Výběr z informačního bulletinu č. 167
/září 2020/

Klubové zprávy

_____________________________________

*** V tomto čísle najdete sbírkové předměty islandských společností.

**** Protože se v Praze dramaticky zyšuje počet nakažených koronavirem (byl zavřen další hudební klub), rozhodli jsme se plánované setkání v sobotu dne 12. Září 2020 od 14:00 hod. ZRUŠIT!!!!
Omlouváme se za nejistotu, kterou jsme Vám způsobili. Jakmile se situace zlepší, určitě se sejdeme!!!
Opatrujte se!!!








_________________________________________________ Z našich sbírek __________

*** Ukázka ze sbírky autogramů pilotů RAF Jirky Hanibala

František Petřina - stíhací eso, přiznáno 15 sestřelů

*** Ukázka: Pohledy FLUGFÉLAG ÍSLANDS - ICELANDAIR (FI / ICE) (sbírka: Z. Otáhal)

*** Ukázka: Odznaky islandských společností (sbírka: Antonín Mareška)

Společnost Icelandair pochází ze společnosti Flugfelag Akureyri, která vznikla v roce 1937. O tři roky později se přejmenovala na Flugfélag Íslands. Po druhé světové válce, když začaly vznikat mezinárodní letecké linky se společnost přejmenovala na Iceland Airways a od roku 1957 na Icelandair.
V roce 1973 se Icelandair a další islandské mezinárodní aerolinky, Loftleidir-Icelandic Airlines, spojily ve společné holdingové společnosti, Flugleidir. Tyto dvě aerolinie operovaly vedle sebe, až se úplně sloučily v roce 1979 jako Flugleidir. Mezinárodně se nová letecká společnost dál prezentuje pod značkou Icelandair.

Společnost Air Atlanta Icelandic založil 10. únotra 1986 kapitán Arngrimur Johannsson a jeho manželka, Thora Gudmundsdottir. Společnost má základnu v Kópavogur na Islandu. Letecká společnost se specializuje na pronájem letadel v módu ACMI (Aircraft, Crews, Maintenance, Insurance). A to nejenom v osobní přepravě, ale i v CARGO segmentu. Společnost operuje v různých zemích a má další základny po celém světě.

*** Ukázka: Hygienické sáčky (sbírka: J. B. Král)

*** Ukázka: Modely (sbírka: WOM)

*** Ukázka: Modely (sbírka: Karel Zápotocký)

*** Ukázka: Timetable (sbírka: WOM)

*** Ukázka: Ostatní (sbírka: sbírka: J. B. Král)

*** Seriál na pokračování
Konverze dopravních letadel na nákladní CARGO

9. díl: konverze - B777-200 na B777F sbírka WOM

Konverze letounů B777 je velmi úspěšná. Nákladní Boeing 777F má stejný drak letadla, motory a další prvky jako Boeing 777-200LR. Letoun dokáže přepravit 102 tun nákladu na vzdálenost až 9200 km. Boeingy 777F jsou vhodnou náhradou za starší nákladní Boeingy 747F a MD-11F. Jsou výhodné i z hlediska letištních poplatků. Dnes se už ke konverzi stahují z komerčního provozu i větší B777-300ER. V současné době firma GECAS pracuje na první konverzi B777-31H(ER) Emirates A6-EBB, pod registrací OE-IHW v době přeletu a v současné době už N557CC.

Ještě pár poznámek k modelu B777-F28 AIR FRANCE CARGO F-GUOA viz výše. Tento letoun byl vyroben ve fy Boeing přímo jako CARGO verze v květnu 2009 s registrací N453BA. K AIR FRANCE byl dodán v listopadu 2009. Od AIR FRANCE CARGO přešel v březnu 2010 k Federal Express (FEDEX) a byl přeregistrován na N880FD. Po celou dobu u AIR FRANCE CARGO měl jenom bílý nátěr (to fy Herpa byla rychlejší a dala mu plné francouzské barvy). FEDEX pak samozřejmě na tento bílý letoun nechal nastříkat svoje plné barvy.
pokračování příště (Pro IB167) WOM)

_________________________________________________ Zajímavosti z dopravy __________

* 29. 5. 2020 Provoz na letišti LKPR

V květnu Letiště Praha odbavilo 7 960 cestujících, meziročně o 99,5 % méně. V přepočtu tak každý den odbavilo za den v průměru 256 cestujících. Za stejný měsíc loňského roku prošlo pražským letištěm přibližně 1 486 306 cestujících. Počet pohybů letadel se oproti loňskému květnu snížil celkem o 89,4 %, celkem 1 430. To ukazuje, že letadla jsou prázdnější než loni, případně dopravci nasazují menší stroje.
Oproti dubnu stoupl počet cestujících o 59 %, počet pohybů o 18 %. Za květen nejvíce cestujících letělo mezi Prahou a Amsterdamem, Minskem a Paříží. "Citelnější nárůst počtu cestujících však očekáváme nyní v červnu, a to právě v souvislosti s přibývajícími obnovenými linkami," dodala Pavlíková. Letiště má aktuálně potvrzeno od 21 dopravců, že obnoví provoz nebo ho již obnovili. Celkem jde o 70 destinací. Zatím létají hlavně soukromé bizjety.

* 17. 6. 2020 přílet charteru KAL

Dnes se v Praze zastavil charterový let KAL pro pracovníky korejských automobilek. Na let byl nasazen Airbus A330-223 s registraci HL8228. Tuto registraci jsme měli možnost vidět v Praze 22. 2. 2014 ovšem tenkrát na regulérní odpolední lince ze Soulu. Airbus odlétl následující den po 15:00 hod.

* 23. 6. 2020 přílet An-22 do Pardubic

Naposledy Antonov A-22 přistával na pardubickém letišti letos v květnu, tehdy převážel zdravotnický materiál z Číny.
Dnes převážel vojenský materiál z Afganistánu. Přilétl z Tbilisi a odlétl do Kijeva. Ve svém 33 metrů dlouhém nákladovém prostoru vézt 80 tun nákladu o objemu 639 m3, který k cíli až do vzdálenosti 10 950 km dopraví 5-ti až osmičlenná posádka rychlostí 740 km/h.

* 24. 6. 2020 konec A330 ve flotile ČSA

Po více než třech měsících odstávky dnes Airbus A330-300 registrace OK-YBA absolvoval krátký let nad Prahou. Důvodem však není jeho chystaný návrat do provozu, ale vrácení jediného dálkového letadla ve flotile Českých aerolinií majiteli.
Jednadvacet minut dlouhý let byl pouze technickým v rámci údržby, který musí letadlo vykonat po určité době odstavení. "V červenci by OK-YBA měla odletět na finální revizi do zahraničí před vrácením letadla k majiteli," potvrdila mluvčí Smartwings Group Vladimíra Dufková. Smlouva na pronájem letadla od Korean Air je do října.
České aerolinie zatím o pořízení jiného dálkového letadla neuvažují. "Vzhledem k tomu, že Jižní Koreu zasáhla druhá vlna epidemie způsobené koronavirem, je obnovení provozu mezi ČR a Koreou v nedohlednu," dodala Dufková.
Letoun OK-YBA mají ČSA v pronájmu od roku 2013, šlo o jeden z výsledků majetkového vstupu Korean Air do tuzemského dopravce. Letadlo bylo vyrobeno před 19 lety.

* 25. 6. 2020 DHL International (ES) objednávají další nákladní letadla

DHL International(ES) oznámily novou dohodu s izraelskou Aerospace Industries (IAI), která provádí konverze komerčních letadel na nákladní. Dohoda obsahuje počáteční konverzi tří Boeingů 767-300 s potenciálem pro čtvrtý. Tento kontrakt je pro IAI v současné situaci velmi důležitý.
Aerospace Industries (IAI) byla založena v lednu 2019 s cílem kombinování firemních komerčních a vojenských leteckých aktivit. Skupina je světová jednička v konstrukci, vývoji a certifikaci leteckých konverzí z osobní na nákladní verze. Jejich zákazníci jsou všechny velké letecké CARGO společnosti. Podle IAI byl v poslední době konvertován hlavně Boeing 767. Pro udržení svého výhradního zastoupení na trhu podepsala skupina IAI kontrakt s GECAS, že navrhne a vyvine konverzi Boeingu 777-300 na nákladní verzi.
Navíc k dohodě s IAI, DHL Express Germany a Mnichov letiště (MUC) uzavřelo dohodu pro vybudování nového CARGO terminálu v MUC. Podle tiskové zprávy letiště bude terminál postaven na místě aktuálně používaných parkovišť P 80, P 80 západ a bude mít plochu více jak 8000 m2.

* 25. 6. 2020 Qantas vyřadí letos všechny747

Třetí nejstarší aerolinky na světě nevidí návrat letecké dopravy k normálu zdaleka tak pozitivně, jako jiní dopravci. Australský Qantas dnes oznámil, že propustí šest tisíc lidí, předčasně vyřadí všechna letadla Boeing 747 (poslední let vykonalo jumbo už na konci března) a nejméně tři roky nechá na zemi všechny Airbusy A380.
Všech dvanáct A380 společnost přesune do Mohavské poušti v Kalifornii, což je oblíbené místo pro skladování letadel díky nízké vlhkosti. Na dálkové lety QANTAS nasadí menší Boeingy 787 a Airbus A330.

* 25. 6. 2020 dnes proběhla první novodobá linka ČSA z PRG na Heathrow

Linku OK650 obsloužil Airbus A319-112 reg. OK-REQ. Odlet z PRG 11:40 hod, přílet na Heathrow ve 12:22 hod místního času. Linka byla odbavována na Terminálu 2 londýnského letiště. Přílet linky OK651 je v PRG očekáván v 15:40 hod. Tento spoj by měl být provozován do konce roku každý den. BA zahájí lety do PRG až 1. července a to 3x v týdnu.
ČSA opustily Londýn v roce 2010 i kvůli tomu, aby získaly hotovost v podobě 400 milionů korun. Ty jim zaplatily British Airways za převzetí přistávacích práv.

* 28. 6. 2020 Lufthansa je zachráněná

Letecká společnost Lufthansa Group bude čerpat z nového německého státního fondu pro hospodářskou stabilizaci WSF záchranný balíček v hodnotě 9 miliard eur (241 miliard korun), stát současně dočasně získá pětinu akcií společnosti.
Na Lufthansu doléhají podobně jako na celé odvětví letecké přepravy dopady koronavirové krize. Firma již uvedla, že se chystá propustit 22 000 zaměstnanců, což odpovídá asi 16 % pracovní síly.
Německý ministr financí Olaf Scholz uvedl, že záchranný balík pro Lufthansu je velmi dobrým řešením. Podpora je na omezenou dobu a jakmile bude firma opět v pořádku, stát podíl prodá. Doufá, že to bude s malým ziskem.

* 29. 6. 2020 Smartwings budou propouštět

Letecká skupina Smartwings Group, jejíž součástí jsou společnosti Smartwings a České aerolinie, dnes oznámila Úřadu práce ČR záměr hromadného propouštění. Společnost byla nucena k tomuto kroku přistoupit kvůli špatné situaci v leteckém průmyslu způsobené koronavirem. Redukce počtu zaměstnanců by se mohla dotknout dle vývoje situace až 600 zaměstnanců skupiny Smartwings Group. Jde o profese: pilot, steward, provozní a administrativní pracovník neleteckého provozu.
Rozhodnutí o první organizační změně bylo dnes projednáno se zástupci odborových organizací a týká se 29 zaměstnanců. K ukončení pracovních poměrů nadbytečných zaměstnanců v rámci hromadného propouštění by mělo dojít postupně od července 2020 do února 2021. České aerolinie a Smartwings současně umožní zaměstnancům, kterých se organizační změna dotýká, přejít na tzv. neplacené volno na dobu do jednoho roku. Propouštění proběhne v souladu se zákoníkem práce.
Důvodem redukce pracovních míst je bezprecedentní situace v letecké dopravě v důsledku šíření nemoci Covid-19, která znamená dramatický propad v příjmech skupiny Smartwings Group a vynucené snížení počtu letadel. V této souvislosti připomínáme, že ke stejnému opatření byly nuceny přistoupit i další letecké společnosti.
(text z tiskoví zprávy Smartwings)

* 30. 6. 2020 Premiéra v Praze

Dnes poprvé poslaly Qatar Airways do Prahy na nákladní lince svůj, pro náklad, upravený osobní Boeing B777-3DZ(ER).

Na následující lince, Doha-Praha-Doha přilétl stejný typ ve zbarvení aliance ONE WORLD.

* 6. 7. 2020 z Prahy odlétla do údržby na Maltu OK-YBA

Airbus A330 registrace OK-YBA odlétl na Maltu, kde se po údržbě a kontrole vrátí zpět majiteli, společnosti Korean Air. České aerolinie zatím o pořízení jiného dálkového letadla neuvažují. Pokud by se ČSA rozhodly opět dálkový letoun pořídit, mělo by jít o snadnou záležitost: dálková letecká doprava je současnou krizí postižena z letectví nejvíce a stovky letadel stojí odstavených jen si vybrat. V současné době není pro dálková letadla žádná práce.

* 8. 7. 2020 QANTAS ukládá svůj první A380 do mohavské pouště

První z 12-ti aerobusů A380 společnosti Qantas přistál ve Victorville v jižní Kalifornii. Australská společnost zaparkuje svou dálkovou flotilu A380 na tomto místě do té doby, než bude mít trh zájem o dálkové létání. Nicméně, mnoho lidí se také ptá, jestli tyto A380 vůbec kdy opustí tento hřbitov letadel. V pondělí 6. července první airbus s registrací VH-OQE, odletěl z Melbourne Tullamarine Airport na 14-ti hodinové nonstop lince QF6001 do Victorville.
Letadlo sedělo bez práce dlouho v MEL po ukončení komerčních letů do Los Angeles. 11 zbývajících 380 jsou rozsety takto: dva jsou v Melbourne, tři v Sydney, tři v Los Angeles, dva v Drážďanech na úpravě interiérů a jeden v Abu Dhabi.
Šéf společnosti QANTAS Alan Joyce k této situaci sdělil: "Letadla uskladňujeme v Mohavské poušti, kde velmi suché prostředí chrání letadla před korozí. Máme záměr v pravý čas letadla opět vrátit na dálkové linky". "A380 musí zůstat na zemi nejméně tři roky, do té doby, než uvidíme zlepšení situace na trhu. Dnes máme potenciál pro navrácení všech 12-ti A380 do služby, ale je stále nebezpečí, že některé budeme muset během doby z flotily vyřadit".
Letiště Victorville je jen 145 km severovýchodně od Los Angeles a leží na místě bývalé letecké základny "George Air Force Base". Letiště je vyhlášený hřbitov letadel, ale je zde také prováděna rozsáhlá údržba s logistickou základnou.
VH-OQE zde bude v dobré společnosti. Jsou zde uložena i dva nové Boeingy 747-8 určené jako budoucí US prezidentská letadla. Jeden tam je od roku 2017, druhý od roku 2019. Oba zde čekají na modifikace, které zadá vojenské letectvo.

* 9. 7. 2020 HiFly rekonfiguroval svůj jediný A380 na CARGO

Portugalský dopravce HiFly, který se specializuje na pronájmy letadel, představil novou podobu svého Airbusu A380 9H-MIP jako stroje s rozšířenou možností přepravy nákladu. Z letadla vymontoval prakticky všechny sedačky, vznikl tak velký prostor o objemu až 300 metrů krychlových pro přepravu nákladu. S trochou nadsázky tak lze označit úpravu jako A380F, písmeno F u letadel značí, že jde o nákladní letoun (freighter). I kvůli nosnosti paluby je takto upravená A380 určená jen pro přepravu ne příliš těžkých krabic. Celkem může letadlo zvládnout přepravit 60 tun nákladu. V dnešní koronovirové době to určitě na převážení zdravotnického materiálu stačí. Otázkou je, jak ekonomické to je. Prostě tento typ se na CARGO nehodí. Třeba B777F (jak se zmiňujeme výše) přepraví 102 tun nákladu daleko, daleko laciněji.
Společnost HiFly má smíšenou flotilu 2 Aerobusů A319, 2 Aerobusů A321, 9 Aerobusů A330-200 a -300, 2 Aerobusy A330-900, 6 Aerobusů A340-300 a 1 Aerobus A380. Dříve měly ještě několik Aerobusů A340-500 a A310.

* 12. 7. 2020 Qantas dává vale i svým Jumbo-jetům

Ale jak proces proběhne a kam Jumba půjdou? Qantas měl s Boeingem 747 dlouhou a úspěšnou historii. Během téměř 50-ti let měl Qantas 65 různých verzí Boeing 747. Před A380 to byla pýcha flotily. V době současné letecké krize se vyřazení B747 urychlilo. B747 nemůže ekonomicky konkurovat typům Boeing 787 nebo Aerobus A350. Mimochodem víte, že 8. července 2007 proběhl první rollout Boeing 787 Dreamliner, ano už je to 13 let.
Aktuálně poslední Boeing 747-400ER QANTAS VH-OEJ už má své dny sečtené. Před odletem do USA mezi 13. a 17. červencem provede tři rozlučkové lety pro své zaměstnance a fandy B747: v Sydney, Brisbane a v Canberra. Místa jsou v prodeji za symbolických 747 australských dolarů v obchodní třídě a 400 dolarů ve třídě ekonomické. Premium economy zůstává vyhrazena pracovníkům Qantasu. Výtěžek z letů získají muzea HARS Aviation Museum v Albion Park (Wollongong) a Qantas Founders Museum v Longreach, které do svých expozic zařadí jumbo společnosti Qantas.
22. července provede svůj finální let z Austrálie do USA. Poletí přes letecké muzeum poblíž Sydney, ve kterém je umístěný jeho bratr VH-OJA a odtud B747 zabočí vpravo a bude směřovat přímo do Kalifornie. Poslední QF Boeing 747 bude zaparkovaný, odstrojený a zapomenutý v Mohavské poušti. Nicméně jeho osud se ještě možná změní. Šeptá se, že QF prodá tento Boeingu 747-400 výrobci motorů GE jak zkušební letadlo pro testování nových obrovských motorú.
Qantas již dříve prodal B747-400ER výrobci Rolls Royce pro stejný účel. Lee Human, AeroTec Chief Executive řekl: "Rolls-Royce si vybral toto letadlo díky nadmořským výškám a rychlostem ve kterých musí nové motory testovat. Toto letadlo je ta pravá platforma (pro naše testy). Je jen málo letadel která splní to co B747 v nadmořských výškách a při požadovaných rychlostech. Z tohoto důvodu je to jediný favorit pro tuto práci".

* 14. 7. 2020 Czech Airlines Technics prodloužily smlouvu s Finnair

Spolupráce mezi Czech Airlines Technics (CSAT) a společností Finnair v oblasti těžké (base) údržby se datuje od roku 2010. Nyní byla uzavřena nová smlouva na tři roky s opcí na další tři roky. Kontrakt pokrývá těžkou údržbu letadel řady Airbus A320. Koncem loňského roku CSAT dokončila pro Finnair projekt modifikace kabiny a instalace internetového připojení pro 24 jednouličkových Airbusů. O tomto projektu jsme Vás v našem IB informovali.

* 14. 7. 2020 Smartwings začaly propouštět

Letecká skupina Smartwings, do níž patří i dopravci Smartwings a ČSA, ve středu 15. 7. 2020 zahájí propouštění. V jeho první vlně odejde 50 pilotů, 75 letušek a stevardů a dalších 45 administrativních pracovníků. Informoval o tom informoval server Lidovky.cz. Celkově by do února příštího roku mělo skupinu kvůli koronavirové krizi opustit přes 600 zaměstnanců.
Ve skupině nyní pracuje kolem 2 500 lidí. K propouštění skupina přistoupila kvůli finančním problémům, do kterých se dostala během koronavirové krize.
Podle odborářů je pro výpovědi rozhodující výše platu, historie chování a osobní sympatie s vedením. "Všechna rozhodnutí, která doposud udělali, a to jak částečnou zaměstnanost, tak oznámení hromadného propouštění, jsou protiprávní a Odborová organizace zaměstnanců Smartwings (OOZS) podnikne veškeré možné právní kroky k nápravě," sdělil serveru předseda odborářů Patrik Jaška. K propouštění po krizi přistoupila i řada velkých leteckých dopravců ve světě. Zřejmě jiné cesty není.

* 17. 7. 2020 British Airways vyřazují B747

Letecká společnost British Airways s okamžitou platností skončí s provozem všech letadel typu Boeing 747. Společnost to oznámila v dopise zaměstnancům a později potvrdila i na sociálních sítích. Britský dopravce je největším provozovatelem těchto letadel v osobní dopravě. V současné době má v provozu ještě 31 ks těchto ikonických letadel. V operačním vrcholu, měly British Airways flotilu 57 ks B747-400. Před korona krizí BA plánovaly vyřazení posledního "Jumba" až v roce 2024. Krize vše urychlila.
V dubnu 1966, BOAC zadal objednávku na šest 747-100, s tím, že očekává nárůst až do 11 ks. První Boeing 747 (MSN 19761 LN 23) a vůbec první widebody pro BOAC měl registraci G-AWNA. Tento Boeing poprvé vzlétl 15. března 1970 a byl k BOAC dodán už 22. dubna 1970. Letoun používal 4 motory P&W JT9D. BOAC se tak stala teprve druhou, po Lufthanse, evropskou společností, která začala provozovat typ B747. Boeing 747 nastavil nový trend pro cestování letadlem hlavně v mezikontinentální hromadné dopravě.

Letecká společnost spustila 14. dubna 1971 mezikontinentální linku z Londýna - Heathrow (LHR) do New Yorku. Tato tradiční linka trvá do dnes. Když BOAC přecházely v roce 1974 do BA měly už ve službě 15 ks 747, t.j. o čtyři více než se koncem roku 1970 předpokládalo.
British Airways nějakou dobu ponechávala na těchto strojích zajímavé hybrid livery jako třeba plné barvy BOAC na směrovce, ale na trupu British Airways označení.
Typ byl tak populární mezi cestovateli, že BA donutili posílit linky na dlouhých tratích novými typy. V červnu 1976 BA objednaly 19 ks B747-200. První B747-200 (MSN 21239 LN 302) dostaly v červnu 1977 a měl registraci G-BDXB.
Boeing 747-200 bylo první British Airways "Jumbo", kde se použily také motory Rolls-Royce.
První B747-400 (MSN 23908 LN 727) dostaly British Airways v roce 1989 a měl registraci G-BNLA.. Letadlo u BA létalo až do vyřazení celých 20 let. Tento typ byl u BA nejúspěšnější.
Ačkoli se BA nakonec rozhodly zadat novou objednávku pro A380 a ne pro B747-8, BA si ještě pronajaly od roku 2014 u Global Supply Systems (XH), tři B747-8F v plných barvách BA.
Význam B747 v historii BA, byl připomenut v roce 2019, kdy společnost nechala přemalovat tři z jeho ikon do retro barev (BOAC, Negusy a Landor), a společně s aerobusem A319 v barvách European Airlines (BEA) potěšily leteckou veřejnost. Momentálně se navýšila šance, že A319 BEA bychom mohli uvidět i v Praze, protože BA při malé obsazenosti posílá tento typ na místo A320.

* 20. 7. 2020 dnes Prahu navštívila combi verse B737-700

V tomto čísle v odstavci "Z Výroby" představujeme úspěšné zahájení konverze B737-700 na Combi verzi. Dnes letiště Praha navštívil Combi Boeing 737-7D6C(WL) Air Algérie registrace 7T-VKS. Tento letoun však není z tohoto programu, ale byl vyroben v Rentonu (RNT) jako nový MSN 61340 LN 5862. Společnost Air Algérie převzala tento letoun 26. 5. 2016. Ještě téhož roku 30. 9. společnost obdržela druhý sesterský letoun s registrací 7T-VKT. Letoun přivezl do Prahy jen jednu paletu a jednu prázdnou si vezl zpět, takže odbavení proběhlo velice rychle. Boeing uvádí, že zesílil křídla, na levou přední stranu za klasické dveře umístil standartní CARGO vrata. Zesílená podlaha umožňuje pohyb CARGO kontejnerů, po případě přidávat sedačky pro cestující v případě combi provozu. Letadlo v celo - osobním uspořádání může nést až 140 cestujících, zatímco celo - nákladní rozvržení poskytne místo až pro 18,2 t nákladu.
Redakce AFC zjistila, že je to pravděpodobně třetí návštěva tohoto typu v Praze. V roce 2011 tu byla registrace 165836 od US Navy, které jsou používány buď ve verzi pro pax, nebo jako cargo. V roce 2018 zde byla soukromá B737-700BBJ, kterou dříve používalo ministerstvo obrany USA a ta měla taktéž nákladová vrata.

* 22. 7. 2020 ČSA a Smartwings odcházejí od Menzies k handlingu CSAH

Cestující a letadla leteckých společností Smartwings a České aerolinie bude od října odbavovat nově společnost Czech Airlines Handling (CSAH), která stoprocentně patří státnímu Letišti Praha. V případě ČSA jde o návrat k původně jejich firmě po dvou letech, Smartwings dosud u CSAH letadla neodbavovala. Pro obě handlingové firmy působící na ruzyňském letišti jde o bezkonkurenčně největšího zákazníka.
"Skupina Smartwing Group realizuje restrukturalizační program a jeho součástí je i optimalizace sítě dodavatelů. Vybrali jsme nejlepší nabídku co do kvality služeb a nabízené ceny," uvedla mluvčí Smartwings Group Vladimíra Dufková.

* 22. 7. 2020 KLM a Boeing 747

Na začátku března, se KLM rozhodly, díky covid-19 vyřadit své zbývající 747 ze služby. Nicméně, zanedlouho byly tři letadla zpátky na obloze pro převoz medicínských pomůcek, které si objednala holandská vláda ve spolupráci s Philipsem. Doposud už Jumba přepravily 130 milionů roušek a respirátorů.
Podle KLM, Boeing 747 bude pravděpodobně létat v barvách KLM dokonce i po říjnu. Tři ze čtyř CARGO letadel KLM operuje Martinair Cargo, ale létají v modrých barvách KLM Cargo.
K prodloužení operačních letů přispěla i konfigurace většiny B 747 u KLM. Letouny jsou ve verzi combi. To znamená pax + cargo. Všechny čistě pax byly vyřazeny.
V současné době jsou dva B747-400(M) PH-BFL "Lima/City of Lima" a PH-BFN "Nairoby/City of Nairoby" pouze odstaveny.
Opět ve službě jsou tři letouny B747-400(M) PH-BFT "Tokyo/City of Tokyo", PH-BFV "Vancouver/City of Vancouver" a PH-BFW "Shanghai/City of Shanghai".
Ve službě zůstávají také tři čistě CARGO letouny: B747-400F PH-CKA "Endracht", PH-CKB "Leeuwin" a PH-CKC "Oranje/Orange" všechny opby Martinair Holland.

* 22. 7. 2020 QANTAS dnes definitivně uzavřel svou éru 747

Po sérii tří rozlučkových letů pro cestující firma nejprve letounu registrace VH-OEJ uspořádala vodní slavobránu v Sydney, po které letadlo udělalo průlet na největším australským městem. Piloti pak začali ve vzdušném prostoru na východ od Austrálie kreslit logo Qantas v podobě klokana.
Konec Boeingu 747 u australské letecké společnosti sledovalo živě i několik australských televizních stanic. Pro občany nejmenšího kontinentu světa šlo o zásadní stroj, který pomohl zkrátit vzdálenost Austrálie a jiných částí světa a kterým do země putovaly stovky tisíc přistěhovalců.
Dopravce s ním zaznamenal několik rekordů: na jeho palubě v roce 1974 při speciálním evakuačním letu z Darwinu kvůli cyklonu Tracy letělo 674 lidí, výrazně více, než byla kapacita. Dopravce tehdy využil pro lidi i nákladový prostor. Letoun dlouho držel i rekord v nejdelším non-stop letu: s pár cestujícími letěl bez mezipřistání z Londýna do Sydney. "Šlo o letadlo, které bylo v době svého vzniku výrazně nadčasové. Posádky i technici ho milovali, stejně tak cestující. Bude nám hodně chybět," řekl šéf Qantas Alan Joyce. Kapitánkou posledního letu je Sharelle Quinn, která se stala první pilotkou v historii Qantas. S Boeingem 747 létala 36 let.

* 24. 7. 2020 OK-YBA se vrátila z Malty zpět

Přilétnout měla dnes kolem půl desáté večer z Malty, kde probíhala jeho revize a údržba před vrácením majiteli, společnosti Korean Air. Podle původních plánů mělo letadlo odletět do Soulu již z Malty. Nakonec přilétla už v 19:12 hod.
Za návratem do Prahy je postup maltských úřadů, které odmítly vstup jihokorejských techniků na maltské území kvůli současné pandemii covid-19. "Podle smluvního ujednání má být inspekce provedena v Praze nebo na bázi, kde byla sjednána údržba," řekla mluvčí Smartwings Group Vladimíra Dufková. Vlastní smlouva končí v říjnu.

* 2. 8. 2020 EMIRATES dnes obnovily svou linku z Dubaje

Na první obnovenou linku nasadily EMIRATES typ B777-300ER, s tím, že budou létat 3x týdně (středa, pátek, neděle).

* 4. 8. 2020 British BEA v Praze

Tak jak jsme předpověděli, dnes se v Praze za deště ukázalo poprvé retro zbarvení BA alias BEA. Bohužel ostatní retra na 747 už asi neuvidíme.

* 9. 8. 2020 Jak to bude se Smartwings?

Osud tuzemských aerolinií Smartwings zůstává nejistý. Druhý největší vlastník společnosti, čínským státem vlastněná společnost CITIC, před dvěma měsíci slíbila do společnosti nalít zhruba 600 milionů korun. Na účet firmy však dosud nepřišlo nic. Záchrana Smartwings se zadrhla i přesto, že český stát umožnil dopravci ucházet se o garantovanou půjčku pro překlenutí nynějšího obtížného období. Firma, která kvůli dramatickému poklesu poptávky po létání v důsledku koronavirové pandemie počítá týdny do konkurzu, se navíc stále nedokázala dohodnout se společností Boeing na výši kompenzace za odstavená letadla. Zdá se, že je to jediný bod, který drží firmu v provozu, protože to budou nezanedbatelné peníze navíc.

* 10. 8. 2020 Repatriační let pro mongolské občany v České republice

Jak uvedlo české velvyslanectví v Ulánbátaru na svých stránkách, letecká společnost MONGOLIAN AIRLINES dnes provedla repatriační let do Prahy. Mongolské vedení prodloužilo zákaz zahraničních komerčních letů, jakož i mezinárodní osobní železniční a silniční přepravy do 31. srpna 2020. Zákaz se nevztahuje na repatriační lety dle stanoveného harmonogramu, na dohodnuté a mongolskou stranou schválené návraty po pozemních komunikacích a na mezinárodní kamionovou přepravu.

_________________________________________________ Z Historie __________

* 26. 6. 2020 Au revoir A380 AIR FRANCE

V článcích z historie se věnujeme víceméně historii vzdálené. Dnes to bude také historie, ale historický inkoust na papíře ještě tak tak nezaschl.
V pátek 26. 6. 2020 odpoledne skončila (ne)slavná éra superjumba A380 v barvách francouzského dopravce Air France. Poslední, už nekomerční let, neplánovaně zrežíroval koronavirus. Původně měl totiž čtyřproudový letoun, který na palubě unese přes pět set lidí, sloužit národnímu dopravci ještě dva roky.
První komerční let A380 Air France odbavila 23. listopadu 2009 na lince z Paříže na newyorské letiště JFK. Komerční derniéra se odehrála 23. března 2020 na lince z Johannesburgu do Paříže, pak kvůli koronaviru provoz utichl. 26. 6. 2020 v 15:30 vyletělo do vzduchu naposledy, ale už bez civilních cestujících, na palubě byli jen zaměstnanci Air France, letadlo obkroužilo na rozloučenou Francii a po dvou hodinách přistálo opět v Paříži. Čekali jsme, že namaluje na obloze něco podobného jako poslední let ElAl 747, ale nestalo se. Poslední let A380-861 registrace F-HPJH se držel celou dobu letu AFR380 ve výšce 21 000 ft, průběh letu viz levý obrázek na FR24.

Po průměrných devíti letech života posílají Air France největší airbusy na vrakoviště. Ve srovnání s řadou jiných letadel, která ve flotile světových aerolinek slouží i desítky let, je to velmi krátký čas. Pro fy Airbus představuje tento "inženýrský zázrak" jednoznačně fiasko, které nemohlo zaplatit ani vývoj. Čtyřmotorový letoun v době vysoké konkurence na nebi nedokáže konkurovat menším, modernějším a úspornějším strojům.
Jeho nevýhody shrnul generální ředitel Air France Ben Smith loni na konferenci Mezinárodní organizace pro civilní letectví (IATA). "Letadlo je těžké. Nastupování spolu s přistavováním speciálních mostů trvá dlouho, výdej kufrů trvá dlouho a stroj spotřebovává více paliva. Provozně to není nejlepší letadlo, které je možné použít." Superjumba v barvách francouzské vlajky celkově absolvovaly na 40 tisíc letů a přepravily 18 milionu cestujících. Firma už dříve uvedla, že předčasný konec letounů vyjde na 375 milionů eur. Air France ho nahradí menšími a úspornějšími stroji, zejména pak Airbusem A350.

_________________________________________________ Z Cest __________

* 1. 8. 2020 pokračujeme v poznávání Aljašky

Vítám všechny u dalšího seriálu létání nad Ajaškou. V tomto čísle si zaletíme za jednou z ikon Aljašky - divokými medvědy.
Větší a modernější De Havilland DHC-3T Otter "vydra", Rust's Flying Service, N2899J. Poháněn turbomotorem Pratt & Whitney Canada PT6A. Výraz "modernější" není asi zcela přesný - i tenhle byl vyroben v roce 1961. Do roku 1990 létal u Ghana Air Force. Poté ho koupil Rust's v Anchorage a přestavěl na moderní VAZAR turbo verzi. Stroj létal s kolovým podvozkem v Kanadě. Od roku 2006 slouží jako hydroplán v Lake Hood na Aljašce. Je provozován ve spolupráci s K2 Aviation, která má sídlo v Talkeetně.

Tentokrát šlo o celodenní výlet na jezero Lake Clark jihozápadně od Anchorage. Odlet byl již v 07:00 opět z Lake Hood. Medvědi jsou tam totiž nejaktivnější ráno a dopoledne. Přibližně hodinový let vedl nad jižním koncem pohoří Range I podél Aljašského zálivu na jižní konec jezera do Lake Clark Ranger Station. Cesta tam i zpět byla stejná. Přelétávali jsme ledovce Double Glacier a Blockade Glacier, který je nejvýše položeným ledovcem v této oblasti. V jeho okolí se nachází několik ledovcových jezer, z jejichž neskutečné modři vám přecházejí oči! Rovněž přelety okolo hor Tanalian Mountain, tyčící se nad jezerem a Mount Redoubt (3000 m.n.m. - druhá nejvyšší hora v této oblasti...), poblíž Double Glacier. Teprve z letadla je krásně patrná barevná rozmanitost zdejší krajiny. Od modré jezer a řek, přes zelenou lesů a porostů, hnědou a šedou skal ve vyšších polohách až po bílé vrcholy, kde panuje věčný led. Nádherná podívaná!

Náš pilot Joe byl svérázný starý mazák. Hned úvodem musel zařvat mé jméno na celou základnu. Byl jsem totiž zrovna na druhé straně zaneprázdněn focením nějakého hydroplánu, místo abych se přihlásil k letu :-). Když jsme byli usazeni, rychle oddrmolil povinné bezpečnostní informace. Co ale závěrem pronesl velmi zřetelně a jasně byla věta: "Kdo se tady pokusí kouřit, pozná sílu mého hasícího přístroje, který mám pod sedačkou!". Tak jsme se všichni zasmáli hned na začátku. Byl to takový samorost, ale jinak v pohodě. Ochotně vyhověl všem, otáčel se během letu, aby mohly fotografovat obě strany... A ještě jednou věcí se vyznačoval. Kromě startu a přistání řídil letadlo po celou dobu letu pouze jednou rukou. V té druhé totiž měl neustále buď snickersku, colu nebo tahal z pytlíku pod sedačkou chipsy a cpal se. Vzhledem k výše uvedenému asi zrovna přestal kouřit, nevím :-).

Hned po přistání jsme přesedli na člun s rangerem a vyrazili podél břehů jezera "na lov". Sezóna tahu lososů byla sice skoro u konce, ale stále jich tu bylo dost. Tím pádem i medvědů. Jsou to severoameričtí medvědi hnědí. Hned jsem se ptal, jak to vlastně je s pojmenováním "grizzly". Ranger nám řekl, že i tento výraz se pro ně používá. Anglické slovo "grizzled" znamená šedovlasý. Medvěd hnědý prý pravděpodobně pochází ze stříbrného medvěda ussurijského, který přešel z Ruska na Aljašku před zhruba 100 tisíci lety. Během desítek tisíc let vzniklo mnoho druhů hnědého medvěda. Takže grizzly se tady říká prostě každému velkému medvědovi, který má hnědou srst. Tolik k přírodopisné přednášce :-).
Fotografování z lodi mělo výhodu, že jsme se z vody mohli k medvědům přiblížit mnohem více, než na pevnině. Ranger držel loď přesně na okraji hloubky, kde by už medvěd musel plavat a tudíž na nás nemohl zaútočit. Místy jsme se dostali až na cca. 20 m, což je na pevnině zakázáno. Pokud byste na tuto vzdálenost u něj byli na souši, a chlupáč by na vás dostal zálusk, neutečete mu... Tito zdánlivě těžkopádní medvědi dokážou být neuvěřitelně rychlí, jejich útoky na lososy jsou bleskové! Při fotografování musíte mít foťák připraven u oka, protože pokud byste ho zvedali a zaměřovali až při lovu, bude už po něm. Ke konci už mi také málem upadla ruka :-). Samozřejmě nejrychlejší sekvence, priorita času 1/2500sec, ISO 1200 abych se dostal na nějakou rozumnou clonu. Závěrka i procesor rozpáleny doruda, ale fotografická nirvána! Přivezl jsem si z tohoto dne asi 600 fotek. Použil nějakých 40 :-). To je výhoda digitálního focení, nemusíte šetřit filmy. Nevýhoda - kdo to má potom zpracovávat :-(.

V ceně výletu byl i oběd v jiné Ranger Station v polovině Lake Clark. Ve stylovém dřevěném srubu (měli tu i stylové kadibudky :-)) jsem měl nejlepšího a nejčerstvějšího lososa, jakého jsem kdy v životě jedl a určitě jíst i budu. Před pár hodinami vytažen z jezera. Vařený v páře, zasypaný strouhankou z kukuřičných lupínků a flambovaný s medem - tohle byla zase chuťová nirvána :-)! Ostatně, kde jinde na světě by člověk měl dostat lepšího lososa, než na Aljašce?!

Odpoledne pak proběhlo ve stejném stylu a za ten den jsme objeli celé jezero. V Lake Clark Ranger Station si také můžete najmout srub a užít zde delší dobu. Mají tu i několik DHC-2, se kterými létají dál do vnitrozemí. Můžete si sestavit individuální cestu. Létáte nad řekami okolo míst, kde se dá přistát. Když se objeví medvěd, pilot rychle přistane, cvak, cvak a letí se dál. I odtud pochází ty známé snímky medvědů na kamenech v řece s lososem v tlamě. Jenže 500 USD / hod už není pro každou kapsu - rozhodně ne pro tu mou :-)

Při návratu už na nás starý Joe čekal a kupodivu se ničím necpal :-). Seděl na plováku, cachtal si nohy ve vodě a vůbec ho nevzrušovalo, že mu kousek za letadlem pobíhá medvěd (viz. foto)! Asi věděl jak na ně. Když nás viděl, suše prohlásil "OKAY, všichni jste přežili, jedem domů..."

Tohle tedy je závěrečná reportáž z mých zdejších leteckých výletů. Oba předchozí byly fantastické, ale tenhle zejména. Mám rád přírodu a fotit medvědy na Aljašce byl vždy jeden z mých životních snů. Jsem šťastný, že se mi splnil.

Kompletní album fotografií z tohoto výletu můžete shlédnout ZDE

VIDEA dřívějších letů zde: nad ledovci

over the Top

(pro IB 167 Erik Lukeš)

_________________________________________________ Víte že __________

* 24. 6. 2020 SunExpress zavírá německou pobočku?

Pandemie koronaviru přinesla konec další letecké společnosti. Lufthansa a Turkish Airlines se rozhodly poslat do likvidace společnost SunExpress Deutschland. Značka ale dál zůstane v provozu, zbývající lety zajistí turecká pobočka Sun Express či Eurowings. Konec německé pobočky bude znamenat propuštění zhruba 1200 lidí. Dopravce létal s dvaceti Boeingy 737-800. Firma změny oznámila v tiskové zprávě. Po Germanwings jde o další aerolinku ze skupiny Lufthansy, která končí provoz.

* 24. 6. 2020 letiště Praha-Ruzyně otevírá Runway park?

Letiště Václava Havla Praha otevře 4. července na celé léto Runway Park, který bude sloužit zejména k zábavě a vzdělávání. Runway Park se bude nacházet přímo na letištní dráze 22 v bezprostřední blízkosti letadel, a nabídne tak neopakovatelný zážitek ze zákulisí mezinárodního letiště. Ve všední dny budou moci návštěvníci Runway Parku obdivovat unikátní letištní techniku a o víkendech je čeká bohatý tematický program, který se bude každý týden měnit.
Do Runway Parku se návštěvníci dostanou buď městskou hromadnou dopravou (linka 100, 119 a 191) - zastávka na znamení Runway Park přímo před vstupem do zábavního parku, nebo automobilem s možností parkování na Letišti Praha v parkovacím domě PC COMFORT za zvýhodněnou cenu 100 Kč za den při online rezervaci předem. Následně ze zastávky na Terminálu 1, který je hned u parkovacího domu, bude v krátkých intervalech jezdit kyvadlová doprava nebo městská hromadná doprava (linka 100, 119 a 191) na zastávku Runway Park.
Vstupenky do Runway Parku budou k dostání od 29. června online v prodejní síti GoOut.cz či na webových stránkách Letiště Praha www.prg.aero/runwaypark, kde návštěvníci najdou také kompletní informace včetně programu na jednotlivé víkendy. Cena vstupného do Runway Parku bude v pondělí a čtvrtek pro dospělé za 140 Kč, pro děti od 3 do 15 let za 90 Kč a rodinné vstupné (dva dospělí a dvě děti) za 350 Kč. Od pátku do neděle, tedy během víkendových programů, bude vstupné pro dospělé za 180 Kč, pro děti od 3 do 15 let za 120 Kč a rodinné vstupné (dva dospělí a dvě děti) za 450 Kč.

* 1. 7. 2020 Qatar Airways obnovují dnes svoji dálkovou linku?

Letecká společnost Qatar Airways se dnes vrátila na svou dálkovou linku Dauhá - Praha. Na prvním letu nasadila B787-8 Dreamliner A7-BCZ.

Dnes zde poprvé uveřejňujeme fotografii z fotomísta od Menzies, ale s novým pozadím. Nudnou šeď skladových hal nahradil barevný "KOSMOS", který zde vytvořil výtvarník Michal Škarpa.
KOSMOS a vznikal pouhých dvacet tři dní za produkční podpory pražského graffiti storu Graffneck. Výtvarník Michal Škapa patří k umělcům, jejichž tvorba vychází z graffiti, a kteří se úspěšně etablovali i v galerijním prostředí. Je autorem několika desítek murálních maleb a letos se mu podařilo zrealizovat jednu z největších na světě. Malba vznikla na třistapadesát metrů dlouhé skladové hale společnosti CTP, která v roce 2017 spolu s ilustrátorským studiem DRAWetc vyhlásila soutěž ART WALL. Soutěž Michal Škapa vyhrál a tím získal k pomalování prestižní plochu, která je nejlépe vidět při odletu a přistání na hlavní dráze Letiště Václava Havla. Vítězný návrh se nakonec ukázal jako realizačně velmi náročný, Škapa tedy posléze bez nutných kompromisů navrhl finální podobu tohoto obřího díla s názvem KOSMOS.

"KOSMOS je vlastně o hledání paralel v mikrokosmu a makrokosmu. Zkoumá podobnosti malých a velkých struktur, hledá analogie mezi formami živého a neživého světa, mezi tvary v přírodě a v lidském těle," přibližuje Škapa. Dominantním motivem je vizuálně kontaktní modré oko, které ze středu stěny pozoruje hlavní přistávací dráhu nedalekého Letiště Václava Havla. Oko představuje symbol božské podstaty, která dává řád celému vesmíru a která vdechuje život. Na obě strany od oka proudí částečky energie, které celý výjev rámují, putují až k lidské hlavě, jejíž silueta je situována na začátku celé malby. Hlava znázorněnou životní energii nasává, probouzí se tak její vědomí, přehlíží celé dílo a snaží se dát věcem vlastní smysl.

Michal Škapa celou malbu zrealizoval za dvacet tři dní. "Původní záměr pracovat s pomocí noční projekce nebylo možné uskutečnit s ohledem na bezpečnostní opatření v okolí letiště. Přenesení skicy na fasádu tedy probíhalo přímo volnou malbou, pouze s pomocí záchytných bodů a tří vysokozdvižných plošin," upřesňuje autor. Produkčně se na práci podílel a materiál zajišťoval pražský graffiti store Graffneck, který momentálně slaví patnáct let existence. Škapa tak s pomocí tří až šesti pomocníků spotřeboval na ploše 5250 m? přibližně čtyři tisíce sprejů.
(pro IB167 převzato z Graffneck.cz)

* 14. 7. 2020 vzniká zajímavý second hand dálkových letadel?

Na trh letadel z druhé ruky se nově dostávají ve větším rozsahu Boeingy 787-8, které na trhu postiženém dopady epidemie mohou najít zajímavou poptávku.
Jen před několika měsíci oznámil Qantas, že prodá tři 787-8, které provozuje Jetstar. Ty se stanou nadbytečnými poté, kdy je Jetstar nahradí Airbusy A321LR. Zbavit se Dreamlinerů potřebují také Royal Air Maroc. Dalších asi jedenáct Dreamlinerů se dostane na trh v důsledku krachu společností Aeromexico, Avianca a LATAM a své 787-8 budou nabízet také Thai Airways. Na druhotném trhu se tak objeví přes 10 % celkových dodávek 787-8. Otazníky visí nad Air India a řadou dalších provozovatelů 787-8, kteří nemusí krizi koronaviru přežít. Na trh se tak nepochybně dostanou ještě další letadla.
Boeing přitom výrobu 787-8 rozhodně nepreferuje, neboť 787-8 se z výrobního hlediska výrazně odlišují od větších 787-9 a 787-10, které přitom výrobci poskytují větší marže. Příbuznost 787-9 a 787-10 dosahuje 95 %, zatímco podobnost 787-8 a 787-9 udával závod v Charlestonu v roce 2018 pouze okolo 30 %. To přispívá k vyšším výrobním nákladům. V roce 2018 proto Boeing zavedl některé úpravy ve výrobě, které měly 787-8 více přiblížit vyšším modelům. Jak sám Boeing uvádí, v rodině Dreamlinerů je 787-8 problematické dítě a oba minulí generální ředitelé Boeingu jednoznačně potvrdili preference pro 787-9 a -10. Letecké společnosti rovněž preferují objednávat modely 787-9 a 787-10, které se jeví atraktivnější investicí. Boeing nyní eviduje na typ 787-8 pouze 48 nevyřízených objednávek.
Obecně se zdá, že prodávat menší varianty modelů je složité. Dokládají to příklady Boeingu 737 MAX 7, Airbusů A318, A319 a A330-800. Vývoj letadla 777-8 odložil Boeing na neurčito a trhu bude nabízet jako jedinou pouze větší variantu 777-9.
Přesto mohou být pro řadu společností 787-8 "z druhé ruky" zajímavým řešením náhrady Boeingů 767 a Airbusů A330 pro nabízení nižších kapacit na dálkových linkách v době poklesu poptávky způsobeného koronavirovou krizí.

* 21. 7. 2020 nad dostavbou Ruzyně se začalo smrákat?

Výstavba nové paralelní ranveje na pražském Letišti Václava Havla naráží na problémy. Aktivisté protestují proti hluku, koncem června ji kvůli emisím pozastavil krajský soud. Mezi pražskými politiky teď sílí hlasy volající po tom, aby letiště výstavbu úplně přehodnotilo. Letiště ale připomíná, že jde o strategickou infrastrukturu.
Během koronavirové pandemie se provoz na letišti téměř zastavil a rozjíždí se jen pomalu. Sílí tak hlasy mluvící o tom, že by se taková situace měla využít a provoz v Ruzyni snížit dlouhodobě - začít by se prý mělo právě tím, že se přestane plánovat nová dráha. Hnutí Praha sobě mezi důvody pro zrušení dostavby zmiňuje také třeba to, že by se zvýšil počet turistů ve městě. Ten byl podle hnutí před koronavirovou krizí naprosto neudržitelný.
Pražským zastupitelům se v neposlední řadě nelíbí ani cena. "Jen nová dráha bez návazných investic má stát až 15 miliard korun. Celková investice do rozšíření letiště má být dokonce 50 miliard," říká Hlubuček. V současné době, kdy se Česká republika potýká s následky ochranných opatření proti šíření covid-19, by se podle něj měly tyto finance využít jinde, třeba na rozšíření letiště Pardubice. "Stavba nadbytečné paralelní dráhy je to poslední, do čeho máme v době krize investovat," tvrdí. "Investovat desítky miliard do výstavby paralelní ranveje teď prostě není dobrý nápad," poznamenává pak koaliční Praha sobě.

* 22. 7. 2020 se dnes převáží rakouský F100 do slovenského muzea ve Slávnici?

Ve středu 22.7.2020 od 22:00 do 00:30 bude občanské sdružení Airliners.sk převážet letadlo Fokker 100 do muzea. Airlines.sk vyhlásili na získání tohoto letadla do muzea všeobecnou sbírku. Letadlo jim bylo přislíbeno za cenu 15 000 Eur.
Čtyři tahače vyrazí z letiště M. R. Štefánika (od vstupní brány 10) približně ve 22 hodin, pojede po dálnici D1 a do Leteckého muzea ve Slávnici by měl konvoj dorazit přibližně v 00:30.
Letadlo Fokker 100 bylo vyrobeno roku 1991 a dodáno americké letecké společnosti American Airlines. U ní strávilo 12 let, po kterých vystřídalo několik dalších leteckých společností, až se roku 2005 ocitlo ve flotile letecké společnosti Austrian Arrows. Zajímavým faktem je i to, že v době služby u Austrian Arrows a Austrian Airlines neslo název Bratislava.

* 11. 8. 2020 dnes přilétl do české republiky ministr zahraničí USA?

Mike Pompeo přilétl v úterý 11. 8. 2020 po osmé hodině ráno na pražském ruzyňské letiště.

_________________________________________________ Z výroby __________

* 29. 6. 2020 Airbus sníží výrobu o 40 %

Airbus v příštích dvou letech sníží produkci a dodávky o 40 % oproti původnímu plánu a propustí tisíce lidí. Německému deníku Die Welt to řekl šéf společnosti Guillaume Faury.
V dubnu a v květnu firma plnila plán jen z 80 % - v dubnu dodala místo plánovaných 75 jen 14 letadel. Mnohé už vyrobené stroje jsou prozatím zaparkované, protože aerolinky je kvůli krizi na trhu s létáním neodebírají. Faury očekává, že srovnat výrobu a dodávky se nepodaří dříve než na konci roku 2021.
Kolik pracovních míst bude muset firma, která zaměstnává 135 000 lidí, zrušit, chce Faury oznámit až po rozhovorech se zaměstnanci do konce července. Podle listu Der Spiegel se spekuluje až o 15 000 pracovních místech v divizi civilního létání, kde pracuje 90 000 lidí. Airbus se nadále chystá vyrábět všechny modely, "ale pomalejším tempem", řekl Faury.

* 29. 6. 2020 Boeing vzlétl na první testovací let s 737 MAX

Krátce před desátou hodinou dopolední místního času odstartoval testovací stroj z letiště Boeing Field v Seattlu k prvnímu letu za přítomnosti inspektorů z amerického úřadu civilního letectví FAA. Začala tak třídenní série zkušebních letů, během kterých má Boeing prokázat, že dostatečně upravil zejména řídící systém letadla MCAS, který stál za dvěma nehodami v Indonésii a Etiopii. Na palubě jsou jak piloti Boeingu, tak z FAA. Budou testovat letadlo i za extrémních podmínek.

* 3. 7. 2020 Boeing končí výrobu legendárních letounů 747

Výrobce letadel Boeing rozhodl podle agentury Bloomberg o konci výroby letadel 747. Legendární stroje, které změnily dálkovou dopravu, se nyní již vyrábí pouze v nákladní verzi. Konec má nastat zhruba za dva roky, kdy doběhne poslední objednávka. Boeing vyrábí poslední 747 pro společnost UPS, výroba běží tempem jedno letadlo za dva měsíce. Poslední 747 pro osobní dopravu dodal Boeing Korean Air.
Model 747 se vyrábí v různých verzích od roku 1970. Od té doby se jich vyrobilo 1 571 kusů, což z letadla po Boeingu 777 vytvořilo druhý nejprodávanější model širokotrupého stroje. Aerolinky se ale v posledních letech zaměřují na nové, úspornější a menší stroje.

* 3. 7. 2020 automatický start i přistání

Výrobce letadel Airbus úspěšně dokončil program testování nové technologie, díky které letadlo zvládne bez pomoci pilotů pojíždět po zemi, vzlétnout i přistát. Nová technologie však podle Airbusu nemá vést k tomu, že aerolinky již nebudou potřeboval piloty.
Projekt nazvaný ATTOL (Autonomous Taxi, Take-Off and Landing) měl firmě ukázat využití automatického systému pro pojíždění na letišti, vzlet i přistání. Firma k tomu využívá rozpoznávací software vycházející ze snímků z palubních kamer. Airbus uskutečnil celkem šest testovacích letů, během každého pětkrát vzlétl a přistál. Na palubě byli vždy piloti a technici Airbusu. Novou technologii firma zkoušela na Airbusu A350.

* 4. 7. 2020 český výrobce malých sportovních letadel zkrachoval

Kunovický výrobce lehkých sportovních letadel Czech Sport Aircraft na sebe podal koncem června insolvenční návrh, informuje ve čtvrtek deník E15. Firma dluží věřitelům 62,6 milionu korun, což převyšuje její celkovou hodnotu. Soudu proto navrhuje vyhlášení konkurzu. Krajský soud v Brně už návrh na zahájení řízení schválil, vyplývá z dokumentu v insolvenčním rejstříku.

Firma Czech Sport Aircraft se v minulých letech s partnerskou firmou Cruiser Aircraft soustředila na expanzi na zámořském trhu, kam od roku 2015 dodávala desítky lehkých sportovních letadel. Kunovická firma sázela především na generační obměnu stárnoucích letadel v zámoří sloužících pro rekreační létání i pro základní letecký výcvik, uvádí E15. Z posledních dostupných hospodářských výsledků podle deníku plyne, že firma v roce 2017 prodělala 28 milionů Kč při tržbách přes 140 milionů Kč.

Nejvíc peněz, téměř 53,8 milionu korun, dluží Czech Sport Aircraft společnosti Investfinance Slovakia. Ta kunovickému výrobci letadel v minulosti poskytla úvěry, jejichž splatnost odmítla letos prodloužit.
Společnost Czech Sport Aircraft vznikla v roce 2008. Dosud v Kunovicích vyrobila přes 670 letadel, uvádí na svém webu. V areálu zaniklého závodu Let Kunovice firma vyrábí dvoumístná letadla SportCruiser a PS-28 Cruiser. Jediným akcionářem firmy je v Bratislavě sídlící společnost Assets Management. Podle návrhu na zahájení insolvenčního řízení má Czech Sport Aircraft dva zaměstnance. Dalších 14 lidí pro podnik pracovalo na dohodu o provedení práce, činný byl ale jen jeden z nich.
Jestli si vzpomenete, při naší návštěvě Kunovic jsme měli příležitost jen nahlédnout do hangáru kde firma působila.
(ČTK)

* 6. 7. 2020 také ATR omezuje výrobu

Největší světový výrobce turbovrtulových dopravních letadel, francouzsko-italská firma ATR, sníží v důsledku propadu poptávky produkci na polovinu a propustí přes 200 pracovníků. Společnost zaměstnává 1400 zaměstnanců. Výrobce předpokládá, že pokles poptávky bude trvat několik let, a to přesto, že obnovení letů na regionálních linkách probíhá rychleji než na mezinárodních.

* 16. 7. 2020 Boeing má schválen kombinovaný B737-700

Kombinovaná letadla (kombinace nákladu a cestujících) se rozšiřují o další typ. US Federal Aviation Administration (FAA) schválily pro Air Transport Services Group (ATSG) konverzní plán Cestující + FlexCombi typu Boeing 737-700. Tento upravený Boeing může přepravovat jenom náklad, nebo část nákladu a část cestujících na jedné palubě.
B737-700FC má tři uspořádání 24 - sedadlová kabina plus 74 m2 skladištního prostoru a až 13,5 t z užitečného zatížení v 6-ti kontejnerových pozicích.
12- sedadlová kabina plus 84 m2 skladištního prostoru a až 15,7 t z užitečného zatížení v 7-mi kontejnerových pozicích.
Nebo jenom čistě nákladní režim mající 94 m2 skladištního prostoru a až 18 t z užitečného zatížení v 8-mi kontejnerových pozicích.
Toto bude nesporně úspěšná konverze, zvláště když CARGO přeprava se díky korona krizi bude zvyšovat.

Prvním zákazníkem se staly Alaska Airlines B737-700FC s registracemi N625AS, N626AS, N627AS.

_________________________________________________ Z Kosmonautiky __________

* 21. 7. 2020 Google balony nad Afrikou

Na tomto místě Vás informujeme o novinkách v kosmonautice. Dnes přinášíme zajímavost, která se oběžných drah družic "téměř" dotýká.
Společnost Google ve spolupráci s komunikační firmou Telkom Kenya začíná komerčně nabízet v těžko přístupných místech Keni připojení k internetu prostřednictvím stratosférických balonů Loon. Projekt internetu nad Keňou byl ohlášen už před dvěma lety, nyní ho ale tamní vláda konečně schválila.
Dnes i úřady chtějí iniciativu urychlit s cílem zlepšit komunikaci v době pandemie. Službu, která může ze stratosféry poskytovat 4G připojení k internetu, si v testovací fázi dosud vyzkoušelo 35 000 zákazníků, přičemž v prvním stádiu projektu budou internetové balóny pokrývat oblast o rozloze 50 000 kilometrů čtverečních.
Zazněla však také kritika, že podobné služby by se měly spíše zavádět v jiných afrických zemích, které opravdu nemají dostatečné pokrytí, jelikož v Keni má připojení k internetu 39 milionů z 49 milionů obyvatel.

Páteří projektu Loon jsou stratosférické balony, které nesou datová komunikační zařízení. Podle testu služby v terénu balóny poskytují rychlost stahování 18,9 Mb/s (megabitů za sekundu) a rychlost odesílání 4,7 Mb/s. Přístroje jsou poháněné sluneční energií ze solárních panelů.
Zařízení se pohybuje ve stratosféře ve výškách kolem 20 kilometrů. Protože je balón bez motoru a může jen stoupat nebo klesat, musí využívat vzdušné proudy. Ty ostatně donesly přístroje nad Keňu až z Portorika a Nevady.
Provozovatel pro jejich pohyb musí mít dobrou předpověď stratosférického počasí, kterou vytváří po celý den meteorologická centra po celém světě.

"Náš navigační systém každou minutu analyzuje proudění větrů kolem každého balónu" vysvětluje Salvatore Candido technologický šéf projektu Loon. Firmě se tak podařilo vytvořit algoritmus, který umožní využít vzdušného proudění v těchto výškách. Vítr se zde pohybuje rychlostí mezi 8 a 32 kilometry za hodinu, a tak je balon navigován mezi různými proudy, aby se dostal do správné polohy vůči ostatním.

Vývoj Loonu začal jako ambiciózní projekt Googlu v roce 2011. Balony se mají pohybovat ve stratosféře ve výšce kolem 20 kilometrů. Finální plány firmy počítají s vysláním tisíců takových balonů, které signálem pokryjí zajímavou část zemského povrchu. Loon by měl být finančně i technicky méně náročný než projekt dronů Solara, který Alphabet už ukončil.
(ČTK)

* 23. 7. 2020 Čína vyslala na Mars svou první raketu

Z čínského kosmického střediska Wen-čchang na ostrově Chaj-nan ve čtvrtek ve 12:41 místního času (6:41 SELČ) odstartovala raketa Dlouhý pochod 5, která nasměruje k Marsu družici s přistávacím modulem a průzkumným vozítkem. Jde o první pokus Číny s přistáním na rudé planetě, které se předpokládá v dubnu nebo květnu příštího roku.
Svou marsovskou misi Čína pojmenovala Tchien-wen (Tianwen), což v překladu znamená Otázky k nebesům. Inspirací se stala stejnojmenná dlouhá báseň prvního a zároveň nejvýraznějšího básníka staré Číny Čchü Jüana (asi 340-278 př.n.l.).
Marsovská mise je dalším krokem ambiciózního čínského vesmírného programu. Čína se po někdejším Sovětském svazu a po Spojených státech v roce 2003 stala teprve třetí zemí, která dokázala vlastními silami vynést na oběžnou dráhu kolem Země člověka. V roce 2008 první čínský kosmonaut vystoupil do volného prostoru a loni přistála nepilotovaná čínská vědecká sonda na málo prozkoumané odvrácené straně Měsíce.
Již v noci na pondělí odstartovala z japonského vesmírného střediska Tanegašima k Marsu nosná raketa H-IIA s družicí Amal (Naděje). Vyslaly ji Spojené arabské emiráty. Satelit bude od května příštího roku kolem Marsu kroužit a zkoumat jeho atmosféru.
Svůj šestikolový rover jménem Perseverance (Vytrvalost), zhruba o velikosti automobilu, hodlají mezi 30. červencem a 15. srpnem vyslat na Mars také Američané. Robotické vozítko bude mimo jiné shromažďovat údaje o klimatu a geologii planety a sbírat vzorky hornin a prachu, které by v budoucnu měly být přepraveny na Zemi k analýze. Mise zahrnuje také hledání známek možného minulého života na Marsu. Žádné jiné zemi než Spojeným státům se dosud nepodařilo na povrch Marsu dopravit aparát, který by následně řádně fungoval. V současné době operují na povrchu rudé planety dvě vozítka amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), a to InSight a Curiosity. Šest dalších aparátů zkoumá Mars z jeho oběžné dráhy; tři jsou americké, dva evropské a jeden indický.
(ČTK)

* 30. 7. 2020 NASA vyslala k Marsu slibovanou sondu

Jak jsme avizovali v předchozím článku, raketa Atlas V 30. července před druhou hodinu našeho času z mysu Canaveral poslala k Marsu robotické vozítko Perseverance (Vytrvalost). Rover, který má v únoru příštího roku přistát na Marsu, by měl hledat známky možného minulého života i vyzkoušet nové technologie pro případné budoucí lidské průzkumné výpravy na tuto planetu. Start Perseverance proběhl podle plánu ve 13:50 našeho času. Ve 14:05 se stroj dostal na parkovací dráhu, odkud ho další zážeh pošle na cestu k planetě Mars.
Šestikolový Rover Perseverance je zatím největší a nejsofistikovanější prostředek pro průzkum Marsu. Je vybaven několika přístroji, senzory a kamerovými systémy, jimiž lze na dálku analyzovat povrch planety. Je velmi podobný "sesterskému" vozítku Curiosity, dočkal se ovšem několika vylepšení právě na základě zkušeností s předchozím strojem. Má například robustnější kola, která se u Curiosity během pobytu poškodila, a také silnější "karosérii". Energii bude stejně jako v případě Curiosity dodávat přirozený rozpad radioaktivního materiálu v izotopovém generátoru vozítka. Celkem se jedná o cca 48 kilogramů oxidu plutoničitého.
Novinkou je malá robotická helikoptéra nazvaná Ingenuity (Důvtip), která je prvním vrtulníkem, jenž by měl vzlétnout v řídké atmosféře na Marsu. Zkoumat má blízké okolí vozítka, a to vždy jen po několik minut. Půjde o první létající průzkumný prostředek určený pro extrémně řídkou marťanskou atmosféru (ta je cca 100krát řidší než pozemská). Rotory Ingenuity se tedy budou muset otáček výrazně rychleji než u helikoptér pozemských. Udělají více než dva tisíce otáček za minutu, proti řádově nízkým stovkám otáček za minutu u helikoptér, které se vznáší v husté atmosféře Země.
Modely předpovídají, že by Ingenuity měla na Marsu létat, ale protože jde o první pokus svého druhu, NASA si nechává zadní vrátka pro jistotu otevřená a stále upozorňuje na možnost neúspěchu. Stroj neponese mnoho vybavení, tím hlavním jsou dvě kamery, které slouží jak k navigaci, tak pořizování záběrů zajímavých útvarů na povrchu.

* 2. 8. 2020 Crew Dragon se odpojil od ISS a přistál na Zemi

Američtí astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley úspěšně absolvovali nedělní návrat z Mezinárodní vesmírné stanice na Zemi. S lodí Crew Dragon společnosti SpaceX dosedli do vod Mexického zálivu v 20:48 našeho času. Přistání pilotované mise na moři bylo pro americkou kosmonautiku první po 45 letech.
Přistání pilotované mise na moři je pro americkou kosmonautiku první po 45 letech a zároveň to je poprvé, co tuto cestu zajistila soukromá společnost SpaceX. Zároveň šlo o první pilotovanou misi NASA z americké půdy po devíti letech. Behnken a Hurley na Mezinárodní vesmírnou stanici dorazili 31. května. Poprvé po devíti letech od ukončení programu raketoplánů letěli američtí astronauti americkou lodí z území USA. Takovýto pilotovaný let byl navíc poprvé v režii soukromé společnosti a ne pouze vládní agentury NASA. Astronauti přivezli na Zemi z ISS US vlajku, kterou tam vyvěsila posádka posledního US raketoplánu, který na stanici dorazil.
Další vesmírnou misi ve stejné lodi absolvují čtyři astronauti, včetně Behnkenovy manželky Megan McArthurové. Tento nejbližší pilotovaný let chystá společnost SpaceX na konec září tohoto roku.
Ruská kosmická agentura Roskosmos ovšem dál počítá s americkými pasažéry v ruských lodích mířících k ISS - podle nejnovějšího sdělení Moskvy se má takto v říjnu k orbitálnímu komplexu vydat dvojice ruských kosmonautů a americká astronautka.

Připravujeme
QANTAS 100 YEARS vyjde v prosinci 2020
Pokud se chcete k této události připojit, pošlete něco ze svých sbírek QANTAS

_______________________________________________________________________

Připravila — redakční rada AFC za přispění dalších členů klubu —
Pro WEB AFC zpracoval WOM (srpen 2020)

Upozornění:
Minimální členský klubový příspěvek na rok 2020 je stále pouhých 100 Kč. Nečekejte s uhrazením.
Příspěvky a náměty pro Informační Bulletin č.168 i články našich web stránek prosím nadále posílejte na naši elektronickou adresu

 

Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC    < zpět na stránku Bulletinů