Výběr z informačního bulletinu č. 170
/duben 2021/

Klubové zprávy

_____________________________________

*** Na titulní stránce fotografie Connie v Norimberku © Radek Procházka.

*** O návštěvě Connie v Norimberku čtěte v odstavci "z cest"











*** Smutná zpráva: Dne 5. 3. 2021 zemřel náš dlouholetý a velmi vitální člen klubu Viktor Savický.
Viktor by se letos 17. dubna dožil svých 84 let, přemohl ho až vir covid, který do jeho domácnosti zanesla nevědomky jeho ošetřovatelka.

Viktor vstoupil do našeho klubu už v roce 1975 a po celou dobu byl velmi aktivním členem. Jeho záliba sbírat takřka cokoli, byla bezmezná. Sbíral známky, kameny, fazole, mince, odznaky a byl naším největším sběratelem klíčových přívěsků aerolinií, kterých nasbíral 310 ks. Za svou sběratelskou činnost byl klubem mnohokrát oceněn.

Hlubokou soustrast rodině a všem, kteří ho znali

Čest jeho památce

Za celý klub RADA AFC

*** kniha AFC 2019-01 (fotokopie na pokračování)

_________________________________________________ Z našich sbírek __________

*** Ukázka ze sbírky autogramů pilotů RAF Jirky Hanibala

Zdeněk Škarvada - noční stíhač stíhací peruti Královského letectva

*** Ukázka: Pohlednice (sbírka: WOM)

*** Ukázka: Modely Connie (sbírka: WOM)

*** Seriál na pokračování
Konverze dopravních letadel na nákladní CARGO

12. díl: konverze - DC-10-30 na DC-10 Air Tanker sbírka WOM

Tato konverze spadá do úzce specializovaných letadel a jedná se jen o jednotky kusů letadel:
DC-10 Air Tanker je série amerických wide-body proudových leteckých tankerů, které byly dávány do provozu jako "protipožární letouny" od roku 2006. Letadla jsou provozována společností 10 Tanker Air Carrier a jsou konvertována z osobních dopravních letounů McDonnell Douglas DC-10. Používají se především k boji s požáry, obvykle ve venkovských oblastech.
Letadlo může nést až 45 000 litrů (12 000 amerických galonů) vody nebo zpomalovače hoření ve vnější nádrži pod břichem, jejíž obsah lze vypustit za osm sekund. V současné době jsou v provozu čtyři letecké tankery, všechna letadla DC-10-30 s volacími značkami Tanker 910, 911, 912 a 914. Původní Tanker 910, DC-10-10, byl vyřazen v roce 2014.
Společnost 10 Tanker vybrala pro vývoj typ DC-10. V březnu 2006 byl vydán doplňkový typový certifikát (STC) od amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) pro úpravy letadel DC-10, které mají být použity pro letecký roztřik kapalin. 10 Tanker poté získal 14 CFR část 137 Provozní osvědčení pro letecký hasičský zásah a schválení Interagency Airtanker Board (IAB) pro použití agenturou.

První konvertované letadlo, registrované jako N450AX, bylo původně dodáno jako civilní osobní letadlo pro společnost National Airlines v roce 1975 a následně létalo pro společnosti Pan Am, American Airlines, Hawaiian Airlines a Omni Air International. Konverze původního draku na protipožární letoun byla společným podnikem pod názvem 10 Tanker Air Carrier mezi Cargo Conversions v San Carlos v Kalifornii a Omni, přičemž přestavbu prováděla společnost Victorville Aerospace na logistickém letišti v jižní Kalifornii. Victorville, Kalifornie. Modifikace zahrnuje přidání externí nádrže a přidružených systémů včetně nosné konstrukce. Voda nebo zpomalovač jsou přepravovány ve třech středových podtrupových nádržích. Nádrže mají vnitřní přepážky, které zabraňují posuvu kapaliny (a následnému posuvu v těžišti) během letu, a mají světlou výšku nad RWY 38,1 cm (15,0 palců). Všechny tři nádrže lze naplnit současně na zemi za osm minut. Zpomalovač je vypouštěn gravitačně z nádrží a celá nádrž může být vypuštěna za osm sekund, ačkoli skutečná rychlost poklesu je řízena počítačem letové posádky, aby se dosáhlo požadovaného vypuštění zpomalovače po čele požáru. Letadlo je schopné aplikovat linii zpomalovače o šířce 91,44 m (300,0 ft) o délce 1 609 kilometrů (1 000 mi).
Vnější retardační nádrže jsou navrženy k plnění ze standardních spojek s vačkovým zámkem 76,2 milimetrů (3,00 palce). Pomocí jedné, dvou nebo tří hadic lze nádrže plnit tak rychle, jak to umožňují možnosti základního plnění, obvykle 15-20 minut. Nádrže jsou odvzdušněny do atmosféry pomocí odvzdušňovacího systému instalovaného na horní straně každé nádrže, aby se umožnilo dostatek vzduchu do a ven z nádrží během vypouštění a plnění. Součástí instalace jsou měřidla přesného množství.
Skeptici tvrdí, že DC-10 nemají správnou manévrovatelnost. Navzdory své velikosti však zkušenosti v terénu prokázaly pohyblivost letadla nad všemi typy terénu a za všech atmosférických podmínek, které jsou považovány za vhodné pro provoz s pevnými křídly v oblasti požárního provozu (FTA). Na rozdíl od většiny stávajících a navrhovaných velkých vzdušných tankerů (LAT) se DC-10 dostává do oblasti požárního provozu o hmotnosti podstatně nižší, než je její certifikovaná maximální celková vzletová hmotnost (MGTOW). To je způsobeno hlavně menším množství paliva na hasičských misích.

Jedna tryska DC-10 odpovídá 12 tryskám z Grumman S-2 Tracker. Zpočátku mělo být letadlo provozováno primárně v Kalifornii a celý stát byl obsluhován ze základny Victorville na logistickém letišti v jižní Kalifornii, ale v roce 2007 začala společnost Cal Fire hledat zřízení druhé operační základny v Sacramentu McClellan Airport v severní Kalifornii. 10 Tanker Air Carrier v roce 2007 oznámily, že bude konfigurováno druhé letadlo na použití tankerů pro hasičskou sezónu 2008.
DC-10 pracují s tříčlennou letovou posádkou, pilotem, druhým pilotem a palubním inženýrem. Tanker pracuje s naváděcím zařízením a může být účinným nástrojem v boji proti požárům při přímé práci s pozemními zdroji. 10 Tanker Air Carrier přidal do své flotily v červenci 2008 druhý DC-10 (N17085), který dříve provozovala společnost Continental Airlines a který bude používán na pohotovost. Na konci roku 2014 společnost přidala další dva DC-10, které dříve sloužily u společností Omni a Northwest Airlines, N612AX a N522AX, které byly očíslovány jako Tanker 910 a 912. Původní letadlo N450AX bylo pak následně v listopadu 2014 vyřazeno z provozu.
Nehody:
Tanker 910 zažil svůj první vážný letecký incident 25. června 2007. Při svém třetím přeletu nad "Bílým ohněm" v pohoří Kern County poblíž Tehachapi v Kalifornii bylo letadlo na levém obratu při otáčení od základny. Vlétlo do klesajícího vzduchu, levé křídlo kleslo a letadlo sestoupilo o 30,48-60,96 metrů (100,0-200,0 ft) níže, než se očekávalo. Levé křídlo zasáhlo několik stromů, než se piloti dokázali dostat ze sestupu. Letadlo vyšplhalo do výšky, aby se mohla zkontrolovat ovladatelnost. Vypustilo své zpomalovací zatížení a poté se vrátilo na základnu ve Victorville v Kalifornii, kde nouzově přistálo. Bylo uzeměno až do ukončení vyšetřování, inspekce a oprav.
Post-incidentové vyšetřování americkým Národním úřadem pro bezpečnost dopravy odhalilo, že letadlo mělo poškození předních hran lamel, křidélek a klapek levého křídla. Navzdory incidentu společnost Cal Fire uvedla, že jsou s letadlem spokojeni. Letadlo se po opravách vrátilo na oblohu od zkušebního letu 30. července 2007.
McDonnell Douglas DC-10 - MSN 48315 - N522AX
Engine Model Name: 3x CF6-50 SER
Airline: 10 Tanker Air Carrier


pokračování příště (Pro IB170) WOM)

_________________________________________________ Zajímavosti z dopravy __________

* 10. 1. 2021 Jak také vypadá současná PAX přeprava

* 15. 1. 2021 Čtyřmotorová letadla mizí z nebe

To, že velká letadla mají čtyři motory, (včetně Connie) bylo normou po mnoho desetiletí. Ale nyní je s tím nejspíš konec. Co a proč se přesně děje se čtyřmotorovými letadly, vysvětluje letecký technik, pilot a kapitán dopravních letadel Štěpán Kolomazník.
Je poměrně ironické, že současný pohled na čtyřmotorová dopravní letadla připomíná uvažování o škodlivých, zastaralých dinosaurech, kterých bychom se měli co nejdřív zbavit, aby nám tady udělali co nejmenší nepořádek. V tomto pohledu se odráží dva aspekty, o kterých normálně příliš neuvažujeme. Totiž neuvěřitelný technický pokrok, jakého jsme v posledních padesáti letech dosáhli, a pak také zvyšující se zájem o budoucnost, tedy v jakém stavu předáme tuhle planetu našim dětem. V současnosti se jako cestující můžeme svézt už jenom několika takovými letadly, jmenovitě jsou to Boeing 747, Airbus A-380, a také A-340 (verze -300 a -600). Nahrazují je dvoumotorové typy, které jsou levnější na pořízení i na údržbu, mají menší spotřebu, emise i hlučnost, což není divu, protože ke svému pohonu potřebují přesně polovinu takových pohonných jednotek. Možná to zní směšně, ale čtyři motory zkrátka vyšly z módy.
Velká letadla měla v historii vždycky více motorů. Prvním takovým byl Sikorskij S-22 "Ilja Muromec", čtyřmotorový dopravní, později bombardovací letoun z roku 1913. Protože s postupujícím vývojem byla letadla stále těžší, ale výkon motorů zaostával, objevilo se motorů šest, osm a dokonce dvanáct (Dornier Do-X z roku 1929). Nicméně takové řešení se ukázalo jako příliš složité, drahé a taky náchylné k poruchám, a do počátku druhé světové války se tak vývoj největších letadel ustálil na čtyřmotorovém uspořádání. Snad kromě B-52 (osm motorů, rok 1952) a slavné Mriji (Antonov 225, šest motorů, rok 1988) měla těžká letadla, dopravní i vojenská, čtyři motory, a pokud se v provozu ukázalo, že jejich výkon není dostatečný, ubíralo se na hmotnosti. Nejúspěšnější válečné bombardéry B-17 i B-29 byly čtyřmotorové, stejně jako dopravní poválečná letadla DC-6, Lockheed Constellation i Boeing 377. S nástupem tryskových motorů tento trend pokračoval letouny Comet, B-707, DC-8 a IL-62, stejně jako Bristol Britannia, Lockheed Electra, Tu-114 a IL-18 v tubrovrtulové kategorii dopravy na velkou vzdálenost. Po válce se tak stalo prakticky normou, že velká dopravní letadla mají čtyři motory.
Boeing 747 Samotný fakt, že letadlo velikosti a výkonů B-747 vůbec vzniklo, lze považovat za zázrak. Na začátku šedesátých let dvacátého století současně probíhaly dva děje, které měly pro jeho vznik velký význam. Jednak americké vzdušné síly vyhlásily soutěž na transportní letoun vyšší třídy, než byl C-141 Starlifter. A potom na evropské straně Atlantiku byla podepsána dohoda o vývoji nadzvukového letounu Concorde.
Boeing se účastnil armádní soutěže spolu s Douglasem a Lockheedem, a podle zasvěcených v oboru měl i nejlepší letadlo. Jednalo se samozřejmě o nákladní stroj a pro usnadnění nakládání a vykládání se celá přední část letounu odklápěla nahoru, proto byl kokpit umístěn v hrbu v horním patře. Nicméně zakázku vyhrál Lockheed se strojem L-500 (C5A) Galaxy. Slíbil totiž, že nová letadla bude vyrábět v Georgii, ve městě Marietta, a předseda Senátního výboru pro ozbrojené síly byl Richard Russel - z Georgie. Vyšší zaměstnanost znamená voličské hlasy. Taková je realita.
Malé oddělení firmy Boeing se věnovalo prácím na nadzvukovém letounu už koncem padesátých let, nicméně díky soustředění na projekt C5A nepokračovalo. To se změnilo až v polovině šedesátých let, kdy Concorde začal nabývat jasnějších obrysů. Nadzvuková doprava byla tehdy považována za budoucnost, kterou Boeing rozhodně nechtěl zanedbat (projekt 2707, později úspornější 2707-300). Ale protože už měl rozpracovaný také koncept velkého nákladního letounu, rozhodl se i po ztrátě armádní zakázky na něm pokračovat jako na prozatímním řešení, než bude supersonické letadlo k dispozici.
Jedním z hlavních tahounů vývoje obřího letadla byla letecká společnost Pan Am a její prezident Juan Trippe. Ale firma Boeing, přestože měla s výrobou velkých dopravních letadel značné zkušenosti, podstoupila schválením programu Boeingu 747 nesmírné, dokonce existenční riziko. V jeden okamžik dokonce téměř přivedla k bankrotu i celé město Seattle, které továrně dalo záruky pro potřebné investice do výstavby nové továrny v Everettu. Tehdy před padesáti lety skutečně viselo na vlásku, jestli mimořádně odvážné rozhodnutí Williama "Billa" Allena, šéfa Boeingu, povede k úspěchu, nebo způsobí katastrofální debakl.
Boeing přežil a dokázal z programu 747 vytěžit ohromný úspěch (nadzvukový projekt 2707 byl zrušen v roce 1974). Ale Pan Am, přestože byl první, kdo nové Jumbo Jety provozoval, takové štěstí neměl. Možná to bylo tím, že společnost byla příliš dítětem svého tvůrce a Trippe odešel do důchodu v roce 1968. Po slavných sedmdesátých letech to už byl jen ústup ze slávy, aby firma skončila svou činnost v roce 1991.
B-747 byl letoun, který si "nikdo nemohl dovolit nemít". Díky své velikosti sliboval značné úspory, tedy levnější letenky, také disponoval obrovským podpalubním prostorem pro dopravu placeného nákladu a velké letecké společnosti, které na to měly, se doslova předbíhaly ve frontě, aby na ně přišla řada co nejdřív. Přesto, že zaplnit tak velké letadlo v každodenním provozu není jednoduché, jednalo se také o otázku prestiže, což všechno dohromady způsobilo, že o typ 747 byl enormní zájem. Ústup od plánů nadzvukové přepravy po ropné krizi v roce 1974 soustředil zájem předních světových dopravců směrem k těmto letounům, které se staly těžištěm dálkové dopravy pro následujících čtyřicet let.
Boeingů 747 všech verzí se vyrobilo 1 557 (k lednu 2020). To je obrovský úspěch, se kterým na začátku takřka nikdo nepočítal. U takhle velkých strojů se pokládá za výhru, když se podaří prodat čtyři sta kusů. Bohužel letošní ekonomická krize způsobila, že dopravci, kteří měli zájem typ 747 provozovat i nadále (KLM, British Airways, Qantas), se rozhodli ho z úsporných důvodů vyřadit, zřejmě navždy. Pořád jich zůstává v provozu několik set, zejména v nákladní variantě. Airbus
Airbus A-340 přišel do provozu v roce 1993, kdy ještě dálkovým letům kralovaly tří- a čtyřmotorové stroje. Ale měl tak trochu smůlu, že zároveň s ním byl uvedený na trh typ A-330, dvoumotorák stejné velikosti. Sice s kratším doletem a menšími výkony, ale s podstatně ekonomičtějším provozem.
A-380, největší dopravní letadlo na světě, začal s cestujícími létat v roce 2006. Airbus si od něj sliboval dvě věci: dalším zvýšením počtu cestujících na palubě jediného letadla dosáhnout relativního snížení nákladů na let a ceny letenky a potom také menším pohybem letadel na přetížených letištích odpovědět na prognózy, že v souvislosti s narůstajícím provozem budou narůstat zpoždění. Druhým nepochybným důvodem projektu bylo postavit větší stroj, než byl B-747. Což se podařilo.
Počet prodaných kusů A-340 všech verzí je 380, u vlajkové lodi továrny A-380 je to 242 (září 2020). Jen pro porovnání, menších dvoumotorových A-330 se vyrobilo 1 501 (září 2020).
Od poloviny devadesátých let, kdy vstoupily do provozu dvoumotorové stroje Boeing 777 a Airbus 330, došlo k změně pohledu na létání. Dříve se považovalo za vhodné, aby při dálkových letech nad nehostinnými oblastmi, jako jsou světové oceány nebo třeba pralesy a pouště, měl stroj více motorů pro případ poruchy pohonné jednotky. Ale spolehlivost motorů dosáhla tou dobou už takové úrovně, že tento důvod přestal být relevantní. Jak pro úřady, které se přesvědčily, že takovým letounům mohou vystavit certifikaci ETOPS, let na jeden motor po dvě, později tři hodiny, tak pro sentiment zákazníka - cestující neměli obavy nastoupit do takových letadel. Sice se občas ještě objevila reklamní kampaň typu -"4 engines 4 long-haul", ale trend už byl jasný. Letecké společnosti se přesvědčily, že provozování dvoumotorových letadel na dálkových linkách je stejně bezpečné a přitom ekonomičtější.
Je zajímavé, že dynamika takového děje trvá dvacet let nebo déle. Nikdo přitom nepředpokládá, že ten, kdo si už koupil nový čtyřmotorový stroj, ho obratem prodá. Ale změna postojů se skutečně nedá uskutečnit přes noc a Airbus se svým typem 380 měl asi tu smůlu, že do celého děje nastoupil příliš pozdě. A-380 je vynikající letadlo, a ti, kteří měli to štěstí ho létat, potvrdí, že nic lepšího zřejmě neexistuje. Ale bohužel je v provozu drahý.
Náklady
Náklady na letadlo nejsou jen palivo. Každý stroj, v závislosti na své hmotnosti, platí přeletové poplatky, přestože v dané zemi ani nepřistane, přibližovací poplatky za využívání radionavigačního vybavení letiště, přistávací poplatky za opotřebování dráhy a parkovací poplatky za to, že zabírá místo, které nemůže být jinak využito.
Každé letiště v každé zemi stanovuje poplatky odlišně, jen pro ilustraci, přistávací poplatek v Los Angeles na tisíc liber MGLW je 11,01 USD, takže B-777 (365 cestujících) platí za jedno přistání v přepočtu 132 000 Kč, ale A-380 (480 cestujících) platí 215 000 Kč. Každé letadlo za každé přistání každý den. Stranou od pořizovacích nákladů, kdy A-380 vychází o 70 milionů USD dražší (oproti B-777-300ER), a nemluvě vůbec o údržbě a opravách, na provozních nákladech se palivo podílí pětinou až čtvrtinou. Pro zjednodušení řekněme, že letadla používají stejné motory (jak A-330, tak B-747/400 používají motory Pratt&Whitney PW 4000). Hodinová spotřeba jednoho motoru je asi 3 tuny paliva. Jisté je, že A-330 není vhodné, nebo ani nelze použít na některé lety, kde je B-747 ve svém živlu. Ale nejjednoduššími počty rychle přijdeme k závěru, že za hodinu letu stojí dvoumotorový stroj pouze na palivu 50 000,- Kč, zatímco čtyřmotorový 100 000,- Kč. Letecká společnost se snaží každé letadlo ve své flotile využívat alespoň deset hodin denně, více než tři sta dní v roce (zbytek jsou plánované nebo neplánované opravy). Takže rozdíl po jednom roce provozu bude 150 milionů korun.
Rozdíl, po jednom roce provozu. Letadlo se většinou provozuje dvacet let, někdy déle. A společnost má více strojů než jeden. Myslím, že Airbus se ve svém strategickém plánování nedopustil žádné chyby. Dokázal vytvořit neuvěřitelně dokonalé letadlo, které mohlo být páteří letecké dopravy pro dalších padesát let. "Chybu" udělaly firmy General Electric, Rolls Royce a Pratt&Whitney. Tedy výrobci motorů. Jejich výrobky jsou natolik spolehlivé, že čtyři motory na letadle už nejsou potřeba. Letecké společnosti, které ve vysoce konkurenčním prostředí neustále bojují s nízkými maržemi a měnícími se podmínkami trhu, jednoznačně dají přednost ekonomičtější variantě, pokud bude k dispozici. Jako žádný cestující nechce dát za letenku víc, než je nutné, ani žádný provozovatel nebude platit dražší letadlo, když z toho nebude mít prokazatelný zisk.
Některá starší letadla, u kterých majitel usoudí, že se už nehodí pro přepravu cestujících, projdou konverzí a v další etapě svého života vozí náklad. V boku se vyříznou velké dveře pro nakládání kontejnerů, podlaha se zesílí a okna jsou překryta kovovými výplněmi. To je osud mnoha starších B-747, ale také DC-8, A-300 nebo B-737. Pokud se dá v současnosti usuzovat, Airbus A-380 se na takovou přestavbu příliš nehodí. Jednak není, kvůli dveřím na dolní palubě, jednoduché umístit otvor pro nakládání, a dále je problém jak náklad umístit na horní palubu. Také není reálná možnost odklápěcí přední části trupu, protože je v ní umístěn kokpit. V začátcích programu 380 byly plány, že souběžně s verzí pro cestující bude v nabídce také nákladní varianta 380F, ale pro nezájem provozovatelů k tomu nikdy nedošlo.
A-380 je tak velký letoun, že tvoří (spolu s B-747/8) samostatnou kategorii "F" super těžkých letadel. Proto nemůže přistávat na každém letišti, a je trochu limitované, kde se vlastně dá používat. Je tak těžké uplatnit ho na sekundárních trzích, kam často míří dopravní letadla, která byla vyřazená z provozu u svých prvních majitelů. I když se jedná o nejmodernější, vysoce výkonný a spolehlivý stroj, vývoj se vydal jiným směrem a zřejmě se s tím nedá nic dělat. Jestli ještě máte příležitost se s ním svézt, bylo by dobré ji využít. Nemusí trvat dlouho.
(autor: Štěpán Kolomazník)

* 15. 1. 2021 rekord A321LR

Letecká společnost SATA Azores Airlines je novým rekordmanem v délce letu bez mezipřistání s Airbusem A321LR. Letoun, který Airbus vyvinul hlavně pro dopravce na delší lety na méně vytížených trasách, zvládl let z portugalského Lisabonu do kolumbijské Bogoty. Letadlo registrace CS-TSI zvládlo let za 9 hodin a 49 minut. Pro Airbus i aerolinky jde o další důkaz, že úzkotrupá letadla A321LR či ještě vyvíjená verze XLR může být vhodnou alternativou pro dálkové lety přes Atlantik.

* 15. 1. 2021 vznikající nové aerolinie v roce 2021

Společnost EGO Airways plánuje provoz na linkách s nedostatečným pokrytím. Bude nabízet služby na letištích Forli (FRL), Florencie (FLR), Catania Fontanarossa (CTA), Parma (PMF), Bari Karol Wojtyła (BRI) a Lamezia Terme International Airport (SUF). V červnu 2021 budou přidány další lety do Cagliari, Milána Bergama (BGY) a Říma Fiumicina (FCO). Na těchto linkách bude jedinou konkurencí, které EGO Airways čelí, společnost Air Dolomiti a španělská letecká společnost Vueling Airlines na letech mezi Catanií a Florencii. 7. ledna 2021 zahájila společnost EGO Airways prodej letenek na cestování počínaje březnem 2021.
V Dánsku bude nová letecká společnost Airseven létat na charterové smlouvy a pronajímat letadla jednotlivým letům, místo aby stanovovala pravidelné trasy. Půjde o takzvanou virtuální leteckou společnost, která outsourcuje většinu svých funkcí. Flotilu letecké společnosti tvoří dva Boeingy 737-400 se 168 místy v každém. V prosinci 2020 byly dva boeingy dodány provozovateli Airseven, společnosti Copenhagen AirTaxi.
Stejně tak nová norská letecká společnost Flyr vstoupila do soutěže o norský trh s plány zahájit provozování letů počátkem roku 2021. 5. prosince 2020 společnost, kterou vlastní bývalý generální ředitel společnosti Braathens SAFE a člen představenstva norského Erika G. Braathena, oznámil své jméno a spustil web. Braathen poprvé odhalil své plány na novou leteckou společnost v říjnu 2020.
Islandská začínající letecká společnost PLAY původně plánovala zahájit provoz do zimy 2019, ale kvůli omezením v letecké dopravě COVID-19 odložila zahájení provozu na druhé čtvrtletí roku 2021. Společnost PLAY Airlines založili dva bývalí manažeři WOW Arnar Mar Magnusson a Sveinn Ingi Steinporsson. Společnost plánuje provozovat šest spojů do 14 evropských a amerických destinací a měla by vyplnit mezeru na trhu, která zbyla po leteckém bankrotu WOW v březnu 2019.
Vietnam Airlines a VietJet jsou dvě letecké společnosti, které tvoří 75% trhu v zemi. Začalo se však objevovat několik začínajících leteckých společností. Společnost Vietravel Airlines obdržela osvědčení provozovatele letadel od Vietnamského úřadu pro civilní letectví (CAAV) v prosinci 2020 a plánuje zahájit létání v polovině ledna 2021. Společnost Vietravel Airlines převzala dodávku svého prvního 220místného letadla Airbus A321 a najal asi 200 pilotů a letušek. S uzlem na mezinárodním letišti Phu Bai plánuje letecká společnost létat hlavně do jihovýchodní a severovýchodní Asie a na Střední východ.
Pravděpodobně jednou z nejambicióznějších začínajících leteckých společností ve Vietnamu je společnost Bamboo Airways. Letecká společnost obdržela osvědčení leteckého provozovatele (AOC) od vietnamského leteckého úřadu v lednu 2019. V listopadu 2020 jí bylo uděleno povolení amerického ministerstva dopravy (DOT) zahájit přímé lety do USA a plánuje zahájit provoz operace na mezinárodní letiště v Los Angeles (LAX) a na mezinárodní letiště v San Francisku (SFO) začátkem roku 2021. Dokud se letecký průmysl nezotaví z pandemie, vietnamská vláda zakázala jakékoli nové vietnamské začínající letecké společnosti nejméně do roku 2022.
V březnu 2021 zahajuje největší brazilská autobusová společnost Itapemirim novou leteckou společnost Ita Linhas Aereas (ITA). Tiago Senna, generální ředitel společnosti Ita, oznámil, že letecká společnost bude provozována ze Sao Paula, Ria de Janeira, Brasilie a Vitórie. Letecká společnost již definovala 17 počátečních destinací v naději, že uskuteční průměrně 3 000 letů za měsíc.
V prvních šesti měsících roku 2021 se můžeme dočkat vzestupu další brazilské letecké společnosti - Nella Linhas Aéreas. Stejně jako ITA se zaměřuje na obsluhu regionálního cestovního trhu a má plány na provoz na 78 letištích. V listopadu 2020 schválila brazilská centrální banka registraci společnosti Nella, kterou plně vlastní zahraniční investoři. Společnost Ecuatoriana Airlines údajně získala provozní povolení pro vnitrostátní lety v Ekvádoru. Dopravce plánuje zahájit provoz v prvním čtvrtletí roku 2021.
V Kolumbii je připraven nový nízkonákladový dopravce Ultra Air získat dobrý podíl na domácím leteckém trhu v zemi. Zakladatel společnosti Ultra Air, William Shaw, uvedl, že letecká společnost bude nabízet ceny letenek o 20% nižší než ostatní dopravci v Kolumbii. Letecká společnost údajně plánuje použít flotilu Airbusů A320 a Boeing 737 MAX 8, což by z ní učinilo první kolumbijskou leteckou společnost, která bude používat letadlo Boeing MAX.
10. prosince 2020 zahájila první let jihoafrická startovní letecká společnost LIFT. LIFT vstupuje na trh se třemi letouny Airbus A320 Family ve své flotile. Letecká společnost vedená bývalým výkonným ředitelem Uberu Jonathanem Ayacheem a zakladatelem Kulula.com Gidonem Novickem hledá věci, protože již na letní sezónu v Jižní Africe prodala přes 30 000 letenek. Kapské Město do Johannesburgu a Johannesburg do George budou prozatím hlavními trasami LIFT.
Společnost Pacifika Air doufá, že po obnovení cestovní bubliny mezi destinacemi zahájí přímé spojení mezi městy Wellington a Christchurch na Novém Zélandu a na Cookovy ostrovy se dvěma letadly Boeing 737-800. Očekává se, že letecká společnost získá souhlas s provozem v květnu 2021.
Nová letecká společnost Aero K, která sídlí na mezinárodním letišti Cheongju (CJJ) v Cheongwon-gu v Jižní Koreji, dne 28. prosince 2020 obdržela také oficiální osvědčení leteckého provozovatele (AOC) pro mezinárodní a vnitrostátní leteckou dopravu a mezinárodní lety do Japonska, Číny, Tchaj-wanu a Vietnamu.
24. prosince 2020 vláda Burundi představila plány na zahájení nového národního dopravce v roce 2021 s názvem Burundi Airlines. Nová letecká společnost by byla sloučením mezi předcházející leteckou společností Air Burundi, která přestala fungovat v roce 2007, a pozemním odbavovacím agentem SOBUGEA. Stát Burundi by ovládal 92% Burundi Airlines.
Tak toto je několik nových typů pro naše sběratele memorabilií.
(Pro IB 170: WOM)

* 16. 1. 2021 Austrian začaly vyřazovat letadla

Austrian už loni oznámily, že se postupně zbaví 28 letadel. Deset turbovrtulových letadel Bombardier Dash 8 již zmizelo, dalších osm bude vyřazeno na konci března. Cílovým stavem je aktuálně 60 letadel na konci roku 2022. Postupně vyřadí všechny Boeingy 767-300ER. Boeingy 767 patří s průměrným stářím 28,5 roku mezi nejstarší stroje ve flotile Austrian. Boeing 767-300ER registrace OE-LAT čeká odlet z Vídně na počátku března, pak budou postupně následovat další dvě letadla. Důvodem je slabší poptávka po létání.

* 18. 1. 2021 V Evropě přestal létat Boeing 717

Z evropského nebe definitivně zmizel provoz Boeingu 717. Jeho provozovatel, letecká společnost Volotea, s ním uskutečnila poslední let minulou neděli. Ve flotile už má jen Airbusy A319. Dnes už poměrně raritní typ letadla s motory vzadu vyvinula společnost McDonell Douglas jako MD-95, po ovládnutí této společnosti Boeingem došlo k přejmenování na Boeing 717. Výrobce s letadlem mířil na trh letů na krátké vzdálenosti s častou frekvencí letů, maximální kapacita je 134 míst. Volotea létala se 125 sedadly. Boeing vyrobil za celou dobu jen 156 těchto letadel, výroba skončila v roce 2006. Největšími provozovateli jsou dosud Delta Air Lines, Hawaiian Airlines a QantasLink. V Evropě patřil mezi jeho velké provozovatele také španělský Spanair.

* 20. 1. 2021 Letiště Praha počítá letos s pěti miliony cestujících

Letiště Praha zažilo podobně jako celý obor prudký propad. Předseda představenstva Václav Řehoř je pro letošní rok mírným optimistou a očekává vzestup poptávky. Podmínkou podle něj budou ale jednotná pravidla. Státem vlastněná firma počítá stále s ambiciózním plánem na investice v objemu 30 miliard korun, posune ale nejspíše stavbu nové paralelní dráhy. "Nemůžeme zůstat pozadu a ztratit konkurenceschopnost," říká Řehoř v rozhovoru. Koronavirová uzavírka hranic a omezení turistického ruchu připravily pražské Letiště Václava Havla o 79,4 % cestujících. Místo dvojciferných hodnot tak terminály největšího tuzemského letiště prošlo jen zhruba 3,7 milionu pasažérů. I v koronavirové sezóně se z Prahy nejčastěji létalo do Londýna. Jen na palubách letadel Smartwings a ČSA se v loňském roce vydalo na cestu 1,8 milionu pasažérů. To je proti roku 2019 propad o neobvyklých 81,47 %.
Prioritou letiště v roce 2021 je hlavně podpořit poptávku po létání, protože na jejím základě se letecké společnosti rozhodnou, jestli nakonec spojení obnoví a kdy. Skutečný vývoj bude záviset na pandemii. Těch pět milionů odbavených cestujících je velmi střízlivý odhad. Samozřejmě, pokud se zavedou jednotná pravidla pro vycestování, budou k dispozici rychlé a levné testy, a díky tomu otestujeme každého odlétajícího cestujícího, a hlavně, pokud se rychle proočkujeme, může to být i vyšší číslo. Jakmile budou k dispozici vakcíny pro kritickou infrastrukturu, kam spadáme, připravujeme očkování našich zaměstnanců přímo na letišti. Tím ulehčíme nemocnicím, které se můžou soustředit na jiné prioritní skupiny nebo širokou veřejnost.
Pandemie a změny u všech dopravců měly pochopitelně dopady i na naše dceřiné společnosti, kde je Letiště Praha stoprocentním akcionářem. Obě firmy ale i přes tyto výzvy pokračují ve své činnosti a plní cíle podle dlouhodobé strategie. Společnost Czech Airlines Handling, která v Praze poskytuje aerolinkám služby odbavení cestujících a letadel, v loňském roce začala i tak odbavovat nové společnosti a byla také na jaře klíčová při odbavení letů se zdravotnickým materiálem. Czech Airlines Technics má zase na trhu údržby letadel, kde je velká konkurence, velmi dobré jméno, oslovuje další zákazníky, rozvíjí se v dalších oblastech údržby. Loni v CSAT dokončili několik investic například u údržby letadlových podvozků, na kterou pandemie dopady neměla vůbec. Prodej ani jedné z firem teď není na pořadu dne. I když pandemie bezprecedentně zasáhla samotné letiště a patříme vůbec k nejpostiženějším v Evropě, chceme zohlednit dopady také na naše nájemce. Otevřeli jsme proto nájemní smlouvy a několik měsíců teď intenzivně pracujeme na úpravách, které by pandemii zohlednily.

* 21. 1. 2021 KLM ruší všechny dálkové i některé své evropské linky

Na základě prudce zhoršující se epidemiologické situace v Nizozemí, společnost KLM od pátku 22. 01. 2021 ruší všech 270 dálkových letů týdně do Nizozemí a dále lety, kde posádka v zahraniční destinaci přenocuje.
Podle nového opatření musí jak cestující, tak posádky předkládat před odletem negativní výsledky jak testu PCR, tak antigenního testu absolvovaného bezprostředně před odletem. KLM se tímto opatřením mj. snaží zabránit situaci, kdy by posádka musela zůstat v zahraničí.
Provoz letiště Schiphol a KLM budou tímto opatřením do značné míry paralyzovaní. Nizozemí od soboty zavádí rovněž přísný zákaz vycházení, a to denně od 20:30 do 04:30.
24. 1 2021: Letecká společnost KLM nemusí rušit žádné dálkové lety, jak ještě před několika dny plánovala. Firma si vyjednala u nizozemské vlády výjimku pro svůj personál a nemůže tak nastat situace, kdy by dopravci uvízli zaměstnanci v zahraničí. Podle dohody s vládou bude posádka testována před odletem z Nizozemska a po příletu zpět. Součástí jsou i další opatření na zvýšení bezpečnosti posádky před nákazou. Vláda uvedla, že takové opatření splňuje její podmínky.
Zrušeny jsou pouze lety do Velké Británie, Jihoafrické republiky a Jižní Ameriky, do těchto regionů mohou pokračovat nákladní lety.

* 23. 1. 2021 Letecký provoz nad Českem 2020

Provoz v českém vzdušném prostoru loni kvůli covidové nákaze klesl téměř o 60 % a vrátil se tak o 18 let zpět. V případě pražského letiště je dopad krize ještě větší, počty vzletů a přistání odpovídají úrovni roku 1996. Provozní výsledky za loňský rok zveřejnilo Řízení letového provozu.
Za celý rok 2020 přelétlo české území 379 535 letadel, což představuje pokles provozu o 58,1 % ve srovnání s rokem 2019 (906 666 pohybů). Roku 2002 bylo zaznamenáno celkem 398 525 pohybů. Ke změnám došlo i ve složení největších uživatelů českého vzdušného prostoru. Největším zákazníkem ŘLP byla loni společnost Qatar Airways, následují Wizz Air a Emirates.
Počet startů a přistání na Letišti Václava Havla Praha se loni zastavil na 53 688, v meziročním srovnání tak došlo k poklesu o 65,3 % (154 485 startů a přistání v roce 2019). V historickém srovnání se objem provozu vrátil přibližně na úroveň roku 1996 (57 652 startů a přistání).

* 24. 1. 2021 Vídeňské letiště odkládá plány na stavbu třetí ranveje

Letiště ve Vídni kvůli velkému poklesu cestujících odkládá na neurčito své plány na stavbu třetí vzletové a přistávací dráhy. Firma to oznámila při prezentaci přepravních výsledků za uplynulý rok. Vídeňské letiště loni odbavilo 7,8 milionu cestujících, což znamená pokles o 75 %. Jde o nejhorší výsledek od roku 2004.

_________________________________________________ Z Historie __________

* 12. 2. 2021 historie HB-RSC

Letoun byl vyroben ve výrobním závodě Burbank pod seriovým číslem 4175 a byl 1. listopadu 1955 dodán k Military Air Transport Services (MATS). V aktivní fázi služby u USAF byl až do roku 1962, létal také u Mississipi Air National Guard's (ANG) 183rd Air Transport Squadron. Další jednotka kde letadlo sloužilo, byla 167th Aeromedical Transport eskadra West Virginia ANG. Bylo běžné, že se letadlo předávalo mezi různými ANG jednotkami. Když se stal dostupný Lockheed C-130 Hercules, tato C-121C byla dána do výslužby, v roce 1972 byla přelétnuta na základnu Davis-Monthan Air v Arizoně, a tam byla uskladněna.
Pak získaly Super Connii Aviation Specialities a přeregistrovaly jí na N73544. Po příletu na Falcon Field byla z letounu vymontována vojenská výzbroj a výstroj. Místo toho byl do trupu nainstalován obrovský tank umožňující rozstřik tekutiny, roztřikovací trysky byly nainstalovány i na křídlech. Pak letoun strávil dalších šest let postřikováním oblastí zasažených komáry, údržba v té době byla minimální a letoun tím trpěl.
V roce 1982 bylo letadlo přelétnuto na blízké letiště Chandler Memorial Airfield s podivným plánem použít dvě bývalá USAF letadla na lety nad Grand Canyon. Nic z plánů se nakonec neuskutečnilo a letadlo v roce 1983 přelétlo na Chino Airport v Kalifornii, tam bylo z poloviny pomalováno skupinou amatérských malířů.
Ke konci roku 1983 N73544 koupil Daryoush "Benny" Younesi, který byl partnerem Winky's Fish Company. Plán byl převážet tuňáky z Filipín do Tokia. Společnost měla dvě Connie a jedna skutečně udělala několik letů předtím, než byla v roce 1988 zabavena v Manile a kde do dnes ještě sedí.
N73544 zůstala uzeměná v Chino do 15. Ledna 1984, kdy byla Super Connie přelétnuta do Camarilla. Měla neustálé problémy s motory a zdálo se, že se blíží její konec.
Nicméně, v roce 1991 "Benny" zformoval Constellation Historical Society (CHS), kde se shromáždila oddaná skupina dobrovolníků, kteří nakonec přenesli Connii zpět na oblohu. Jejich tvrdá práce vyvrcholila 23. června 1994 kdy Butorac a Chuck Grant dokončili úspěšný zkušební let. Od té doby letadlo regulérně brázdilo vzdušný prostor US. Od září 1994 navštěvovala Connie airshow na západním pobřeží USA dokud jí FAA v roce 2001 neuzemnila z důvodů její špatné údržby.
Connie pak byla nabízena k prodeji za 600 000 USD, což Younesi odmítal. Říkal, že jí může prodat za 1 mil USD.
V prosinci 2003, švýcarský nově utvořený spolek Super Constellation Flyers Association (SCFA) podepsal pronájem-kupní smlouvu, která by přenesla letadlo do Evropy.
26. dubna 2004 v 9:54 AM místního času, bývalá "Camarillo Connie" odlétla do svého nového domova na Basle-Muhouse Airport ve Švýcarsku. Connie byla přejmenována na "Breitling Super Constellation" dle hlavního sponzora projektu. Ihned po příletu do Švýcarska se letadlu zcela zaplnil diář pro jeho předvádění. Po pěti letech bylo letadlo konečně zakoupeno do plného vlastnictví Super Constellation Flyers Association (SCFA) a také přeregistrováno na HB-RSC.
Na Connie se neustále opravovaly motory (důvod proč ke konci tak nelétala) a v roce 2017 byla zjištěna fatální koroze křídla. Účet na opravu 20 000 000 Franků. Na to už spolek Super Constellation Flyers Association (SCFA) neměl, zvláště když hlavní sponzor odstoupil od smlouvy. Od té doby Connie stála v hangáru, kde se musel platit pronájem. Nakonec Super Constellation Flyers Association (SCFA) byly situací donuceni zbankrotovat a švýcarský sen se rozplynul. Do náročných oprav dal spolek celkem přes 2 mil SF.
O odstavené letadlo projevila zájem německá skupina investorů a 1. července 2019 došlo za 17 mil eur k prodeji. Nová skupina investorů se zaručila, že také zaplatí všechny dluhy po Super Constellation Flyers Association (SCFA) a do tří let vrátí Connie na oblohu. O tomto faktu však nikdo ze skupiny nechtěl podat nic bližšího. Connie byla rozebrána a převezena do německého Bremgartenu. Tam bude, jak všichni doufají, do tří let opravena a vrácena do provozu. Bohužel mezi tím přišla doba koronavirová a vše může být i jinak.
Na německém letišti Eschbach-Bremgarten provozuje svoji činnost firma Meier-Motors, která má Connie zrenovovat do letového stavu. Meier-Motor byla dosud známá především údržbou, jakož i renovacemi jednomotorových klasických letounů, jako Messerschmitt, B?cker, Boeing nebo warbirdy anglických výrobců.
Ovšem oprava super Connie je nákladná a pohybuje se v milionech euro. Je to pro Meier-Motor velká výzva, neboť Connie vykazuje od roku 2017 korozí na dělených vztlakových klapkách a telekomunikačních sloupech. Od té doby stál stroj v hangáru letiště Curych připraven k opravě.
Díky havárii ještě starší Ju 52 v srpnu 2019 s 20 oběťmi na životech vystrašený spolkový úřad pro civilní letectví ustanovil nato nekompromisní podmínky: Super Connie bude smět opět létat pouze s plnou sanací.

Druhé německé želízko v ohni
Předseda Deutsche Lufthansa Bernhard Conrad se zůčastnil na sklonku roku 2007 aukce s cílem získat pro Lufthansu tři kusy letounů Starliner, jako základ, pro obnovení do letuschopného stavu alespoň jednoho z nich.
Lufthansa měla o tento typ eminentní zájem protože Starliner bylo letadlo, které zahájilo jejich první nonstop mezinárodní lety. V prosinci, on a jeho právní zástupce cestovali z Německa do Maine a položili na stůl 745 000 USD za vítězství v aukci za tři letadla.
Starliner, byl poháněn čtyřmi hvězdicovými motory a byl to poslední typ na výrobní lince Lockheed Constellation, první určený pro trans světové aerolinie. Od roku 1943, Lockheed za 15 let vyrobil více než 850 ks Constellation, pro TWA stejně jako Pan Am, Air France a Lufthansu. Každá následující verze měla delší trup, větší rozsah a větší jméno: Constellation, Super Constellation a Super Constellation Starliner. Pro svou flotilu Lufthansa zkrátila jméno Super Constellation Starliners na Super Star. V červnu 1957, Lockheed dodal Star of Tigris, registrovaný jako N7316C k TWA. Letadlo letělo svůj poslední obchodní let pro TWA 9. září 1960. Tigris byl pak konfigurován pro nákladní dopravu a TWA u něj provádělo stejnou údržbu jako u všech svých Cargo letadel. Lockheed zastavil výrobní linku Starliner dva roky předtím: Stylové dopravní letadlo bylo už zastaralé tryskovým věkem. Renovace začala prohlídkami draků letadel odděleně a proběhla inspekce každého kusu. Hodně částí kovu bylo zkorodovaných, ale některé společnosti mohou ještě poskytnout originální staré části. Část předního podvozku byla z originálního hořčíku a už nebyla nikde dostupná. Renovační tým brzy objevil, že kola z moderních aerobusů A320 pasují skvěle. Také 44 sedaček je stejných jako na aerobusech A300. Nová dopravní letadla také požadují nafukovací skluzavky u nouzových východů (Constellation, tam má originální lano). Jedna záchranná skluzavka je skryta pod zadním barem.
Pozornost historickému detailu přidanému k času nám braní rychle dokončit obnovu. Asi 95 % ze všech konstrukčních dílů na trupu, křídla, horizontální stabilizátor, toto je všechny nové. Většina vyrobena ručně. Tak toto je mistrovské dílo, opravdu, pochvaloval v roce 2016 postup prací Bernhard Conrad. Účet se však navyšoval. Conrad očekávál že Hvězda Tigris bude připravena na zkušební lety do konce příštího roku 2017 a pro platící pasažéry na začátku 2018.
Překvapivý konec renovace "Connie". Druhý Starliner byl náhle okamžitě prodán a slouží jako módní hotel TWA v New Yorku na JFK. V současné době je po bouři poškozen. Ostatní bylo zabaleno do beden a posláno do Německa.

Na renovaci Star of Tigris se pracovalo více než celou dekádu, experti pečlivě pracovali na obnově letadla. Během některých období, pracovalo více než 100 mechaniků najednou. Tyto experti měli drahé hodinové sazby.
Němci byli velmi pečliví: "všechno muselo být lepší než nové". Pak dostali nabídnuto volný C-130J typový skleněný kokpit, což se ukázala být noční můra s integrováním do zbytku analogových systémů. Důvodem ukončení projektu byla i příliš vysoká komplexnost možné opravy a tím i stále narůstající cena.
Teď stojí rozebraný v Brémách v Halle, přímo vedle německé Ju52 D-AQUI Lufthansa. Obě letadla pravděpodobně už nebudou nikdy létat, mají ale při nejmenším naději, že budou jednoho dne opět vystaveny.
Valná hromada Lufthansy 5. května přinesla překvapení. CEO Spohr zveřejnil prvně sumy, které na renovaci Lockheed L-1649 Starliner padly. Lufthansa za renovační práce zaplatila do roku 2018 150 mil euro. To bylo příliš.

_________________________________________________ Z Cest __________

* 4. 7. 2015 VÝPRAVA za Super Constellation do Norimberku

Když jsme se dozvěděli, že Super Constellation v rámci letu z Basileje do Budapešti přistane na půl dne v Norimberku, začali jsme plánovat výlet za tímto krásným historickým strojem. Na akci se začínáme připravovat zhruba 14 dní předem. Zkusili jsme oslovit tiskovou mluvčí letiště v Norimberku Stefanii, zda by byla nějaká možnost podívat se na L1049 blíže. Po sérii emailů se dozvídáme, že určitá možnost tu je, ale že definitivní potvrzení se dozvíme až v sobotu na místě. V sobotu ráno v 6 hodin se výprava složená ze mne, IEG a Standy V. schází na Stodůlkách a vyrážíme směr Norimberk. Cestu dlouhou cca 300 km zvládáme překvapivě rychle. Dle mailu od zástupce tiskové mluvčí Marca, se máme v 10:15 dostavit před služební vchod letiště, a tam se rozhodne, zda se nám poštěstí dostat se na přílet s novinářskou skupinou. Před tím ještě obhlížíme možná místa na fotografování příletu v případě, že by akce do SRA neklapla a v nedalekém supermarketu nakupujeme občerstvení, opalovací krém a dárky. V 10 jsme u brány a potkáváme tu dalšího člena klubu Ondru Gea, který má ale exkurzi a vstup zařízený přes společnost Herpa vyrábějící modely letadel a která mimo jiné pořádá v sobotu i Den otevřených dveří. Hledáme Marca a Stefanii a řešíme, jak to s námi dopadne. Po několika telefonátech a 10 minutách nervózního čekání, konečně přichází Stefanie se skvělou zprávou: jdeme dovnitř, a to celá naše výprava. Na recepci odevzdáváme občanky, výměnou za jednorázové vstupní karty, procházíme standardní bezpečností kontrolou, kde je jen Standa, spolu s německou kameramankou vylosován ke kontrole, zda jejich přístroje neskrývají v útrobách drogy. Nastupujeme do autobusu, každý vyfasuje láhev vody a vestu (my samozřejmě jako reprezentace využíváme naše klubové) a odjíždíme k RWY. Krátce poté, 2 minuty před plánovaným příletem dosedá na RWY10 L1049 Super Constellation reg. HB-RSC.

Projede přímo kolem nás, zamíří k vodní bráně a po jejím projetí piloti vytahují z okének německou a švýcarskou vlaječku a Connie se opět otáčí přímo před nás. Pořadatelé postavili improvizovanou vyhlídku spojením dvou nástupních schodů, odkud je na letadlo skvělý výhled. Connie udělá kolečko a přijíždí ke stojánce. Po nezbytných úkonech a po vystoupení cestujících, kteří mají zaplacenu cestu z Basileje do Budapešti a zpět, spojenou s návštěvou nedělního závodu Red Bull Race a návštěvou závodu Herpa, je nám umožněno fotografovat letadlo na stojánce ze všech možných i nemožných úhlů.

Dalším bonusem je návštěva uvnitř stroje, každá skupinka má možnost strávit v letadle něco kolem 10 minut. Každý ještě vyfasuje propagační materiály a má možnost si u palubní průvodčí zakoupit nějaký suvenýr. Po prohlídce končí oficiální část představení letounu a odjíždíme zpět ke služebnímu vchodu. V 12:15 vracíme ID výměnou zpět za občanky a loučíme se s milou průvodkyní Stefanií. Následuje návštěva terminálu a vyhlídkové terasy, odkud je sice skvělý výhled, ale bohužel jen přes sklo. V terminálu potkáváme dalšího čecha, emigranta z roku 1968, který právě spěchá na exkurzi pro veřejnost, kterou též letiště připravilo. Cena za půlhodinový okruh k letadlu s krátkou prohlídkou útrob je 15 euro.

Jelikož na letišti v Norimberku je slabý provoz, celkem asi 20 přistání za den, rozhodneme se, že čekání na odlet strávíme v historickém centru města, prohlédneme si pár pamětihodností a ochutnáme místní pivo. Ve čtyři hodiny se vracíme na letiště, po menších diskuzích o místě, kam na odlet, dáme na radu místních a usazujeme se na střeše parkingu.

Krátce před pátou hodinou Connie začne nahazovat motory a pomalu pojíždí na start. V tu dobu vidíme rozruch mezi německými kolegy, v NUE nečekaně přistává Voyager KC2 A330 ve vojenských barvách RAF s nevšedním nápisem Air Tanker. A pak se již rozjíždí Constellation a pomalu stoupá. Po startu udělá krátký oblouk a jako bonus pro věrné fanoušky se vrací na letiště, kde na rozloučenou provádí nízký průlet nad dráhou. Balíme a vydáváme se na cestu domů. Ještě jednou bychom chtěli poděkovat německým pořadatelům za tento nevšední zážitek.

Podrobnosti o tomto letounu naleznete na http://www.superconstellation.org nebo přímo zde v odstavci "z Historie" Oficiální stránky letiště Albrechta Dürera v Norimberku http://www.airport-nuernberg.de
článek z norimberského tisku: http://www.nordbayern.de/region/nuernberg/super-connie-steuerte-den-nurnberger-flughafen-an-1.4494965?searched=true
(text: Radek "Ridley" 4. července 2015)
(foto: Ridley, IEG, Standa Vacek)

_________________________________________________ Víte že __________

* 5. 2. 2021 také kódy letišť mohou být zajímavé?

Po celém světě existuje spousta letištních kódů, které jsou pro zasmání. Pomyslete na většinu slov, kterým byste se ve slušné společnosti vyhnuli, a pravděpodobně existuje letištní kód, který se mu alespoň podobá. FUK (v anglosaském světě) může být ukázkovým příkladem. Nebo je tu skutečnost, že můžete létat nonstop ze SIN do HEL. Fresno je FAT a Safford, Arizona je jen SAD. Ale štěstí pro dospělé mezi námi, dnes tu nejsme, abychom se smáli letištním kódům. Místo toho se podíváme na některé kódy, jejichž původ není okamžitě zřejmý. V mnoha případech se ukázalo, že jsou plné historie a drobností. Minule jsme se tady rozepsali o kódech leteckých společností, což bylo také zajímavé téma.
ORD - Chicago O'Hare
Hlavní letiště v Chicagu je jedním z nejznámějších globálních uzlů s kódem, který na první pohled nedává smysl. "ORD" je kývnutím na historii letiště, která začala svůj život jako letiště Orchard Field (O rcha RD) v roce 1945, v místě, kde měla společnost Douglas Corporation válečný montážní závod letadel. To jméno nebylo náhodné. V roce 1949 bylo letiště přejmenováno na poručíka komandéra. Edward H. "Butch" O'Hare, námořní pilot, který zemřel ve druhé světové válce. Butch O'Hare ve skutečnosti pocházel ze St. Louis a podle časopisu St. Louis ve skutečnosti nikdy nežil v Chicagu. Jeho otec však byl v Chicagu důležitou postavou, která pomohla IRS uvrhnout Al Capone do vězení - a Butch byl před válkou často ve městě.
FRU - Biškek
Vydejte se do Biškeku, hlavního města Kyrgyzstánu a zjistíte, že letiště se jmenuje Manas International. Manas, jak se to stává, je postava z epické básně, uctívaná jako divoký válečník a velký sjednocovač, která je v Kyrgyzstánu nesmírně známá. Většina odborníků tvrdí, že ve skutečnosti nikdy neexistoval, ale ať tak či onak, jeho jméno se ve středoasijském národě vyskytuje všude. Proč tedy FRU? To musíme zpět do sovětské éry, kdy byl Kyrgyzstán součástí SSSR. V té době byl Biškek známý jako Frunze, pojmenovaný pro Michail Frunze, bolševickému vůdci a veliteli Rudé armády, který se narodil v současném Kyrgyzstánu. Pokud to není užitečná drobnost, pak nevím.
MSY - New Orleans
Většina lidí, kteří tam cestovali, ví, že letiště v New Orleans se jmenuje Louis Armstrong International. Ale kód MSY zjevně nemá nic společného s jazzovou legendou. Za starých časů se letiště jmenovalo Moisant Field, a který se nacházelo v Moisant Stock Yards (odtud MSY). Bylo pojmenováno na počest slavného pilota Johna Moisanta, který zahynul poblíž místa budoucího letiště, když se ocitnul v poryvu větru a byl vymrštěn ze svého letadla. Mnoho letišť je pojmenováno po průkopnících v letectví, kteří zemřeli posouváním limitů letectví, ale jen málo z nich se nachází tam, kde zemřeli.
OGG - Maui
Většina havajských letištních kódů vypadá jako název města, ve kterém se nacházejí. KOA pro Kona, HNL pro Honolulu, LIH pro Lihue. OGG je zvláštní. I když tam poletíte, můžete si všimnout malé výstavy věnované jejímu jmenovci, kapitánovi Jimmymu Hoggovi. Samotné letiště se jednoduše nazývá letiště Kahului, po největším městě na Maui, ale Hogg byl pro havajské letectví natolik důležitý, že jeho jméno skončilo v kódu letiště. Hogg letěl na vůbec prvním obchodním letu pro Hawaiian Airlines.
TNM - Villa Las Estrellas, Antarktida
TNM získává v tomto seznamu zvláštní místo navzdory své nejasnosti, protože je to jediné letiště v Antarktidě s kódem IATA. Kód pochází od Teniente (poručíka) Rodolfa Marsh Martina, po kterém je pojmenováno letiště. Poručík Marsh byl ve 30. letech v Chile průkopníkem letectví a zemřel, když jeho letadlo havarovalo na cestě z Puerto Montt do Punta Arenas.
IPC - Velikonoční ostrov
Kód IPC ve skutečnosti neodkazuje na historii. IPC odkazuje jednoduše na Isla de Pascua, chilské jméno ostrova a - uhodli jste - španělsky je to Velikonoční ostrov. Obyvatelé tohoto vzdáleného ostrova jej však znají jako Rapa Nui, což je jeho původní název z doby před příchodem kolonizátorů a nakonec se stal součástí Chile. Ostrovem toho prošlo hodně. V šedesátých letech 20. století dorazili peruánští otrokáři a způsobili katastrofu. Chile anektovalo ostrov v roce 1888. Poté si skotská vlněná společnost pronajala ostrov a účinně nad ním vykonávala svrchovanou kontrolu, čímž rozdělila obyvatele ostrova na hlavní město a zbytek, který byl vyhrazen pro ovce. V padesátých letech si Chile vzalo ostrov zpět a v 60. letech se obyvatelé Rapa Nui stali chilskými občany. Situace zůstává politicky složitá, i když relativně stabilní.
Také znáte nějaký zajímavý IATA kód letiště s příběhem? Napište nám, rádi zde ten příběh uveřejníme.
(Autor: Gabriel Leigh, pro AFC přeložil WOM)

* 25. 1. 2021 Izrael zavedl leteckou uzávěru?

Izrael zrušil od pondělních 23:00 SEČ do 31. ledna veškerou osobní leteckou dopravu na svých letištích ve snaze zpomalit šíření nového anglického koronaviru. Zákaz se nebude týkat zahraničních nákladních, hasičských či zdravotnických letadel. Poprvé v historii nebude umožněna ani imigrace židů, pokud nepůjde o otázku života a smrti.
"Jsme napřed před celým světem. Žádný stát neudělal to, na co se chystáme my - hermeticky uzavíráme zemi," řekl na brífinku premiér Benjamin Netanjahu.

* 26. 1. 2021 Alaska Airlines převzaly první Boeing 737 MAX9?

Alaska Airlines loni v závěru roku oznámily nový kontrakt s Boeingem. Podle nové smlouvy mají Alaska Airlines převzít celkem 68 letadel MAX 9 během čtyř let, opce je na dalších 52 letadel. Současně si pronajme dalších 13 kusů 737 MAX jako náhradu za airbusy. Firma tím postupně vyřadí všechny Airbusy A320 a chce provozovat pouze Boeingy 737.

* 28. 1. 2021 Airbus A320 společnosti Pegasus Airlines měl problém s příďovým podvozkem?

Letadlu A320-251N, společnosti Pegasus Airlines s registrací TC-NBH, dne 26. ledna 2021 na letu PC939 z mezinárodního letiště Istanbul Sabiha Gokcen (SAW) na letiště Basel Mulhouse-Freiburg EuroAirport (BSL), při přistání praskly obě pneumatiky příďového podvozku díky tomu, že podvozek byl otočen o 90 stupňů.

* 30. 1. 2021 HNA Group je před bankrotem?

29. ledna 2021 mateřská společnost Hainan Airlines HNA Group požádala o bankrot a reorganizaci po dlouhém období finančních potíží. Skupina HNA kdysi přitahovala celosvětovou pozornost svými agresivními výdaji, včetně podílu v hotelovém gigantu Hilton Worldwide Holding a Deutsche Bank. Skupina se však zadlužila poté, co se v roce 2017 objevily problémy s likviditou. Poslední zveřejněná finanční zpráva za první polovinu roku 2019 ukázala, že společnost měla dluh 706,7 miliard juanů (109 miliard $).
Hainanský soukromý konglomerát HNA Group byl založen v roce 1993. Držel podíly u 14 leteckých společností a měl flotilu 900 letadel.

* 30. 1. 2021 Anglie omezuje dálkové linky?

Spojené království zavádí nová opatření k omezení šíření COVID-19, konkrétně přidání dalších zemí na seznam zakázaných cest, není pochyb o tom, že to ovlivní poptávku po cestování do a ze Spojeného království.
Opatření, která zahrnují 10denní karanténu pro občany Británie, Irska a třetích zemí s povolením k pobytu na ostrově, zakáží přímé lety ze Spojených arabských emirátů, Burundi a Rwandy. Podle ministra zahraničí v oblasti dopravy budou všichni cestující muset i po příjezdu předložit negativní test a vyplnit formulář vyhledávače cestujících, jinak budou za každé porušení předpisů vystaveny částce 500 GBP (684 USD).
Zákaz letů by mohl mít významný dopad na dva dopravce se sídlem v SAE, jmenovitě Emirates a Etihad Airways. Společnost Emirates by pravděpodobně mohla být oznámeným cestovním omezením jednou z nejvíce postižených leteckých společností. Letecká společnost operuje na několik britských letišť, včetně Birmingham Airport (BHX), Glasgow International Airport (GLE), London Heathrow Airport (LHR) a Manchester Airport (MAN). Dopravce létá se svými vlajkovými letadly Airbus A380 na LHR a MAN linkami EK1, EK3 a EK17. Celkově od 25. ledna 2021 dokončilo v tomto týdnu pravidelné lety na dvě britská letiště šest různých letadel A380: A6-EVC, A6-EVG, A6-EVN, A6-EVK, A6-EUR a A6-EUT. Podle údajů OAG tito dva dopravci naplánovali mezi dubajským mezinárodním letištěm (DXB) a londýnským letištěm Heathrow (LHR) na měsíc leden 2021 více než 190 000 míst.
Také Česká republika a další evropské státy od soboty zakazují vstup do země cizincům, pokud se nejedná o přesně specifikované nezbytné případy. Důvod příjezdu posoudí policisté. Zároveň se cizincům zakazuje pobyt v ČR, pokud v zemi pobývají z jiných než nezbytných důvodů. Tímto rozhodnutím přestává platit cestovatelský semafor, který doposud řídil pravidla pro cestování.

* 2. 2. 2021 byl zatčen pseudo řídící letového provozu?

V německém Berlíně byl zatčen muž kvůli obvinění týkajícím se vícenásobných rádiových kontaktů s osobními a nákladními letadly, včetně vrtulníku německé policie, přičemž se vydával za leteckého dispečera a vydával falešné příkazy.
Na základě naléhavých podezření z nedovoleného rádiového kontaktu s policejním vrtulníkem provedla Spolková německá policie a speciální jednotky 29. ledna 2021 prohlídku bytu 32letého muže v berlínském Kopenicku. Během prohlídky úřady zjistily dvě rádia schopná vysílat příslušné frekvence pro kontakt s letadlem. Obě zařízení byla zabavena jako důkaz nelegální komunikace s posádkou letadla.

Policie agentuře Associated Press sdělila, že naštěstí v důsledku jeho činů nedošlo k žádným nehodám ani jiným incidentům

* 4. 2. 2021 Korean Air končí rok 2020 s provozním ziskem 213 milionů USD?

Přesto, že společnost Korean Air ukončila rok čistou ztrátou, oznámila, 4. února 2021 že prošla krizí COVID-19 s provozním ziskem 238,3 miliard wonů (213 milionů USD). Pokud jde o celkové tržby letecké společnosti v roce 2020, poklesly o 40%. Zejména prodeje letenek cestujícím poklesly ve srovnání s předchozím rokem o 74%.
Vylepšení v nákladní dopravě však doplnilo rovnováhu a umožnilo provozní zisk, protože letecká společnost plně využila svou flotilu 23 nákladních letadel a zvýšila kapacitu nákladu o 25% ve srovnání s rokem 2019. Letecká společnost také použila uzemněná osobní letadla pro 4 500 nákladních operací.
Společnost Korean Air se navíc stále zaměřuje na převzetí společností Asiana Airlines. V lednu 2021 letecká společnost oznámila plány na prodej nových akcií v hodnotě 3 miliard dolarů, aby mohla financovat akvizici Asiana vázanou na hotovost.

* 5. 2. 2021 CSAT zadržela dvě letadla ČSA?

České aerolinie nemohou používat dvě turbovrtulová letadla ATR 72. Kvůli neuhrazeným závazkům je zadržela společnost Czech Airlines Technics (CSAT) patřící pod státní Letiště Praha. Smartwings považují krok za protiprávní. CSAT čeká od ČSA možné návrhy řešení. Podle mluvčí Pavlíkové nemůže ohrozit zadržení letadel provoz ČSA, protože skupina Smartwings, jíž jsou ČSA součástí, má k dispozici zhruba 40 letadel.
Připomínáme, že letecká skupina Smartwings, pod kterou patří i České aerolinie, adresovala minulý týden některým ministrům naléhavou žádost o nevratnou státní pomoc pro ČSA ve výši 1,1 miliardy korun. Žádost o nevratnou přímou pomoc pro ČSA potvrdil Seznamu Zprávám spolumajitel Smartwings Jiří Šimáně. Podle něj dceřiná společnost zmíněnou finanční podporu nutně potřebuje i proto, že za loňský rok utrpěla ztrátu asi 1,5 miliardy korun. "Dalším důvodem je ten, že nemá leasingovou společnost, která by ji podpořila tak, jak se to stalo v případě Smartwings," doplnil Šimáně.

* 6. 2. 2021 Čínská "velká trojka" oznámila ztrátu?

Čínské letecké společnosti, jmenovitě Air China (CCA), China Southern Airlines (ZNH) a China Eastern Airlines (CIAH), (CEA), oznámily své odhadované roční ztráty v roce 2020, přičemž společně dosáhly celkové ztráty ve výši 30 miliard CNY (4,6 miliardy USD). Všechny tři státní letecké společnosti uvedly, že provozní výsledky byly nepříznivě ovlivněny závažným dopadem pandemie COVID-19, která nadále negativně ovlivňuje poptávku cestujících a vedla k čistým ztrátám.

* 8. 2. 2021 ICAO schválila nový ruský motor PD-14?

Aviadvigatel PD-14, nový ruský proudový motor určený k pohonu dopravního letadla MC-21, vyhověl emisním standardům ICAO. Motor pracuje v souladu s nejnovějšími emisními normami stanovenými Mezinárodní organizací pro civilní letectví (ICAO) v lednu 2020. Kompatibilita byla experimentálně testována specialisty z Curychské univerzity aplikovaných věd.
Podle tiskové zprávy výrobce United Engine Corporation (ODK) bude letounu, vybaveného těmito motory, povoleno provádění mezinárodních letů.

_________________________________________________ Z výroby __________

* 5. 2. 2021 Falcon 6X

Předcházel neúspěšný projekt Falcon 5X. Firma Safran měla pro tento model v programu Silvercrest vyvinout úplně nový motor. Smlouva mezi firmami Dassault Aviation a Safran "Silvercrest" byla uzavřena v říjnu 2013. Zpočátku se očekávalo, že motor bude dodán k letovým zkouškám koncem téhož roku, ale kvůli opakujícím se potížím s vývojem u Silvercrestu byla dodávka odložena na konec roku 2017.
Zpoždění přinutilo společnost Dassault odložit zavedení modelu Falcon 5X o 3 roky, do roku 2020. "Tento skluz způsobil obavy zákazníků a zrušení objednávek (12 jen v roce 2016)," poznamenal výrobce. Mezitím si společnost Textron Aviation, tři roky po Dassaultu, v říjnu 2016 také vybrala motor pro bizjet Cessna Citation Hemisphere.
5. července 2017 se Falcon 5X dostal na nebe s provizorními motory, ale ty byly výkonnostně úplně jinde. Na podzim roku 2017, několik měsíců před novým termínem dodání, Safran informoval Dassault, že narazil na nové problémy s vysokotlakým kompresorem Silvercrest. Tato nová komplikace by znamenala, že opětovné uvedení do provozu Falconu 5X by muselo být o rok odloženo. Dne 13. prosince 2017 společnost Dassault Aviation nakonec vývoj nového modelu 5X ukončila. "Vzhledem k rozsahu rizik souvisejících s technickými i časovými aspekty programu Silvercrest zahajuje společnost Dassault Aviation proces ukončení smlouvy se společností Safran vedoucí k ukončení programu Falcon 5X" uvedl výrobce.
Ve stejném prohlášení společnost Dassault Aviation uvedla, že začala diskutovat o spuštění projektu nového obchodního letounu, který používá stejný průměr trupu jako 5X, ale tentokrát poháněný společností Pratt & Whitney Canada. 28. února 2018 byl představen model Falcon 6X.
Technický popis Dassault Falcon 6X
Falcon 6X je koncipovaný jako proudový letoun s doletem 5 500 nm (10 200 km), s největší kabinou ve své třídě, obsahuje řadu technologických pokroků navržených tak, aby přinesly významné výhody majitelům, operátorům, zákazníkům a posádkám.
Falcon 6X je poháněn dvojicí motorů Pratt & Whitney Canada PW812 - varianta řady PW800, kterou si již vybral Gulfstream pro své modely G500 a G600. Zatímco motory P&WC jsou výkonnější a těžší než Silvercrests, což vyžaduje určité strukturální přepracování pro zabudování u Dassault, ale slibují dalších 500 nm doletu přes již působivých 5 000 nm plánovaných pro Falcon 5X.
Kromě konstrukčních úprav vyžadovaných novými motory je nejvýznamnější změnou oproti modelu Falcon 5X prodloužení přední části trupu o 50 cm, což přispělo ke zvětšení objemu kabiny o 52,2 cb m (1840 cb ft) oproti 50 cb m pro 5X.
Falcon 6X si však zachovává zbývající rozměry kabiny svého předchůdce o šířce 2,58 m (8 stop 4 palce) a výšce 1,98 m - o 25 cm širší a 10 cm vyšší než u modelu 7X - a plné délce 12,3 m.

Na základě zpětné vazby posádky byl do přední galeje v kuchyňce zaveden světlík. V kabině může být přepravováno až 16 cestujících, přičemž jednotlivá sedadla mohou být umístěna ve třech různých saloncích. Kabina se může pochlubit také 30 - ti ohromně působivými okny - o dvě více, než bylo plánováno u modelu 5X.

Dassault prodloužil přední část trupu modelu 5X o 50 cm, čímž zvýšil objem kabiny. Dassault říká, že s prostorem chtěl udělat něco jiného, a srovnává zážitek s "procházením do předsíně vaší kanceláře nebo chodby vašeho domova".
Pro větší pohodlí bude tlaková nadmořská výška v kabině 41 000 stop ekvivalentní 3 900 stopám.
Stejně jako u všech moderních obchodních letadel je kabina vybavena nejnovějšími možnostmi připojení - v tomto případě prostřednictvím sítě v pásmu "Ka-band network". Kromě toho mohou cestující ovládat všechny funkce kabiny prostřednictvím mobilní aplikace nebo rozhraní kabiny. Inteligentní ovládání náladového osvětlení mění barevné vzory podle typu aktivity, denní doby a ročního období.
I když je maximální dosah stanoven na 5 500 nm, této metriky je dosaženo u osmi cestujících a tří členů posádky. Při cestování cestovní rychlostí 0,8 Mach je to 5 100 nm. Na dálkových linkách jsou možné nonstop mise jako Londýn - Hongkong nebo Los Angeles nebo Moskva - Singapur, zatímco s M 0,85 jsou v dosahu přímé lety Moskva - New York nebo Paříž - Peking.
Křídla s rozpětím 25,9 m jsou konstrukčně vybavena třemi lamelami na náběžné hraně na každé straně a májí zakřivenou zadní hranu s vnitřní chlopní, flaperonem a vnějším křidélkem. Zatímco flaperon je častěji vidět na vysokorychlostních vojenských letadlech, Dassault využil své zkušenosti se stavbou stíhače Rafale k přenosu řídících ploch na Falcon 6X - a jejich první použití na obchodním letadle. Flaperony významně pomáhají udržovat nízkou přibližovací rychlost.
Ve skutečnosti může být rychlost přiblížení až 109 kt (202 km / h) s osmi cestujícími a třemi v posádce, 6X je schopen létat strmými přiblíženími až o 6 °, což umožňuje přístup na letiště, jako je London City, Lugano a St Tropez. Falcon 6X může přistávat na drahách o délce pouhých 760 metrů.
K největšímu pokroku však došlo v kokpitu. Dassault to popsal jako "novou kancelář pilota", na základní úrovni umožňuje větší trup prostornější kokpit - větší světlou výšku než jakékoli jiné letadlo, - spolu o 30% větší plochou oken. Sedadla se sklápí na 130 ° a širší kokpit umožňuje nastupování a vystupování bez nutnosti šplhat přes středovou konzolu. Do konzoly jsou integrovány elektronické letové tašky Falcon Sphere II od společnosti Dassault. Nahoře je více úložného prostoru pro letovou posádku.

Balíček kokpitu završuje letový balíček EASy III třetí generace založený na sadě Primus Epic od společnosti Honeywell. Mezi nové funkce patří integrovaný komunikační systém řadič-pilot datalink a barevný radar počasí RDR 4000 IntuVue 3D, který poskytuje prediktivní detekci blesků a krupobití i Dopplerovu detekci turbulencí v dosahu 60 nm. Na vzdálenosti až 320 nm lze pozorovat nebezpečné počasí a vertikální definici bouřek.
Konečná montáž letadla se provádí v zařízení Dassault v Bordeaux - Merignac, přičemž trup byl dodán z továrny letadel v Biarritzu a křídlo z nedalekého Martignasu.

Francouzský výrobce letadlové techniky Dassault Aviation představil koncem loňského roku ve svém hlavním závodě v Bordeaux - Merignac tento nejnovější model v segmentu takzvaných business jetů (bizjet).

Kvůli současné situaci musel výrobce letadlo předvést pouze on-line bez přítomnosti hostů. "Jde o letoun, který posouvá standard létání o krok dál. Bude mít nejvyšší a nejširší kabinu v této kategorii, což cestujícím poskytne během letu větší komfort," uvedl šéf Dassault Eric Trappier. Letadlo s katalogovou cenou 45 milionů dolarů pojme až 16 cestujících.

* 13. 1. 2021 Konec výroby B747-8

Boeing oznámil, že dosáhl dohody se společností Atlas Air o vůbec posledním letadle Boeing 747, které má být vyrobeno.
Společnost Atlas Air se sídlem ve Spojených státech převezme dodávku posledních čtyř vyrobených letadel Boeing 747. Konkrétně posílí svou flotilu o čtyři nákladní letadla 747-8F. V současné době společnost provozuje 53 letadel Boeing 747, včetně 10 nákladních letadel Boeing 747-8F. Šest z nich je provozováno pro DHL.
Předchozí plán výrobce ukončit výrobu modelu 747 v roce 2022 se nezměnil a tento rok bude znamenat 54letou výrobu dvoupatrového modelu. Údaje o objednávkách a dodávkách společnosti Boeing však k 30. listopadu 2020 nezahrnovaly Atlas Air na kartě neuskutečněných objednávek společností. Zůstalo jen 12 objednávek na 747-8F, z toho devět šlo pro UPS, zatímco další tři byly určeny pro Volga-Dnepr Airlines.
Tady ve vzduchu visí otázky?? Ruský nákladní dopravce a Boeing se střetly ohledně zbývajících dodávek Boeingu 747-8F. Až tak, že společnost Volga-Dnepr v květnu 2020 žalovala Boeing v Seattlu v USA, protože výrobce odmítl společnosti dodat čtyři zbývající letadla tohoto typu. "Boeing se je snaží prodat jinému kupujícímu, přičemž si zároveň neoprávněně ponechal desítky milionů dolarů, které již žalobce společnosti Boeing zaplatil," uvedlo se ve stížnosti. Výrobce letadel se sídlem v Seattlu měl dodat jeden model 747-8F, registrovaný jako VQ-BIO, v únoru 2020. Měsíc před tím však společnost Volga-Dnepr uvedla, že nemá potřebné finance na převzetí dodávky VQ-BIO, a tři další jumba. Později také informovali Boeing, že nemohou dokončit nákup několika letadel 777F se stejným problémem.
Krize COVID-19, zvýšila potřebu převozu Carga. Vzhledem k tomu, že v odvětví nákladní dopravy došlo k náhlému oživení a k důsledku uzemnění mnoha osobních letadel, která za normálního stavu Cargo také přepravovala, byla nyní společnost Volga-Dnepr připravena koupit letadla 747-8F i další letadla.
V červnu 2020 však americký federální soud usoudil, že ruská společnost "porušuje obě kupní smlouvy", a že výrobce nemá žádnou smluvní povinnost dodat letadlo k Volga-Dnepr. Bývalé VQ-BIO, už nyní létá u UPS, s registrací N624UP.

* 10. 2. 2021 co můžeme ještě očekávat v letošním roce 2021

Rok 2020 byl pro výrobce letadel obtížný, s nadějí, že rok 2021 bude lepší. Pojďme se tedy podívat na nová komerční letadla, která budou pravděpodobně představena.
Airbus A321XLR
Je velmi nepravděpodobné, že by se Boeing 797 nebo New Midsize Airplane brzy objevil. Jeho místo - stejně jako místo stárnoucího Boeingu 757 - zaujme odpověď Airbusu: A321XLR. Prodloužená a přepracovaná verze A321neo se stane nejdéle létajícím jednouličkovým dopravním letadlem vůbec. V roce 2019 bylo oznámeno, že do poloviny roku 2020 bylo podáno více jak 240 objednávek.

Konstrukce a vývoj prototypu letounu byla silně ovlivněna pandemií COVID-19. Navzdory tomu existuje vysoká šance, že uvidíme, že vzlétne na první let v druhé polovině roku 2021, v rámci přípravy na certifikaci a případné dodávky, které jsou naplánovány na rok 2023.
Boeing 737 MAX 10
Nejnovější letadlo Boeingu strávilo na zemi po dvou smrtelných nehodách téměř dva roky. Nyní, poté, co nebude uzemněno, by mohla pokračovat práce na dříve nedovyvinutých verzích. Model 737 MAX 10, největší verze modelu MAX, byl předveden v tichosti na konci roku 2019. Jeho první let se s největší pravděpodobností uskuteční v roce 2021 a existuje šance, že letadlo brzy postoupí do výroby.

COMAC C919
Na konci roku 2020 obdržel čínský konkurent Airbusů A320 a Boeingů 737 oprávnění k typové kontrole a přistoupil k závěrečnému testování. COMAC plánuje, aby letadlo získalo typovou certifikaci v roce 2021 a zahájilo hromadnou výrobu letounu. První dodávky domácím dopravcům by se měly uskutečnit ve stejném roce, což by čínské veřejnosti poskytlo možnost letět novým domácím letounem.

Irkut MC-21
Rok 2021 bude pro letouny s úzkým trupem dobrým rokem. Kromě úplného návratu Boeingu 737 MAX, vývoje Airbusu A321XLR a dodávek modelu COMAC C919 se ruský konkurent výše uvedených modelů - MC-21 - dočká také velkého vývoje. Podle ruských úřadů a současných plánů, má letadlo získat typovou certifikaci na konci roku 2021, kterému bude předcházet spousta testů jak s motory západní výroby, tak s domácím PD-14.

Lockheed Martin X-59 QueSST
Model X-59, který má hrát stejnou roli jako XB-1, ale je tišší, představuje spolupráci společností Lockheed Martin a NASA za účelem testování různých technik redukce zvukových efektů. Ty by mohly být použity na nové generaci nadzvukových letadel, což jim dává schopnost dosáhnout neuvěřitelné rychlosti nad osídlenými oblastmi a nezpůsobí v tomto procesu žádné škody. První let modelu X-59 byl naplánován na rok 2021, ale i když se to zpozdí, pravděpodobně se dočkáme zavedení dokončeného prototypu.

Il-96-400M
Trh letadel se širokým trupem získal v roce 2020 výprask. Návrat k předchozím kapacitám mezinárodního cestování bude pravděpodobně trvat roky a bude ovlivněn také vývoj největšího druhu osobních letadel. První dodávky Boeingu 777X byly odloženy na rok 2022 ještě před krizí, dnes to vypadá na rok 2023; o Airbusu A350neo nejsou žádné zprávy - a pravděpodobně ani nějakou dobu nebudou; u CRAIC CR929, se jeho vývojářům podařilo vyřešit jejich problémy, a tak se nepochybně objeví před rokem 2023.
Proto bude Il-96-400M - modernizovaná verze sovětského letounu se dvěma uličkami - pravděpodobně jediným novým velkým letounem, který se do konce roce roku 2021 dostane na oblohu. Stane se to? Doufejme. Připomínáme však, že čtyřmotorové letouny u aerolinií končí po desítkách. Končí i výroba A380 a B747-8i.

* 16. 1. 2021 Nová motorová zkušebna Rolls-Royce

Britský výrobce motorů Rolls-Royce dokončil první zkušební test motoru ve svém největším vnitřním leteckém zkušebním prostoru, který společnost plánuje oficiálně otevřít v nadcházejících měsících.

Společnost provedla svůj první test na motoru Trent XWB ve zkušebně Testbed 80 v britském Derby 14. ledna 2021. Nový projekt se staví téměř tři roky a představuje investici ve výši 90 milionů liber.
Masivní zařízení, které bylo navrženo k testování velkých výkonných leteckých motorů, obsahuje některé z nejmodernějších testovacích technologií. Podle nedávného prohlášení Rolls-Royce má vnitřní plocha Testbed 80 rozlohu 7500 metrů čtverečních, tím je větší než fotbalové hřiště Premiership (plocha 7140 metrů čtverečních).
"Testbed 80 nebude testovat pouze motory, jako je Trent XWB [...], ale také motory a pohonné systémy budoucnosti, které nás čekají na dalším kroku směrem k dekarbonizaci." Je skvělé, že první test motoru byl úspěšný a těšíme se na oficiální otevření závodu v příštích měsících, "citoval Chris Cholerton, prezident Rolls-Royce.

* 18. 1. 2021 De Havilland pozastavil výrobu Dash 8 Q400

Kanadský výrobce letadel informoval dodavatele, aby přestali dodávat díly, aby se vyhnul vyrábění takzvaných "whitetailů" - dokončených letadel před potvrzenými objednávkami.
V listopadu 2020 společnost DHC dodala první ze tří nových Dash 8-400 společnosti Biman Bangladesh Airlines, což byla doposud poslední dodávka výrobce. Kupní smlouva mezi leteckou společností a společností Canadian Commercial Corporation (CCC) byla podepsána v září 2018. Hodnota objednávky je odhadována na 106 milionů USD. Vlajkový dopravce Bangladéše již v letech 2015 a 2018 získal dvě letadla Dash 8-400.
V současné době má DHC pro zákazníky naplánováno 17 ks Dash 8-400 objednávek na rok 2021. V nevyřízeném stavu jsou další dva Dash 8 bez identifikovaných klientů.

* 19. 1. 2021 Letadlo MC-21-300 ukončilo test vyjetím z dráhy

K vyjetí došlo na letišti Žukovskij u Moskvy, které patří mezi letiště s jednou z nejdelších ranvejí na světě. Testovalo se přerušení startu. MC-21-300 procházel přerušeným testem vzletu se simulovanou poruchou jednoho motoru. Letadlo z neidentifikovaného důvodu vybočilo z dráhy. Zastavilo se až mimo RWY, odkud muselo být odtaženo ze sněhu. Mezi testovacím týmem nebyla hlášena žádná zranění.

* 20. 1. 2021 Doba přeje CARGO letounům

Společnost DHL Express podepsala s Boeingem dohodu na nákup dalších osmi nákladních letadel Boeing 777F. Důvodem je rostoucí trh letecké nákladní dopravy. Kontrakt oznámila dceřiná společnost Deutsche Post na svých stránkách. Součástí je i opce na další čtyři letadla. Investice je podle DHL Express krokem k dalšímu rozšíření sítě nákladních linek mezi kontinenty. První letadla z nového kontraktu převezme příští rok. Už v roce 2018 DHL podepsalo smlouvu na dodávku 14 letadel, deset jich je už dodaných. Boeing očekává, že letecká nákladní doprava během příštích dvaceti let vzroste o nejméně 60 %.
Nákladní verze Boeingu 777 má dolet 9 200 kilometrů, přepraví až 102 tun nákladu. Firma si od nákupu těchto letadel slibuje více letů na dálkových trasách bez mezipřistání. DHL Express s partnerskými dopravci provozují přes 260 různých nákladních letadel.

* 31. 1. 2021 Čína a Rusko zahajují výrobu ambiciózního CR929

V současné době je dokončen design letadla a jsou nastaveni hlavní dodavatelé. Společnosti, čínský COMAC a ruský UAC jsou v procesu zajišťování toho, aby základní systémy letadla měly dva nebo více dodavatelů, což je pojistný mechanismus využívaný hlavními výrobci letadel po celém světě.

CR929 se stane širokotrupým letounem konkurujícím Boeingu 787 a Airbusu A330. Základní model CR929-600 pojme 280 cestujících a má dolet nejméně 12 000 km. Dokončení prototypu CR929, otevře cestu pro letové testování a případnou hromadnou výrobu letadla. V prosinci 2020 hlavní konstruktér společnosti COMAC Chen Yingchun odhalil, že společnost doufá, že začne dodávat nová letadla leteckým dopravcům v roce 2023.

* 3. 2. 2021 Antonov chce obnovit výrobu An-74 "Cheburashka"

Nedávno jsme zde psali, že Antonov dostal státní zakázku pro ozbrojené síly Ukrajiny, která se skládá ze tří vojenských letounů středního přepravního letounu krátkého doletu AN-178.
Dnes tamní vláda oznámila, že výroba dopravního letadla Antonov-74 by mohla také pokračovat, aby doplnila ukrajinské ozbrojené síly. Hlavním účelem An-74 je dodávat náklad, vybavení a personál na trasách krátkého a středního doletu za jakýchkoli klimatických podmínek v jakékoli zeměpisné šířce, včetně severního pólu a vysokých nadmořských výšek. Může pracovat z nízko položených startovacích a přistávacích drah, jako jsou betonová, oblázková, ledová a sněhová letiště.
Výroba letounu se zastavila v roce 2004. Používá jej však stále několik civilních a vojenských operátorů po celém světě.

* 4. 2. 2021 Boeing 787 Freighter - možnost nebo vzdálená realita?

Zatímco Boeing 787 Dreamliner byl mezi leteckými společnostmi velkým hitem a výrobce neměl problémy s prodejem letadel během prvních dvou desetiletí 21. století, situace se ale posunula. Nyní, když svět vstoupil do třetího desetiletí století, se prodejní kampaň zpomalila.
V roce 2020 dostal Boeing pouze 29 objednávek na toto širokotrupé letadlo, kromě 44 objednávek, které byly ztraceny kvůli účetním úpravám. Počet nevyřízených zakázek se snížil na 469 letadel a rychlost výroby 787 by se mohla dále snížit, protože mezinárodní cestování se ještě hned tak neobnoví. Společnost Norwegian oznámila, že ukončí dálkové lety a 14. ledna 2021 vrátí na trh více než 30 letadel Boeing 787. Koneckonců, nejde o stará nebo zchátralá letadla, která jsou na konci svého životního cyklu - zbývá jim ještě spousta "šťávy". Mohly by však být konvertovány na nákladní letouny - a to nejen tím, že z nich odstraníme sedačky? Je možné, že by Boeing uvedl na trh Boeing 787F zaměřený na nákladní dopravu?
Technické otázky
I když by tato myšlenka mohla znít skvěle na papíře, protože by významně posílila prodejní cenu Boeingu 787, existují však technické výzvy, které by byly spojeny s přeměnou Dreamlineru na nákladní letadlo?
Například nákladní dveře by přinutily Boeing provést úpravy trupu. "Důsledek spočívá v tom, že zatížení, které by normálně prošlo přes trup, přes dveře musí reagovat odlišně a nevyhnutelně bude nutné vyztužení potahu a místní konstrukce trupu. To je stejné pro kov i kompozit", řekl pro AeroTime News Jerrod Hartley, generální ředitel a hlavní inženýr společnosti Airframe Designs, společnosti se sídlem ve Velké Británii, která se specializuje na zátěžovou analýzu letadel.
Několik výzev by bylo spojeno se skutečností, že trup je kompozitní. "Zatížení místní části trupu v novém výřezu a kolem něj by se ukázalo jako problematické", dodal Hartley. I když je to stejné pro trup na bázi kovu, vzniká problém kvůli samotným nákladovým dveřím. "Pokud jsou dveře kovové, je třeba do návrhu a certifikace zahrnout zohlednění tepelné roztažnosti, protože jsou integrovány do kompozitního trupu", uvedl dále inženýr.
Další složitost by byla, kdyby například nákladní dveře byly ze slitiny. "Obvykle by dveře musely reagovat pouze na tlakový rozdíl, a to je stejné i pro kovovou konstrukci". "Pokud jsou dveře slitinové a trup kompozitní, může dojít k vysokému zatížení na rozhraní mezi dveřmi a trupem kvůli rozdílu v koeficientech tepelné roztažnosti a teplotním změnám, kterým drak čelí", uvedl Hartley. Vysoká zátěž by samozřejmě snížila očekávanou životnost potenciálního nákladního letounu.
Jaké CARGO letouny Boeing dnes vyrábí?
V současné době Boeing vyrábí několik nákladních letadel se širokým trupem, jmenovitě 747, 767 a 777. Společnost také podporuje konverzní programy z PAX na CARGO pro 747-400, 767 a nejnověji 777-300ER.
Model 747-400 má při konverzi na CARGO dvě hlavní nevýhody. Nejprve je potřeba uvést, že na trh s použitým zbožím se uvolňuje stále méně 747-400, které jsou nyní vyřazovány. Důvodem může být skutečnost, že spolu s letadlem 747 mnoho leteckých společností ukončilo provoz letadel 767 a 777, která jsou mnohem efektivnější díky prostému faktu, že mají o dva motory méně, takže provozovatelé jsou rádi, když si mohou vybrat poslední dva, spíše než první.
Konvertované CARGO 747 navíc nemají na rozdíl od modelu 747F nosové nákladní dveře a lze je nakládat pouze dveřmi na boku trupu. Nejen, že to vylučuje možnost nakládání jedinečných zásilek z hlediska jejich fyzických rozměrů, ale také negativně ovlivňuje časy obratu (TAT) na letišti. Podle jednoho propagačního videa Boeingu, které bylo provedeno ve spolupráci s Cargoluxem, snižují přední nosní dveře čas TAT "minimálně o půl hodiny", uvedl Guy Gerling, ředitel lucemburského uzlu.
Letoun 747-8F, který Boeing bude vyrábět do roku 2022, nebyl nejoblíbenějším letadlem. Přestože má stejné motory General Electric GEnx jako 787 Dreamliner, převeze dvakrát tolik - argument dvou proti čtyřem motorům se znovu objeví, zvláště pokud by se jednalo o srovnání 747-8F s 767F nebo 777F. Není pochyb o tom, že pokud by Boeing vyhlásil konverzní program pro PAX na CARGO u modelu 787, hodnota tohoto letadla by v očích zákazníků prudce vzrostla. Objednávka nového letadla, které lze přeměnit na CARGO, poskytuje na konci životnosti letadla spoustu možností pro leteckou společnost. Pro Boeing by navíc 787F mohl potenciálně pomoci vyřešit několik problémů se svou výrobní sérií.
Jak těžký náklad mohou CARGO letouny Boeing naložit?
Boeing 747-8F - 137t, Boeing 747-400F - 124t, Boeing 747-400(BDSF) - 114t, Boeing 777F - 102t, Boeing 767-300ER (BDSF) - 56,9t, Boeing 767F - 52,4t.
Když se podíváme na aktuální sestavu CARGO letadel Boeing, existuje jasná propast mezi 777F a 767F. Model 767-300ER BDSF sice vylepšil původní nákladní letadlo 767, ale to problém nevyřešilo. Zdá se, že pokud by výrobce měl vyrobit nový CARGO letoun se širokým trupem, musel by dokonale zapadnout do rozsahu 80 tun maximálního užitečného zatížení a pokrýt tuto oblast, aby nemohl kanibalizovat prodej jiných letadel a poskytnout jedinečné řešení pro trh. Zda trh vidí potřebu takového letadla?, to je další otázka. O co se však letecké společnosti, včetně provozovatelů CARGa, vždy snaží, je úspora nákladů - a 787 to rozhodně nabízí. Nakonec Boeing nazval Dreamliner "nejinovativnější a nejúčinnější rodinou letadel, která dnes létá". Ve srovnání s 767-300 nebo 777-200LR, na nichž jsou založeny příslušné CARGO letadla, je 787-9 velmi konkurenceschopné letadlo, pokud jde o jeho výkon a účinnost. Například Boeing 787-9 má v průměru kolem 42,5 pax/km na litr paliva na transatlantických trasách. Mezitím model 777-3000ER, který má o 14 tun vyšší MTOW ve srovnání s modelem 777-200LR a využívá stejné motory GE90-115B, dosahuje na stejných trasách v průměru jen kolem 36 pax/km na litr paliva.
Co se týče specifikací, Boeing 787-9, zdaleka nejoblíbenější verze rodiny Dreamliner, je svými rozměry docela podobný modelu 777F. Je pouze o 1 metr kratší a o 0,4 metru užší než 777F.
Otázkou však zůstává, kolik užitečného zatížení by 787-9F unesl. Ve srovnání s modely 777-200LR a 777F, které jsou založeny na předchozích modelech, zvýšil Boeing maximální hmotnost nulového paliva (MZFW) o 39 tun nebo 18,6%. Výsledkem je, že 777F je certifikován tak, aby unesl maximální užitečné zatížení až 102 tun, i když s mírně nižším doletem. Pokud by výrobce letadel zvýšil maximální kapacitu užitečného zatížení pro 787-9F na rozsah přibližně 80 tun, musel by také zvýšit MZFW. Boeing to však měl s 777F lehčí, protože rozdíl mezi MTOW a OEW základního modelu CARGO letounu byl 202,3 tuny. Protože OEW zobrazuje hmotnost včetně veškerého vybavení nezbytného pro provoz letadla.
U modelu 787-9F je rozdíl mezi MTOW a OEW menší a dosahuje 125,2 tuny. Pokud by Boeing zaplnil své mezery 80t nákladním letadlem s maximálním užitečným zatížením, 787-9F by potřeboval posílit své maximální užitečné zatížení alespoň o 27,5 tuny, takže pak by zbylo pouze 45,2 tuny extra hmotnosti bez paliva. V důsledku toho by byla CARGO verze nemožná. Největší verze rodiny Dreamlinerů, 787-10, nabízí malé zlepšení, pokud jde o prostor pro maximalizaci užitečného zatížení - zatímco je certifikována pro přepravu téměř dalších pěti tun (57,2 tuny), její MTOW je stejný jako u 787-9.
Vypracování programu nákladní dopravy pro model 787 by nejen stálo hodně peněz, ale také by vyžadovalo čas. Podle mluvčího Aeronautical Engineers, který se specializuje na konverze PAX/CARGO, může proces získání doplňkového typového osvědčení (STC) pro konverzi trvat tři až čtyři roky. Kromě toho existují náklady mezi výzkumem a vývojem technologicky složitého řešení pro otevření trupu, aby se usnadnily dveře nákladu.
Zatím je vzdálenou budoucností pro Boeing 787, který otevírá nákladní dveře do nákladu trupu a přepravuje náklad.

* 4. 2. 2021 První PAX Dreamliner prošel proměnou na nákladní letoun

Kenya Airways představily Boeing 787 Dreamliner, který prošel úpravou z PAX na CARGO a úřady takovou úpravu schválily. Jde o reakci na nedostatek cestujících a naopak rostoucí poptávku po letecké nákladní dopravě. Na zatím jedinou možnou úpravu 787 pro CARGO provoz a s tím spojenou problematikou jsme upozornili v předchozím článku.
Podle Logistics Update Africa - dvě letadla Keňa B787 z flotily devíti - prošly kompletní úpravou kabiny pod dohledem a technickými certifikacemi společnosti Avianor. Kabiny, které jsou nyní certifikovány, mají kapacitu pro přepravu až 16 tun nákladu, což umožňuje schopnosti modelu 787 provádět nákladní operace s plnou nosností 46 tun.

Řada dopravců už osobní letadla pro přepravu nákladů i na palubě pro PAX využívala, možnosti využití ale limitovaly sedačky. Jejich demontáž podléhá schválení úřadů. Dopravce získal schválení od keňského úřadu civilního letectví i od amerického FAA. Společnost Avinor očekává, že zájem o podobné změny letadel budou mít i další dopravci.

* 11. 2. 2021 Bombardier ukončí výrobu Learjet

Bombardier oznámil, že ukončí výrobu společnosti Learjet a propustí 1600 zaměstnanců v rámci plánu "zvyšování ziskovosti" a snižování nákladů. Výrobce letadel zastaví výrobu obchodního letadla Learjet ve čtvrtém čtvrtletí roku 2021. Tento krok umožní výrobci změnit zaměření na ziskovější vývoj letadel Challenger a Global. Ve výroční finanční zprávě se udává, že od prvního vstupu značky na trh v roce 1963 bylo dodáno více než 3 000 Learjetů.

_________________________________________________ Další zprávy __________

* 13. 2. 2021 Konečný přesun v Kunovicích

Bývalý "vládní letoun" Jak-40 0260, který loni 15. října přistál na letišti v Kunovicích, se tento víkend opět vydal na cestu. Tentokrát byl přesunut na svou konečnou stojánku v areálu muzea, kde bude vystaven vedle dalšího VIP letounu - stroje Tu-154 M přezdívaného "Naganský expres". Pro tento přesun se čekalo na mrazy, aby zem v muzeu dostatečně promrzla a letadlo se do ní nebořilo. Transportem Jaku ovšem přesuny v muzeu neskončí. "Abychom mohli nové letadlo do muzea převézt, museli jsme většinu areálu vyklidit. Takže jakmile náš nový exponát zaparkujeme, pustíme se do přesunu ostatních letadel. Zároveň se rozestavení exponátů oproti minulému roku mírně změní", sdělil ředitel kunovického muzea Martin Hrabec. Zároveň doufá, že se podaří stroj připravit už na letošní sezonu, aby se návštěvníci mohli podívat dovnitř, stejně jako do Tu-154M. Letošní sezona začíná v dubnu.

* 14. 2. 2021 Také Francie zastavila rozšiřování svého největšího letiště (CDG)

Po Vídni během jednoho měsíce je Paříž druhým velkým letištěm, které stoplo investice do velkého rozšiřování letiště. Ministryně životního prostředí Barbara Pompiliová listu Le Monde řekla, že projekt je už zastaralý. Státní společnost Aéroports de Paris nyní dostane pokyn, aby od stávajícího projektu zcela opustila. Má připravit nový, kde nebude nejdůležitější navýšení počtu cestujících. Původní náklady počítaly s investicí 7-9 miliard euro a měly navýšit počet cestujících až o dalších 40 milionů ročně. Provozovatel a majitel letiště má více zohlednit lepší napojení na železnici. Ta má umožnit přesun cestujících z kratších letů na koleje.

* 15. 2. 2021 Boeing 757 DHL musel nouzově přistát?

Dne 13. února 2021 měl letoun Boeing 757-236(PCF) registrace G-DHKZ naplánován let QY126 z letiště Lipsko / Halle (LEJ) na letiště Frankfurt nad Mohanem (FRA). Letadlo vzlétlo z dráhy 26L, ale piloti museli zastavit stoupání poté, co si všimli, že se otevřely CARGO dveře. Letoun se vrátil na letiště Lipsko Halle (LEJ) a přibližně 15 minut po vzletu nouzově přistál na dráze 08R. Boeing 757-236(PCF) zůstal na dráze asi 40 minut, než byl přetáhnut na letištní odbavovací plochu. Nebyla hlášena žádná zranění ani zásadní poškození letadla. Lehké části dveří letadla byly odtrženy a nalezeny na zemi kolem uhelné elektrárny poblíž letiště LEJ.

* 17. 2. 2021 Wizz Air A330F přivezl do Budapešti čínské vakcíny?

Airbus A330-200F (HA-LHU), který provozuje pro maďarskou vládu Wizz Air, absolvoval již druhou cestu pro čínské vakcíny proti koronaviru. Dne 16. února přivezl do Budapešti 550 000 vakcín, což stačí k úplnému očkování čtvrt milionu osob. Během první vlny pandemie prokázal Wizz Air schopnost zajistit potřebná povolení pro dopravu zdravotnického materiálu z Šanghaje daleko rychleji než armáda. Vláda proto pragmaticky rozhodla, že provoz nákladního letounu svěří Wizz Airu, který provoz zajišťuje za úplatu. Qatar v těchto dnech úspěšně rozprodal zbytek své flotily A330-200F.

* 18. 2. 2021 Air Canada vzdává hold svému dřívějšímu jménu retro livrejem?

Společnost Air Canada (ADH2) představila nový retro vzhled, který zdobí jeden z jejich Airbusů A220. Letoun nyní bude mít barvy Trans-Canada Air Lines (TCA), které fungovaly v letech 1937 až 1965, poté byly přejmenovány na Air Canada (ADH2).

Změna názvu společnosti Trans-Canada Air Lines byla iniciativou Jean Chrétien. Muž, který se později stal 20. předsedou vlády v zemi, a který se snažil pojmenovat kanadského národního dopravce dvojjazyčným jménem.

* 18. 2. 2021 Alaska Airlines vyřadí z flotily všechny airbusy?

Letecká společnost Alaska Airlines je další aerolinkou, která bude létat s Boeingem 737 MAX. Společnost už převzala svůj první stroj 737 MAX 9, z 68 ks, do své flotily. Pro Boeing jde o mimořádně důležitého zákazníka: jako jeden z mála neredukoval své objednávky, ale naopak je ještě navýšil. Poprvé má dopravce letadlo nasadit do ostrého provozu 1. března na linky ze Seattlu do San Diega a Los Angeles.

* 19. 2. 2021 Lety Boeingů 737 MAX budou sledovány prostřednictvím satelitů?

Vzhledem k tomu, že se Boeing 737 MAX pomalu vrací na oblohu, bude Federální letecká správa (FAA) využívat satelity ke sledování každého jeho letu po celém světě. FAA bude kontrolovat výkon každého letu 737 MAX pomocí technologie (ADS-B), která odesílá data z letadla přes satelity. Je to poprvé, co agentura používá takovou technologii k hlídání jednoho modelu letadla, aby včas odhalila jakékoli problémy. Dne 18. listopadu 2020 se Federální úřad pro letectví (FAA) Spojených států stal prvním orgánem, který recertifikoval Boeing 737 MAX. Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA), Transport Canada (TC), brazilská národní agentura pro civilní letectví (ANAC), britský úřad pro civilní letectví (CAA) také recertifikovaly Boeing 737 MAX, což mu umožnilo znovu zahájit komerční provoz.

* 20. 2. 2021 Jumbo ztratilo motor?

Boeing B747-412(BCF), Longtail Aviation, registrace VQ-BWT, měl při startu nekontrolovatelnou poruchu motoru č.1 PW4056. Letoun měl zamířeno s nákladem na lince 6T-5504 z Maastrichtu / Cáchy (MST / EHBK) na Mezinárodní letiště New York-John F. Kennedy, NY (JFK / KJFK). Krátce po startu se mu roztrhl a začal hořet motor č. 1.
Fragmenty lopatek dmychadla motoru padaly do vesnice Meerssen, 2 km za koncem dráhy. V tom okamžiku mělo letadlo výšku přes 1400 stop. Posádka nejprve vyhlásila stav Mayday a následně požádala o vektory pro kroužení ve FL100, aby mohla vypustit palivo. Let byl poté odkloněn na letiště Lutych v Belgii, protože toto letiště disponuje s delší přistávací dráhou. Bezpečné přistání bylo provedeno v 17:10 místního času, hodinu po vzletu z letiště v Maastrichtu.

Malé kovové součástky způsobily hmotné škody, jedna starší žena utrpěla zranění na hlavě a musela být ošetřena v nemocnici, informovala s odvoláním na policii agentura DPA. Lehké popáleniny utrpělo také dítě, které chtělo spadlou lopatku vzít do ruky. Jumbo bylo z výroby dodáno 25. 2. 1991 s registrací 9V-SMI k Singapore Airlines.
Podobná nehoda ve stejný den se stala Boeingu B777-222 společnosti United Airlines.
Boeingu B777-222, United Airlines, registrace N772UA, během startu vybuchl a začal hořet motor č. 2 PW4077. Letadlo vzlétlo z dráhy 25 z mezinárodního letiště Denver (DEN / KDEN), Colorado, ve 13:04 hodin místního času (20:04 UTC) a směřovalo do Honolulu na Havaji. Na palubě bylo 231 cestujících a 10 členů posádky.

Letadlo se bezpečně vrátilo na letiště, ale obrovský kus motoru i jeho malé části spadly z přibližně 13 500 stop do rezidenční čtvrti rodinných domů. Nikomu se naštěstí nic nestalo. První let tento Boeing absolvoval 19. 11. 1994.
Připomínáme že stejnou závadu tohoto motoru měly společnosti: v prosinci 2020 B777-200 Japan Air Lines a 13. února 2018 B777-222 N773UA United Airlines.
Dalo se to čekat: Po výše uvedeném incidentu požádala společnost Boeing o uzemnění 128 letadel po celém světě až do bezpečnostní inspekce 21. února 2021. "Zatímco vyšetřování NTSB pokračuje, doporučujeme pozastavit provoz 69 letounů v provozu a 59 uzeměných letadel 777 poháněných Motory Pratt & Whitney 4000-112, dokud FAA neurčí příslušný kontrolní protokol", oznámil výrobce po incidentu. "Spolupracujeme s těmito regulačními orgány při jejich přijímání, zatímco jsou tato letadla na zemi a další kontroly provádí Pratt & Whitney".

* 22. 2. 2021 Qatar Airways vybízí bývalé piloty, aby požádali o návrat

Společnost Qatar Airlines údajně informovala své piloty, kteří byli propuštěni během pandemie, že by mohli požádat o opětovné připojení k leteckému dopravci, protože očekává zvýšení letů s letadly Boeing 777 a 787. Otázkou je, jestli to bude za stejných finančních podmínek.

* 23. 2. 2021 téměř 100 letý, bývalý státní dopravce, ČSA, je na konci svého života?

Podle informací Hospodářských novin potvrdila předsedkyně Odborové organizace posádek, že ČSA ohlásily Úřadu práce možné propuštění všech zaměstnanců. Těch je po nedávném propouštění zahájeném minulý rok kolem čtyř stovek.
Koncem února vyprší skupině Smartwings, jejíž jsou ČSA členem, ochranné moratorium před věřiteli. Konkrétní plán a další postup podle předsedkyně odborové organizace nejsou známy. Letecká skupina Smartwings, požádala podle serveru Seznam Zprávy počátkem února stát o pomoc 1,1 miliardy korun pro ČSA. Stát ale pomoc nechystá. ČSA podle Šimáněho loni zaznamenaly ztrátu asi 1,5 miliardy korun.

* 24. 2. 2021 proběhl první testovací let B737 MAX8 Smartwings?

Dnes byl proveden zálet letadla MAX 8 OK-SWE skoro po dvouleté odstávce. SmartWings je druhou společností v Evropě která zahájila testování. Společnost TUI má za sebou už jak testovací, tak i pasažérský let. Na letounu musely být provedeny dle nařízení výrobce jak hardwarové tak softwarové úpravy. Stejná procedura musí proběhnout u ostatních uzemněných MAXů (A, B, C, D, F, M).
Celkový počet nevyřízených objednávek tohoto typu Boeingu se v lednu snížil celkem o 207 na 4016 letadel, z toho počet objednávek typu 737 MAX se snížil o 78. Mezi zrušenými objednávkami je podle zpravodajství Reuters rovněž zrušená objednávka 737 MAX od Smartwings. (t.j. předpokládaná řada H, I, J, K, L, N, O, P, Q, R, S, U, V, X).

_________________________________________________ Z Kosmonautiky __________

* 18. 1. 2021 Launcher One dosáhl oběžné dráhy

Společnost miliardáře Richarda Bransona Virgin Orbit v neděli poprvé úspěšně vypustila raketu do vesmíru z křídla letadla Boeing 747. Napravila si reputaci po neúspěšném testu loni v květnu a otevřela tak novou cestu pro vynášení malých družic na oběžnou dráhu. Letadlo vzlétlo z letiště v Mohavské poušti severně od Los Angeles v Kalifornii a raketu vypustilo nad Tichým oceánem. Raketa vynesla na oběžnou dráhu desítku družic amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), uvedla agentura Reuters s tím, že jde o klíčový milník celého programu.
Raketa Virgin Orbit o délce 21 metrů, přezdívaná Launcher One, nevzlétá svisle, ale je vynesena do vzduchu pod křídlem upraveného Boeingu 747, nazvaného "Cosmic Girl".

* 3. 1. 2021 Dalšímu prototypu SpaceX se nepodařilo opět přistát

Již druhý letecký test prototypu budoucí velkokapacitní kosmické lodi, která by v budoucnu mohla s nákladem či lidmi letět k Marsu, se povedl jen z části. Jeden za závěrečných manévrů se 50 -ti metrové raketě nezdařil a stroj s označením SN9 dopadl neřízeně na zemi, kde skončil v plamenech. Důvod, jeden z poháněcích motorů se nepodařilo znovu nastartovat.
První orbitální let prototypu Starshipu je plánován na konec roku. Výsledná kompletní loď bude vysoká asi 120 metrů a bude se skládat ze samotné lodi a prvního pohonného stupně Super Heavy. Do vesmíru by se měla dostat kolem roku 2023. Loď bude pohánět 6 motorů a Super Heavy bude vybavena až 28 motory Raptor.

* 18. 2. 2021 Velké vesmírné finále: k Marsu se přiblížily v jeden čas hned tři sondy

Jako první ze tří účastníků vesmírného závodu se u Marsu zaparkovala na oběžné dráze, "Hope - Naděje" - tedy sonda Spojených arabských emirátů (SAE). Ta ze zmíněné trojice Zemi zároveň opustila jako první, z japonského kosmodromu Tanegašima s pomocí nosné rakety H-IIA odstartovala v neděli 19. července. Jako jediná však nemá přistát na povrchu Marsu, jejím úkolem bude podle Astronomického ústavu České republiky zkoumat změny denních a sezónních cyklů atmosféry a prachové bouře v různých oblastech rudé planety, a to z oběžné dráhy.
Necelý den poté, co k Marsu doputovala sonda Spojených arabských emirátů, k němu dorazila i loď vyslaná Čínskou kosmickou agenturou. Ta má náročnější cíl. Po několikaměsíčním pobytu na orbitě má na povrch vyslat i robotické vozítko. "Za pozornost rozhodně stojí skutečnost, že celá mise (orbiter, lander i rover) má hmotnost téměř 5 tun a jde tak o zatím nejtěžší lidmi vyrobený stroj letící k Rudé planetě," říká Milan Halousek, předseda Astronautická sekce České astronomické společnosti. Samotný orbiter, či chcete-li družice, zůstane na oběžné dráze Marsu asi jeden marsovský rok (cca 687 pozemských dní), je vybaven fotoaparáty se středním a vysokým rozlišením, které jsou srovnatelné s HiRise při misi NASA Mars Reconnaissance Orbiter v roce 2005. Rovněž nese magnetometr, sondážní radar a přístroje pro detekci atmosféry a ionosféry. Přistávací modul se nedostane na Mars dříve než v květnu.
NASA Rover Perseverance úspěšně zvládl 18. 2. 2021 dramatické přistání na Marsu. Krátce před 22:00 SEČ dosedl na plánovaném místě v kráteru Jezero. Přistávací manévr na svém webu vysílala televize NASA v přímém přenosu. Vozítko již odeslalo na Zemi první snímky z povrchu Marsu viz níže.

Přílet zařízení však byl jiný než u předchozích dvou. Na oběžné dráze se nezastavovalo, ale šlo rovnou na přistání. Nejkrizovější část celé mise začala při rychlosti 5,9 km/s (21 240 km/h) vstupem do horních vrstev atmosféry Marsu. V tomto okamžiku vyslala sonda do sledovacího místa na Zemi zprávu o tom, že byl zaznamenán kontakt s atmosférou planety. Po vstupu do horních vrstev atmosféry Marsu se tepelný štít, chránící hlavní sondu, rozžhavil až na 2 100 °C. Po dostatečném aerodynamickém zbrzdění, trvajícím zhruba čtyři minuty, kdy sonda ztratila až 90%rychlosti, došlo ve výšce přibližně 11 km nad povrchem k otevření padáku a odhození již nepotřebného tepelného štítu. Pod ním se aktivovaly přistávací radar a kamera, které řídily poslední fázi cesty. Po dvou minutách, nastal čas na odpojení speciálního raketového modulu, který je označován jako Nebeský jeřáb a je vybaven osmi raketovými motory, které mu pomohou pomalu se přiblížit k marsovskému povrchu s vozítkem zavěšeným na nylonových lanech. V poslední minutě letu tento létající jeřáb položil opatrně sondu, s již rozvinutými podvozkovými koly, do plánovaného místa přistání a sám odlétl do bezpečné vzdálenosti, kde se neřízeně zřítil na povrch. Šestikolový rover Perseverance je zatím největší a nejsofistikovanější prostředek pro průzkum Marsu. Je vybaven několika přístroji, senzory a kamerovými systémy, jimiž lze na dálku analyzovat povrch planety.
Poslední, technicky velice náročná a plně automatická fáze letu od vstupu do horních vrstev atmosféry přes sestup po přistání představovala podle vyjádření týmu v řídícím středisku "sedm hororových minut" čekání. Šlo o sérii na sebe navazujících automatických akcí, z nichž selhání jediné mohlo znamenat zkázu. Statisticky jen 40 % dosavadních misí s přistáním na Marsu bylo úspěšných.
Nejneobvyklejším rysem této mise Mars 2020 není Perseverance - největší mravenec, nejsofistikovanější rover, který kdy dorazil nal povrch Rudé planety. Je to vynalézavost, stopař Perseverance: malý vrtulník Ingenuity (Důvtip), navržený jako proof-of-concept pro budoucí mise. NASA tvrdí, že s ním provede první motorový let na Marsu. Tato helikoptérka se bude muset vypořádat s výrazně řidší atmosférou a případnými prachovými bouřemi, které létání výrazně omezují. I proto bude stroj ve vzduchu vždy jen několik minut a bude zkoumat okolí (do 300m) pojízdné laboratoře. K letu mu slouží dvojité protiběžné vrtulky, které se budou muset otáčet rychlostí 3 000 otáček za minutu. To je zhruba desetinásobek rychlosti otáčení vrtulí na Zemi. Ingenuity má tělo vyrobené z uhlíkových vláken a jeho hmotnost je necelé dva kilogramy.

Připravujeme
Připravujeme zajímavosti o typu Ilyushin Il-14 (Avia Av-14) Pokud máte k tomuto typu nějaké sbírkové předměty, pošlete nám jejich fotky/scany, které pak rádi vložíme do čísla IB 171
Pokud se chcete k této události připojit, pošlete něco ze svých sbírek

_______________________________________________________________________

Připravila — redakční rada AFC za přispění dalších členů klubu —
Pro WEB AFC zpracoval WOM (březen 2021)

Upozornění:
Minimální členský klubový příspěvek na rok 2021 je stále pouhých 100 Kč. Nečekejte s uhrazením.
Příspěvky a náměty pro Informační Bulletin č.171 i články našich web stránek prosím nadále posílejte na naši elektronickou adresu

 

Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC    < zpět na stránku Bulletinů