Výběr z informačního bulletinu č. 173
/prosinec 2021/

Klubové zprávy

_____________________________________

*** Byla zrušena knihovna AFC

*** z našich sbírek se zde věnujeme memorabiliím Maďarska

*** pokračujeme 15. dílem v seriálu na pokračování: Konverze dopravních letadel na nákladní CARGO

*** kniha AFC 2019-02 (fotokopie na pokračování)

*** 16. 10. 2021 Byla definitivně zrušena knihovna AFC

Knihovnu AFC jsme přebírali v dubnu 2014 z pozůstalosti Honzy Pěnkavy. Knihovnu měl uskladněnu na paletách v hlubokém a vlhkém sklepě domu. Bohužel již tehdy jsme museli nemalé spodní vrstvy knih a časopisů opatrně balit do igelitových pytlů a vyhodit. Papír byl napaden plísní a jen otevření titulu bylo zdravotně nebezpečné. Také myši vykonaly své.
Zbytek knihovny jsem převezl domů, kompletně znovu zadokumentoval a uložil do suššího místa. Pak na několika setkáních jsme obsah knihovny prezentovali a členové našeho klubu, kteří o tiskoviny projevili zájem, tyto dostali do osobního vlastnictví. Od té doby o tiskoviny nikdo neprojevil zájem. Proto rada AFC rozhodla po zralé úvaze knihovnu zrušit. Je jiná doba, vše se najde na internetu a hlavní klasické tituly, které zůstaly v knihovně, měl zřejmě každý člen klubu už dávno sám. Moje soukromé místo teď využiju daleko efektivněji pro sebe.
(pro bulletin 173: WOM)

_________________________________________________ Z našich sbírek __________

*** Ukázky memorabilií maďarských leteckých společností

*** Odznaky

Věrnostní odznaky na uniformy pilotů Malév za 5 až 35 let nepřetržité služby u společnosti, jsou, smaltované, velikosti cca 5 x 4 cm z 80. Let. Zezadu na zapínání s pojistkou proti ztrátě.

*** Samolepky MALÉV

*** Modely MALÉV

*** Pohledy MALÉV

*** Hračky MALÉV

*** Bezpečnostní instrukce MALÉV

*** Hygienické sáčky MALÉV

*** Letecké řády MALÉV

*** Seriál na pokračování
Konverze dopravních letadel na nákladní CARGO

15. díl: konverze - C-54E-15-DO Skymaster na C-54E-15-DO Firetanker

Tato konverze spadá také do velmi úzce specializovaných letadel, ale které už bohužel dolétaly:
Douglas Aircraft Corporation C-54 "Skymaster" byl čtyřmotorový nákladní a transportní letoun. V návaznosti na úspěch modelu DC-3 / C-47 navázal Douglas spolupráci s významnými leteckými společnostmi, aby zkonstruoval model DC-4 tak, aby vytvořil letadlo schopné přepravit více cestujících v objemné kabině. Ačkoli bylo určeno pro leteckou dopravu, v době, kdy první letadlo sjelo z výrobní linky 14. února 1942, byly USA zapojeny do druhé světové války a první kusy byly dodány přímo armádnímu leteckému sboru jako C-54.
C-54, sériové číslo 42-107451, byla hodně upravena tak, aby se mohla stát osobním transportérem prezidenta Franklina D. Roosevelta, získala označení VC-54C. Toto luxusní letadlo dostalo název "Sacred Cow" a stalo se tím, čemu se dnes říká Air Force One. Toto letadlo také spěchalo s filmem dokumentujícím kapitulaci Japonského impéria zpět do USA ke zpracování a distribuci, aby se potvrdilo ukončení války v Pacifiku. Podle Národního muzea letectva "Rooseveltův nástupce Harry S. Truman podepsal v červenci zákon o národní bezpečnosti z roku 1947 právě na palubě Sacred Cow. Tímto zákonem bylo založeno Letectvo USA jako nezávislá služba, díky čemuž je "Sacred Cow rodištěm" amerického letectva".
C-54 během Berlínského leteckého transportu převážely tuny základních zásob, hlavně uhlí. Berlínský letecký most zásoboval obyvatelstvo Berlína v letech 1948-1949, když byla zatažena železná opona, a když se Sovětský svaz pokusil násilně anektovat město. Třicet osm C-54 bylo masivně upraveno odstraněním palivových nádrží a nepotřebného vybavení, protože byly přeměněny na vzdušné nosiče uhlí s označením C-54M.

DC-4 / C-54 byla úspěšná i jako dopravní letadlo, dokud nebyla rychle nahrazena většími a rychlejšími letadly, a až když tryskové letouny dospěly. Navzdory tomu byla řada letadel konvertována do provozu jako nákladní doprava i letečtí hasiči po celém světě. Mnoho z nich v této roli pokračovala hodně dlouho. Dnes je najdeme spíše v muzeích, létá jich opravdu velmi málo.

Obecné specifikace
Posádka: 4
Kapacita: 50 vojáků / náklad 14 700 kg
Délka: 28,60 m
Rozpětí: 35,81 m
Výška: 8,38 m
Plocha křídla: 136 m2
Profil křídla: kořen: NACA 23016; konec: NACA 23012
Prázdná hmotnost: 17 658 kg
Celková hmotnost: 28 123 kg
Maximální vzletová hmotnost: 33112 kg
Kapacita paliva: (10 860 l) normální množství paliva; (13 600 l) s přídavnou nádrží
Pohonná jednotka: 4 × Pratt & Whitney R-2000-9 Twin Wasp, 14válcové, vzduchem chlazené radiální pístové motory, 1100 hp (820 kW) každý
Vrtule: 3listé, plně praporující vrtule s konstantní rychlostí
Obsah přídavné nádrže na hasivo: (10 000 l)

Výkon
Maximální rychlost: 273 mph (443 km / hod) ve výšce (6100 m)
Cestovní rychlost: 190 mph (310 km / hod) ve výšce (3000 m)
Dolet: (6 400 km) s užitečným zatížením (1 800 kg)
Dostup: (6800 m)
Čas vystoupání do nadmořské výšky: 3 000 m za 14 minut 36 sekund
Plošné zatížení: 208 kg / m 2
Výkon / hmotnost: 0,0935 hp / lb (0,1537 kW / kg)

HISTORIE LETADLA: ser. č. 44-9102 bylo dodáno USAAF 24/04/1945, v tom samém roce bylo předáno jako 90402 pro US Navy, pak sloužilo do 13/12/1974 jako N62297 u Aero Union Corp, pak ho provozovala společnost Buffalo Airways Ltd. jako C-GBAJ až do roku 14/12/2005. V roce 20/01/2006 bylo navždy uzemněno na letišti Yellowknife NWT.

Tohoto pokračovatele DC-4 vyfotil Béda v roce 2009 na své cestě po Aljašce. Tento konkrétní stroj byl vyřazen z provozu v roce 2013.

pokračování příště (Pro IB173) WOM)

_________________________________________________ Z historie __________

* Let British Airways 9

plánovaný let společnosti British Airways z londýnského Heathrow do Aucklandu s mezipřistáními v Bombaji, Kuala Lumpuru, Perthu a Melbourne. Dne 24. června 1982 tuto trasu letělo letadlo B747-236B pojmenované City of Edinburgh (město Edinburgh) a registrované jako G-BDXH.
Porucha všech motorů je možná jednou z nejstrašidelnějších věcí, které se mohou ve vzduchu stát. Přesně to se stalo na letu Speedbirdu 9, když vzplanuly postupně všechny čtyři motory udržující proudové letadlo Boeing 747 společnosti British Airways ve vzduchu. Navzdory tomu zůstává let 9 společnosti British Airways příběhem naděje v situaci, ve které se nikdo nechce ocitnout. Příběhem s dobrým koncem.
Členové posádky segmentu s nehodou nastoupili do letadla v Kuala Lumpur, zatímco mnoho cestujících bylo na palubě od začátku letu v Londýně. V době incidentu letovou posádku letu British Airways Flight 9 tvořili 32letý první důstojník Roger Greaves, 40letý letový inženýr důstojník Barry Townley-Freeman a 41letý Kapitán Eric Henry Moody. Letová posádka nastoupila do letadla na letišti sultána Abdula Azize Šáha v Kuala Lumpur a měla pilotovat 747 z Malajsie na letiště Perth.

Letoun startoval do jasné noci a usadil na dlouhý let ve výšce 37 000 ft, předpověď počasí na trati byla dobrá a vypadalo to, že let bude bez komplikací. Falešný dojem. Krátce po 13:40 UTC (20:40 Jakartského času) nad Indickým oceánem, jižně od Jávy, si posádka nejprve všimla neobvyklého úkazu nad čelním sklem, nazývaného světélkování St. Elmo fire, (výboj statické elektřiny tzv. eliášův oheň), zatímco kapitán Moody v té době mířil na toaletu. Posádka urychleně povolala kapitána zpět do cokpitu a sama si opět zapnula bezpečnostní pásy.
Jak let pokračoval, začal se v kabině pro cestující letadla hromadit kouř; nejprve se předpokládalo, že jde o cigaretový kouř. Brzy však začal hustnout a měl zápach síry. Cestující, kteří měli z okna výhled na motory letadla, si všimli, že výstupy plynů jsou neobvykle jasně modré, jako když hoří flambovací oheň, světlo září dopředu lopatkami ventilátoru a vytváří stroboskopický efekt.
O pár minut později začaly v cokpitu potíže s motory. "Porucha motoru číslo čtyři!" zavolal nahlas Townley-Freeman. Během chvíle začala u všech čtyř motorů Rolls-Royce RB211 prudce stoupat teplota a začaly postupně hořet.
Letová posádka okamžitě provedla vypnutí motoru č. 4, rychle přerušila přívod paliva a aktivovala hasicí přístroje. O necelou minutu později, v 13:43 UTC (20:43 Jakartského času), začal hořet motor č. 2. Během několika vteřin a téměř současně vzplanuly motory jedna a tři a přiměly leteckého inženýra zvolat: "Nevěřím tomu - všechny čtyři motory selhaly!".
Bez tahu motoru má B747-200 klouzavý poměr přibližně 15:1, což znamená, že může klouzat dopředu 15 mil na každou míli, kterou klesne. Letová posádka rychle zjistila, že letadlo bylo schopné klouzat po dobu 23 minut a překonat 91 námořních mil (169 km) z jeho letové hladiny 37 000 stop (11 000 m). V 13:44 UTC (20:44 Jakartského času), Greaves vyhlásil stav nouze místnímu orgánu řízení letového provozu s tím, že selhaly všechny čtyři motory. V Jakarta Area Control však tuto zprávu zprvu nepochopili a hovor interpretoval tak, že se vypnul pouze motor číslo čtyři. Naštěstí blízké letadlo Garuda Indonesia tuto zprávu také slyšelo a zprávu jim upřesnilo.
Cestující na palubě města Edinburg, mezitím uslyšeli kapitánovo oznámení, které si od té doby získalo status ikonického hlášení:
Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress.
Navzdory tomu, že posádka "volala" nouzovým odpovídačem nastaveným na 7700, nemohlo řízení letového provozu lokalizovat 747 na svých radarových obrazovkách. Mnoho cestujících ze strachu o svůj život psalo vzkazy pro své blízké na papírky, které u sebe našli.
Vzhledem k vysokým indonéským horám na jižním pobřeží ostrova Jáva byla k bezpečnému překročení pobřeží nutná nadmořská výška minimálně 3500 metrů. Posádka se rozhodla, že pokud letadlo nebude schopno udržovat nadmořskou výšku v době, kdy dosáhne 12 000 stop (3700 m), otočí se zpět na moře a pokusí se o riskantní přistání na hladině Indického oceánu. Posádka zahájila postupy pro restart motoru, přestože byla stále mimo doporučenou maximální výšku pro start motoru za letu 8 500 m. Pokusy o restart se nezdařily.
Když tlak v kabině klesl na kritickou mez, ze stropu spadly kyslíkové masky - automatické nouzové opatření k vyrovnání nedostatku kyslíku. V pilotním prostoru však byla maska rozbitá; hadice byla od zbytku masky oddělená. Moody se rychle rozhodl sestoupit rychlostí 1 800 m za minutu do nadmořské výšky, kde byl ve vnější atmosféře dostatečný tlak, aby se dalo dýchat téměř normálně. Ve výšce 4100 metrů se posádka blížila k nadmořské výšce, ve které se bude muset vrátit nad oceán a pokusit se o riskantní nouzové přistání na vodě. Ačkoli existovaly pokyny pro postup přistání na vodě, nikdo to nikdy nezkoušel v Boeingu 747. Při provádění postupu restartu motoru konečně nastartoval motor číslo čtyři a v 13:56 UTC (20:56 Jakartského času) Moody použil jeho sílu ke snížení rychlosti sestupu. Krátce nato se také motor 3 nastartoval, což kapitánovi umožnilo pomalu stoupat. Za malou chvíly se také úspěšně restartovaly motory jedna a dvě. Posádka následně požádala o zvýšení nadmořské výšky, aby přelétla vysoké hory Indonésie.
Když se letadlo přiblížilo k cílové nadmořské výšce, objevil se opět eliášův oheň nad čelním sklem. Motor č. 2 však opět zvyšoval teplotu a byl vypnut. Posádka okamžitě sestoupila a držela 12 000 stop (3700 m).
Jak se let British Airways 9 přiblížoval k mezinárodnímu letišti Halim Perdanakusuma v Jakartě, posádka zjistila, že je těžké přes čelní sklo vůbec něco vidět. Posádka se proto rozhodla letět podle přístrojů (ILS) navzdory zprávám o dobré viditelnosti; vertikální naváděcí systém však nefungoval, takže byli nuceni letět pouze s bočním naváděním, protože první důstojník sledoval zařízení pro měření vzdálenosti na letišti (DME). Poté udával, jak vysoko by měli být v každém kroku DME při konečném přiblížení na přistávací dráhu a vytvořil pro ně virtuální sestupový úhel, který měli dodržovat. Ačkoli světla dráhy mohla být rozeznána malým proužkem čelního skla, přistávací světla v letadle vypadala nefunkční. Po přistání letová posádka zjistila, že naopak není možné pojíždět kvůli oslnění ze zástěrových reflektorů, díky nimž bylo již pískované čelní sklo neprůhledné.
Vyšetřování
Následné šetření ukázalo, že problémy City of Edinburgh byly způsobeny tím, že proletěl mrakem sopečného popela z erupce sopky Galunggung. Protože oblak popela byl suchý, neobjevil se na meteorologickém radaru, který byl navržen tak, aby detekoval vlhkost v oblacích. Byla noc a vizuálně ho posádka také nemohla identifikovat. Mrak opískoval čelní sklo, kryty přistávacích světel a ucpal motory. Když se popel dostal do motorů, roztál se ve spalovacích komorách a ulpěl na vnitřku komor. Když se motor nečinnosti ochladil a letadlo sestoupilo z oblaku popela, roztavený popel ztuhl a hodně se ho odlámalo, tím vzduch mohl opět plynule proudit motorem, což umožnilo úspěšný restart. Motory měly naštěstí dostatek elektrické energie k opětovnému spuštění, protože jeden generátor a palubní baterie stále fungovaly; k nastartování motorů je zapotřebí elektrická energie. Co se dělo po úspěšném přistání
V Jakartě byly vyměněny motory č. 1, 2 a 3, stejně jako čelní sklo a z palivových nádrží byl odstraněn popel, který do nich vnikl tlakovými kanály a kontaminoval palivo. Poté, co bylo letadlo přepraveno zpět do Londýna, byl vyměněn motor číslo čtyři a byla provedena kontrola D pro vrácení 747 do provozu.
Ačkoli byl vzdušný prostor kolem hory Galunggung po nehodě dočasně uzavřen, byl znovu otevřen o několik dní později. Teprve poté, co společnost Singapore Airlines 747 byla o devatenáct dní později (13. července) nucena vypnout při letu stejnou oblastí tři své motory, indonéské úřady trvale uzavřely vzdušný prostor a přesměrovaly letové trasy, aby se oblasti letadla vyhnuly; byla nastavena pravidla pro monitorování oblaků popela. Let 9 nebyl prvním setkáním s touto erupcí - Garuda DC-9 narazil na popel už 5. dubna 1982.
Posádka obdržela různá ocenění, včetně vyznamenání královny za cennou službu ve vzduchu pro Moodyho a medailí od British Airline Pilots 'Association. Bezmotorový let G-BDXH se zapsal do Guinnessovy knihy rekordů jako nejdelší klouzání v dopravním letadle (tento rekord byl později překonán letem Air Canada 143 v roce 1983 a letem Air Transat 236 v roce 2001).
Společnost British Airways nadále provozovala linku letu 9 z londýnského Heathrow do Sydney, ale v březnu 2012 byla linka omezena do Bangkoku a letadlo provozující tuto linku nahradil Boeing 777-200ER . City of Edinburgh, později přejmenované na City of Elgin, pokračovalo v letech pro British Airways i po nehodě, než bylo prodáno European Aviation Air Charter.

Letoun byl vyřazen z provozu v únoru 2004 a v červenci 2009 byl tehdy 30letý letoun rozbit v lámacím zařízení na mezinárodním letišti v Bournemouthu (BOH).
Bylo oznámeno, že v září 2009 skupina pro životní prostředí 10:10 koupila samotný trup "města Edinburgh", který má posloužit pro výrobu suvenýrů. Tagy nesoucí logo kampaně byly údajně nošeny jako náhrdelníky nebo náramky, aby se zvýšilo povědomí o práci 10:10: cílem organizace bylo přesvědčit jednotlivce, organizace a podniky, aby v roce 2010 snížily emise uhlíku o 10%.
Možná jste viděli v TV
Na Discovery Channel Kanada / National Geographic série TV Mayday vystupoval Let 9 v roce 2007 v epizodě s názvem Falling From the Sky or All Engines Failed, který uváděl rozhovory s letovou posádkou a cestujícími, i dramatizaci letu.
(Zdroj Wikipedia: pro IB 173 volně přeložil WOM)

_________________________________________________ Zajímavosti z dopravy __________

* 20. 9. 2021 Abeceda údržby letadel: aneb jak letecké společnosti zajišťují bezpečnost letadel

Některá komerční letadla strávila v aktivní službě více než 45 let. Aby se však zajistila bezpečnost cestujících, musí letecké společnosti z celého světa dokončit neustálý a efektivní program inspekcí a údržby svých flotil.
Údržba každého stroje závisí na jurisdikci, zejména na místě, kde je letadlo registrováno. Mezi orgány patří Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA), Federální letecký úřad (FAA) ve Spojených státech a Ředitelství pro civilní letectví v Kanadě (TCCA). Při spolupráci s místními úřady pro civilní letectví (CAA) a výrobci letadel musí letečtí dopravci zajistit dodržování zavedených standardů pro opravy a pravidelné opravy svých letounů. Letecké společnosti jsou rovněž povinny provádět programy údržby a kontroly letadel, které provádějí certifikovaní odborníci kvalifikovaní k vydávání osvědčení letové způsobilosti. Jak se vyvinul program údržby letadel "Maintenance, Repair, and Operations (MRO)"?
Před polovinou padesátých let, kdy začala trysková komerční letecká doprava, byly úkoly údržby letadel vyvíjeny letovou posádkou a mechaniky. V té době byly potřeby údržby letadla založeny spíše na individuálních zkušenostech než na hloubkové analýze letadla.
Zavedení velkých komerčních tryskových dopravních letadel, jako jsou Boeing 707 s úzkými trupy i Douglas DC-8 v roce 1954, však způsobilo nezbytnou změnu tohoto postupu a výrobci si uvědomili důležitost předpisů pro údržbu letadel, zejména pokud jde o zajišťování bezpečnosti cestujících.
Boeing i Douglas Aircraft Company brzy zavedly časová omezení a celá proudová letadla byla pravidelně demontována, prohlížena a znovu sestavena, aby byla zachována nejvyšší úroveň bezpečnosti. Proces primární údržby letadel byl označován jako Hard-Time (HT), což znamená, že všechny součásti letounu musely být vyřazeny z provozu, když dosáhly stanoveného věku a absolvovaly určitý počet provozních letových hodin, letových cyklů nebo kalendářní čas. Určité segmenty byly před opětovnou instalací převezeny do opravárenských center. Po dokončení prověření byly provedené metriky využití resetovány na nulu a byly vráceny k letadlům. Později, v roce 1960, FAA zkoumala možnosti preventivní údržby letadel a zjistila, že plánovaná oprava měla malý vliv na spolehlivost letadlových celků. Místo toho FAA určila, že by letečtí dopravci měli pravidelně kontrolovat konkrétní části letadla a v případě potřeby je vyměnit, než dojde k selhání během normálního provozu.
V současné době programy údržby letadel zahrnují povinné úkoly pro obnovu nebo zachování všech systémů, komponent a konstrukcí, vše pro zajištění letové způsobilosti. Tato pravidelná údržba je nutná z provozních důvodů, aby bylo zajištěno, že letouny jsou v provozuschopném a spolehlivém stavu. To znamená nejen to, že letadlo bude i nadále generovat příjmy, ale také si udrží svou současnou a budoucí hodnotu minimalizací fyzického poškození.
Vývoj kontrol A, B
V závislosti na typu letadla, konkrétním počtu letových hodin (FH) nebo dokončených letových cyklech letecké společnosti původně používaly rozdělení procesů údržby na samostatné části. Jedná se běžněji o kontroly A, B, C a D.
Kontroly A, B byly lehčí kontroly, známé také jako údržba linky. Zatímco kategorie C a D byly považovány za náročnější úkoly údržby a byly označovány jako údržba Base nebo Heavy. Většina úkolů liniové údržby se provádí v souladu s nutností vrátit se na generální opravu základny příručky výrobce. Jiné úkoly těžké údržby nelze běžně provádět jako součást každodenního provozu a vyžadují dočasné vyřazení letadla z provozu. Postupem času však výrobci letadel a letečtí dopravci změnili rozlišení úkolů údržby.
Typicky se kontrola letadla, která je součástí traťové údržby, provádí každých 400 až 600 letových hodin nebo mezi 200 a 300 cykly, kde se vzlet a přistání počítá jako jeden cyklus. Tyto kontroly obvykle spočívají v precizní vizuální prohlídce draku letadla, pohonné jednotky a avioniky za účelem vyhodnocení jeho technického stavu. Kontrola se provádí přes noc, zatímco letadlo může stát u letištního mostu a vyžaduje až 60 člověkohodin. Inženýři a technici prohlížejí podrobnou kontrolou kola letadla, brzdy a nouzové vybavení, včetně nafukovacích skluzů.
Další kategorie úkolů údržby linky, která se dříve označovala jako kontrola B, také zahrnuje vybranou provozní kontrolu hladin kapaliny v letadle, jako je olej a hydraulika, spolu s otevřenou kontrolou panelů a krytů. Letadla procházejí těmito kontrolami B přibližně každých šest až osm měsíců a vyžadují přibližně 120 až 150 člověkohodin. V závislosti na typu letadla jsou tyto kontroly obvykle dokončeny do tří dnů v letištním hangáru.
Výrobci Boeing a Airbus sloučili seznam úkolů kontroly B a vytvořili kontrolu A. Také procesy přejmenovali a označili je jako A-1 až A-10. I když jsou úkoly kontroly podobné, čas, který je třeba provést, závisí na doporučení výrobce. Například podle programu údržby letadel pro klasiku Boeingu 737 by časový interval pro kontroly typu A mohl dosáhnout 250 letových hodin. Mezitím musí proudové letadlo Airbus A320 podstoupit stejnou kontrolu kolem 750 letových hodin.
C kontroly a uzemněná letadla
K dokončení úkolů těžké údržby, které zahrnují kontroly C a D, musí letečtí dopravci přibližně na tři týdny odstavit letadla, která mají být zkontrolována, z komerčních služeb. Dokud nebudou dokončeny všechny úkoly, nesmí letadlo opustit místo údržby. Kontrola C, která se provádí přibližně každých 20 až 24 měsíců nebo po určitém počtu letových hodin podle definice výrobce, vyžaduje více prostoru ve srovnání s kontrolami A nebo B. Proto se kontrola provádí, když je letadlo zaparkované v hangáru na základně údržby. Během kontrol C provádějí technici seznamy úkolů, které zahrnují kontroly A a B spolu se zkoumáním konstrukcí nosných komponent na trupu a křídlech. Mezi další úkoly patří kompletní hloubkové mazání tryskových armatur a kabelů. Aby se zajistilo, že jsou všechny ovládací prvky letu přesně kalibrovány, a jsou také testovány hlavní vnitřní mechanismy. Letadlo také prochází programem prevence koroze.
Za normálních okolností by provedení takové kontroly trvalo až 6 000 člověkohodin, ale přesné úkoly letového řádu se liší podle kategorie a typu letadla. Například podle Programu údržby rodiny Airbus A320 lze kontroly provádět každých 36 měsíců nebo 12 000 letových hodin nebo 8 000 letových cyklů, podle toho, který termín nastane dříve. Ve srovnání je stanovený časový interval kontroly C pro klasické letouny Boeing 737 je 4000 letových hodin.
D kontrola = Za dva měsíce rekonstrukce do zcela nového letadla
Nejnáročnější a nejdražší inspekcí údržby letadel je kontrola D, která se také označuje jako návštěva těžké údržby (HMV). Provádí se každých šest až 10 let nebo za 20 000 letových hodin a zahrnuje komplexní prohlídku a opravu celého letadla. Zde technici a inženýři během prohlídky demontují a znovu smontují celé letadlo.
V některých případech je dokonce odstraněna i barva pro další kontrolu na kovových částí trupu, aby bylo zajištěno, že kov nebyl ovlivněn korozí. V závislosti na typu letadla a počtu zapojených techniků se může jednat o celkem 50 000 člověkohodin a do dokončení bude trvat dva měsíce.
Během těchto kontrol se také odstraní interiéry kabin letadel, včetně sedadel, kuchyní, záchodů a horních zásobníků, aby inženýři mohli kontrolovat kov zevnitř i zvenčí. Mezitím jsou všechny systémy letadel rozebrány, zkontrolovány a podle potřeby opraveny před opětovnou instalací. Stejná akce platí pro podvozek a motory, které jsou také demontovány a opraveny.
Vzhledem k tomu, že kontroly D vyžadují vhodnou základnu údržby a obrovské úsilí, mohou vstoupit do rozsahu milionů dolarů, v závislosti na člověkohodinách a cenách hangárových slotů v konkrétních regionech.
Z tohoto důvodu musí letečtí dopravci plánovat tyto návštěvy údržby roky dopředu. Na oplátku se ke společnostem po dokončení kontroly D dostane téměř úplně nový proudový letoun.

Kolik odborníků MRO bude toto odvětví po pandemii vyžadovat?
Před COVID-19 již letecký průmysl čelil nedostatku techniků údržby letectví. I když je tento problém s personálním vybavením evidentní v globálním sektoru údržby, oprav a provozu (MRO) již několik let, nabídka kvalifikovaných specialistů se nezvýšila, aby uspokojila poptávku. Ale změnila globální pandemie situaci?
Proč je nedostatek leteckých mechaniků?
Ne všechny problémy v letectví jsou nové. Ještě před hospodářským poklesem způsobeným COVID-19 komerční letectví zažilo nedostatek kvalifikovaných techniků. Za posledních několik let naznačuje počet vydaných nových licencí a certifikátů, že došlo k útlumu počtu pracovníků vstupujících do tohoto odvětví.
Podle obchodního modelu práce MRO technik údržby, který vytvořila americká poradenská společnost Oliver Wyman, lze jako jeden z hlavních důvodů nedostatku kvalifikovaného personálu údržby uvést odchod do důchodu a tím úbytek stávajících techniků. Například střední věk techniků MRO ve Spojených státech je 51 let, což je téměř o deset let více než je celosvětový průměr. Data ukazují, že do roku 2034 se předpokládá odchod přibližně poloviny z 67 910 leteckých mechaniků, které jsou v současné době v USA registrovány. To, až na několik drobných výjimek, platí i pro globální průmysl MRO, kde je v závislosti na regionu průměrný věk mechaniků a techniků 41 let.
Tento trend naznačuje, že nedostatek nových techniků je spojen s odhadovaným nárůstem důchodu. Stručně řečeno, více lidí odchází do důchodu než do pracovního procesu. Odborníci také naznačují, že značný počet zkušených techniků, kteří jsou v současné době v provozu, má v příštích 10 až 15 letech odejít do důchodu, zatímco mnoho nových techniků bude stále v počátečních fázích jejich certifikace.
Příprava nových techniků je navíc obrovskou investicí v čase. Například v závislosti na cestě, kterou se člověk rozhodne zvolit, může absolvování, získání požadovaných hodin praktického výcviku a získání certifikovaného leteckého mechanika s hodnocením draku (A) nebo motorů (P) trvat pět až šest let. Nebo dokonce obojí, aby se stal mechanikem A a P.
Oliver Wyman dokonce předpokládá, že v době, kdy současní vysoce zkušení profesionálové odejdou do důchodu, nebude nová generace techniků včas certifikována. Při současném tempu bude poptávka po profesionálech MRO do roku 2023 převyšovat nabídku mechaniků a techniků.
Dopad COVID-19
V důsledku pandemie COVID-19 byly letecké společnosti po celém světě nuceny uzemnit celé flotily a mnoho profesionálů MRO přišlo paradoxně o práci.
Nesprávná nebo neúplná údržba by však mohla vést ke korozi, poškozeným drátům a různým dalším problémům, které by v budoucnu mohly vést k rozsáhlejším a nákladnějším opravám letadel. Potřeba neustálé údržby zaparkovaných flotil tedy zmírnila dopad na zaměstnanost techniků.
Společnosti si brzy začaly uvědomovat, že uzemněná letadla stále vyžadují údržbu, aby zůstaly způsobilé k letu. Společnosti MRO chápou, že až pandemie nakonec ustoupí, zvýší se poptávka po službách MRO, a tak si některé podniky navzdory nákladům na zaměstnance zajistily své zkušené techniky. Ve srovnání se jiné společnosti rozhodly pro strategii snižování nákladů a rozhodly se propustit stovky techniků, což zanechalo v sektoru údržby letadel prázdnou díru.
Pokud jde o specialisty na údržbu letadel nové generace, čtvrtina všech škol leteckých techniků s certifikací FAA v USA zcela pozastavila provoz. Kvůli COVID-19 polovina zbývajících škol leteckých mechaniků snížila promoce o 25 % a do roku 2020 došlo k 28 % poklesu počtu nových studentů. Aby se situace napravila, některé školy v USA přidaly možnosti online výuky a spustily netradiční výukové platformy, včetně virtuálního školení.
Dlouhodobý výhled pro tyto alternativní platformy je docela pozitivní, s některými regulačními výjimkami vydanými leteckými regulačními orgány během pandemie, která se vyvinula v průmyslové standardy. Existují však krátkodobé problémy, včetně ztráty praktické zkušenosti s výukou, což je zásadní při učení se k opravě a údržbě letadla. Výsledkem je, že některé školy v USA se rozhodly odložit promoci, dokud studenti nemohli dokončit praktické úkoly, což dále zhoršuje otázku nahrazování vysloužilých mechaniků novými techniky.
Kolik techniků tedy bude po pandemii zapotřebí?
Americký výrobce letectví a kosmonautiky, společnost Boeing, odhaduje, že jakmile budou letadla odeslána ze skladu, budou vyžadovat tisíce hodin práce, aby byla zajištěna řádná údržba letadel a aby všechny části byly v provozuschopném stavu, což zajistí letuschopnost letadel. Dokončení těchto úkolů bude vyžadovat odborné znalosti kvalifikovaných techniků údržby. Aktualizovaný výhled společnosti Boeing na období 2020-2039 naznačuje, že navzdory pandemii a na základě potenciálního růstu flotily, využití letadel, míry opotřebení a regionálních rozdílů v posádkách specifických pro daný typ letadel bude trh MRO potřebovat přibližně 790 000 nových techniků údržby.
Mnoho techniků s povoláním získalo zaměstnání ve vládě, obchodu a sektoru všeobecného letectví. Boeing však předpovídá, že v příštích několika letech dojde ke zvýšení poptávky po komerčním leteckém provozu, umožní profesionálům MRO vrátit se na pozice vytvořené odchodem starší pracovní síly a potenciálním růstem flotily.
Boeing rovněž uvádí, že největší nedostatek techniků bude pociťován v asijsko-pacifickém a severoamerickém regionu. Výrobce předpokládal, že za deset let bude Asie a Tichomoří vyžadovat přibližně 253 000 odborníků na MRO, zatímco Severní Amerika bude potřebovat až 192 000 nových mechaniků. Jen v Evropě budou letecké společnosti pravděpodobně vyžadovat 140 000. Střední východ však bude čelit nedostatku 63 000 zkušených odborníků na údržbu.
Podíváme-li se na Latinskou Ameriku, odhaduje se, že letečtí dopravci budou do roku 2039 potřebovat přibližně 46 000 leteckých mechaniků. Předpokládá se také, že v Africe a Střední Asii bude chybět 23 000, respektive 22 000 zaměstnanců údržby letadel.
(autor článku: GABRIELE PETR AUSKAITE pro IB173 volně přeložil WOM)

* 23. 08. 2021 Co zatím víme o flotile nástupce Alitalia ITA

Nový státní italský letecký dopravce Italia Transporto Aereo (ITA) je krokem od rozhodnutí o tom, který výrobce letadel - Airbus nebo Boeing - zvolit pro svou budoucí flotilu. Pojďme se podívat na to, jak by mohla vypadat flotila nástupce Alitalia a na jakou síť bude zaměřena?
Kolik letadel bude ITA potřebovat?
Nově vzniklý italský vlajkový dopravce byl zřízen v říjnu 2020 a do poloviny října 2021 má nahradit ztrátového předchůdce Alitalia. V den zahájení by měla flotila letecké společnosti již sestávat z 52 letadel, z nichž sedm by mělo být s širokým trupem.
Cílem společnosti je postupné rozšiřování letadlového parku. V roce 2022 bude ITA provozovat 13 letadel se širokým trupem a 65 letadel s úzkým trupem, čímž se celkový počet letadel ve flotile zvýší na celkem 78. Do konce roku 2025 plánuje nový letecký dopravce rozšířit svou kapacitu na celkových 105 ks. Počáteční síť ITA bude zahrnovat smíšené lety do krátkých i dálkových destinací. Tak jak je uvedeno v obchodním plánu, letecká společnost bude létat do 45 destinací a v roce 2021 provozovat 61 linek. Do konce roku 2025 společnost rozšíří síť na 74 destinací a 89 linek.

Který výrobce si získá pozornost ITA?
Přestože letecká společnost dosud nezveřejnila přesné typy letadel, které bude provozovat, paleta destinací z hlediska dosahu naznačuje, že může vlastnit smíšenou flotilu letadel Airbus a Boeing.
Podle nedávných zpráv místních médií evropský výrobce Airbus údajně vstoupil do jednání s ITA ohledně tendru v hodnotě 5,3 miliardy dolarů. Pokud Airbus vyhraje objednávku ITA, může společnost podle zpráv z 25. července 2021 do 4 let vyrobit pro ITA 81 letadel nové generace.
Mezitím se zdá, že Boeing má také obrovský zájem na poskytnutí svých letadel nástupci Alitalie. Ačkoli ITA nepřijala konečné rozhodnutí ohledně svého hlavního výrobce flotily, Boeing je údajně připraven nabídnout až 70% slevu na dohodu, pokud si ji letecká společnost zvolí místo evropského konkurenta.
Italský vlajkový dopravce Alitalia oznámil, že všechny lety plánované po 15. říjnu 2021 jsou zrušeny. Cestující, kteří si rezervovali lety u Alitalia po termínu, by měli mít možnost vrátit peníze. Ve snaze vytvořit nového "nezadluženého" dopravce vytvořila italská vláda fond 100 milionů EUR na splácení zákazníků. Podle italských novin Corriere Della Sera je znepokojeno kolem 250 000 lidí.
V roce 2017 získala společnost Alitalia půjčky téměř 900 milionů EUR na podporu procesu restrukturalizace. O dva roky později, v roce 2019, byl dopravci poskytnut další úvěr ve výši 400 milionů EUR na stejný účel. V březnu 2021 italská vláda vložila dalších 24,7 milionu EUR jako podpůrné opatření italské vlády na zmírnění finančních škod, které utrpěla během pandemie COVID-19. Po tomto datu převezme 52 letištních slotů Alitalia nováček Italia Trasporto Aereo (ITA). Nástupce obdržel 18. srpna 2021 od italského národního úřadu pro civilní letectví (ENAC) osvědčení leteckého provozovatele (AOC) a licenci k provozování letecké dopravy.
Vytvoření ITA bylo oznámeno pouhý rok před zahájením provozu. Ministři dopravy, hospodářství, práce a hospodářského rozvoje podepsali vytvoření nového italského vlajkového dopravce 10. října 2020.
Evropská komise (EK) po více než třech letech vyšetřování shledala, že půjčky v hodnotě 900 milionů eur, které získala Alitalia od italské vlády v roce 2017, byly uděleny v rozporu s pravidly EU, poškodily soutěžní prostředí a jsou nezákonné. Itálie proto musí podle rozhodnutí EK půjčku a úroky vyzískat od Alitalie zpět, čímž se obnoví spravedlivá soutěž na trhu. Alitalia vytváří ztráty takřka po celou dobu své existence. Pouze za období od roku 2008 se za firmou nahromadily podle odhadů dluhy okolo 10 miliard eur.
V separátním rozhodnutí Komise potvrzuje, že nově ustavená společnost Italia Trasporto Aereo S. p. A. ("ITA") není ekonomickým nástupcem Alitalie, a nemusí tudíž dluh za Alitalii splácet. Komise rovněž potvrzuje, že kapitálová injekce ve výši 1,35 miliardy eur, kterou poskytla italská vláda nově vznikající společnosti ITA, odpovídá tržním podmínkám a podnikatelský záměr předložený společností dokládá, že italská vláda získá návratnost, kterou by privátní investor akceptoval.
ITA (Italia Trasporto Aereo), nová italská národní letecká společnost a vlajkový dopravce, se připravuje na nadcházející spuštění. Letecký dopravce se zavázal převzít pro budoucí provoz celkem 59 nových osobních letadel Airbus.
30. září 2021 podepsal nástupce společnosti Alitalia ITA s Airbusem memorandum o porozumění (MoU) ohledně nákupu 28 nových letadel, včetně 11 letadel A321neo Family, 10 letadel A330 a sedmi letadel A220. Do té doby se nový italský dopravce také dohodl s Air Lease Corporation (ACL) na pronájmu 31 letadel, včetně 15 letadel A220, devíti letadel A321neo, pěti letadel A330-900 a dvou letadel A320neo. Nový národní dopravce očekává, že po dohodě s Airbusem obdrží první dodávku letadla již v prvním čtvrtletí roku 2022, zatímco dodávky letadel pronajatých ACL by měly začít ve druhé polovině roku 2022.

* 23. 8. 2021 ISRAIR posílá do Prahy svá čerstvě pomalovaná letadla

23. 8. 2021 jsme měli možnost vyfotit logojet ISRAIR. Tento Airbus vybavený výměnicemi proti raketám navádějícím se na teplo výfukových plynů jsme v Praze mohli fotit už v roce 2016. Tehdy neměl na sobě nálepky jako je na příklad olivová ratolest. Info pro spotery: nálepky jsou jen na levé straně trupu. Stejné nálepky má na sobě i registrace 4X-ABI a ostatní.

* 25. 8. 2021 Proč několikrát navštívil Dreamliner Neos letiště PRG

V úterý 24. srpna se poprvé v Praze objevila italská společnost Neos se svým Dreamlinerem. Ta je zapojena do přepravy indických studentů a indicko-kanadských rezidentů z Pandžábu (indický svazový stát na severozápadě země) do Kanady. Kvůli pandemii covid-19 má Kanada pro Indy přísné vstupní podmínky, ti tam nesmí létat přímo, požadavek je před příletem také schválený PCR test provedený mimo Indii. Cesty přes třetí státy jsou pro Indy sice povoleny, ale vzhledem k tomu, že skoro nikam kromě Albánie, Mexika, Malediv a Kataru volně nemohou, otevřela se momentálně následující cesta.

Do Kanady se po prázdninách chce vrátit až 33 tisíc indicko-kanadských studentů. Do cest jsou proto zapojeny i cestovní kanceláře, agentury a různí zprostředkovatelé. Tzv. pražská cesta byla následující. Pro lety z Amritsaru do Tirany (s mezipřistáním v Jerevanu) využívají charterové lety indické společnosti SpiceJet. Při krátkém pobytu v Albánii absolvují testy na covid-19 a následně letí s Boeingem 737-800 Neos do Prahy, kde na ně čeká B787-9 Dreamliner stejného dopravce a odveze je do Toronta.
Dva Boeingy 737-800 přivezly celkem 357 cestujících, nákladové prostory byly plné zavazadel, 440 objemných kufrů o váze téměř 10 tun. V Praze se náklad přeložil a cestující se odbavili do jejich finální destinace. Stejná akce byla plánována na 29. srpna a 1. , 3., 4., 5., a 6.září.

* 4. 9. 2021 zajímavosti z provozu na PRG

Již třetí návštěva této společnosti v PRG.

Tento regionální dánský dopravce Great Dane Airlines podal na sebe konkurz a ukončil provoz 11. října 2021, dva roky po svém komerčním debutu. Majitel Great Dane Airlines Eigild Chirstensen řekl dánskému zpravodajskému serveru BT, že dopravce očekával, že v nadcházející zimní sezóně přijde každý měsíc až o 5 milionů korun (585 725 USD), a proto se rozhodlo podat návrh na konkurz. Společnost Great Dane Airlines byla založena v roce 2018. Nabízela charterové a pravidelné letecké služby. Dopravce se sídlem v Aalborgu obsloužil svůj první charterový let na řecký Rhodos 14. června 2019. 21. června 2019 odstartoval se svým prvním pravidelným letem do irského Dublinu. Data Planespotters.net naznačují, že společnost Great Dane Airlines provozovala celkem tři regionální Embraery ERJ-195.
V krátké době již druhá návštěva společnosti BRAATHENS Regional, tentokrát s registrací SE-MKH.

* 5. 9. 2021 Příčiny katastrofy prototypu Iljušinu Il-112V

Odborníci stanovili předběžnou příčinu katastrofy prototypu 0001 vojenského transportního Iljušinu Il-112V, ke které došlo 17. srpna nedaleko letiště Kubinka. Letoun havaroval během zkušebního letu v rámci přípravy na premiérovou ukázku letadla na výstavě Army 2021.
Ke katastrofě vedla podle předběžných závěrů závada pravého motoru, při které odletující části turbíny poškodily přívody paliva, což vyvolalo požár uvnitř motorové gondoly. Posádka proto vypnula motor, zapraporovala vrtule, aktivovala protipožární systém a zahájila návrat na letiště Kubinka. Protipožární systém Il-112V je dvoustupňový a podle všeho dokázal uhasit požár v motorové gondole. Požár povzbuzovaný unikajícím palivem se však mezitím přenesl do křídla.
Ve 45. vteřině po vzniku požáru dosáhla teplota v prostoru křídla, kde procházejí táhla ke křidélkům, 600?. Pro táhla ze slitiny D16 je kritická teplota 650?. Vysokou teplotou se uvolnily úchyty táhla a samotné táhlo začalo "měknout", což způsobilo, že letadlo se začalo samovolně naklánět na pravé křídlo. Pilotům bylo v tu chvíli jasné, že letadlo se stává neovladatelným. Stroj poté přešel do prudkého náklonu na pravé křídlo a zřítil se. Amatérské video zachycující poslední momenty letu je zde. Předběžné závěry vyšetřování ukazují, že piloti nemohli v dané situaci katastrofu odvrátit.
Přes kritické mínění expertů i nespokojenost zákazníka bylo rozhodnuto předvést letoun v premiéře na výstavě MAKS 2021 v červenci. Nakonec bylo rozhodnuto termín posunout a k premiéře Il-112V využít armádní výstavu Army 2021, která byla zahájena dne 22. srpna. Ke katastrofě došlo 17. srpna. Všichni tři členové posádky zahynuli.
Výrobce letadla oznámil, že zkoušky letadla budou po vyjasnění příčin katastrofy pokračovat. V danou chvíli má výrobce k dispozici druhý prototyp, který však zatím žádný let neabsolvoval.
Letoun Il-114-300, který je vyvíjen souběžně a má stejný motor, je údajně vybaven šestistupňovým systém hašení požáru motoru, který předpokládá potřebu hašení vnitřního prostoru křídla. Po katastrofě byly ale přerušeny i zkušební lety Il-114-300.

* 9. 9. 2021 dnešní průlet Zeppelina okolo věže PRG


* 6. 9. 2021 práce na terminálu 3 pokračují

* 12. 9. 2021 nevšední návštěvník PRG

Dnešní přílet nového letadla pro Izhavia flotilu z bratislavské lakovny. Ex A6-FDO flydubai, HL8344 Eastar Jet a OE-IPS BBAM. V současné době se letoun zařadil mezi ostatní "odložené letouny" a čeká na provedení údržby.

Izhavia (Ižhavia) je letecká společnost založená v roce 1992 se sídlem v Izhevsku v Udmurtii v Rusku. Je národní leteckou společností Ruské republiky Udmurt a provozuje vnitrostátní charterovou a pravidelnou osobní dopravu. Jeho hlavní základnou je letiště Iževsk.

* 28. 9. 2021 Poslední let MD-83 Danish Air Transport (DAT) OY-RUE

Danish Air Transport (DAT) oznámila rozlučkový let svého McDonnell Douglas MD-83, posledního letadla svého druhu, které na tomto kontinentu operovalo. Společnost se sídlem v Kodani, oznámila, že 16. října nabízí rozlučkový let se svým klasickým McDonnell Douglas MD-83, "Mad Dog". Událost byla oznámena na facebookové stránce letecké společnosti.
Při této příležitosti bude letadlo, registrované OY-RUE (msn 49936), létat s generálním ředitelem letecké společnosti Jesperem Rungholmem na překvapivém 90 minutovém okruhu. Vstupenky na akci stojí kolem 270 eur a zahrnují bezpečnostní kartu, pamětní tričko a občerstvení za letu.
Bude to také jedna z posledních příležitostí létat s "Mad Dog" v Evropě. Podle údajů společnosti Planespotters jsou dalšími provozovateli rodiny MD-80 na starém kontinentu ALK Airlines, European Air Charter z Bulharska, AMAC Aerospace ze Švýcarska a Bravo Airways z Ukrajiny.

Zejména OY-RUE se stalo mezi leteckými nadšenci po celém světě velmi oblíbeným letadlem, když si ho Coca-Cola a FIFA objednaly k převzetí poháru Světového poháru 2014 se sportovními pamětními tituly. Jet dodnes používá základní barvy té události, přestože loga byla před nějakou dobu odstraněna

Letadlo má 30letou historii, původně bylo dodáno v listopadu 1990 britské letecké společnosti Airtours International. V průběhu let létalo se společnostmi Sunways, AOM French Airlines, Spanair a Medallion, než bylo v lednu 2010 dodáno společnosti DAT.

* 29. 9. 2021 Emirates A380 mají další netradiční nátěr

Dopravce kvůli reklamě na výstavu EXPO2020 opustil své tradiční bílo-zlaté barevné schéma. Po oslavě svého 50tiletého výročí na A380 i B777 (oboustranná velká zlatá 50 na bocích trupu) se nyní na A380 objeví kompletně pomalované trupy viz foto. Na první registraci A6-EEU použila hlavně modrou, zelenou, oranžovou, růžovou, fialovou a červenou barvu. Nová livrej nahradila předchozí reklamu pro "RUGBY WORLD CUP Japan 2019".
Ze spodní části letadla zmizel tradiční červený nápis Emirates, nahradil ho Dubai Expo. Lakování proběhlo přímo v Dubaji v zázemí Emirates. Zabralo celkem 16 dní. Nový nátěr se poprvé se objeví zítra na letu z Dubaje do Los Angeles.
Letecká společnost využila na letadle i obrázek letušky, která upoutala velkou pozornost díky reklamě, v které vyšplhala na vrchol nejvyššího mrakodrapu na světě Burdž Chalífa. Na předku trupu drží také transparent.
Expo 2020 Dubaj je první světovou výstavou, která se kdy konala v oblasti Blízkého východu, Afriky a jižní Asie a potrvá od října 2021 do března 2022.
"Nový livrej Expo 2020 v Dubaji se objeví na třech letadlech Emirates A380, aby pomohl vizuálně vyprávět příběh a znovu potvrdit témata jedné z největších globálních událostí, které se od začátku pandemie uskuteční," uvedlo Emirates v prohlášení s tím, že pro tuto show už má 40 dalších speciálních livrejů.
Pražský spotter si jen povzdechne, zatím A380 do Prahy nelétá, nicméně barevná schémata se přenesou i na některé B777, tak jako 50, která se již v Praze se svým A6-EPO ukázala.

* 29. 9. 2021 Změna typu na lince z Istambulu (A350 Turkish poprvé v PRG)

_________________________________________________ Víte že __________

* 10. 11. 2021 že i ptáci mohou být leteckému provozu nebezpeční?

Nejen ptáci. Smrtícím ohrožením může být pro letadlo i hejno kobylek, jak si můžete přečíst níže. Stává se to. Největší nebezpečí hrozí před přistáním a v srpnu. Střet letounu s ptáky nebo dokonce i jen hmyzem může být vážným problémem. Naštěstí jsou na tyto situace piloti školeni. Přečtěte si o těch nejzajímavějších "nechtěných setkáních" v historii letectví.
Srpnová havárie letu SV R178 společnosti Ural Airlines, kdy po střetu s hejnem racků musel stroj bez motorů nouzově přistát v kukuřičném poli, znovu připomněla, jak nebezpečná může být kolize obra se zdánlivým goliášem.
Naštěstí, letadla jsou na podobné situace konstruována a piloti školeni a stále se bavíme o relativně výjimečných incidentech. Světová letiště totiž mají účelnou ochranu proti srážce s ptactvem (Takto to například funguje na letišti Václava Havla). A na rozdíl od moskevské letiště Žukovskij, kde se výše popsaná havárie odehrála, se v jejich okolí nenachází skládka odpadu, kterou nejsou schopné lokální úřady kontrolovat a která ptactvo mohutně přitahuje. Zde je přehled těch historicky nejzajímavějších událostí, kde hlavní zápornou roli hraje pták a někdy dokonce hmyz.
První oběť v letectví
Historie letectví zná různá prvenství. První zaznamenaný střet s ptákem je uveden v deníku bratří Wrightů, když v roce 1905 Orville Wright vyplašil nad kukuřičným polem celé ptačí hejno. V roce 1911 byl během závodu z Paříže do Madridu Eugene Gilbert nad Pyrenejemi v otevřeném kokpitu svého Blériotu XI. napaden dravcem. Francouzský aviatik zahnal orla chránícího své mladé výstražnou střelbou z pistole, aniž by jej přitom zabil.
První smrtelný případ střetu s ptákem pochází z dubna 1912. Americký letecký průkopník Calbraith Perry Rodgers vlétl během předváděcího letu nad Long Beach v Kalifornii se strojem bratří Wrightů Model B do hejna racků, kteří mu zablokovali řízení, následkem čehož se stroj zřítil do vody. Od počátků motorového létání byl Rodgers jeho 22. obětí a první, která zemřela při střetu s ptákem.
Útok supa na raketoplán, smrtící kobylky
Střet s ptáky je však nebezpečný fenomén, který se nevyhnul ani raketoplánům. Při startu Discovery STS-114 dvacátého šestého července 2005 (byl to první start po 907 dnech od tragédie raketoplánu Columbie v únoru 2003) narazil v 2,5 sekundě po odpoutání od rampy LC-39 B na Kennedyho mysu, v malé výšce i rychlosti, do vrcholu přídavné nádrže sup. Let to však nijak neohrozilo. Vraťme se ovšem mnohem blíže k zemi, kde svoji nešťastnou úlohu může v ohrožení letu sehrát i létající hmyz.
V létě roku 1986 byla posádka bombardéru B-52G patřící pod 319. bombardovací křídlo USAF na cvičné misi nad Montanou a Severní Dakotou. V rychlosti 0,8 Mach a ve výšce zhruba 100 metrů nad terénem bombardér nečekaně vlétl do obrovského mračna kobylek. Hmyz, respektive to, co z něj zbylo, dokonale zalepil okna v kokpitu. I když posádka okamžitě přerušila nácvik nízkého letu a začala stoupat, kobylek neubývalo. Vyhlásila proto nouzi a vracela se zpět na domovskou základnu AFB Grand Forks v Severní Dakotě naváděna pozemní stanicí, která letoun zpátky vektorovala.
Po navedení k letišti otevřel kapitán v rychlosti 280 km/h své postranní okno, a přitom se pokoušel otřít čelní sklo před sebou. Snaha, která jej málem stála zlomenou levou ruku, zůstala bez efektu. Posádka nakonec provedla bezpečné přístrojové přiblížení, kdy pilot v závěrečné fázi podrovnával s výhledem pouze do stran.
Volavky a ukázkové přistání bez motoru
Velmi podobný případ události v Moskvě, také se šťastným koncem, se odehrál na letišti v Manchesteru na jaře 2007. B757-204, imatrikulace G-BYAW společnosti Thomson Airways nasál během startu z dráhy 06L do motoru číslo 2. nejméně dvě volavky. Posádka motor, u kterého došlo k pumpáži, odstavila a po 45 minutách, kdy vylétala část paliva a na palubě i na zemi proběhly nezbytné přípravy k nouzovému přistání, provedla na letišti Ringway ukázkové přistání na jeden motor.
Velmi neobvyklé bylo, že celou událost zachytily kamery dvou letištních spotterů na opačných stranách letiště. Vyšetřovatelé tak měli kromě záznamů z frekvence řízení letového provozu a záznamníku hlasů v kokpitu i dokonale nasnímaný obrazový materiál. Ze záznamu, doplněného o komunikaci věž - letadlo, je patrné, že celá událost byla ukázkou vysoké míry profesionality ze strany všech zúčastněných, tedy jak pilotů, tak řídících letového provozu, ale i příslušníků zásahových jednotek.
Co je to pumpáž? Odborný termín pro nenormální režim práce dynamického kompresoru způsobený odtržením vzduchových proudnic od lopatek (u letounu společnosti Thomson způsobené průletem dvou volavek). Jako velký problém se vyskytuje zejména u axiálních kompresorů leteckých proudových motorů. Následkem jsou tlakové rázy a extrémní nárůst teploty vzduchu v kompresoru, které mohou v krátké chvíli způsobit totální havárii motoru.
Letiště Schiphol v Amsterdamu má s volavkami také problémy, protože je protkáno sítí vodních kanálů v těsné blízkosti RWY, ve kterých se prohání kachny a ryby loví volavky.

Nejvýše registrovaný střet s ptákem
I když na traťový let připadají ve statistice pouhá 4 %, i ve vysoké výšce může střet s menším opeřencem mít osudové následky a to kvůli vyšší rychlosti letadel.
19. května 2014 ohlásil pilot nákladové společnosti Atlas Air, linky GTI 8665 (volací znak Giant), oblastnímu řídícímu středisku v Indianě, že v letové hladině 400 (12 200 metrů), narazil do čelního skla jejich B-767-300 pták.
Piloti nebyli schopni určit, jaký druh to byl, pouze potvrdili rozbití vnějších vrstev okna na pravé straně a stopy vnitřností na skle. Posádka sice pokračovala do své původní destinace ve Fort Worth v Texasu, avšak po několika minutách raději zvolila variantu přistání na nejbližším letišti v Cincinnati ve státě Kentucky. Pokud by totiž v této výšce došlo k náhlé dekompresi, lidé na palubě by sotva dostali šanci nasadit si masky a provést řízené nouzové klesání. Dosud se jedná o nejvýše zaznamenaný incident tohoto typu.
Kdy hrozí největší nebezpečí srážky? Na základě statistických údajů ICAO, zahrnujících na sto tisíc incidentů sesbíraných v letech 2008 až 2015 v celkem 91 státech, se uvádí, že nejvíce událostí, 33 %, připadá na fázi během přiblížení, 31 % na vzlet, 26 % na přistání, 5 % zahrnuje neznámé okolnosti, 4 % připadají na traťový let a 1 % na dobu pojíždění. Více než 90 % všech střetů se pak odehraje pod výškou 15 000 stop. Nejexponovanějším měsícem je z hlediska těchto událostí srpen, jako nejosudovější ptáky pak ICAO statistika uvádí skřivany, vrabce a špačky.
ČSA a ptáci
Také piloti (tehdy) Československých aerolinií (ČSA) řešili vysazení motoru kvůli srážce s ptákem. V prvním týdnu června 1981 došlo po startu Iljušinu 62 M Československých aerolinií, mířícímu z Montrealu do Prahy, ke kolizi s ptákem.
Letoun byl krátce po startu. Posádka kapitána Jalovce poškozený motor číslo 2 odstavila, vypustila palivo a nouzově přistála zpět na letiště Mirabel. Teprve 19. června byl OK-JBJ přelétnut na tři motory zpět do Prahy posádkou ve složení: kapitán Doležal, druhý pilot Bergr, navigátor Jindra, radiotelegrafista Šimáček, palubní mechanik Haler.
Protože nefunkční motor musel být během letu zakrytován, byla navigační příprava letu přes Atlantik na tři motory mnohem složitější než obvykle. Jak později na událost zavzpomínal její přímý účastník navigátor Bohumil Jindra, ke zvláštnímu přeletu bez cestujících bylo navíc zapotřebí souhlasu kanadského úřadu pro dopravu Transportation Safety Board of Canada, TSB. Na odlet dvaašedesátky se tehdy přišlo podívat snad celé letiště Mirabel.

Ani vrtulníky nejsou ušetřeny

Jak se testují letadla, aby vydržela střet?
Takzvaný kuřecí kanón (Chicken gun) je pneumatické dělo o velkém průměru hlavně, které ke střelbě používá mrtvá kuřata. Ta jsou při výstřelu zabalená do plastového sáčku, popřípadě obložená polystyrenem.
Vysokorychlostními údery těchto "projektilů" jsou testovány nejvíce zranitelné části letadla. K nim pochopitelně patří motory, čelní okna v kokpitu, náběžné hrany křídel a podvozek. Tímto způsobem se simulují škody, které pták může za letu nebo na zemi při startu způsobit.
Zásah je nahráván vysokorychlostní kamerou pořizující záběry, které jsou předmětem detailního rozboru. Dělo bylo poprvé použito v polovině padesátých let v Británii výrobcem letadel De Havilland Aircraft Company. Kuřata byla krátce před použitím zabita na místní farmě. Dalším raným polygonem se stal v roce 1961 Royal Aircraft Establishment, RAE, výzkumné středisko britského Ministerstva obrany ve Farnborough.
Způsob, jakým byla testována okna pilotní kabiny během vývoje nových Boeingů 757 a 767, popsal čtenářům v červnu 1983 deník Seattle Times. V Seattlu, ve státě Washington, má firma Boeing své sídlo. Článek mimo jiné uvádí, že okna pro kokpit B-757 a B-767 se vyrábí v Británii.
Kuře vážící dva kilogramy a zabalené do sáčku bylo vystřeleno proti čelnímu sklu rychlostí 670 km/h. Nárazem sice mohly být první dvě plastové vrstvy tři centimetry tlustého okna poškozeny, nesměly však být proraženy.
Vysokorychlostní údery byly vedeny pod různými úhly a směřovány na různá místa - doprostřed okna, na jeho okraj, či kovový rám. Při jiných testech byla okna podchlazena kapalným dusíkem, čímž se simulovaly teplotní podmínky pod bodem mrazu, kterým jsou okna vystavena za letu ve vysokých hladinách.
Nařízení britské vlády ovšem vyžadovalo, aby "kuřecím" testem prošlo i opláštění nad okny. Protože tímto testem ani jeden z obou typů boeingů neprošel, musela být tato část trupu dodatečně vyztužena, což si vyžádalo nemalé náklady u šestnácti již dokončených B-767 určených pro britské dopravce.
Radary proti ptákům
Technologií umožňující detekci ptáků a předvídání jejich aktivity se ve světě zaobírá několik firem.
Prvním civilním letištěm, které nasadilo radar pro sledování ptáků v reálném čase (v lednu 2010), bylo mezinárodní letiště Seattle-Tacoma, KSEA. V roce 2010 skončilo na osmnáctém místě mezi letišti v USA s 31,5 miliony přepravených pasažérů a 313 954 pohyby. Systém detekuje jednotlivé ptáky od malých vrabců po velké kanadské husy do vzdálenosti asi dvou kilometrů. Ptačí aktivita se pak zobrazí v reálném čase na mapě Google Earth. Nejnovější radarové systémy umožňují pokrytí ptačí aktivity ve 3D zobrazení. V Evropě podobný systém vyvíjí dánská firma AscendXYZ, která přišla s radarem Avian schopným pokrýt oblast ptačí aktivity o ploše 150 km?. Mobilní jednotka v podobě přívěsu potřebuje pouze externí zdroj energie a připojení k internetu.

Jak je to v Praze?
V Praze se o bezpečnost letů stará oddělení biologické ochrany - "BIRD CONTROL", které sídlí na starém letišti naproti zdravotnímu středisku. Volavku tu asi uvidíte s pravděpodobností 1000:1, ale běžní jsou holubi, vrány, špačci i obyčejní vrabci. Všechny tito ptáci velice rádi létají pro svou vlastní bezpečnost v hejnech a to je už velký problém. Také na zemi v trávě číhá nebezpečí. Hlavním nepřítelem jsou zajíci, ale už tu naháněli srnku i kance.
Proti ptákům používají sokoly, jestřáby, křížence sokola a raroha, káně Harrisovo a orly. Na zemi pak používají také několik loveckých psů. Hlavně pointery, ale také německého ohaře a německého krátkosrstého ohaře. Pokud se náhodou dostanete na vyhlídku u letiště, tak můžete sledovat jejich práci. Žluté auto pomalu projíždí travnatý pás a psi před ním neúnavně pročesávají terén a vyhání z něj zajíce popř. křepelky. Zajímavé je to, že když se objeví žluté auto, tak zajíci už preventivně prchají, ale když jede okolo bílé auto ochranky letiště, tak to s nimi ani nehne.
Každý z ptáků je cvičený na jinou kořist. Drobnější samci jsou na menší kořist maximálně do velikosti bažanta, větší samice zvládnou i větší kusy. Je to proto, že když se starají o mláďata, tak v době, kdy samice sedí na vajíčkách, samec v teritoriu loví drobnější zvěř, a tím nechává větší kořist pro budoucí rodinu. Když pak samice vajíčka vysedí a vylíhnou se mláďata, začne pak lovit ona a ta už loví velkou kořist, aby uživila mláďata a sebe.
Tito pracovníci také používají pušky, ale ne pro střílení "ostrých", ale pro střílení ohlušujících petard pro vyplašení veškerého ptactva. Nic se však nesmí přehánět, protože by si mohli ptáci zvyknout.

Epilog aneb štěstí hledej….
Z případů, kdy došlo ke srážce letadla s ptáky, je v současnosti asi nejznámější případ zázračného nouzového přistání na řece Hudson v New Yorku z 15. ledna 2009. Let společnosti US Airways 1549, volací znak Cactus, přistál na řece Hudson poté, co mu oba motory vypověděly službu po vlétnutí do hejna kanadských hus - bernešek velkých.
O pět dní později byl kapitán letu Chesley B. "Sully" Sullenberg pozván na tribunu čestných hostů při inauguraci nově zvoleného prezidenta Baracka Obamy, který jej osobně pozval.
Kapitán Sullenberg a první důstojník Skiles ze zázračného letu pak v roce 2009 obdrželi medaile za pilotní mistrovství od Honourable Company of Air Pilots (Vážená společnost pilotů, dříve GAPAN - Guild of Air Pilots and Air Navigators, Cech leteckých pilotů a leteckých navigátorů, který byl založen v Londýně roku 1929). Podle této události natočil režisér Clint Eastwood v roce 2016 film "Sully: Zázrak na řece Hudson" v hlavní roli s Tomem Hanksem jako kapitánem Sullenbergerem.
Ruský prezident Vladimír Putin ocenil dva dny po incidentu kapitána Damira Jusupova a prvního důstojníka Georgije Murzina titulem Hrdina Ruska. Ostatní členové posádky získali medaili za statečnost. Není vyloučené, že i těch dvou minut "zázraku nad městem Ramenskoje" se ujmou ruští filmaři.
Ať už je to s odměnami, jak chce, všechny účastníky spojuje dohromady jedno zdánlivě obyčejné slovo - štěstí. I když se jedná o pojem veskrze abstraktní a pocit hluboce vnitřní, nejlépe jej dokážou vyjádřit ti, kteří přežili. Třeba tím, jak si v novém, nastaveném čase, dokázali po takovém zázraku uspořádat svůj vlastní život.

* 30. 3. 2021 Boeing 757 Delta Air Lines byl po zásahu ptáků vážně poškozen?

Boeing 757 společnosti Delta Air Lines byl po setkání s hejnem ptáků vážně poškozen a musel se vrátit zpět na své odletové mezinárodní letiště Salt Lake City (SLC). Boeing 757-200, s registrací N651DL, odletěl 30. března v 13:16 místního času (UTC -6) z mezinárodního letiště Salt Lake City (SLC) v Utahu směrem na mezinárodní letiště Memphis (MEM) ve Spojených státech. Krátce po svém odletu letadlo zasáhlo hejno ptáků a poškodilo jeho příď a motor č. 1 na levé straně. 757 se vrátil na letiště Salt Lake City asi 20 minut po vzletu ze SLC.
Letoun si pronajal Utah Jazz, tým Národní basketbalové asociace (NBA), který mířil do Memphisu, aby tam sehrál utkání proti Memphis Grizzlies. Společnost Delta Air Lines poslala náhradní letadlo, další Boeing 757 (N666DN), který odletěl ze SLC v 19:45 místního času (UTC -6) a přistál v MEM ve 23:09 místního času (UTC -5). Nikdo na palubě nebyl zraněn.

* že A320 Air India přeušil po střetu s ptáky start?

Letoun A320 společnosti Air India se dostal do problému s motorem a musel přerušit vzlet poté, co se během vzletu z letiště Raipur (RPR) v Indii srazil s ptáky.
14. září 2021, kdy měl letoun Air India Airbus A320-200, registrovaný jako VT-EXB, pravidelný vnitrostátní let z Raipuru do indického Dillí. Podle údajů flightradar24.com letadlo mělo vzlétnout z letiště Raipur (RPR) v 9:50 (UTC) a podle plánu mělo přistát na letišti v Dillí (DEL) v 11:35 (UTC), ale jakmile letadlo zrychlilo ke vzletu z dráhy 24, došlo k incidentu. VT-EXB se srazil s ptákem a letová posádka okamžitě provedla přerušení vzletu. Kvůli škodám na letadle bylo všech 179 cestujících na palubě požádáno, aby letadlo po jeho návratu na odbavovací stojánku vystoupilo. Naštěstí nebyly hlášeny žádné zranění.

* 22. 8. 2021 že se KOREAN zbavuje čtyřmotorových letadel?

Generální ředitel Korean Air Walter Cho potvrdil, že společnost plánuje do roku 2026 vyřadit ze své flotily všechna letadla Airbus A380. Kromě deseti vlastních A380 převezmou Korean Air s dokončením akvizice Asiana Airlines v roce 2024 dalších šest exemplářů od této společnosti. Korean Air se (v případě dokončení akvizice) stanou po Emirates druhým největším provozovatelem typu. Společnost má nyní v aktivním provozu jediný A380. Korean Air jsou po Air France a Malaysia Airlines další společností, která rozhodla superjumba vyřadit. Flotilu A380 redukují Singapore Airlines a Qatar Airways. Velmi nejistá zůstává budoucnost superjumba ve službách Lufthansy a Etihad. Boeingy 747-8i pro přepravu cestujících vyřadí divize Korean Air do deseti let.
Společnost QANTAS začala posílat v srpnu své A380 do Drážďan na údržbu. Dne 22. 8. 2021 měly pouze EMIRATES ve vzduchu 14 ks A380.

* 24. 8. 2021 že USAF potvrdily rekord v počtu cestujících na letu C-17 z Kábulu?

Americké vojenské letectvo potvrdilo, že jediné dopravní letadlo Boeing C-17 evakuovalo z afghánského Kábulu přes 800 lidí, což označilo za rekord. Zpočátku Velitelství letecké mobility (AMC) USAF informovalo, že do letadla nastoupilo pouze 640 afghánských občanů. 20. srpna 2021 ale původní číslo potvrdilo s tím, že z mezinárodního letiště Hamid Karzai bylo tímto jediným letem s číslem RCH871 odvezeno až 823 lidí. "Počáteční počet 640 neúmyslně zahrnoval pouze dospělé. Na palubě bylo také 183 dětí", vysvětlil AMC na tweetu. Původní počet byl založen na tom, kolik sedadel v autobusech bylo zaplněno při nastupování do letadla a neodpovídal počtu dětí usazených na klínech rodičů.
Za normálních podmínek má toto letadlo přepravit maximálně 134 vojáků. AMC potvrdilo, že tento let byl proto u C-17 Globemaster III rekordním.
Tato událost ve mně asociovala příběh absolutního rekordu počtu cestujících na palubě jednoho letadla, kterou Vám chci v krátkosti připomenout.

Operace Šalamoun
Operace Šalamoun byla tajná izraelská vojenská operace provedená v roce 1991, která měla přesídlit etiopské Židy (známé jako společenství Beta Izrael) z Etiopie do Izraele. V roce 1991 byla tehdejší etiopská vláda Mengistu Haile Mariama blízko svého pádu, způsobeného vojenskými úspěchy eritrejských a tigriňských a tigrejských rebelů, které Etiopii hrozily politickou destabilizací. Několik židovských organizací, a rovněž stát Izrael, mělo obavy o bezpečí poměrně rozsáhlé populace etiopských Židů, správně nazývaných Beta Izrael.
Během 36 hodin přepravilo 34 letadel Lockheed C-130 Hercules Izraelského letectva naplněných po samou hranici své kapacity 14 325 emigrantů do Izraele, kde jim byly poskytnuty potraviny a přístřeší. Když tato operace skončila, bylo do Izraele převezeno dvakrát více emigrantů, než při operacích Mojžíš a Jozue dohromady. Tato operace ustavila dne 24. května 1991 světový rekord přepravy cestujících jedním letem, když Boeing 747 společnosti El Al převezl 1 122 cestujících do Izraele (nejprve bylo registrováno 1 087 cestujících, ale matky tehdy ukryly desítky dětí ve svých volných šatech + dalších pět dětí se narodilo přímo na palubě).

* 25. 8. 2021 že British Airways si zatím A380 ponechávají?

Zatímco si pandemie stále vybírá svou daň na mezinárodní letecké dopravě, letecké společnosti přezkoumávají budoucnost svých širokotrupých letadel. Lufthansa, Air France a mnoho dalších leteckých společností již oznámilo, že se jejich Super Jumba A380 nevrátí do provozu.
British Airways však znovu potvrdila svou důvěru v budoucnost letadel Airbus A380. 4. srpna 2021 prodloužil britský vlajkový dopravce British Airways smlouvu se společností Lufthansa Technik na služby údržby základen letadel Airbus A380. Služby údržby Airbus A380 budou prováděny ve společnosti Lufthansa Technik Philippines v Manile. Společnost British Airways používá společnost Lufthansa Technik jako poskytovatele řešení údržby letadel Airbus A380 již více než 12 let. Nová smlouva začne platit od srpna 2022 a bude platit déle než pět let.
Lufthansa Technik bude spravovat letadlo Airbus A380 společnosti British Airways pomocí digitálního nástroje prediktivní údržby letadel AVIATAR, který poskytuje přístup k informacím o stavu kontroly v reálném čase, včetně dalších kroků, které je třeba provést pro údržbu letadla.

* 26. 8. 2021 že Lufthansa Cargo se loučí s posledním MD-11F?

Během příštích měsíců se naše flotila Lufthansa Cargo rozloučí s posledním MD-11F. V průběhu let pro nás létalo celkem 19 ks těchto pracantů. První MD-11F vstoupil do společnosti Lufthansa Cargo v roce 1998. Poslední zbývající MD-11F ve flotile je D-ALCC.

* 28. 9. 2021 že do PRG přilétly tři letouny společnosti Batik Air?

Airbusy letěly po trase: Kuala Lumpur, Bandaranaike, Al Bateen, Cairo, Praha. V Praze budou dočasně s maintenance uskladněny.

* 7. 10. 2021 že nizozemské vojenské letectvo dnes vyřazuje svůj poslední KDC-10?

Poslední tanker McDonnell-Douglas KDC-10 uskutečnil dnes svůj poslední oficiální let na rozlučkové cestě po Nizozemsku. KDC-10, odvozený z letounu amerického letectva KC-10A, byl dosud největším letadlem, které kdy provozovalo Nizozemské královské letectvo. Ve své době se pyšnilo třemi letouny. Dva z tankerů byly v polovině 90. let přestavěny ze dvou civilních nákladních letadel DC-10-30CF získaných od nizozemské letecké společnosti Martinair. Třetí, byl koupen od United Airlines, ale měl krátkou kariéru a byl vyřazen v roce 2014 po pouhých třech letech služby. Tankery obsluhovala 334. transportní letka.
Stejně jako sesterské letadlo T-264, které bylo vyřazeno v roce 2019, se i tento tanker připojí k flotile amerického soukromého provozovatele Omega Aerial Refueling Services. Kromě nizozemského letadla provozuje také další dva KDC-10, které převedly od bývalých Japan Air Lines DC-10-40.
KDC-10 bude nahrazen víceúčelovým tankerem Airbus A330 MRTT. Nizozemsko je součástí mnohonárodní flotily MRTT NATO, která by nakonec měla sestávat z devíti letadel, z nichž pět má mít základnu v Eindhovenu.

* 7. 10. 2021 že společnost Qantas má další rekord nejdelšího komerčního letu?

Let označený QF14 odstartoval z mezinárodního letiště Buenos Aires Ministro Pistarini (EZE) ve 12:44 místního času (15:44 UTC) 5. října 2021. Letěl přes kousek Atlantského oceánu, jižní cíp Jižní Ameriky, podél pobřeží Antarktidy a jižního oceánu, a přistál v australském Darwinu, který se nachází na severním pobřeží země. Převážel uvízlé Australany díky covidu domů z Buenos Aires (EZE) přes 14 683 kilometrů (9 124 mil) dlouhou cestou. Cesta byla o 185 kilometrů delší než z Perth (PER) do Londýna (LHR) - předchozí nejdelší komerční let společnosti Qantas, což z QF14 činí nejdelší komerční let v historii letecké společnosti. Společnost Qantas použila k tomuto úkolu svůj Boeing 787-9 Dreamliner, jedno z mála letadel, která mohou plnit úlohu pro tak ultra-dlouhé vzdálenosti. Letoun strávil téměř 18 hodin ve vzduchu.
Tento let je však výrazně kratší než několik 20ti-hodinových testovacích letů Qantasem provedených v roce 2019 v rámci přípravy na zahájení projektu Sunrise - trasa New York-Sydney. Rekordní lety byly také provedeny s letounem Boeing 787-9, ale nenesly platící cestující, takže nebyly považovány za nejdelší komerční lety letecké společnosti.

* 15. 10. 2021 že dnes skončila ALITALIA a zahájila ITA?

Alitalia ukončila dnes po 74 letech svůj provoz. Nový italský provozovatel, ITA zahájil provoz ranním vnitrostátním letem z Milana (Malpensa) do Bari (Karol Wojtyla). Linku obsloužil Airbus A320-214 registrace EI-IKU. Itálie se tak ani po desetiletích dotování ztrátového provozu aerolinek ALITALIA nezbavila snu o vlastním leteckém dopravci.
Z evropského nebe dnes definitivně zmizela jedna ze zavedených leteckých společností. Let AZ 1586 z Cagliari obsloužil Airbus A320-214 registrace EI-DSV, který přistál v Římě (Fiumicino) ve 23:21 a byl úplně posledním, který provozovala Alitalia, naposledy byl také slyšet volací znak "ALITALIA". Končí tak éra italské značky, která se v uplynulých desetiletích stala především symbolem neschopnosti státního podnikání.
Alitalia vzlétla poprvé v květnu 1947 a stala se jedním ze symbolů poválečné obnovy Itálie, řadu let patřila mezi deset největších dopravců světa. Poslední roky jí patřil však primát nejztrátovější aerolinky: od roku 1998 firma neskončila v zisku ani za jeden účetní rok. Stát do ní opakovaně nasypal miliardy eur, poslední pokus formou úvěru již zatrhla Evropská komise. Konec Alitalie znamená i hledání nového dopravce pro Vatikán, neboť papež tradičně létá na své cesty po zahraničí s Alitalií. Z 11 000 zaměstnanců Alitalie přejde pod nového dopravce 2 800 lidí.

* 19. 10. 2021 že měl nehodu letoun MD-87 na letišti Houston Executive v TEXASu?

K letecké nehodě se šťastným koncem dnes došlo na letišti Houston Executive Airport v Texasu. Letoun McDonnell Douglas MD-87 zde začal hořet po přerušeném vzletu, všichni cestující i posádka (18+3), ale letadlo včas opustili.
Třiatřicetiletý letoun s registrací N987AK přerušoval vzlet, na konci dráhy prorazil obvodový plot, strhl elektrické vedení a nakonec se zastavil o 300 metrů severněji, kde začal hořet. Soukromé letadlo, jehož majitelem je společnost 987 Investments LLC totálně shořelo.

* 20. 10. 2021 že dnes navštívil Prahu zajímavý letoun?

Přílet letounu na charteru z Copenhagenu společnosti Airseven proběhl krátce po poledni.

* 21. 10. 2021 že dnes do Prahy přilétla poprvé nová společnost Bees Airline?

Letiště Praha dnes získalo nového dopravce pro pravidelný provoz mezi Českem a Ukrajinou. Letos v březnu vzniklá letecká společnost Bees Airline začala létat mezi Prahou a Oděsou.
Nová linka bude v provozu ve čtvrtek a v neděli. Z Prahy odlétá v 11:45, z Oděsy v 9:30 místního času. Zpáteční letenky oproti původnímu ceníku při oznámení začátku linky zlevnily, aktuálně lze pořídit cestu tam i zpět za cenu pod tři tisíce korun.

* 23. 10. 2021 že dnes navštívil Prahu další zajímavý letoun?

Letoun mongolské společnosti MIAT přiletěl na charterové lince z Ekaterinburg Koltsovo International. Letoun odvezl propuštěné mongolské agenturní pracovníky z českých podniků. Přiletěl po zajímavé trase, když se téměř vyhnul Polsku a do Čech přilétl de facto od severu z Německa. Podobné linky ruských společností vedou od Moskvy přes Vilnius (popř. Minsk) a Waršavu. Letouny západních proviencí se ještě vyhýbají Bělorusku a létají severněji.

* 24. 10. 2021 že nos A321 Lufthansy byl poškozen po nárazu ptáka?

K incidentu došlo 23. října 2021, kdy letadlo Lufthansa Airbus A321-200, registrované jako D-AIEF, provádělo pravidelný let LH-1554 z frankfurtského letiště (FRA), Německo, na mezinárodní letiště Heraklion (HER), Řecko. K setkání s ptákem došlo, když bylo letadlo na konečném přiblížení k dráze 27 letiště HER. Náraz ptáka měl za následek značné poškození příďového kužele letadla. I když byl nos značně zploštělý, posádka bezpečně přistála s letadlem v 11:52 (UTC).

* 26. 10. 2021 že ŘLP prodává svoji Cessnu OK-CAA?

Státní podnik Řízení letového provozu nabídne ve veřejné soutěži dvacet let staré proudové letadlo Cessna 560 XL. Stroj registrace OK-CAA již nepotřebuje. Jde o reakci na pořízení dvou letadel Beechcraft King Air 350, které zařadil do provozu v roce 2019. Už při nákupu těchto letadel ŘLP uvedlo, že nahradí původní kalibrační letku ŘLP, kterou tvořil starší Turbolet L410 UVP-E (1991) a proudová Cessna 560 XL. "Dvě letadla Beechcraft nám stačí, za prodanou Cessnu jiné letadlo pořizovat nebudeme," dodal mluvčí ŘLP Richard Klíma. Za dva letouny ŘLP včetně nákladů na údržbu a instalaci měřicích zařízení zaplatilo 664 milionů korun. Stroj je využíván k měření přesnosti pozemních přístrojů.

* 26. 10. 2021 že Čedok mění pro své klienty dopravce?

K nečekanému obratu došlo u cestovní kanceláře Čedok s plány na přímé lety z Prahy do exotických destinací. Po včerejším slavnostním zahájení zimní sezóny přímých letů s italskou společností Luke Air dojde dnes k výměně dopravce. Lety bude zajišťovat polská státní letecká společnost LOT s Boeingem 787 Dreamliner.
"Na přímých letech z Prahy do exotických destinací dochází z provozních důvodů ke změně dopravce." potvrdila mluvčí Čedoku Kateřina Pavlíková. Důvodem jsou dopady pandemie koronaviru. Dopravci Luke Air nepomohla ani státní pomoc. Skupina zaměstnává 620 lidí, má flotilu deseti Boeingů 737 a dvou A330-200. Podle italských médií se podařilo všechny cestující dostat včas domů. Čedok letos počítá s lety do Dominikánské republiky, na Zanzibar a Maledivy, před několika týdny oznámil spojení do Mexika a Keni. Do každé destinace bude Čedok létat jednou týdně.

* 26. 10. 2021 že dnes odlétla Tchaj-wanská delegace?

* 27. 10. 2021 že dnes Prahu navštívil Boeing 707?

Tento Boeing 707 izraelského letectva dnes přiletěl do Prahy vyzvednout ostatky Martina Davidoviče. Ten se narodil v roce 1927, na rozdíl od mnoha příbuzných přežil koncentrační tábory Osvětim a Mauthausen a v roce 1948 se v Československu zařadil do přípravy dobrovolnických jednotek pro budoucí izraelskou armádu, při výcviku však zahynul. V roce 2001 byl izraelskou armádou prohlášen za prvního padlého izraelského parašutistu, nyní bude pohřben v Izraeli. Vpravo obřad před naložením rakve s ostatky, kterou překrývá izraelská vlajka.

* 30. 10. 2021 že dnes uplynulo 46 let od katastrofy v Suchdole?

Tehdy, 30. října 1975, se v pražském Suchdole odehrála nejtragičtější letecká nehoda v českých dějinách. Podívejte se na unikátní fotografie z místa tragédie.

Jugoslávské letadlo McDonnell Douglas DC-9 se zřítilo v 9.20 ráno chvíli před přistáním. Piloti udělali chybu, v mlze, která bývá v tomto čase nad PRG pravidelně, letěli příliš nízko. Letoun se roztříštil v chatové kolonii ležící na ostrohu nad Vltavou. Devětasedmdesát lidí, včetně čtyř členů posádky, nehodu zaviněnou chybou pilotů nepřežilo. Čtyřicet cestujících a jedna letuška přežijí. A to zejména díky ukázkovému zásahu pražských zdravotníků, který ještě dlouho poté obdivoval celý svět.

* 30. 10. 2021 že ČSA létá opět i se svojí A319?

České aerolinie už nejsou dopravcem s jediným provozuschopným letadlem. Po téměř třech měsících se vrátil do provozu jediný letoun, které aerolinky i přímo vlastní: Airbus A319 registrace OK-REQ.

_________________________________________________ Z výroby __________

* 9. 9. 2020 Pohled na největší proudový motor

Všechna komerční letadla navržená za posledních 40 let jsou poháněna motory s plynovou turbínou. Jsou to buď turboventilátory, nebo turbovrtulové motory. V současné době a podle počtu dodávek realizovaných po celém světě je nejprodávanějším proudovým motorem turbofan. A mezi turbodmychadly je model motoru, který si v současné době drží titul největšího motoru na světě. Konkurenti by si však tuto pozici mohli převzít.
Doposud největším komerčním leteckým motorem dostupným na trhu je GE9X, který vyrábí americký výrobce General Electric. Model GE9X, který je v současné době držitelem Guinnessova světového rekordu v oblasti nejvyššího zaznamenaného tahu, byl poprvé představen v dubnu 2016 a v září 2020 byl schválen Federálním úřadem pro letectví. Tento motor byl zkonstruován pro pohon širokotrupého těla letadla Boeing 777X. Jedna z variant, 777-9, uskutečnila svůj první let počátkem roku 2020.
GE9X byl vyvinut od jeho předchůdce GE90, který se používá k pohonu letadel Boeing 777 a jeho variant, včetně 777-200, 777-200ER, 777-300, 777-200LR a 777-300ER. Motor je známý svou velikostí, protože průměr předního ventilátoru GE9X dosahuje 340 centimetrů, zatímco jeho celkový průměr se blíží čtyřem metrům. Ve srovnání s GE90 má GE9X větší ventilátor a lehčí konstrukci. Největší model GE90-115 zahrnuje průměr ventilátoru až 330 centimetrů. Měření modelu GE9X znamenají, že obří motor je ještě širší než trup proudového letadla Boeing 737 Classic.
GE9X je pozoruhodný svými tahovými schopnostmi. Podle jeho výrobce je motor schopen vyprodukovat tah 105 000 liber, což je celkem 210 000 liber. Motor Boeing 777X dokonce dosáhl tahu 134 300 liber, což je světový rekord. Někteří letečtí inženýři však odmítli pravděpodobnost, že by letová posádka potřebovala takový tah, aby zvedla letadlo ze země. Mezitím je předchůdce GE90-115 schopen poskytnout tah až 115 540 liber.

GE9X je také známý pro své zaoblené čepele vyrobené z uhlíkových vláken, které tvoří rotující ventilátor. Model GE9X má 16 lopatek, zatímco motor GE90 má 22. Nová technologie umožňuje, aby se lopatky ve správných oblastech trochu zkroutily. Motor zahrnuje jak nízkotlaké, tak vysokotlaké turbíny, jádro a kompresor. Ale vnitřnosti turboventilátorů jsou složitější. Uvnitř nejteplejší části motoru (vysokotlaké turbíny) může teplota dosáhnout až 2 400 stupňů Celsia, což je zhruba horké jako láva. Aby tyto vysoké teploty součásti motoru odolaly, jsou vyrobeny z keramických materiálů. Společnost General Electric odhaduje, že model GE9X je také o 10% úspornější než motor, který inspiroval jeho design.
Přebije někdo obra?
Britská strojírenská společnost Rolls-Royce již začala vyvíjet svůj UltraFan, který má naběhnuto, aby získal titul největšího motoru na světě, a může tak snadno porazit všechny konkurenty na trhu.
V březnu 2021 společnost Rolls-Royce oznámila, že zahájila stavbu prvního demonstrátoru UltraFan UF001 ve svém závodě DemoWorks v Derby ve Velké Británii. Výrobce očekává, že první modul, který se může pochlubit průměrem ventilátoru 355,6 centimetrů (140 palců), bude dokončen do konce roku 2021. Rolls-Royce naznačuje, že mezi klíčové technické vlastnosti UltraFan patří nové jádro Advance 3 architektura v kombinaci s jeho spalovacím systémem s chudým spalováním ALECSys, který umožní UltraFan dodávat současně maximální účinnost spalování paliva a nízké emise.
Rolls-Royce se zaměřuje na design, který by měl dodávat efektivní výkon pro motory budoucnosti s vysokým tahem a vysokým obtokem. Při vývoji UltraFan se výrobce zabýval také lopatkami ventilátoru z uhlíkového titanu a kompozitním pláštěm. Lopatky ventilátoru snižují hmotnost motoru až o 1 500 liber.
Rolls-Royce však bude velmi podobný technologii použité v modelu GE9X a bude používat kompozitní komponenty z keramické matrice (CMC), u nichž se očekává, že budou účinněji fungovat při vysokých teplotách turbíny.
Očekává se, že tyto potenciální motory UltraFan budou pohánět letadla s úzkým i širokým trupem a ve srovnání s první generací rodiny motorů Trent budou mít o 25% vyšší účinnost paliva. Nový motor bude poháněn i 100% udržitelným leteckým palivem.

_________________________________________________ Z Kosmonautiky __________

* 16. 9. 2021 také SpaceX vyslala do vesmíru civilní posádku

Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX ve středu 15. 9. 2021 vynesla na oběžnou dráhu loď Crew Dragon se čtyřčlennou civilní posádkou. Jde o vůbec první výpravu do kosmu bez profesionálního astronauta. Mise potrvá čtyři dny a je zaměřená na lékařský výzkum dopadů pobytu ve vesmíru na lidský organismus.
Vůdcem výpravy je 38letý miliardář Jared Isaacman. Tento zkušený soukromý pilot snil o své cestě do vesmíru a, jak říká, tento sen si chtěl splnit s tím, že poskytne další místa v lodi za peníze, jež budou věnovány na humanitární účely. Pomoc má jít Dětské výzkumné nemocnici St. Jude v tennesseeském Memphisu, která se zaměřuje na vážné nemoci dětí, zejména na leukémii a jiné druhy rakoviny. S Issacmanem do vesmíru letí devětadvacetiletá asistentka lékaře v nemocnici St. Jude Hayley Arceneauxová, která v dětství v této nemocnici sama bojovala s rakovinou, dvaačtyřicetiletý datový inženýr Chris Sembroski a 51letá pedagožka Sian Proctorová, která je první černošskou pilotkou kosmické lodi.
Let zcela civilní posádky v lodi Crew Dragon Resilience umožňuje skutečnost, že je plně automatický. V případě nutnosti přitom může zasáhnout řídící středisko ze Země.
Zajímavý je i náklad, který se spolu s posádkou dostane na oběžnou dráhu. Asi nejhmotnější položkou v něm bude 30 kg chmele, ze kterého po návratu uvaří pivovar Samuel Adams pivo. Na oběžnou dráhu se vydá i NFT verze dosud nevydaného vystoupení kapely Kings of Leon s písní Time in Disguise. Každý ze čtyř členů posádky bude mít při misi hodinky Pilot's Watch Chronograph, které půjdou po přistání do aukce. Chris Sembroski si s sebou poveze ukulele, na které bude na oběžné dráze hrát. Na misi poletí i řada uměleckých děl, včetně jednoho, které už v minulosti zavítalo také na dno Mariánského příkopu.
Crew Dragon Resilience je pro tuto misi vybaven "skleněnou kupolí" skrytou pod odklopovací špičkou. Je to největší jednolité okno, které kdy bylo použito ve vesmíru, a SpaceX tak v tomto ohledu překonal suborbitální loď New Shepard společnosti Blue Origin. Kupole v Dragonu je dokonce dost velká pro dva lidi najednou.
Zajímavostí pak je to, že kupole se nachází ve stejné části Dragonu jako toaleta, což má určité výhody. Velitel mise Jared Isaacman popsal, jak to bude fungovat: "Moc soukromí (při používání toalety, pozn. red.) nemáte. Ale je k dispozici takový závěs, který zakryje horní část lodi, takže se můžete od ostatních oddělit. A jelikož tam je i ta kupole, lidé budou mít během používání toalety opravdu úžasný výhled."
U normálních Dragonů se pod špičkou nachází dokovací port, čtveřice manévrovacích trysek Draco a také zařízení, které dokáže navigovat prostřednictvím sledování pozice hvězd.
Po třech dnech na oběžné dráze přistála v neděli časně ráno v moři nedaleko mysu Canaveral čtyřčlenná amatérská posádka lodi Crew Dragon Resilience společnosti SpaceX.
Na rozdíl od letu Virgin Galactic a Blue Origin vykonal Crew Dragon Resilience let orbitální. Loď obíhala Zemi ve výšce až 590 km, tj. výrazně výše, než je kosmická stanice ISS, a výše, než je Hubbleův teleskop (viz schematický obrázek). Mise potvrzuje správnost rozhodnutí NASA zajišťovat lety do vesmíru privátními společnostmi. Společnost SpaceX má nakročeno, aby v roce 2024 vrátila člověka na Měsíc.

_______________________________________________________________________

*Téma prvního čísla 174 roku 2022 jsou slovenské letecké společnosti. Pokud máte slovenské memorabilie ve sbírkách, pošlete nám foto/scan potěšte oko členů AFC.

Připravila — redakční rada AFC za přispění dalších členů klubu —
Pro WEB AFC zpracoval WOM (prosinec 2021)

Upozornění:
Minimální členský klubový příspěvek na rok 2021 je stále pouhých 100 Kč. Nečekejte s uhrazením.
Příspěvky a náměty pro Informační Bulletin č.174 i články našich web stránek prosím nadále posílejte na naši elektronickou adresu

 

Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC    < zpět na stránku Bulletinů