonákladových linek a charterových letů ve flotile 47 letadel. A absence sedmi z nich už je citelná. "Škoda pravděpodobně přesáhne 100 milionů korun měsíčně," vypočítává v exkluzivním rozhovoru pro LN Šimáně.

* 18. 3. 2019 FAA chce urychleně schválit nový software pro MAX

Federální úřad pro letectví FAA očekává, že nový software pro 737 MAX bude schválen již 25. března. Oznámilo to zpravodajství CNBC s odvoláním na zdroje z leteckého úřadu FAA. Pokud FAA nový software schválí, nemusí to však ještě automaticky znamenat, že zruší zákaz letů. Není ani garantováno, že jednotliví regulátoři odvolají uzemnění strojů, jakmile tak učiní FAA.
Přinejmenším některé země zpochybňují objektivitu FAA. Pochybnosti posiluje fakt, že původně byl termín pro nový software stanoven na duben, nyní se však termín náhle zkrátil na 10 dní.

* 15. 3. 2019 Díky uzemnění MAX můžeme vidět v Praze zajímavé aerolinky

Od 14. 3. 2019 vypomáhá na pravidelných linkách ČSA Airbus A320 (LZ-MDO) bulharské charterové společnosti Fly2Sky. Český dopravce si letoun pronajal formou ACMI pronájmu. "Maximum pravidelných letů se pokusíme pokrýt letadly z flotily koncernu Smartwings. Nicméně pokud to bude provozně nezbytně nutné, budeme si v zájmu zajištění pravidelnosti provozu na ad hoc bázi půjčovat letadla na principu ACMI-in", uvedl mluvčí ČSA Daniel Šabík. Dvacet let starý Airbus A320, je nyní v barvách dánské společnosti Alpeflyet.

Na udržení linek v provozu se podílí i momentálně volný A330 ČSA. 15.3.2019 zde odlétá na polední lince do Barcelony.

* 11. 3. 2019 Konečně Austrian v Praze v novém zbarvení

* 15. 3. 2019 ElAl přemalovává bývalou dceřinku UP zpět do svých barev

* 17. 3. 2019 Íránský nákladní Boeing 747F byl poškozen při vykládce

Boeing 747-281F(SCD) iránské společnosti Fars Air Qeshm EP-FAB (C/n - msn: 25171 - 886) byl po příletu z Jerevanu na letiště Dauhá v Kataru poškozen při vykládce. Rozsah poškození způsobený tímto kuriozním incidentem zatím není znám, ale dopady mohou být vážné. Tým pracovníků letiště začal náklad vykládat nejprve z přední části letadla, to se po změně těžiště vzepjalo a kleslo na zadní část. Na letišti Praha Ruzyně jsou na CARGO stojánkách speciální úvazy pro přední podvozek, aby se této situaci předešlo. Stále však platí, že nejprve se musí vyložit zadní část letounu.
Západní zpravodajské zdroje mluví o tom, že letadlo bylo zapleteno do pašování zbraní do Bejrútu pro ozbrojené skupiny Hizballáh. To může komplikovat opravu letadla a jeho návrat do "komerčního" provozu. (Zdroj: Planes)

* 25. 3. 2019 Letní letový řád letiště Praha-Ruzyně

V neděli 31. března vstoupil na Letišti Václava Havla Praha v platnost letní letový řád. Po dobu jeho platnosti bude provozovat svá pravidelná přímá letecká spojení z Prahy celkem 69 dopravců. Létat se bude do celkem 162 destinací v 54 zemích světa. V provozu budou také přímá spojení do 16 dálkových destinací, což je nejvíce v novodobé historii Letiště Praha.
Celkem se bude v rámci letního letového řádu létat do 14 nových destinací. Vedle pravidelné linky do New Yorku na letiště Newark, kterou bude provozovat z Prahy denně letecká společnost United Airlines a Astany, provozované dvakrát týdně společnosti SCAT Airlines, půjde také o Casablanku (2 x týdně se společností Air Arabia Maroc), Florencii (4 x týdně se společností Vueling) či Billund (3 x týdně se společností Ryanair). Mezi úplnými novinkami se objeví také dvě čistě dovolenkové destinace - Pescara v Itálii a Zadar v Chorvatsku (obě 2 x týdně se společností Ryanair). Díky těmto linkám dostávají cestující možnost využít rychlejší a pohodlnější cesty letadlem do destinací, které ještě donedávna byly dostupné převážně prostřednictvím automobilové dopravy.
Další přímé lety sice byly provozovány již v zimní letové sezóně, ale v rámci léta se začnou z Prahy létat vůbec poprvé. Jedná se například o linky do Ammánu, Marrákeše, Šardžá, Paříže/Beauvais či Moskvy/Žukovskij.
Nejvíce linek z Prahy bude během letošní letní sezony směřovat do Itálie (17 destinací), následované Velkou Británii (16 destinací) a Španělskem a Řeckem (obě 12 destinací).
Mezi nejoblíbenější destinace s nejvyšším počtem spojení z Letiště Václava Havla Praha bude patřit Londýn (až 93 letů týdně), Moskva (až 63 letů týdně), Paříž (až 58 letů týdně), Amsterdam (až 54 letů týdně) a Varšava (až 52 letů týdně). Dálkové linky: 16 přímých spojení v nabídce 19 leteckých společností:
Astana SCAT Airlines, Čcheng-tu Sichuan Airlines, Dauhá Qatar Airways, Dubaj Emirates, Flydubai, SmartWings, Filadelfie American Airlines, Montreal Air Transat, New York Delta Air Lines, New York/Newark United Airlines, Novosibirsk S7 Airlines, Peking Hainan Airlines, Rijád Czech Airlines, Soul Czech Airlines, Korean Air, Si-an China Eastern Airlines, Šanghaj China Eastern Airlines, Šárdžá Air Arabia, Toronto Air Canada Rouge.
14 nových destinací v pravidelné přepravě (oproti stejnému období 2018):
Ammán Ryanair, Astana SCAT Airlines, Billund Ryanair, Bournemouth Ryanair, Casablanka Air Arabia Maroc, Florencie Vueling, Marrákeš Ryanair, Moskva/Žukovskij Ural Airlines, New York/Newark United Airlines, Paříž/Beauvais Ryanair, Pescara Ryanair, Stockholm/Skavsta Ryanair, Šardžá Air Arabia, Zadar Ryanair.
4 noví dopravci: Air Arabia, SCAT Airlines, SunExpress, United Airlines (Zdroj: Letiště Praha)

* 25. 3. 2019 Aerolinky začínají stahovat své objednávky pro MAX

Indonéské aerolinie Garuda odeslaly oficiální dopis, v němž žádají zrušení velké zakázky na dodávku 49 Boeingů 737 Max 8. Podle BBC jde o první žádost o zrušení objednávky letounu, který za nevyjasněných okolností krátce po sobě dvakrát tragicky havaroval.
Do této chvíle se o možném rušení objednávek mezi leteckými dopravci zatím jen mluvilo. Krok zvažovalo hned několik aerolinek, mj. Viet Jet, UTair nebo Lion Air. Jako první nyní rušení potvrdila Garuda. "Naši cestující ztratili důvěru v létání se stroji Max 8," vysvětlil mluvčí aerolinky Ikhsan Rosan CNN.
Dopravce si v roce 2014 podle listu objednal padesát těchto letadel za 4,9 miliardy dolarů. Doručen byl zatím jediný. Firma poslala Boeingu oficiální oznámení, ve kterém uvedla, že o zbylé dodávky už nemá zájem. Zástupci výrobce naplánovali na 28. března cestu do Jakarty, kde budou s vedením aerolinky o požadavcích jednat. Boeing to nechtěl komentovat. Jasné důkazy o výrobní vadě Boeingů tohoto typu zatím nejsou, francouzští vyšetřovatelé, kteří analyzují černé skříňky z obou nehod však uvedli, že obě havárie vykazují "jasné podobnosti".
Podle spekulací odborníků mohl sehrát roli při nehodách systém automatického řízení ve chvíli, kdy po ztrátě vztlaku má vyrovnávat letadlo tak, aby se nepřevážilo. Boeing plánuje vydat aktualizaci systému, který však i bez ní považuje za bezpečný. Vyšetřovatelé chtějí do poloviny dubna vydat předběžnou zprávu o havárii společnosti Ethiopian Airlines. (Zdroj: ekonomika Idnes)

* 25. 3. 2019 Omyl společnosti WDL Aviation

Těžko uvěřitelný omyl se povedl letecké společnosti WDL Aviation provozující své služby pod hlavičkou British Airways. Stroj, který měl z Londýna zamířit do německého Düsseldorfu, totiž přistál o téměř tisíc kilometrů jinde - ve Skotsku. Šokovaní cestující si chybu uvědomili, až když se v letadle ozvalo hlášení: "Vítejte v Edinburghu".

Aerolinky později oznámily, že problém vznikl ve chvíli, kdy společnost dodala špatný letový plán. Ten obdržela posádka letadla i řízení letového provozu. Obě strany tak měly stejné instrukce a nikomu nepřišlo nic podezřelého.
"V žádném případě jsme neohrozili bezpečnost cestujících. Let číslo BA3271 mířil do Düsseldorfu s nedobrovolnou zastávkou v Edinburghu," uvedla společnost. Pasažérům se společnost omluvila a bude je individuálně kontaktovat. (Zdroj: AP)

* 27. 3. 2019 Boeing SOUTHWEST musel nouzově přistát

Boeing 737 MAX 8 americké letecké společnosti Southwest Airlines musel v úterý kvůli problému s motory nouzově přistát na mezinárodním letišti v Orlandu na Floridě. Letoun bez pasažérů původně směřoval na letiště Victorville v Kalifornii. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na americký Federální úřad pro letectví (FAA).

"Letadlo se obrátilo a přistálo bezpečně v Orlandu," informovala FAA. Na palubě nebyl žádný pasažér, aerolinky chtěly stroj jen přemístit na jiné letiště. Federální úřad pro letectví sice lety boeingů této řady zakázala, cesty z jednoho letiště na jiné, kde má být letadlo odstaveno, jsou však povolené. Porucha nesouvisí s problémem řízení.
Uskladnění letadel ve Victorville je pro Soutwest výrazně levnější, než je parkovat na letištích. Rozhodnutí B737 MAX "odložit" může indikovat, že Southwest počítá s jejich dlouhodobějším vyřazením z provozu. (Zdroj: ČTK)

* 28. 3. 2019 ČSA oznámily hromadné propouštění

České aerolinie budou hromadně propouštět, výpověď dostane 40 až 60 zaměstnanců. Na informaci upozornila Česká televize. Propouštění zasáhne hlavně stewardy a letušky. Firma už dříve oznámila, že kvůli omezování letových kapacit sníží počet zaměstnanců asi o 100. ČSA měly podle poslední výroční zprávy 2017 ke konci roku 719 zaměstnanců, z toho 273 letušek a stevardů.
ČSA letos v lednu zrušily pravidelné linky z Prahy do Ostravy a Bratislavy a také slovenskou vnitrostátní linku mezi Bratislavou a Košicemi. Důvodem byl podle firmy nedostatek vhodných letadel pro tyto lety. V lednu také skončil pravidelný provoz mezi Prahou a Jekatěrinburgem, protože byl podle ČSA ztrátový. (Zdroj: idnes)

* 31. 3. 2019 Při nehodě v Německu zahynula ředitelka průmyslového a dopravního holdingu S7

Nedaleko německého Frankfurtu v neděli spadlo malé letadlo. V jeho troskách zahynuli tři lidé, pilot a dva pasažéři. Jednou z obětí je podle médií jedna z nejbohatších žen v Rusku. Další dva lidé zemřeli a tři byli zraněni při následné kolizi zasahujícího policejního vozu s dalším autem.
Šestimístný letoun mířil z Francie do města Egelsbach u Frankfurtu v centrálním Německu. Kolem půl čtvrté odpoledne pak několik kilometrů od letiště spadl do pole a vzňal se. Jednou z obětí byla identifikována pětapadesátiletá Filjovová, která byla spolumajitelkou a ředitelkou průmyslového a dopravního holdingu S7, který tvoří 15 leteckých a servisních společností. Filjovová cestovala ještě s jednou osobou letounem Epic LT společnosti Globus Airlines RA-2151G (C/n/msn 019).

_________________________________________________ Víte že __________

* 4. 2. 2019 Emirates jedná o letadlech Airbus A380

Airbus potvrdil, že vede s Emirates jednání o objednávkách na letadla A380. Různé zdroje přitom uvádějí, že předmětem jednání je konverze některých objednávek letadla A380 na typ A350. Airbus tuto informaci odmítl komentovat s tím, že se jedná o komerční vztahy se zákazníkem.
Emirates je s parkem 109 A380 zdaleka největším provozovatelem tohoto typu. Počátkem loňského roku společnost objednala po odkladech 20 letadel A380 s opcí na dalších 16, čímž fakticky rozhodla o pokračování produkce těchto letadel na několik dalších let. Ve světle nízké poptávky snížil Airbus roční výrobu A380 na 8 strojů a linku v Hamburku přebudoval pro výrobu letadel rodiny A320neo.
Z hlediska Emirates by se jednalo o velmi neobvyklé rozhodnutí, neboť společnost provozovala a provozuje pouze dva typy letadel a zdálo se, že jde o dlouhodobou strategii. Emirates sice koketovaly s A350 již v minulosti, v roce 2007 dokonce objednaly 50 strojů, ale tuto objednávku v roce 2014 zrušily. V roce 2017 na Dubai Air Show Emirates překvapivě objednaly 40 letadel Boeing 787. Pokud tedy rozhodnou o konverzi A380 na A350, objeví se v jejich flotile již čtvrtý typ letadla. Mimochodem, k takové konverzi se v nedávné době uchýlila Air France, která objednávku A380 změnila na A350. (Zdroj:Planes)

* 5. 2. 2019 Polská pohraniční služba kupuje Turbolety

Polská pohraniční služba (Straż Graniczna) podepsala kontrakt na pořízení dvou letounů L-410UVP-E20. Oba stroje mají být dodány do října 2020 a objem kontraktu je 109,8 mil. PLN, tj. asi 650 mil. Kč.
Nákup letadel pro pohraniční službu z 90 % financuje polský Fond vnitřní bezpečnosti. Letadlo má přitom sloužit nejenom ochraně polské hranice, ale má plnit také úkoly služby FRONTEX při ochraně vnější hranice EU. Kontrakt je významný, neboť otevírá pro letadlo nové odbytové možnosti, a to za obvyklými hranicemi přepravy osob a nákladu.
Pro plnění úkolů ostrahy hranic bude letoun vybaven speciálním zařízením pro pátrání a identifikaci aktivit okolo hranic, a to jak na souši, tak ve vzduchu i na vodních hladinách. Zařízení mají být schopna přesně identifikovat objekty do vzdálenosti 15 km. Letoun bude rovněž vybaven satelitní komunikací a záchrannými prostředky včetně prostředků pro pátrání a záchranu na moři.
Kromě Turboletů rozšíří park polské pohraniční služby také vrtulníky Robinson R44 Raven II a v říjnu i vrtulník Airbus Helicopters H135. Straż Graniczna zatím používá např. letadla PZL-104M Wilga 2000, PZL M28-05 Skytruck a vrtulníky PZL W-3 Sokół. (Zdroj: Planes)

* 5. 2. 2019 že končí fotografování přetahů ve Frankfurtu?

díky stavbě nového, dodatečného "házenkářského plotu" ve FRA už nebude možno fotografovat letadla na souběžné twy při přetazích. Možná, snad z 10m žebříku…. doufáme, že to nebude začínající standart oplocení evropských letišť.

* 10. 2. 2019 na červnových oslavách 75. výročí invaze v Normandii bude velký slet Dakot


Obdivovatelé Dakot budou mít jedinečnou a nejspíše neopakovatelnou příležitost shlédnout pravděpodobně největší formaci těchto ikonických letadel, a to dne 5. a 6. června nad Normandií. V rámci oslav 75. výročí invaze na kontinent se z těchto letadel uskuteční výsadek asi 300 parašutistů. Lety ve Francii budou probíhat ve dnech 5. až 9. června z caenského letiště Carpique. Dakoty se staly synonymem výsadkové části této operace.
Celkem 30 Dakot bude k vidění také v Británii, a to ve dnech 4. a 5. června na letišti muzea IWM v Duxfordu. Dakoty se v těchto dnech budou účastnit letových ukázek a výsadků, a to ještě předtím, než se 5. června vydají na cestu do Normandie. Vzhledem k tomu, že program oslav se neustále upřesňuje, radíme čtenářům, kteří na tato místa chtějí vyrazit, kontrolovat informace průběžně.

* 11. 2. 2019 že se zvýšil počet přeletů České republiky

Počet vzletů, přistání a přeletů nad Českem v loňském roce zlomil rekord. Oproti roku 2017 toto číslo stouplo o 6,9 procenta na 912 815, uvedlo Řízení letového provozu (ŘLP). Každý den do našeho vzdušného prostoru vstoupilo průměrně 2 500 letadel a nad Českem se přepravilo v letadlech přes 135 milionů pasažérů. Nejrušnější měsíc byl červenec.
Český vzdušný prostor patří podle státního podniku k nejvytíženějším v Evropě. Navzdory tomu ŘLP vyhovělo doporučení Evropské agentury pro bezpečnost letového provozu na převedení části letů z Německa, které se zejména v letní sezoně 2018 potýkalo s kapacitními problémy. V provozních špičkách letní sezóny to denně znamenalo asi 400 letů, které svoji trať převedly do sousedních států, tedy i do České republiky.
Rušnější provoz byl i na Letišti Václava Havla v Praze, kde počet startů a přistání meziročně vzrostl o 4,8 procenta na 155 216. Celkový provoz na všech českých letištích, na kterých ŘLP řídí provoz, tedy Praha, Brno, Ostrava a Karlovy Vary, činil 234 769 startů a přistání, meziročně o 3,5 procenta více.
Na letecký provoz v Česku dohlíží v rámci ŘLP kolem 230 dispečerů. Největším zákazníkem podniku je německá Lufthansa, dále společnosti Emirates, Ryanair a Qatar Airways. V roce 2017 zvýšil státní podnik obrat o pět procent na rekordních 4,19 miliardy korun. Hrubý zisk firmy pak stoupl o pět milionů na 484 milionů korun.

* 11. 2. 2019 že vyřazený B747 KLM již stojí v nových barvách před amsterodamským hotelem

"City of Bangkok" byl minulý rok odstaven z provozu (informovali jsme Vás o tom v minulém IB) a byl "přestříkán" do barev turecké společnosti Corendon Airlines. Tato firma provozuje leteckou společnost a také hotelový řetězec.
Podle Jana Dvořáka z Flying-revue.cz není zatím známo, k čemu bude odstavený Boeing sloužit. Může z něj být originální ubytování nebo například restaurace.
Letoun sloužil nizozemskému dopravci téměř třicet let. Poslední komerční let absolvoval loni 26. listopadu z Los Angeles na amsterodamské letiště Shiphol. Nyní po přemalování a pozemním přesunem přes dálnici stojí v zahradě hotelu Corendon Village Hotel. Sedmdesátimetrový stroj s rozpětím křídel přes 60 metrů se přesunul v celku bez demontáže křídel a ocasních ploch. Letoun byl naložen na speciální přívěs a během několika dní po etapách přesunut až k hotelu.

* 9. 2. 2019 že před 50 lety, 9. února 1969, se uskutečnil první let prvního prototypu B747

Úspěchem tohoto hrbatého krasavce je, že se stále vyrábí. Bohužel, tak jako nad A380, se i nad tímto legendárním čtyřmotorákem smrákají mračna. Proč??, právě díky tomu, že má čtyři motory a tím i větší spotřebu oproti současným dvoumotorovým letadlům.
Projekt nového velkokapacitního letounu nebyl u Boeingu nový. Prakticky už v první polovině 50. let minulého století stáli pracovníci marketingu před nelehkým rozhodnutím. Jakým směrem se bude ubírat civilní letecká doprava v příštích 20 letech? Vedení společnosti vcelku logicky tlačilo na všechny, jelikož odpověď na uvedenou otázku nutně potřebovalo pro akcionáře. Ti odmítali uvolnit finance bez jasné koncepce další výroby. Po několika letech debat se zrodil předchůdce Jumbo Jetu, neméně známý Boeing 707. Ani konkurence nespala. Douglas nabídl leteckým společnostem typ DC-8 a firma Lockheed později představila svůj TriStar.
Joe Sutter jako jeden z ředitelů programu Jumbo Jetu prohlásil: "Už po přistání jsem věděl, jak výborný letoun se nám povedlo vyrobit. Myslím, že od prvního vzletu můžeme být všichni na svoji práci právem pyšní. Dodnes je B747 opravdovou královnou nebe".
Bylo vyrobeno více než 1 500 kusů které využívají desítky leteckých společností. Z jeho prvotních verzí 747-100, 200 a 300 se vyvinula verze 747-400 a menší 747SP. V roce 2010 také poprvé vzlétla nová verze Boeing 747-8 s větší efektivitou. Běžně létají také nákladní verze tohoto letadla. Dále byl vyvinut Boeing VC-25 s volacím znakem Air Force One pro amerického prezidenta, vojenské Boeing E-4, Boeing YAL-1 a velkokapacitní nákladní verze pro účely výrobce - Boeing Dreamlifter. Operace Šalamoun ustavila dne 24. května 1991 světový rekord přepravy cestujících jedním letem, když Boeing 747 společnosti El Al převezl 1 122 cestující do Izraele (bylo registrováno 1 087 cestujících, ale matky ukryly desítky dětí ve svých volných šatech).

Ale nebyly stále jen úspěchy. A i to se při počtu vyrobených letadel a délce v provozu musí asi stávat. Že jsem "šáhl" po tomto pěkném prospektu byla náhoda. Možná se to nehodí k výše uvedené oslavě, ale mám rád sbírkové předměty s příběhem.
Výše uvedený B747-273B Air India "Emperor Ashoka" VT-EBD C/N 19959, msn 124, 4x motory Pratt & Whitney JT9D-7J měl první vzlet 8. 3. 1971 a v osudný den 1.1.1978 mu bylo teprve 6. roků a 10. měsíců.
V prvém dni Nového roku 1978 ve 20:12 odlétal tento Boeing Air - India na letu 855 po dráze 27 z Bombaje do Dubaje. Ve 2400 stopách dostal povolení stoupat do 8000 stop. Přibližně jednu minutu po vzletu se měl letoun malou pravou zatáčkou dostat do směru nad Arabské Moře. Ukazatel Attitude Director (ADI) nicméně zůstal stále v náklonu, zatímco křídla již byla srovnaná. Kapitán pak řekl: "What's happened here, my instrument...". Co-pilot správně neporozuměl co kapitán říká a odpověděl: "Mine has also toppled, look's fine.". Letecký mechanik nicméně zpozoroval rozdíl mezi kapitánovou ADI a svým přístrojem. Protože venku byla tma a letadlo bylo nad Arabským mořem, nebyl žádný vizuální kontakt s obzorem. Kapitán stále točil vlevo protože, jeho ADI, mu ukazovalo stále pravý náklon. Když se letadlo stočilo 40 stupňů do leva, letecký mechanik to sděloval kapitánovi: "Don't go by that one, don't go by that one...". Letadlo nicméně během toho stále točilo do leva, až na 108 stupňů. B747 během zatáčení klesal z předpokládané výšky 2000 stop až do doby, než narazil do mělké (10 m hluboké) vody, přibližně 3 km od letiště ve 35-40 stupni skloněným nosem letadla.
Zahynulo všech 190 cestujících a 23 členů posádky na palubě.
Pravděpodobná příčina této nehody byla kvůli nesrozumitelným kontrolním hlášení kapitána a následující kompletní nevědomost o poloze letadla když indikátor ADI na kapitánském místě selhal.
Posádka celkově selhala v komunikaci a porovnávání druhých letových přístrojů. Kapitán selhal v určení správné polohy letadla s přidruženými letovými přístroji včetně záložního indikátoru umělého horizontu. Druhý pilot selhal v kontrole letového přístroje a neposkytl kapitánovi žádnou pomoc při zjištění polohy letadla.

* 19. 2. 2019 že se Slávisté dočkali?

Nový logojet ČSA je na světě. Je jím Airbus A319, registrace OK-MEL, který byl opatřen polepy SK Slavia Praha. Letadlo převzaly ČSA v dubnu 2007 a kromě krátkého pronájmu v roce 2015 u SpiceJet létalo pouze u ČSA.
"SK Slavia Praha si u ČSA objednala leteckou přepravu na vybrané zápasy svého A-týmu v Evropské lize, včetně zítřejšího letu do Maastrichtu a pátečního zpátečního do Prahy. Kromě letecké přepravy si klub současně u ČSA objednal i speciální polep letadla Airbus A319. Jedná se o standardní obchodní spolupráci," uvedl mluvčí ČSA Daniel Šabík.
První let v novém livery Airbus absolvuje 19.2. jako OK6200 do Maastrichtu na charteru s fotbalisty Slávie na palubě k odvetě Evropské ligy s Genkem. Odlet byl plánován na 11:00 viz foto z odletu na RWY 30, Fl24 níže.

* 4. 3. 2019 že Mezi prsty A a B začala výměna povrchu?

* 7. 3. 2019 že SCAT otevřou linku do Astany?

Kazažská společnost SCAT Airlines dnes potvrdila, že spustí linku propojující Prahu s kazašskou metropolí, Astanou. Boeing 737, který mají SCAT ve flotile devět, bude od 2. června 2019 létat dvakrát týdně, ve čtvrtek a v neděli.
Letiště Praha předpokládá zájem o linku především ze strany kazašských turistů, nicméně věří i turisty v ČR a obchodní cestující. (Zdroj: Planes)

* 11. 3. 2019 rekonstrukce RWY 12/30

že byla zahájena výměna betonu na východní straně RWY 12/30, rozšiřují se nájezdy. RWY 12/30 je zkrácena až ke křižovatce s RWY 22. Připomínáme, že v roce 2017 probíhaly v těchto místech na uzavřené dráze také stavební práce.

* 15. 3. 2019 že Airbus bude prodávat Belugy?

Airbus předvedl 14. 2. 2019 na premiéře v Broughtonu ve Walesu, kde vyrábí křídla, svůj nový transportní letoun Beluga XL. Jedná se o speciální nákladní letoun, který má sloužit přepravě rozměrných komponent mezi závody Airbusu. Do služby nastoupí BelugaXL po završení zkušebního programu v polovině letošního roku. Jakmile bude mít Airbus k dispozici tři první exempláře BelugyXL, což by mělo být příští rok, stávající flotilu 5 letadel Beluga ST prodá, neboť letadla budou nadbytečná. Airbus proto nabízí tato výjimečná letadla k prodeji. Mezi potenciálními zájemci jsou např. společnosti Cargolux a Volga-Dněpr.
BelugaXL uveze 53 tun nákladu, je dlouhá 63 metrů, vysoká 19 metrů a její křídla mají rozpětí 60 metrů. Její rozměry jsou přizpůsobeny rozměrům křídel letadla A350. BelugaXL je postavena na bází A330-200 a poháněna motory Rolls-Royce Trent 700. První let vykonala v červenci loňského roku. Během zkoušek má nalétat asi 600 hodin. Stávající Beluga ST Super Transporter (A300-600ST) je postaven na bází A300-600.

* 5. 4. 2019 že Smartwings kvůli potížím s recertifikací Boeingů 737 MAX snižují kapacitu

Po včerejším zveřejnění předběžné vyšetřovací zprávy o nehodě Boeingu 737 MAX Ethiopian Airlines a informaci o postupu certifikace opraveného softwaru MCAS a další softwarové chyby tohoto letadla je zřejmé, že zprovoznění Boeingů 737 MAX není otázkou dní.
Společnost Smartwings vydala tiskovou zprávu o důsledcích uzemnění letadel tohoto typu, které se týká i její flotily, která nyní zahrnuje 7 Boeingů 737 MAX, 9 dalších mělo přibýt do letní sezóny. Přes pronájmy jiných strojů, o kterých průběžně informujeme, budou Smartwings v období letní sezóny snižovat kapacitu o cca 8 procent. Na některých linkách budou změněny letové časy, u některých destinací bude snížena frekvence, některé linky mohou být pozastaveny zcela. Letového řádu Českých aerolinií se změny nedotknou.

* 21. 3. 2019 že OK TSC odchází k novému provozovateli?

* 27. 3. 2019 že UNITED AIRLINES bude také měnit barvy?

CEO United Airlines Oscar Munoz oznámil, že společnost představí nové barvy svých letadel. Podle jeho slov se jednat o "evoluci, nikoliv revoluci". Odhaduje se, že k tomu dojde nejspíše již v dubnu či počátkem května. Zároveň bude probíhat testování nových uniforem, které United představil již v lednu.
Protože od letního letového řádu 2019 bude United nově létat do Prahy, s velkou pravděpodobností je u nás brzy uvidíme.

* 3. 4. 2019 že Alrosa vyřadí svůj poslední Tu-134?

Ruská letecká společnost Alrosa oznámila, že pravděpodobně příští měsíc vyřadí z provozu svůj poslední Tupolev Tu-134 (RA-65693). Alrosa je jedním z vůbec posledních provozovatelů Tupolevů Tu-134 v pravidelné osobní dopravě na světě. Poslední let by se měl uskutečnit 18. nebo 20. května.

Tu-134B-3 (RA-65693) sloužil od roku 1980 u Aeroflotu a v roce 2000 jej převzala Alrosa od společnosti Aviaenergo. V 90. letech používala tento letoun v salónní úpravě pro 28 cestujících populární zpěvačka Alla Pugačova. Alrosa používá letadlo v konfiguraci pro 72 cestujících.
Letadla Tu-134 v pravidelné osobní dopravě stále používá např. severokorejská Air Koryo a Syrian Arab Airlines. (Zdroj: Planes)

_________________________________________________ Z výroby __________

* 5. 2. 2019 Bombardier obnoví třítřídní 50-ti sedadlový CRJ

United Airlines si přejí vyměnit jeho starý CRJ200 za větší do jeho flotily. Bombardier souhlasil že opět otevře prakticky zaniklý trh pro 50-ti sedadlová oblastní letadla s obnovením tří-třídní verze jeho CRJ700 známou jako CRJ550. Plány United Airlines a oblastně přidružený GoJet chtějí tyto letadla provozovat následujících 10 let.
United plánuje využít do konce roku 25 ks letadel překonfigurovaných z jeho existující flotily CRJ700 které má v provozu a dalších 25 ks do léta 2020.
Nové letadlo by mělo 10 míst první třídy a 20 prémiových ekonomických míst, spolu s nápojovou a lehkou kuchyňkou v kabině první třídy a čtyři skladovací přístěnky které by přidaly dostatečnou zavazadlovou kapacitu, aby si cestující své zavazadlo sami brali do letadla.
Plán odpovídá strategii United přidat 1600 prémiová míst k asi 250 ks oblastním letadlům.
V období příštích několika týdnů, United plánuje představit první z 21 ks překonfigurovaných B767- 300ER s dalšími 16 ks United Polaris business seats. Počítá se, že premiových míst bude do 46 ks. Nové překonfigurované letadlo bude mít 22 United Premium Plus seats, 47 Economy Plus seats a 52 ekonomických míst. United plánuje představit překonfigurovaný B767 na lince mezi New Yorkem a Londýnem a rychle dokončit všechny konfigurace do konce příštího roku.
Odděleně, začíná přepravce s přidáváním čtyř míst v první třídě v jeho flotile aerobusů A319. Po zvýšení bude mít první třída 8 až 12 míst. Začátkem příštího roku, United plánuje přidat čtyři místa první třídy u 100 aerobusů A320 v jeho flotile, po zvýšení se počítá s 12 až 16 místy v první třídě. United očekává, že dokončí rekonfiguraci A320 a A319 do poloviny příštího roku.

* 8. 2. 2019 EASA zahájila certifikaci MC-21

Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA) zahájila zkušební lety v rámci certifikačních zkoušek ruského letadla MC-21. Certifikace by měla být dokončena příští rok.
Výrobce v Irkutu v tuto chvíli eviduje 175 pevných zakázek. Výrobce by chtěl dosáhnout roční produkce 100 strojů. V roce 2022 by měla být výroba lokalizována z 97 %, tj. nezávislá na dodávce kritických komponent ze západu.
V březnu se do zkušebního programu zapojí třetí prototyp a čtvrtý se nyní vyrábí v Irkutsku. Tam také probíhají přípravy pro přechod od výroby prototypů k sériové produkci. Koncem letošního roku by měl být dodán ke zkouškám na MC-21 také domácí motor PD-14. První letadla budou dodána s motory Pratt&Whitney PW1400G, kterými jsou nyní také vybaveny všechny tři prototypy. První letadla s motory PW1400G dostane jako zahajovací zákazník z objednávky 50 ks společnost Aeroflot, a to v roce 2020.
S cenou MC-21-300 okolo 96,1 mil. USD bude letoun o 15 až 20 % levnější než 737 MAX 8 (162 cestujících) nebo A320neo (165 cestujících). První zákazníci však získají letadlo za zaváděcí cenu, tj. s podstatnou slevou. Soudí se, že Aeroflot jako zahajovací zákazník získá letadla se slevou min. 50 % proti katalogové ceně.
V srpnu se MC-21 ukáže veřejnosti na letových ukázkách na letecké show MAKS-2019 v Ramenskoje. (Zdroj: Planes)

* 14. 2. 2019 V roce 2021 Airbus ukončí výrobu A380

Airbus dnes ráno oznámil, že se dohodl se svým klíčovým zákazníkem na letadla A380, společností Emirates, na restrukturalizaci jeho zakázek. Emirates se rozhodly snížit počet objednávek a redukovat perspektivní počet A380 ve své flotile ze 162 letadel na 123. Emirates dnes provozují 109 letadel A380, takže k dosažení finálního počtu je třeba již jen 14 dalších letadel. Ta budou dodána do roku 2021, čímž projekt A380 končí. Airbus A380 byl uveden do komerční služby v roce 2007, takže rozhodnutí o konci výroby přichází pouhých 12 let od zahájení provozu. Prvním provozovatelem byly Singapore Airlines.
Emirates se zároveň rozhodly zajistit své další růstové potřeby objednávkou 40 letadel A330-900 a 30 letadel A350-900. Tisková zpráva Airbusu pochopitelně neuvádí, co se stane s objednávkou 40 letadel Boeing 787. Lze však předpokládat, že bude zrušena. Airbus zároveň ohlásil, že uvolněných kapacit použije k akceleraci výroby letadel rodiny A320neo. Firma také v důsledku ukončení projektu A380 propustí asi 3500 zaměstnanců, přičemž řadu dalších zaměstnanců převede do výroby jiných typů.
Vloni oznámil také Boeing, že jeho 747 dospěl ke konci životního cyklu. Během krátké doby tak oba rivalové končí jednu významnou (technologickou) éru letectví.
V posledních letech bylo pro Airbus stále problematičtější nejen najít nové zákazníky pro další stroje, ale dokonce i udržet zákazníky stávající. Letos v lednu začaly o svých objednávkách vyjednávat Emirates, zdaleka největší provozovatel A380. Emirates se staly natolik dominantním zákazníkem, že jsou synonymem A380 a A380 zase synonymem Dubaje. Tím se A380 paradoxně dostal do smrtelné závislosti na (v podstatě) jediném zákazníkovi. Není Emirates, není A380. Krátce poté definitivně zrušil svých osm zbývajících objednávek Qantas. Qatar Airways včera oznámil, že jakmile jeho stroje dosáhnou 10 let služby, půjdou pryč. Air France vloni v listopadu rozhodla svou flotilu 10 letadel omezit na polovinu, Lufthansa sdělila, že více strojů nepotřebuje. ANA All Nippon, Asiana, Etihad, China Southern, Malaysia, Thai a Korean Air neprojevily zájem o další nákupy. British Airways sice opatrně připustily zájem o A380, ale to rozhodně nestačí na změnu situace. Poptávku nenastartoval ani příchod "hustší" varianty A380plus. A do nákladního experimentu, který tak dobře zapracoval v případě Boeingu 747, se Airbusu nechtělo. Tím Airbus v podstatě vyčerpal veškeré možnosti na resuscitaci projektu.
A co více, v loňském roce se navíc nepodařilo ani udat starší stroje od Singapore Airlines na druhotném trhu. Jediný exemplář našel angažmá u HiFly, druhý skončil ve šrotu rozprodáván na náhradní díly. Stejný osud asi potká i další stroje, a to po pouhých 10 letech provozu. To ukázalo, že problémem je nejenom primární trh, ale i sekundární. Neexistence sekundárního trhu je definitivním koncem jakýmikoliv nadějím. A pokud by toho nestačilo, pak je zde ještě vleklý problém s motory, neboť Rolls Royce nikdy nedosáhl slíbených parametrů efektivnosti a spolehlivosti, které sliboval.

Prodej A380 byl spuštěn s katalogovou cenou od 218 mil. do 240 mil. USD, což s obvyklou slevou dává realistickou cenu kolem 176 mil. USD. Při 20% marži tedy 35 mil. USD provozního zisku na kus. Nicméně první stroje byly prodány za zaváděcí ceny kolem 140 mil. USD (Singapore Airlines) a 150 mil. USD pro Qantas a Virgin. Thai Airways v lednu 2001 oznámily, že zaplatily 147 mil. USD za 747-400, a to při 20% slevě. To by potvrzovalo obvyklý zisk pro 747 a čistou ztrátu u A380. V mezidobí se katalogová cena A380 vyšplhala na 446 mil. USD, ale nevíme, jaká je reálná cena tržní. Je pravděpodobně blízká ceně Boeingu 787. Lze předpokládat, že velký zákazník jako je Emirates má podstatnou slevu a na prodeji A380 společnosti Emirates nejspíš Airbus žádný zisk neudělá. A pokud je zákaznické portfolio příliš úzké, nemá ani šanci zotavit se jinde.
A380, největší dopravní letoun pro přepravu cestujících na světě, je bezesporu jednou z ikon letectví a technologickým triumfem leteckého průmyslu. Letoun se zrodil proto, aby na velmi frekventovaných spojích přepravoval mezi hlavními huby velké množství cestujících, a to s vysokou efektivností. Nicméně vývoj v letectví šel jinou cestou. Trend, který bylo jen těžko možné odhadnout v 80. letech, kdy se projekt A380 rodil. A380 je sice technicky zdařilým konceptem, který však nenašel svůj trh.
Nicméně zpráva je jasná - dopravní letectví díky neuvěřitelnému technickému pokroku učinilo čtyřmotorová trysková dopravní letadla nadbytečnými. Nyní to vypadá, že oba konkurenti ukončí výrobu svých největších modelů - Airbusu A380 a Boeingu 747 - kolem roku 2021. (Zdroj: Planes)

* 18. 3. 2019 Airbus bude podporovat A380 "z druhé ruky"

S ukončením výroby Airbusů A380 v roce 2021 a rozhodnutím některých operátorů urychlit náhradu A380 vzniká potřeba - ale také příležitost - budovat sekundární trh těchto letadel. Po opatrném začátku, který odstartovalo předání několika letadel do šrotu a jediného stroje ke společnosti LNK Hi Fly, začíná perspektiva sekundárního trhu vypadat nyní nadějně. Na trh se totiž kromě letadel Singapore Airlines dostane také až pět A380, které Air France postupně vrátí leasingovým společnostem a šest A380, kterých se chce zbavit Lufthansa.
Hi Fly má již svůj A380 na letošek vyprodán až do konce letní sezóny. Kromě sezónní výpomoci je část poptávky vyvolána potřebou zaskočit za letadla 787 postižená dlouhotrvajícími problémy motorů LNK Rolls Royce Trent 1000.
Hi Fly byla od začátku silně podporována Airbusem, který letadlu poskytl servisní služby a další druhy pomoci. To je zároveň pozitivní signál dalším potenciálním zájemcům, že Airbus se stará. (Zdroj: Planes)

* 26. 3. 2019 Boeing se trápí, Airbus raduje

Zatímco americký Boeing se snaží u klientů vylepšit pošramocenou pověst v souvislosti s technickými problémy letadel B737 MAX, jeho největší rival z Francie Airbus boduje v Číně obří zakázkou. Dodat by měl 300 letadel v ceníkové ceně 35 miliard dolarů, tedy téměř 800 miliard Kč.
Na dodávkách pro leteckého dopravce Chinese Airlines se obě strany dohodly během návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga ve Francii. Kontrakt zahrnuje 290 strojů typu A320 a deset řady A350, upřesnil Airbus v tiskové zprávě. Velký obchod uzavřel Airbus jen pár dní poté, co konkurenčnímu Boeingu oznámila první aerolinka rušení objednávek kvůli aféře s chybným automatickým systémem řízení. Indonéské aerolinie Garuda napsaly americké firmě dopis, že od dodávky 49 strojů 737 MAX 8 odstupují, protože cestující se bojí s těmito letadly létat. (čtěte výše).
Letadla Airbus A320neo z obřího kontraktu jsou navíc přímým konkurentem problémového stroje Boeing 737 MAX. Těch bylo zatím na nebi necelých čtyři sta, ale dalších téměř pět tisíc jich měl Boeing světovým aerolinkám teprve dodat. (zdroj: idnes)

* 4. 4. 2019 První testovací vzlet prvního sériového letounu L 410 NG

Ve čtvrtek, 28. března 2019 po 17. hodině místního času se do vzduchu poprvé vznesl první sériový letoun L 410 NG. Zálet provedli zkušební piloti Stanislav Žemlička a Vladimír Flégr. První testovací let trval 1 hodinu a 18 minut.
Letoun L 410 NG má výkonnější pohonnou jednotku s motory GE H85-200 se vzletovým výkonem 850 HP (koňských sil) a s vrtulemi AV 725. Motor je vybaven novým reduktorem, který v důsledku nižších otáček vrtule umožní snížení hluku. L 410 NG dosahuje vyšší cestovní rychlosti až 417 km/h TAS ("true air speed" = skutečná rychlost), doletí o 1070 km dále a vydrží ve vzduchu o 5,4 h. déle než jeho předchozí verze. S cílem zvýšení bezpečnosti letu a snížení zátěže posádky byla modernizována pilotní kabina technologií Glass Cockpit od společnosti Garmin, konkrétně avionikou G3000.

L-410NG získal evropský certifikát EASA koncem roku 2017 a amerického úřadu FAA počátkem roku 2018.
Ruský regulační organ Rossavijacija udělil 22. března 2019 typový certifikát (? FATA-01050A) letounu L-410NG výrobce Aircraft Industries, který je modernizovanou verzí L-410UVP-E20. (Zdroj: Aircraft Industries)

_________________________________________________ Z Kosmonautiky __________

* 2. 3. 2019 start pro Crew Dragon

Se zajímavými starty se nám v posledních měsících doslova roztrhl pytel. SpaceX absolvovalo již dvakrát třetí použití stejného prvního stupně rakety Falcon 9, vyslalo sondu k Měsíci (jako sekundární náklad) a nyní udělali další velký krok kupředu. Definitivně nadešel čas, aby SpaceX jako soukromá firma napodobila státní agentury kosmických velmocí a poprvé do vesmíru vynesla kosmickou loď určenou pro přepravu posádky.
Crew Dragon si před svou premiérou musel projít spoustou testování. Například v květnu 2018 absolvoval testování v bezodrazové komoře a začátkem července 2018 dokončil zkoušky ve vakuové komoře v Ohiu. To byla však pouhá špička ledovce.
Posledním milníkem, který SpaceX muselo splnit před startem mise DM-1, bylo zhodnocení připravenosti ke startu (Flight Readiness Review - FRR). A protože tento proces byl úspěšně ukončen, nebránilo SpaceX v provedení prvního letu už nic. Startovalo se v sobotu 2. března 2019 v příjemném ranním čase 8:49 (SEČ). AFC byl u přímého přenosu!
K dispozici byly samozřejmě i záložní termíny - pokud by došlo k odkladu, je možno start přesunout na 5. či 9. března. Potom už by bylo nutno misi odložit o delší dobu z důvodu překryvu s plánovaným startem Sojuzu MS-12. Pro úplnost dodejme, že Boeing podle posledních informací vynese svou loď Starliner k ISS nejdříve v dubnu.

Tímto letem se velmi přiblíží k cíli mnohaleté úsilí NASA o návrat amerických astronautů do vesmíru pomocí americké lodi. Když v roce 1975 končil program Apollo, do startu prvního letu raketoplánu zbývalo dlouhých šest let, během kterých Spojené státy neměly jak dostat své astronauty do vesmíru. Když o dalších 30 let později americké raketoplány končily svůj operační provoz letem STS-135 v červenci 2011, málokdo předpokládal, že v tomto případě si američtí astronauti na vlastní dopravu budou muset počkat ještě déle.
Téměř osm let si tak Američané musí rok co rok kupovat místa v ruských lodích Sojuz. A upřímně, ta nejsou zrovna levná. V roce 2014 se platilo za sedadlo v Sojuzu 63 milionů dolarů, o tři roky později stálo už 75 milionů a v roce 2018 se cena vyšplhala na 81 milionů. Pro srovnání, podle údajů NASA, cena za sedadlo v lodích Starliner a Crew Dragon má být 58 milionů dolarů.
NASA si samozřejmě problémů je vědoma od začátku. Požadavky na stavbu lodi s lidskou posádkou zahrnula již do soutěže na stavbu nákladních lodí k ISS (tj. programy COTS a CRS). Na tuto soutěž pak plynule navazoval vývoj pilotované lodi pro dopravu amerických astronautů na ISS, nazvaný CCDev (Commercial Crew Development). V soutěži o dopravu nákladu k ISS zvítězily společnosti Boeing a SpaceX a ty také podle plánů pokračovaly k vývoji lodi pro posádku. Výsledkem vývoje jsou stroje Crew Dragon a Starliner.
Starty Crew Dragonu budou vždy probíhat z rampy LC-39A v Kennedyho vesmírném středisku na floridském ostrově Merritt, protože je to jediná rampa vybavená věží potřebnou pro nástup posádky. SpaceX z této rampy poprvé startovalo v únoru 2017 a od té doby rampa prošla mnoha úpravami. Jednak proto, aby odtud mohl startovat Falcon Heavy, a také aby mohla obsluhovat Crew Dragony.

Věž na rampě nejdříve přišla o otočnou konstrukci, která zde zbyla po raketoplánech, poté na ni bylo nainstalováno futuristické rameno pro nástup posádky a nakonec dostala ladící černobílý nátěr a okrytování. Rampa LC-39A, odkud v minulosti startovala také mise Apollo 11, je nyní skoro k nepoznání.
Kosmická loď Crew Dragon, kterou raketa Falcon 9 při této misi vynesla, je modernizovaná verze zásobovací lodi Cargo Dragon vyvinutá pro přepravu lidské posádky. Má kapacitu až 7 astronautů, ale v rámci misí pro NASA vždy ponese maximálně čtyři. Od svého předchůdce se v mnoha ohledech liší. Například se ke stanici nepřipojuje pomocí robotického ramena, ale loď je schopna automatického dokování. Také už nemá velké rozkládací solární panely, nýbrž menší pevné panely, které jsou umístěny přímo na trunku.

Nejvýraznějším rozdílem však je přídavek silných raketových motorů Super Draco, které měly původně mít dvojí využití. V první řadě slouží jako únikový systém pro záchranu posádky v případě problémů s raketou, a to jak na startovní plošině, tak během všech fází letu. Druhým využitím pak měla být možnost pomocí těchto motorů přistát na pevnině s přesností helikoptéry. Během pilotovaných misí pro NASA však bude Dragon nakonec přistávat klasicky pomocí padáků na mořské hladině a motory Super Draco budou sloužit jen v případě nouze.
První stupeň Falconu 9 po vynesení Crew Dragonu na jeho cestu k ISS přistál přibližně osm minut po startu na mořské plošině OCISLY ve vzdálenosti 492 kilometrů od pobřeží. Byl to čtvrtý pokus o přistání na autonomní přistávací plošině (ASDS) po misi, kdy Falcon 9 vynášel na orbitální dráhu loď Dragon.
Ze tří předchozích pokusů Falcon 9 dvakrát havaroval (CRS-5, CRS-6), jen při CRS-8 se přistání povedlo. CRS-8 z dubna 2016 byla zároveň poslední mise, při které se Falcon 9 pokoušel po vynesení Dragonu o přistání na ASDS. Od té doby přistával u takových misí vždy na pevnině.

Cílovou destinací je samozřejmě ISS, která se pohybuje na dráze ve výšce 400 kilometrů se sklonem 51,64° k rovníku. Crew Dragon se k ISS přiblíží až den po startu. Při letu tedy nebude použit dvoudenní letový profil, který používaly raketoplány a který dodnes používají některé lodi Sojuz. Nepůjde však ani o rychlý šestihodinový či superrychlý profil trvající jen 3,5 hodiny, který se v poslední době prosazuje, a používá jej řada lodí Sojuz či Progress.

Posádku která tentokrát přicestuje na ISS představuje figurína oblečená ve skafandru firmy SpaceX. Figurína se jmenuje Ripley (po hlavní hrdince kultovní filmové série Vetřelec, "kdo by jí neznal" a je osazena senzory, které budou sbírat důležitá data ohledně přetížení a dalších vlivů na budoucí lidskou posádku.
Až bude Crew Dragon pevně spojena s mezinárodní vesmírnou stanicí ISS. Pak se otevře vnitřní průlez, který má průměr 80 centimetrů, posádka expedice 58 si bude moci z útrob Crew Dragonu vyzvednout přivezených 181 kg zásob.
2. den letu: přibližování a spojení s ISS
Dokování při této misi bylo novinkou. Na rozdíl od nákladních lodí Cygnus a Dragon se loď Crew Dragon k ISS připojila automaticky, a to přes dokovací adaptér IDA. Tyto adaptéry budou na ISS dva, oba na modulu Harmony. V současné chvíli je na ISS jen jeden z nich (IDA-2). IDA-1 byl zničen při nehodě CRS-7 a IDA-3 bude vynesen letos v rámci mise CRS-18.
Rychlost přibližování Crew Dragonu k ISS nesmí překročit 5-10 cm/s, laterální (boční) rychlost nesmí být vyšší než 4 cm/s a rychlost rotace lodi nesmí překročit hodnotu 0,2°/s.
Při dokování je jedno zařízení v aktivním režimu s vysunutým systémem pro měkké zachycení (Soft Capture System), zatímco druhý prvek setrvává v pasivním režimu, kdy je systém SCS zatažen. Oba systémy SCS pak zajistí dočasné spojení, než dojde k přitažení obou částí dohromady. V tu chvíli pak přijde ke slovu systém Hard Capture System, který se postará o definitivní pevné spojení obou těles.
Crew Dragon se nejdříve přiblížl na vzdálenost 150 metrů od ISS, následně dostal příkaz vzdálit se na 180 metrů, poté se přiblížil na 20 metrů a nakonec proběhlo dokování. Při dosažení jednotlivých bodů loď vždy několik minut vyčkávala, než dostala povolení pokračovat dále. Tento proces přibližování samozřejmě není standardní a jeho účelem je zevrubné otestování dokovacích procedur během demonstrační mise.

Na dokončení tohoto článku jsme museli počkat do pátku 8.3.2019. Přesně podle plánu, ve 14:44 našeho času přistála po šesti dnech letu v Atlantickém oceánu loď Crew Dragon společnosti Space. Ve vesmíru strávila zhruba šest dní. Od sobotního startu, přes připojení k ISS v neděli 3. března až po přistání na padácích v Atlantiků vše probíhalo podle plánu.

Snad "nejzávažnější" problém se objevil během přistání, kdy se od lodi po dosednutí na moře neoddělil jeden z padáků a celou jí zakryl. Pro zajímavost dodejme, že Crew Dragon je původně konstruovaný pro přistání "na motorech", NASA ovšem požaduje, aby loď při letech pro ni přistávala na padácích. Padáky se budou muset zřejmě přepracovat.

Připojení je přitom mnohem složitější, než u nákladní lodi od SpaceX, kterou zachytí a připojí robotické rameno. Crew Dragon se musel spojit s ISS sám. Loď posádce stanice přivezla zhruba 180 kilogramů nejrůznějších zásob, ale posádku při prvním zkušebním letu samozřejmě nevezla.
V křesle pro astronauty je figurína se senzory. Figurína se jmenuje Ripleyová podle Ellen Ripleyové, hlavní postavy filmu Vetřelec z roku 1979. Oblečena je v letovém skafandru, který společnost SpaceX pro svůj pilotovaný program kosmických letů vyvinula. Skafandr bude šit na míru astronautům. Je ohnivzdorný, má na sobě komunikační zařízení, jeho helma je tisknutá na 3D tiskárně a rukavice jsou uzpůsobené pro přímé ovládání displejů.
Spojené státy by tak v brzké době mohly znovu dopravovat astronauty do vesmíru vlastními silami a obejít se bez ruských Sojuzů.
V dubnu tohoto roku je očekáván podobný pokus fy Boeing se svou konkurenční lodí CST CS-100 Starliner. (pro IB 159 WOM)


Příspěvky a náměty pro Informační Bulletin č.159 i články našich web stránek prosím nadále posílejte na naši elektronickou adresu afclub@volny.cz po př. na korespondenční adresu J. Král, Brdičkova 1914, 15500 Praha 5. Uvítáme i Vaše fota určená pro titulní strany. Velice rádi je uveřejníme.

_______________________________________________________________________

Připravila — redakční rada AFC za přispění dalších členů klubu —
Pro WEB AFC zpracoval WOM (únor 2019)

 

Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC    < zpět na stránku Bulletinů