Výběr z informačního bulletinu č. 176
/duben 2022/

Klubové zprávy

_____________________________________

*** z našich sbírek se zde věnujeme memorabiliím společností Lufthansa

*** konverze CARGO letounů zde pokračuje již dílem 18













_________________________________________________ Z našich sbírek __________

*** Ukázka memorabilií společnosti Lufthansa

*** Odznaky

Odznaky odborností DLH z 5O. let (průměr cca 5 cm, vzadu šrouby pro připnutí ke kombinéze)

*** Vlajky

*** Modely

*** Pohledy

*** Hygienické sáčky

*** Bezpečnostní instrukce, výběr

*** Letové řády, výběr

*** Seriál na pokračování
Konverze vojenských letadel na nákladní CARGO

18. díl: zpětná konverze vojenské Il-76 na civilní PAX a CARGO

V tomto našem seriálu se dlouhodobě zabýváme CARGO letouny, které byly konvertovány z civilních PAX letounů. Je to mnohem levnější a rychlejší cesta, jak si pořídit CARGO letoun. Dnes poprvé se dostáváme do vojenské sféry. Tam je speciélní letoun přepravující vojenský náklad nutností, ale mnoho takových verzí se v době míru konvertovalo do civilní oblasti ať jako CARGO nebo i PAX verze.
Iljušin Il-76 (kód NATO "Candid") je sovětský, resp. ruský čtyřmotorový transportní letoun z počátku 70. let 20. století, který byl vyvinutý jako náhrada za turbovrtulové Antonovy An-12. První prototyp stroje vzlétl 25. března 1971 a ještě téhož roku byl předveden na aerosalonu v Paříži. Sovětské letectvo obdrželo první sériové kusy v roce 1974. O dva roky později byla zalétána civilní verze pro Aeroflot, postupně vznikaly různé obměny. Výroba modernizovaného letounu pokračuje i v současnosti, v roce 2012 poprvé vzlétla velmi modernizovaná verze Il-76MD-90A (Il-476).

Sériová výroba Il-76 byla zahájena v roce 1973 a probíhala v závodě č. 84 v Taškentu v Uzbekistánu. K úvodnímu vzletu prvního sériového stroje (CCCP-76500, 033401016) došlo 8. května 1973 se zkušební osádkou A. M. Ťurjumina. Po ukončení všech zkoušek byl stroj odstaven na základně v Žukovském a sešrotován.
Druhý sériový letoun (CCCP-76501, 033401019) vzlétl v říjnu 1973 s již instalovanou kabinou střelce s dvojicí kanónů GŠ-23 ráže 23 mm a na zádi umístěným naváděcím radarem pod SOP. V prosinci 1976 byly do provozu uvedeny další dva sériové exempláře (CCCP-76502, 063407206 a CCCP-76503, 063408209), které sloužily ke školení prvních osádek. Pravidelné lety na linkách Aeroflotu byly zahájeny 26. září 1977.
V roce 1990 byly vyvinuty modernizované varianty MF, TF, ale kvůli finančním problémům hlavního odběratele - ruského letectva - nebyly vyrobeny ve velkém. Prototyp delší varianty Il-76MF s větší kapacitou poprvé vzlétl 1. srpna 1995. Výroba byla zastavena kolem roku 1997. Některá obchodní letadla byla, počínaje rokem 2004, modernizována na Il-76TD-90VD, s využitím nových motorů PS-90 pro splnění evropských norem hluku. V roce 2005 ČLR v Rusku objednala 34 nových Il-76MD a 4 tankery Il-78, a v továrně v Taškentu bylo dokončeno 16 neúplných strojů. Produkce Il-76 se nachází v nové továrně v Uljanovsku v Rusku, ve spolupráci s továrnou ve městě Taškent.

Poslední zásadní modernizace, Il-76MD-90A (Il-476), má zvýšit užitnou hodnotu letounu (úspora paliva, větší vzletová hmotnost 210t, zvýšený dolet). Toho je dosaženo mimo jiné díky novým motorům PS-90A, přepracovanému křídlu, moderní avionice atd. První let se uskutečnil 22. září 2012.
pokračování příště (Pro ib176) WOM)

_________________________________________________ z historie __________

* 6. 2. 2022 Za tragický pád boeingu nejspíš mohly vosy

Před 26 lety, 6. února 1996, měl Boeing 757 na trase z Puerta Plata do Frankfurtu nad Mohanem tragickou nehodu. Způsobil ji vadný indikátor rychlosti, který pilotovi hlásil, že letadlo letí rychleji než ve skutečnosti. Indikátor patrně negativně ovlivnily ucpané Pitotovy trubice, ve kterých se podle entomologů mohly uhnízdit vosy kutilky.
Letadlo provozované dominikánskou společností Alas Nacionales, jehož majitelem byla turecká Birgenair, odstartovalo z Puerta Plata krátce před půlnocí. Boeing 757 měl potíže už při startu. Přesto letadlo vzlétlo. Chvíli po startu se problémy opakovaly a kapitánův rychloměr dál ukazoval, že stroj letí příliš rychle.

Posádka se tedy rozhodla ubrat rychlost, což způsobilo, že letoun ve skutečnosti letěl příliš pomalu a začal padat na hladinu oceánu. Kapitánovi se již nepodařilo stroj zvednout a ten se zřítil do moře. Všech 189 osob, převážně německých turistů vracejících se z dovolené, zahynulo.
V následujících dnech se vzhledem k rozbouřenému moři a hojnému výskytu žraloků podařilo vylovit pouze pozůstatky 72 cestujících. Na dně moře zůstaly i trosky letadla rozlomeného na několik kusů, které byly rozptýleny na ploše 250 krát 500 metrů; jejich vyzdvižení by stálo miliony. Černou skříňku vylovil z hloubky 2 160 metrů americký námořní robot Marion C II.
Na základě analýzy záznamů z černé skříňky byli piloti boeingu přesvědčeni, že nabrali rychlost odpovídající výšce 2 100 metrů, v níž letadlo před pádem bylo. Teprve těsně před zřícením se rozezněly poplašné signály, které hlásily, že letadlo ztrácí výšku. Ucpané Pitotovy trubice
Příčina chybného hlášení zřejmě spočívala v zařízení, které umožňuje měřit rychlost proudění média jeho převedením na tlak, v takzvané Pitotově trubici. Když je tato trubice ucpaná, údaje o dynamickém tlaku jsou chybné a rychloměr ukazuje nesprávné údaje. Vyšetřovatelé došli k závěru, že trubice mohly být něčím ucpané. Zjistili, že po údržbě nebyly na trubice nasazeny žádné kryty a letadlo předtím stálo tři týdny na ploše letiště.
Při pátrání po příčině ucpání Pitotových trubic pomohli vyšetřovatelům entomologové. Podle nich se v oblasti vyskytuje velké množství nejrůznějších druhů hmyzu a jedním z nich je vosa kutilka. A podle entomologů si tento druh vos hledá při budování hnízda dutiny trubicovitého tvaru.
První let měl tento Boeing 3. února 1984. Dodací let byl 26. února 1985. Letoun prošel těmito registracemi: N516EA u Eastern Air Lines, 8P-GUL u Caribbean Airways, C-FNXN u Nationair a konečně N7079S přes Aeronautics Leasing jako TC-GEN u Birgenair, operované Alas Nacionales.
Hmyz je nekonečný problém
Hnízdění hmyzu v pitotových trubicích letadel není novým fenoménem. Australský úřad pro bezpečnost letecké dopravy (ATSB) již dříve varoval, že vosí hnízda mohou částečně nebo úplně zablokovat pitotovy trubice, které se používají k poskytování informací o rychlosti letadla.
Vosy a včely hnízdící v pitotových trubicích letadel vedly v červnu a červenci 2021 k řadě incidentů zahrnujících osm letadel na londýnském letišti Heathrow (LHR). O těchto incidentech jsme Vás zde informovali.
Vyšetřovatelé z britského Úřadu pro vyšetřování leteckých nehod (AAIB) se však podívali na to, proč došlo na LHR k tolika incidentům v tak krátkém čase. Během června a července 2021 prodělalo osm letadel, včetně Airbusů A320 a Boeing 777, abnormální pitot/statické události, z nichž dva vedly k přerušeným vzletům. (o těchto incidentech jsme zde v minulosti informovali). Došli k závěru, že nižší míra lidské a letecké aktivity s výsledným snížením hluku a znečištění v důsledku pandemie COVID-19 znamená, že hmyz bude pravděpodobně méně odrazován. "S menší aktivitou letadel, včetně menšího hluku a proudění, které odradí hmyz, byla zaparkovaná letadla atraktivní příležitostí, protože pitotovy sondy poskytují ideální místo pro stavbu hnízd," vysvětlil AAIB.
Která letadla byla postižena?
Původně dvě zablokované pitotky byly objeveny 9. a 10. června 2021 na letadlech British Airways A320 zaparkovaných vedle sebe. Pitotovy trubice nebyly při parkování zakryty, v souladu s tehdejšími požadavky. Zpráva uvádí, že letecká společnost považovala blokády, z nichž jedna měla za následek přerušení vzletu, za lokalizovanou událost. Když však Boeing 777 British Airways, který byl zaparkován na jiném místě, 11. června přerušil svůj vzlet a byly nalezeny podobné překážky, bylo povoláno AAIB.
Úřad pro civilní letectví Spojeného království (CAA) poté vydal bezpečnostní upozornění a letecká společnost zavedla nové pravidlo, podle kterého každé letadlo, které bylo přes noc zaparkováno na LHR, muselo podstoupit podrobnou vizuální kontrolu pitotových sond, nikoli obvyklou obecnou vizuální kontrolu. Dne 15. června 2021 tři letadla neprošla těmito podrobnějšími kontrolami, přičemž uvnitř trubek byl objeven hmyz nebo jeho vajíčka.
1. července Airbus A330 společnosti Virgin Atlantic, který byl zaparkován u LHR, ohlásil během zpátečního letu do Milána poruchu zahřívače pitotovy sondy. Inspekce po letu odhalila zbytky hmyzu, včetně mrtvých larev a kontaminaci dvou ze tří pitotových sond letadla. Selhání ohřívače nesouviselo s kontaminací, řekl později AAIB.
Nakonec 19. července inženýři zachytili živý hmyz, který byl spatřen uvnitř pitotovy sondy British Airways A319 během vizuální kontroly, a předali jej k identifikaci.
Hmyz byl identifikován jako samice vosy Wall Mason, zatímco u mrtvých larev z letadla Virgin Atlantic bylo zjištěno, že jde o včelu listonohou. Předpokládá se, že vosa je hlavním viníkem incidentů, které postihly letadla zaparkovaná na LHR, přičemž pitotova trubice jim poskytla trubici ideální velikosti pro stavbu svých hnízd.
S úsvitem 21. století LOT výrazně zvýšil počet svých tras a spustil Záhřeb, Bukurešť a Gatwick. Také získal 11 nových letadel, což tehdy byla společnost s největší dodávkou letadel v průběhu jednoho roku.
Jaké jsou předpovědi?
AAIB ve své zprávě zdůraznila, že provozovatel letiště pracuje na plánu poskytování informací leteckým společnostem v případě zvýšeného rizika činnosti hmyzu, což by provozovatelům umožnilo zavést dodatečná opatření, jako jsou podrobné vizuální kontroly nebo používání pitotových krytů když jsou letadla na zemi.
Vyšetřovatelé poznamenali, že vysoká úroveň hmyzí aktivity zaznamenaná v roce 2021 by mohla znamenat, že se i letos objeví více hmyzu. "Proto, i když se očekává, že úroveň provozu a využití letadel v roce 2022 vzroste, sezónní riziko, že hmyz zablokuje Pitotovy sondy, může být značné".

_________________________________________________ Zajímavosti z dopravy __________

* 17. 1. 2022 Nové jihokorejské prezidentské letadlo "Code One"

Nový jihokorejský prezidentský tryskáč, v zemi známý jako Code One, provedl 15. ledna 2021 svou první misi. Boeing 747-8i, pronajatý od Korean Air, nahrazuje Boeing 747-400, který začal fungovat jako oficiální přeprava vůdce země v roce 2010. Bude to druhé letadlo, které bude zcela věnováno prezidentské přepravě, jako dříve Jižní Korea spoléhala na soukromou chartu pro tuto roli.
Letecká společnost získala v květnu 2020 pětiletou smlouvu o pronájmu s posádkou v hodnotě 120 milionů USD, která také zahrnovala poskytnutí identického záložního letadla. Jumbo jet pojme 213 lidí. Stejně jako letecká přeprava mnoha dalších světových vůdců obdržela modernizace, včetně vylepšených komunikačních systémů a protiraketových protiopatření.
15. ledna 2021, dva dny poté, co byl oficiálně uveden, odstartoval nový Code One na Blízký východ, což znamenalo začátek týdenní cesty pro prezidenta Mun Če-ina a jeho doprovodu, během níž prezident navštíví Spojené arabské emiráty, Saúdská Arábie a Egypt. 18. ledna 2021 letadlo odletělo z Dubaje ve Spojených arabských emirátech do saúdského hlavního města Rijádu.

* 18. 1. 2022 na Ruzyni se potkaly dva Airbusy A350

Nejprve večer 17. 1 2022 přiletěly Vietnam Airlines a přenocovaly na stojánce 1. V brzkých ranních hodinách přiletěly Sichuan Airlines se zdravotním nákladem z Číny, a v cca 9:30 hod odlétly zpět. Vietnam Airlines odlétaly v cca 14:00 hod s cestujícími vietnamské komunity v česku, aby oslavili svůj Nový rok ve své domovině. Večer pak ještě přiletěla vietnamská společnost Bamboo. Odlétla s touto komunitou 19. 1. 2022 cca v 16:30 hod těsně se západem slunce.

* 21. 1. 2022 dnes se v Praze ukázala dvě žlutá letadla

Nejprve přilétl ze Lvova Boeing 737-8HX(WL) Bees Airline UR-UBD na pravidelné lince dle zimním letovém řádu.

I přes celosvětový útlum letecké dopravy má Praha od začátku zimního letového řádu 2021/2022 jednu úplně novou pravidelnou leteckou společnost: Bees Airline. Skutečně, oni sami se nazývají "Airline", nikoliv "Airlines", což je ve světě běžné. Bees Airline má sídlo v Kyjevě, provoz zahájila 18. 3. 2021.
Od zimního letového řádu 2021/22 začala létat na lince Oděsa - Praha pravidelně každý čtvrtek a neděli s Boeingem 737-800. Nyní v lednu navíc létá 1 x za 2 týdny Lvov - Praha. (pro bulletin AFC 176: Petr Liška)
Na linkách společnosti Ryanair se občas objeví polská společnost Ryanair Sun "Buzz".

* 24. 1. 2022 Gruzínské aerolinky jsou na prodej

Vlastníci Georgian Airways vzhledem ke kritické finanční situaci dopravce nabízejí společnost na prodej. Hospodaření společnosti bylo otřeseno zákazem přímých letů mezi Ruskem a Gruzií a pandemií. Společnost Georgian Airways (do roku 2004 Airzena) byla založena v roce 1993. V roce 2019, tj. před pandemií, přepravila na 500 tisíc cestujících a její tržní podíl byl 10 %. Před pandemií byla z hlediska počtu cestujících druhým největším provozovatelem v Gruzii (po Turkish Airlines). Finanční potíže přinutily společnost zmenšit flotilu ze sedmi na čtyři letouny (Boeing 737-700, -800 a 2x CRJ200).

* 26. 1. 2022 Světové prvenství Smartwings

Letecká společnost Smartwings se stala prvním dopravcem na světě, která přistála s Boeingem 737 MAX na Antarktidě. Letadlo registrace OK-SWB dopravilo na "letiště" Troll Airfield norské polárníky. Pro Smartwings jde podle dostupných informací o úplně první přistání na Antarktidě v historii.
Na palubě letadla, které je v současné době na cestě zpět, jsou především zaměstnanci Norského polárního institutu, letoun vezl také zásoby pro polárníky. Podle údajů na Flightradar24.com letadlo letělo z Osla do Prahy, poté z Prahy do hlavního města Čadu N' Djamena. Po mezipřistání letadlo pokračovalo do jihoafrického Kapského města, odkud se vydalo do Antarktidy. Na letišti Troll Airfield přistálo po šesti hodinách letu z Jižní Afriky.
Na Antarktidě letadlo strávilo zhruba 2 hodiny, aby posléze zamířilo znovu přes Kapské Město do norského Osla. Posádka letadla Smartwings dostávala průběžně během letu prostřednictvím datalinkové komunikace a satelitního telefonu zprávy o počasí a způsobilosti letiště. K přistání a vzletu slouží 3000 metrů dlouhá a 60 m široká dráha pokrytá ledem. Ledová vrstva byla před letem změřena a analyzována. Povrch byl speciálně upraven a pracovníci Norského polárního institutu předem změřili brzdný účinek, aby bylo možné vzlétnout a přistát v souladu s předpisy a normami výrobce letounu při dodržení všech bezpečnostních parametrů.

Přistání na ledovci vyžaduje vysoce specializovanou posádku, kterou tvořili 3 zkušení kapitáni Smartwings: Tomáš Nevole, Jan Šťastný a Lubomír Malík. "Na takový let je potřeba se důkladně připravit. Příprava trvala dlouhé měsíce předem, let i přistání proběhly hladce," říká Tomáš Nevole, kapitán a letový ředitel společnosti Smartwings.
Kapitáni museli projít výcvikem pro seznámení s danou oblastí provozu a letištěm. Všichni členové posádky absolvovali výcvik přežití v arktických podmínkách. Letoun byl vybaven polárními soupravami pro přežití včetně polárních oděvů pro posádku, navíc na palubě nesl některé důležité náhradní díly.
Počasí bylo pečlivě sledováno 5 dní před odletem na základě předpovědí německých meteorologických ústavů DWD a AWI, které mají v Antarktidě informační zdroje. Pro tento druh provozu je přidělen na dispečinku společnosti Smartwings minimálně jeden dispečer, který neustále sleduje a vyhodnocuje stav letiště, počasí a v případě změn je ve spojení s posádkou. Během letu je také na technickém oddělení.
Smartwings v Praze skrz automatizované datalinkové spojení vyhodnocován technický stav letounu.
Letiště bylo postaveno v roce 2005, je kompletně na ledu. V oblasti je průměrná teplota kolem 25 stupňů pod nulou, pouze v létě se teploty blíží nule. Na letiště se přistává vizuálním přiblížením bez pomoci přístrojů. Let si objednala společnost Aircontact pro dopravu členů Norského polárního institutu na jejich základnu. Výzkumná stanice Troll Research Station provozovaná Norským polárním institutem se nachází 235 kilometrů od moře ve východní části Pobřeží princezny Marthy v Zemi královny Maud v Antarktidě a věnuje se monitorování životního prostředí a klimatu, vědeckému výzkumu a mapování. Samotná vzletová a přistávací dráha je vybudovaná na ledovci v nadmořské výšce 1232 metrů.
Za Troll Airfield není možné naplánovat žádné záložní letiště. Je zde veškeré potřebné vybavení, včetně odpovídajícího protipožárního zařízení, přibližovacích map vytvořených speciálně pro toto letiště a let, a zkušeného personálu pod vedením Svena Lidströma z Norského polárního institutu, který za letiště Troll Airfield odpovídá. Vzhledem k tomu, že se jedná o tzv. izolované letiště, kde nejsou v dosahu žádné další možnosti přistání, bylo nutné pro užití Troll Airfield získat posouzení a schválení od českého Úřad pro civilní letectví. Další let na Antarktidu by Smartwings měly uskutečnit koncem února 2022. (Zdroj: z Dopravy)

* 26. 1. 2022 Boeing 777 British Airways přišel o přední dveře

Letoun Boeing 777 společnosti British Airways byl poškozen během přetahu na letišti v Kapském Městě (CPT) v Jižní Africe.
K neobvyklému incidentu došlo 26. 1. 2022, kdy osobní letadlo British Airways Boeing 777-236ER, registrované G-YMMH, dorazilo na CPT po 11 hod letu BA42 z letiště Heathrow (LHR) ve Spojeném království. Jakmile byl výstup cestujících dokončen, měl být proudový letoun přemístěn na vzdálené stání. Při přetahu 21,3 let starého letounu však zůstal nástupní můstek pro cestující (PBB) spojen s trupem a přední dveře letounu na levé straně byly zcela utrženy. Naštěstí nedošlo k žádnému zranění.

* 29. 1. 2022 Boeing 747 China Airlines si poškodil motory

Tchajwanská letecká společnost China Airlines se musí obejít na přechodnou dobu bez jednoho ze svých nákladních letounů Boeing 747-409(F) registrace B-18715. Na letišti O' Hare International Airport v Chicagu si poškodila dva motory krátce po přistání. Záběry z incidentu kolují po sociálních sítích.
K události došlo v 6:10 ráno místního času 28. 1. 2022 po přistání letu z Tchaj-peje přes Anchorage. Letadlo přistálo a pojíždělo ke stojánce po pojezdové dráze S2, která ústí do oblasti jihovýchodní nákladní rampy, když se dosud z nevysvětlených příčin ocitlo v prostoru, kde jsou odstavené vozíky pro přepravu zavazadel. Po srážce si poškodilo dva motory. Na videu je patrné, že v jednom případě motor vozík nasál. Na videu to vypadá, jakoby Boeing jel ve smyku do strany, kde stojí vozíky.
Při nehodě došlo k žádnému zranění. Příčiny se vyšetřují. Jednou z variant je, že se letadlo dostalo tam, kam nemělo. Jiná verze mluví o vlivu silného sněžení.

* 1. 2. 2022 dnes Prahu navštívil zajímavý postarší Airbus

39 let starý Airbus provozovaly tyto společnosti: Airbus první let 10. 9. 1962 pod registrací F-WZMK, 10. 5. 1985 Pan Am N213PA, 1. 5. 1995 SX-BAZ Apollo Airlines, 1. 12. 1996 zpět k Airbusu SX-BAZ, 14. 1. 1999 TNT G-BYDH, 6. 7. 2000 FSB N210TN (za účelem konverze na A300B4-200F), 9. 2. 2001 TNT N210TN, 16. 5. 2001 TNT Airways OO-TZC (v roce 2009 uzeměno jako N403FE), 31. 7. 2010 AeroUnion XA-LRL (v roce 2020 uzeměno), 17. 6. 2020 Easy Charter 4L-EFC.

* 2. 2. 2022 Lufthansa přebírá první letoun A321 P2F

Lufthansa převzala 30. 1. 2022 svůj první konvertovaný letoun Airbus A321 P2F (konverze z PAX na CARGO). Letoun, registrace D-AEUC, přiletěl do Mnichova po úspěšném zkušebním letu v Singapuru. Komerční služby mají být zahájeny v březnu, řekla mluvčí Lufthansa Cargo.
Je to první ze dvou letounů A321 P2F, které si Lufthansa pronajímá od BBAM. Druhý má dorazit ve druhé polovině roku 2022. Přestavby provádí společnost Elbe Flugzeugwerke (EFW). Letadlo bude provozovat regionální dopravce Lufthansa CityLine, nikoli hlavní divize Lufthansa Cargo.

* 3. 2. 2022 Emirates obnovuje svou každodenní linku A380 Dubaj - Melbourne

Téměř dva roky poté, co Emirates kvůli pandemii zastavila všechny lety A380 do Austrálie, 1. února 2022 obnovila každodenní provoz A380 Dubaj-Melbourne.
"Letos si připomínáme 25 let naší služby do Austrálie, přičemž Melbourne bylo místo, kde to pro nás začalo, jako naše první australská destinace v roce 1996. Náš závazek vůči této zemi zůstává stejně silný jako tehdy. Přidání dalších míst k naší službě v Melbourne je dalším způsobem, jak demonstrovat náš závazek, protože stále rozšiřujeme naše služby do Austrálie", uvedl v prohlášení Barry Brown, viceprezident divize Emirates pro Austrálii. Znovuzavedení oblíbeného letadla A380 poskytuje téměř 50% zvýšení kapacity na letech Emirates mezi Melbourne a dubajským uzlem. To umožňuje většímu počtu cestujících větší flexibilitu, protože australské mezinárodní hranice se znovu otevírají a poptávka po cestování se vrací.

* 11. 2. 2022 Smartwings plánují pronájem A220

Na konci ledna založená firma Prague City Air se má stát novým investorem v Českých aeroliniích. Vyplývá to z reorganizačního plánu, který zveřejnil soud v insolvenčním rejstříku. Jeho sestavením byla pověřena společnost Smartwings, která vlastní většinu akcií v ČSA. Jediným majitelem společnosti Prague City Air je společnost Canaria Travel Group, kterou vlastní Unimex Group Jiřího Šimáněho a firmy rodiny Vikových. Čeští majitelé Smartwings tak mohou do ČSA vstoupit bez čínského investora, kterého mají ve Smartwings.
Plán počítá s tím, že Prague City Air poskytne takzvaný vypořádací úvěr ve výši 125 milionů korun, ze kterého budou vyplaceni věřitelé. Současně poskytne ČSA provozní úvěr v hodnotě 15 milionů korun. Podíly stávajících akcionářů mají zcela zaniknout. Vůči úvěru bude zastaven jediný letoun, který ČSA mají ve vlastnictví: Airbus A319 registrace OK-REQ. Materiál musí schválit věřitelé. Návrh počítá s více než 50% uspokojení dvou zajištěných věřitelů: společnosti Quiver Beta (55 milionů korun) a Lufthansa Technik (3 miliony korun). Na ostatní věřitele připadne uspokojení ve výši 4,6 % hodnoty jejich pohledávek. Podle materiálu stáhne Airbus poté své obří pohledávky ve výši 17,3 miliardy korun za neodebraná letadla. Hodnota nezajištěného majetku ČSA byla stanovena na 253 milionů korun. Věřitelé z řad zákazníků, kteří měli letenky a neproletěli je kvůli pandemii, by měli mít čas na využití voucherů ještě letos. Restrukturalizační plán nastiňuje důležitost dalšího propojení ČSA se skupinou Smartwings. Plán počítá s tržbami za letošní rok kolem miliardy korun a výnosy 313 milionů korun z prodeje emisních povolenek.
Podle byznys plánu mají ČSA stačit na provoz letos dvě letadla A319 OK-REQ a pronajatý A320 OK-HEU. Jediné vlastní letadlo bude ale na konci roku odstaveno kvůli plánované údržbě obou motorů. V roce 2023 mají ČSA pomáhat letadla Smartwings, celkem pět kusů. Od třetího čtvrtletí příštího roku mají do flotily přicházet postupně formou dlouhodobého pronájmu čtyři nové Airbusy A220. Ty měly ČSA objednané, nakonec ale zakázku zrušily. (Zdroj: Z dopravy)

* 11. 2. 2022 Na lince do Norska budou od dubna tři dopravci

Norská letecká společnost Flyr začne od 7. dubna létat z Prahy. Ve čtvrtek a v neděli nabídne spojení mezi Prahou a norským hlavním městem Oslo, od 14. června přidá ještě třetí rotaci v úterý.
Flyr patří mezi nejmladší letecké dopravce na světě, začal létat loni v létě. Začal s vnitrostátními lety mezi jihem a severem Norska. Flyr založil norský manažer Erik Braathen, který do roku 2004 stál v čele dopravce Braathen Safe, pak se firma spojila s SAS. Několik let byl také v představenstvu Norwegian Air Shuttle. Firma létá aktuálně s pěti Boeingy 737-800, letos chce převzít první stroje 737 MAX.

* 12. 2. 2022 zdravotní materiál dnes přivezl B777 Red Wings

* 18. 2. 2022 Airbus získal nové objednávky na 14 ks A350F

Skupina Singapore Airlines (SIA) podepsala na Singapore Airshow 2022 pevnou objednávku na 7 nákladních A350F, které v nákladní flotile společnosti od roku 2025 postupně nahradí letadla Boeing 747-400F.
SIA jsou dnes s 58 exempláři největším provozovatelem letadel A350 a nyní se stanou prvním provozovatelem nákladních A350F. Oproti Boeingům 747-400F očekávají SIA až 40% úsporu paliva (i emisí), přičemž při stejném nákladu budou mít A350F delší dolet. Letadlo přepraví až 109 t nákladu.
Závazek na odběr sedmi A350F podepsaly v Singapuru i Etihad Airways. Etihad má ve své flotile pět letadel A350-1000 a nevyřízené objednávky na dalších 15. Pořízení nových letadel pomůže společnosti snížit do roku 2035 emise o 50 %.
A350F s motory Rolls-Royce Trent XWB-97 splňuje emisní a hlukové požadavky nadcházejícího standardu ICAO, který vstupuje v platnost v roce 2027. V době psaní příspěvku evidoval Airbus na A350F celkem již 29 objednávek nebo závazků.

* 24. 2. 2022 Největší zákazník Boeingu 777X hrozí zrušením zakázky

Šéf letecké společnosti Emirates Tim Clark pohrozil Boeingu, že kompletně zruší objednávku na celkem 115 nových letadel 777X. Důvodem je další zpoždění ve schvalování nového typu letadla a nejistota, kdy ho budou moci převzít. Podle původních plánů měla být letadla již v provozu.
Nejde o jediný problém, který Emirates mají s Boeingem. Firma příliš nevěří ani tomu, že včas získá včas objednané Boeingy 787-9, které výrobce přestal kvůli problémům s kvalitou dodávat.
Boeing má na letadla 777X aktuálně přes 300 objednávek, Emirates jsou bezkonkurenčně největším zákazníkem. Letadlo bude mít i svoji nákladní verzi, první si objednaly Qatar Airways. Boeing 777X bude nejdelším dálkovým osobním letadlem. Unikátní je především koncept sklápěcích křídel, dnes se už ale spekuluje o možnostech jeho úprav.

_________________________________________________ Z výroby __________

* 23. 1. 2022 FedEx žádá FAA o povolení úpravy svých budoucích CARGO A321

Americká nákladní letecká společnost FedEx žádá Federální úřad pro letectví (FAA) o povolení k instalaci systému protiraketové obrany na bázi laseru na své nákladní A321.
V posledních letech došlo k řadě incidentů, kdy byla civilní letadla zaměřena přenosnými systémy protivzdušné obrany. V důsledku toho se do letadel začaly instalovat systémy protiraketové obrany založené na laseru, aby je chránily proti střelám vyhledávajícím teplo. Tímto systémem jsou už doplněna skoro všechna izraelská letadla. V našich bulletinech jsme se tomuto problému už několikrát vyjadřovali. "Systém protiraketové obrany FedEx nasměruje infračervenou laserovou energii na přilétající střelu, aby přerušil sledování tepla letadla střelou. Infračervená laserová energie může představovat nebezpečí pro osoby v letadle, na zemi a v jiných letadlech. Riziko je zvýšené, protože infračervené světlo je pro lidské oko neviditelné. Vystavení člověka infračervené laserové energii může mít za následek poškození očí a kůže i ovlivnit schopnost letové posádky ovládat letadlo," vysvětlil americký úřad pro letectví. "Infračervená laserová energie může také ovlivnit jiná letadla, ať už ve vzduchu nebo na zemi, majetek, jako jsou cisternové vozy na palivo a letištní zařízení, a to způsobem, který nepříznivě ovlivňuje bezpečnost letectví.
Od roku 1970 je dokumentováno použití raket MANPAD proti 42 civilním letadlům. Pravděpodobně nejznámější je útok na nákladní Airbus A300B4-200 společnosti DHL letící 22. listopadu 2003 z Bagdádu do Bahrajnu. Stroj byl zasažen krátce po vzletu raketou do levého křídla, které bylo explozí těžce poškozeno. Posádce se však za dramatických okolností podařilo nouzově přistát.

* 24. 1. 2022 Qatar Airways zveřejnily videozáznam problémů s Airbusem A350

Zatímco spor mezi Qatar Airways a Airbus pokračuje, katarský vlajkový dopravce zveřejnil videozáznam ukazující "problémy s letovou způsobilostí", se kterými se potýkají se svými letadly A350.
V prohlášení doprovázejícím video Qatar Airways uvedl: "Jak toto video jasně ukazuje, tyto defekty nejsou povrchové a jeden z defektů způsobuje i odhalení a poškození systému ochrany před bleskem letadla, další defekt nechává podkladovou kompozitní konstrukci vystavenou vlhkosti a ultrafialové světlo a další vady zahrnují praskliny v kompozitu a poškození kolem vysokého procenta nýtů na trupu letadla." Video bylo zveřejněno 21. ledna 2022, den poté, co Airbus oznámil, že ukončuje samostatnou smlouvu na dodávku 50 letadel Airbus A321neo objednaných Qatar Airways. Očekává se, že tento krok Airbusu nejen prohloubí dlouhotrvající rozpor s Qatar Airways, ale také vyvine tlak na leteckou společnost, protože se Katar připravuje na pořádání mistrovství světa ve fotbale v listopadu 2022. Zprávy o rozhodnutí Airbusu ukončit objednávky letadel A321neo tak přišly den po urychleném soudním jednání zahájeném společností Qatar Airways v divizi Technology & Construction u Nejvyššího soudu v Anglii.
Podle jednotlivých snímků, které jsme z tohoto veřejného videa pro Vás stáhli, tento problém není určitě marginální, jak doposud tvrdil Airbus.

Qatar Airways s odkazem na videozáznam uvedly: "Vítáme rozhodnutí soudu urychlit tento problém a nařídit slyšení v dubnu ve snaze dosáhnout rychlejšího vyřešení sporu." Letecká společnost také uvedla, že všechna dotčená letadla zůstanou uzemněna a že společnost není schopna přijmout dodávku dalších letadel objednaných u výrobce Airbus. Na videu byl ukázán poškozený lak letounů registrací A7-ALE, A7-ALF, A7-ALG a A7-ALT.
A350-941 A7-ALE: seriové č. 008, první let 7. 9. 2015, motory 2x RR Trent XWB, věk 6,6 let
A350-941 A7-ALF: seriové č. 021, první let 28. 8. 2015, motory 2x RR Trent XWB, věk 6,4 let
A350-941 A7-ALG: seriové č. 013, první let 8. 10. 2015, motory 2x RR Trent XWB, věk 6,3 let
A350-941 A7-ALT: seriové č. 090, první let 19. 10. 2017, motory 2x RR Trent XWB, věk 4,3 let
Londýnský soud nařídil Airbusu, aby zatím neučinil žádné kroky, které by mohly zabránit výrobě nových letadel A321neo společnosti Qatar Airways. Jde zatím o první výsledek zahájeného soudního projednávání mezi výrobcem a zákazníkem, který spustila reklamace laku na letounech A350-900. O verdiktu informovala agentura Reuters.
Objednávku katarského dopravce na letadla A321neo Airbus před pár týdny zrušil právě v reakci na žalobu Qatar Airways. Aerolinky měly první letadla obdržet už na počátku příštího roku, jejich výroba tak měla začít. Vzhledem k vysoké poptávce po těchto letadlech by Airbus neměl sebemenší problém uvolněné sloty na produkci zaplnit jinými objednávkám.
Qatar Airways po Airbusu požadují odškodnění 600 milionů dolarů za problémy s kvalitou laku, část letounů je odstavena. Airbus podle svých slov již vyčerpal všechny možnosti dohody s dopravcem.
Airbus u soudu v Londýně odmítl, že by letadla A350 trpěla konstrukčními defekty, jak to ve své žalobě uvádí Qatar Airways. Výrobce před soudem objasnil, že u několika letadel A350 došlo k poškození laku, které je způsobeno odlišnou teplotní roztažností kompozitního povrchu letadla a laku. Analýza provedená experty Airbusu a evropského regulátora EASA prokázala, že integrita povrchu ani funkčnost mřížky pro odvod statické elektřiny tím není nijak dotčena. Z tohoto důvodu nemůže existovat žádná obava týkající se způsobilosti letadel či obava z konstrukční chyby letadla. Qatar odmítly převzít dva letouny A350-1000, které byly připraveny k přejímce v prosinci. To Airbus považuje za porušení kontraktu, přičemž svou škodu vyčíslil na 220 milionů dolarů. Airbus rovněž požaduje vrátit bonus, který Qatar dostaly v rámci objednávky 80 letadel A350. Vzhledem k porušení kontraktu ze strany Qatar Airways zrušil Airbus v lednu kontrakt na dodávku 50 letadel A321neo.

* 26. 1. 2022 Slovenské auto s křídly může létat

Slovenské úřady vydaly osvědčení o letové způsobilosti létajícímu autu AirCar. Informovala o tom společnost Klein Vision. Vozidlo úspěšně absolvovalo 70 hodin zkušebních letů a více než 200 startů a přistání podle předpisů Agentury Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA).
"Certifikace AirCaru otevírá dveře k sériové výrobě velmi efektivních létajících aut," řekl konstruktér a vedoucí projektu Štefan Klein. Hybridní vozidlo AirCar je vybavené motorem BMW a jeho přeměna z auta na letadlo trvá dvě minuty a 15 sekund. Je schopné dosáhnout rychlosti přes 160 kilometrů za hodinu a vznést se do výšky 2,5 kilometru. Pro jeho řízení je potřeba mít pilotní licenci.

* 29. 1. 2022 JOB AIR Technic získaly nové oprávnění

Letecké opravny JOB AIR Technic, které sídlí na letišti Mošnov, rozšiřují nabídku služeb. Nově získaly od Úřadu pro civilní letectví oprávnění k údržbě letounů Boeing 737 MAX. Firma to oznámila v tiskové zprávě.
Letouny Boeing 737 MAX jsou v provozu od roku 2016, po dvou nehodách ale byly v roce 2019 zhruba tři stovky letadel uzemněny. Začátkem loňského roku byl jejich komerční provoz znovu povolen. "Boeingy 737 MAX budou již brzy potřebovat pravidelnou údržbu. Jsme proto ve spojení s některými leasingovými společnostmi a operátory, kteří tento typ provozují. Očekáváme, že první větší počty MAXů budou potřebovat údržbu na konci tohoto roku a jsme na to připraveni. Záleží samozřejmě na tom, jaká bude letošní letní sezona," řekl Stulančák.
V rámci těžké údržby letadel se provádějí pravidelné předepsané revizní prohlídky, náročnější opravy, modifikace letadlových systémů a konstrukcí, výměny motorů, výměny podvozků a modifikace interiérů kabiny. Často je spojena se změnou provozovatele letadla či s jeho vrácením od provozovatele zpět leasingové společnosti. Společnost JOB AIR Technic, která je od roku 2016 součástí holdingu Czechoslovak Group, se právě na těžkou údržbu specializuje.
Těžkou údržbu MAXů může provádět i ruzyňská firma Czech Airlines Technics (CSAT), která majetkově patří pod státní Letiště Praha. Certifikát má od loňského dubna.

* 7. 2. 2022 L 410 NG prošla do finále tendru filipínské pobřežní stráže

Kunovický výrobce letadel Aircraft Industries se s letadly L 410 NG dostal do užšího výběru v tendru na nové stroje pro filipínskou pobřežní stráž. Podle prohlášení výrobce se filipínská pobřežní stráž zajímá o víceúčelovou a hlídkovou verzi letounu. V první etapě vyčlenila tamní vláda na nákup nových letadel 31,3 milionu dolarů (cca 670 mil. Kč).
Víceúčelový stroj ve variantě L410 NG Multirole zahrnuje výměnné sady, které je možné v krátkém čase do letadla instalovat. Jde například o sklopná sedadla nebo speciální sanitní kit s biovaky pro přepravu infekčních pacientů. Letadlo v hlídkové verzi udělá z "engéčka" okřídlený radar, který umožní sledování pohybu na pevnině, na moři i ve vzduchu. "Pokud se filipínská pobřežní stráž pro hlídkovou verzi L 410 NG rozhodne, bude se jednat o světovou premiéru této modifikace," uvedla generální ředitelka Aircraft Industries Ilona Plšková. Dva patrolovací letouny předchozí generace L 410 byly dodány předloni do Polska.

_________________________________________________ Z Kosmonautiky __________

* 24. 1. 2022 Webbův teleskop dosáhl dnes svého cílového bodu

Nejvýkonnější vesmírný dalekohled na světě aktivoval 24. ledna 2022 své raketové motory, aby provedl konečnou korekci kurzu a uvedl jej na konečnou oběžnou dráhu kolem Lagrangeova bodu Slunce-Země, známého jako L2. NASA uvedla, že Webb zatím použil co nejméně pohonných hmot k dosažení svého konečného cíle, což znamená, že během své životnosti bude mít více pohonné hmoty pro běžné operace, například drobné úpravy, aby se udržel na požadované oběžné dráze.
Dalekohled byl plně rozvinut v lednu 2022 během svého měsíčního putování poté, co úspěšně také rozložil své zrcadlo. Vědci na Zemi nyní stráví tři měsíce zaostřováním optiky dalekohledu, než bude možné zachytit a odeslat první snímky.

* 5. 3. 2022 Rusko zastavilo dodávky raketových motorů do USA

"V situaci, jako je tato, nemůžeme Spojeným státům dodat nejlepší raketové motory na světě. Ať létají na něčem jiném, na jejich košťatech, nevím na čem," řekl šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin. ve státní ruské televizi. Šéf Rocosmos dodal, že společnost přestane ve Spojených státech obsluhovat zbývající raketové motory. Podle Rogozina bylo od roku 1990 do Spojených států dodáno celkem 122 raketových motorů RD-180 a USA stále mají 24 raketových motorů RD-180, které bude třeba opravit.
"V reakci na sankce Evropské unie vůči našim společnostem zastavuje Roskosmos spolupráci s evropskými partnery při organizování vesmírných startů z kosmodromu Kuru a stahuje svůj personál, včetně kombinované startovací posádky, z Francouzské Guyany," uvedla agentura v prohlášení.

_________________________________________________ Víte že? __________

* 25. 1. 2022 že starší flotila Belug ST bude komerčně létat s náklady?

Evropský výrobce Airbus oznámil spuštění nové letecké nákladní služby pomocí své flotily nadrozměrných letadel BelugaST, která jsou známá svým výrazným velrybím tvarem. Airbus běžně používá svá letadla Beluga k přepravě částí svých vlastních dopravních letadel mezi výrobními závody.
Nová role pro pět letadel BelugaST společnosti přichází v době, když je Airbus postupně nahrazuje šesti letadly nové generace BelugaXL. Jakmile Airbus zprovozní všechny nové BelugaXL, flotila BelugaST bude převedena do samostatné dceřiné společnosti s vlastním certifikátem leteckého provozovatele (AOC).
BelugaST může pojmout náklad velikosti až 7,1 m na výšku a 6,7 m na šířku, s délkou 39 m a váhou do 40 t, uvedl Airbus v prohlášení z 25. ledna 2022. Výrobce také testuje nové techniky nakládání a vykládání, aby maximalizoval schopnost letounů pro své nové zákazníky. První mise pro novou službu, Airbus Beluga Transport, zahrnovala dodání vrtulníku Airbus z Marignane ve Francii do Kóbe v Japonsku na konci roku 2021.
"Širší průřez letounu BelugaST otevře zákazníkům nové trhy a nové logistické možnosti," uvedl v prohlášení Phillippe Sabo, ředitel ATI a Air Oversize Transport ve společnosti Airbus. "V případě nakládání helikoptér - bez nutnosti je nejprve demontovat - je opravdu plus. Podobně mohou být transportovány i největší motory komerčních letadel bez nutnosti jejich odstrojování".

* 27. 1. 2022 že sytém 5G může rušit letecké přístroje?

Federální úřad pro letectví (FAA) vydal směrnici o zachování letové způsobilosti (AD), která zakazuje letounům B747-8, 747-8F a 777 přistávat na letištích, kde by mohlo docházet k rušení 5G.
V dokumentu FAA se uvádí, že letecké společnosti provozující Boeingy 747-8, 747-8F a 777 jsou povinny revidovat stávající část o omezení letové příručky letounu (AFM), "aby zahrnovala omezení zakazující přiblížení nebo přistání na ranvejích", kde by přítomnost C-pásma 5G mohla způsobit rušení.
Letecký radiovýškoměr poskytuje přímé informace o výšce nad terénem i vodě různým systémům letadla. Toto palubní elektronické zařízení je přesnější než barometrický výškoměr a používá se k přesnému měření výšky letadla nad zemí během ručního přistání, automatického přistání nebo jiných operací v malých výškách.
Úřad zdůraznil, že mnoho systémů na letadlech Boeing 747-8, 747-8F a 777 závisí na výškoměru, včetně automatické škrticí klapky, varování při přiblížení k zemi, obracečů tahu a systému pro zabránění dopravním srážkám.

* 1. 2. 2022 Qatar Airways po sporech s Airbusem nakupují u Boeingu?

Boeing uvedl na trh velmi očekávanou nákladní verzi svého letadla 777X na základě objednávky od Qatar Airways. "Qatar Airways je poctěna, že má příležitost být startovacím zákazníkem pro 777-8 Freighter, letadlo, které nám nejen umožní dále vylepšovat naši produktovou nabídku pro naše zákazníky, ale také nám pomáhá plnit naše cíle zajistit udržitelnou budoucnost našeho podnikání," řekl generální ředitel Qatar Airways Group Akbar Al Baker.
Dopravce zadal pevnou objednávku na 34 nákladních letadel Boeing 777X s opcí na dalších 16. Kontrakt oznámený 31. ledna 2022 má v ceníkových cenách hodnotu více než 20 miliard dolarů. Qatar Airways objednaly k pohonu letadla motory GE9X za celkovou potenciální objednávku v hodnotě 6,8 miliardy USD. Nákladní letadla 777X se připojí k 26 Boeingům 777F a dvěma Boeingům 747, které jsou v současnosti ve flotile Qatar Airways Cargo.
Nový nákladní letoun má mít téměř shodnou kapacitu jako nákladní "jumbo" 747-400F, ale s výrazně nižší spotřebu. Zvládne přepravit až 118 tun při doletu 8 167 kilometrů. První stroj tohoto typu mají Qatar Airways převzít v roce 2027. Nový kontrakt přichází jen krátce poté, co Airbus získal první zakázky na svůj stroj A350 v nákladní verzi.
Jednání Boeingu a Qatar Airways přinesla ještě další nečekaný výsledek: dohodu o porozumění na nákup 25 letadel 737 MAX 10 s opcí na dalších 25 kusů v ceníkové ceně 7 miliard dolarů. I když obě strany neuvádí důvod nákupu největší verze modelu 737 MAX, je poměrně jednoduché ho uhádnout: Airbus zrušil zakázku Qataru na 50ks A321neo a 737 MAX 10 je jeho nejbližší možnou náhradou.

* 8. 2. 2022 že zde můžete absolvovat malý vědomostní kvíz?

Pokuste se rozpoznat letecké společnosti dle barev na směrovkách. Aby to nebylo tak jednoduché, vybrali jsme směrovky bez nápisů se jménem společnosti a bez viditelné registrace. Všechny směrovky byly vyfotografovány na Praze - Ruzyni a můžete je najít na našem webu. Přidáváme velkou nápovědu, všechny společnosti začínají písmenem "G". ZKUSTE TO!!

Ve výše uvedeném kvízu je mnoho "snadných" úlovků pro Vaši paměť. Jsou tam ale i velice těžké otázky. Pokud však identifikujete alespoň 8 společností, můžete se považovat za leteckého znalce. Pro Vaši kontrolu, správné odpovědi najdete na poslední stránce tohoto Bulletinu. Příště můžeme připravit další podobný kvíz. (pro IB176 WOM)

* 10. 2. 2022 že před 53 lety proběhl první zkušební let Boeingu 747

9. února 1969 poprvé vzlétla z továrny Boeing v Everettu na svůj první zkušební let nová vlajková loď Boeingu, 747 ‚Jumbo Jet'. U "beranů" byli hlavní zkušební pilot Boeingu Jack Waddell a druhý pilot Brien Wygle s Jessem Wallickem jako palubním inženýrem. Let trval hodinu a 15 minut.
Za rok později první 747 vstoupil do služeb pro PAX u Pan American World Airlines, která uskutečnila první let mezi JFK a Heathrow 22. ledna 1970. Kolosální 747 byl ve své třídě bezkonkurenční až do příchodu Airbusu A380 v roce 2005. V polovině 60. let Juan Trippe, prezident společnosti Pan Am, oslovil Boeing s žádostí, aby vyrobili dopravní letadlo dvakrát větší než největší dostupné na trhu. Boeing brzy začal s vývojem programu a v roce 1966 Pan Am objednal 25 letadel Boeing 747-100. V průběhu let bylo vyrobeno několik variant 747, přičemž 747-400 byl představen v roce 1989. Řada -400 je zdaleka nejúspěšnější s 694 dodávkami tohoto typu. British Airways byla několik let největším provozovatelem 747, než opustila svou stárnoucí flotilu kvůli pandemii COVID-19.
V roce 2005 Boeing uvedl na trh 747-8, další úsek řady -400, s nákladní i osobní verzí. "-8F" byl představen u společnosti Cargolux v říjnu 2011, zatímco mezikontinentální PAX "-8i" byl představen v červnu 2012 u Lufthansy. B747-8 nebyl tak úspěšný jako jeho předchůdci kvůli poptávce po palivově úspornějších dvoumotorových letadlech od leteckých společností, které se raději rozhodly pro další generaci širokotrupých letadel, jako jsou Boeing 787 a Airbus A350.
Navzdory ukončení výroby Boeingu 747 bude "Jumbo Jet" bezpochyby zdobit oblohu ještě mnoho let. Mezi současné operátory patří UPS, Cargolux, Air China, Lufthansa a Korean Air.

* 22. 2. 2022 že Qatar Airways nalakovaly Boeing 777-300ER do retro nátěru?

Letecká společnost Qatar Airways minulý týden zařadila do provozu další letadlo ve speciálním nátěru. Boeing 777-300ER dostal lak v podobě, v jaké dopravce před 25 lety začínal svůj provoz.
Speciální nátěr získalo letadlo registrace A7-BAC, jako první se objevil na lince z Dauhá do Paříže. Dopravce už loni představil stejný typ letadla v laku připomínající letos plánovaný fotbalový šampionát. Ten si místní vláda podle žaloby FBI uplatila u fotbalových funkcionářů FIFA. Toto zbarvení jsme mohli už také v Praze fotografovat, bohužel na stejné zbarvení A350 už nedošlo, protože při přelakování se přišlo na vady původního nástřiku a kauza došla až k soudu, viz informace výše.
Šéf aerolinek Akbar Al Baker uvedl, že nový nátěr má připomenout velký pokrok, kterého dopravce za čtvrt století dosáhl. Původně regionální dopravce dnes patří k největším hráčům v dálkové dopravě a obsluhuje 140 různých letišť včetně Prahy.

* 28. 2. 2022 že největší letadlo světa bylo zničeno?

Antonov An-225 Mriya, známé jako největší letadlo světa, bylo úmyslně zničeno při ruském útoku na letiště Antonov v Gostomeli. "Bylo to největší letadlo na světě, AN-225 ‚Mriya' (ukrajinsky ‚Sen'). Rusko možná zničilo naši ‚Mriya'," uvedl Kuleba na Twitteru. "Nikdy však nebudou schopni zničit náš sen o silném, svobodném a demokratickém evropském státě. Zvítězíme!"

An-225 byl vyvinut jako součást sovětského vesmírného programu pro přepravu raketoplánu Buran a také součástí velkých raket. Poprvé vzlétl v roce 1988. Se šesti motory a 42 pneumatikami dokázal přepravit až 640 tun, což z něj činilo nejvýkonnější letadlo, jaké kdy bylo vytvořeno.
Program původně plánoval stavbu dvou letadel. Před pádem Sovětského svazu byl dokončen pouze jeden. Nekompletní drak druhého obra odpočívá v jiném hangáru na letišti Antonov. Jeho současný stav není znám.
Státní zbrojní společnost Ukroboronprom v reakci na uvedenou zprávu na facebooku napsala, že An-225 bude obnoven.

* 28. 2. 2022 že tragicky zemřel zakladatel Air Parku ve Zruči?

Zakladatel Air Parku ve Zruči u Plzně a velký letecký nadšenec Karel Tarantík v pátek zemřel. Bylo mu dvaasedmdesát let.
Vášnivý sběratel spadl 8. února ze žebříku při práci na vrtulníku. Několik dní byl v nemocnici, kde těžkým zraněním podlehl.
Pro Karla Tarantíka byla letadla vším. Sbíral je a zachraňoval od roku 1990. Nejdříve měl pár kusů v Druztové, později je přestěhoval do nových a větších prostor ve Zruči. V jeho muzeu stojí desítky civilních i armádních strojů, společnost jim dělají tanky, obrněná vozidla i socha Stalina.

Jeho syn Miloš sběratelské vášni propadl také, ale "Ten je spíš přes tanky", nicméně pravděpodobně muzeum povede dál.

* 1. 3. 2022 že bude zavřená dráha 06/24?

Letecký provoz na ruzyňském letišti se na více než tři měsíce přesune na vedlejší ranvej 12/30. Důvodem je pravidelná údržba a odložené opravy hlavní dráhy 06/24. Vedlejší dráha je k té hlavní téměř kolmá, takže provoz se přesune nad hustě osídlené části Prahy a Kladenska.
Práce na hlavní dráze budou probíhat od 28. března do 1. července. Kromě pravidelné údržby, jako je třeba odgumování nebo výsprava povrchu, dojde i na rekonstrukci pojezdové dráhy B vedoucí na ranvej. Na vedlejší dráhu se přesune i webová kamera, díky které lze on-line sledovat provoz na letišti.

* 1. 3. 2022 že leasingové společnosti budou stahovat svá letadla z Ruska?

Zavedení sankcí vůči ruskému režimu povede v příštích dnech a týdnech k velkým přesunům letadel. Evropské leasingové společnosti musí do konce března přestat poskytovat pronájem letadel ruským dopravcům a stáhnout je mimo Rusko.
List Financial Times odhaduje hodnotu letadel pronajatých v Rusku na 5 miliard dolarů. Agentura Bloomberg uvedla, že jen irská leasingová společnost AerCap má v Rusku letadla v hodnotě zhruba 2,5 miliardy dolarů. Podle Financial Times je v Rusku celkem 515 letadel, které patří leasingovým společnostem mimo Rusko. Zhruba polovina z nich je evropská. Většina z nich patří irským firmám. "Leasingové firmy mají podle smlouvy jen 30 dní na to letadla stáhnout mimo Rusko, půjde o velkou logistickou výzvu," řekl Rob Morris ze společnosti Ascend by Cirium. Kvůli blokádě vzdušného prostoru totiž nebude jednoduché do Ruska přepravit piloty, kteří s letadly odlétnou. Tyto letadla bude nutné také někde umístit. Ruští dopravci budou kvůli sankcím potřebovat méně letadel, současně ale mohou mít problém i udržovat stávající flotilu evropských letadel. Sankce se vztahují i na dodávky náhradních dílů.
Ministerstvo dopravy Ruské federace jednalo s největšími leteckými společnostmi v zemi o možném znárodnění všech letadel Airbus a Boeing, která by měla být vrácena zahraničním pronajímatelům v rámci západních sankcí. Možnost Ruska znárodnit cizí majetek nacházející se na území Ruské federace poprvé naznačil místopředseda Rady bezpečnosti Ruské federace Dmitrij Medveděv 26. února, dva dny poté, co Rusko zahájilo rozsáhlou invazi na Ukrajinu, a den poté, co EU oznámila, že zavede velké sankce proti režimu Vladimira Putina. Podle zdrojů setkání vedl náměstek ruského ministra dopravy Igor Chalik a účastnili se ho zástupci největších leteckých společností v zemi Aeroflot group (která vlastní Aeroflot, Pobeda a Rossiya), S7 Group, Ural Airlines a Utair.
Několik ruských společností, včetně Pobedy, nízkonákladové části Aeroflotu a provozovatele zcela pronajaté flotily Boeingů 737, oznámilo, že se chystají "hájit svou flotilu" a pokusí se vyhnout ztrátě letadel.
Ruská Federální agentura pro leteckou dopravu Rosaviatsija nepotvrdila, zda se o této variantě diskutuje, a uvedla, že "otázka se vyhodnocuje," dodal RBK.

* 1. 3. 2022 že Tajemný let Volha-Dnepr dorazil na Slovensko?

Na Slovensku přistál záhadný nákladní letoun Iljušin Il-76, který patří ruské nákladní letecké společnosti Volga-Dněpr, navzdory zákazu EU. Slovenské ministerstvo hospodářství v tiskové zprávě uvedlo, že let měl povolen vstup do vzdušného prostoru EU na základě výjimky. Letoun převážel jaderné palivo pro slovenské elektrárny mezi Moskvou (DME) a Bratislavou (BTS). Letoun letěl na výjimku, kterou je možné uplatnit pouze pro humanitární pomoc či přepravu jaderného paliva. Průběh letu je na Flightradar24.com. Trasa vedla přes Bělorusko a Polsko.
Z moskevského letiště Domodědovo odstartoval 3. 3. 2022 v 17. hodin středoevropského času Iljušin Il-76, který krátce po půl osmé přistál v Brně. Do Česka letěl na výjimku od ministerstva dopravy. Na palubě měl palivo od Rosatomu pro jadernou elektrárnu Dukovany. Běžný letecký provoz je nyní mezi oběma zeměmi zakázán kvůli sankcím. Jde o prakticky identickou situaci jako v úterý, kdy letadlo společnosti Volga Dnepr Airlines, letělo se stejným nákladem do Bratislavy, viz výše.

* 3. 3. 2022 že Kuehne+Nagel si pronajala u Atlas Air kapacitu dvou Boeingů 747-8F?

Skupina Kuehne+Nagel uzavřela se společností Atlas Air, Inc dlouhodobou smlouvu o pronájmu kapacity dvou letadel Boeing 747-8F. Tato dvě letadla jsou úplně posledními dvěma Boeingy 747, které byly vyrobeny. Tato spediční firma působí i na našem území a věnuje se kombinované CARGO dopravě (loď + letadlo). Své sklady má v Tulipán parku Hostivice - Palouky, blízko letiště Praha - Ruzyně. Je možné, že se u nás nějakého "Jumba" opět dočkáme. Atlas Air provozuje největší flotilu nákladních letounů 747 na světě.

* 4. 3. 2022 že WestJet kupuje Sunwing?

Druhý největší kanadský letecký dopravce vyslal jeden ze signálů o tom, že letectví se nejspíše dostalo ze své největší krize. WestJet oznámil, že se dohodl na ovládnutí kanadské letecké společnosti Sunwing Airlines včetně společnosti Sunwing Vacation. Jako důvod uvádí posílení obou firem po zotavení z pandemie koronaviru.
WestJet aktuálně provozuje kolem 140 letadel, zejména Boeingů 737. Sunwing má aktuálně 29 letadel Boeing 737-800 a 737 MAX 8. Propojení obou firem je špatnou zprávu pro evropské letecké dopravce, které Sunwing Airlines půjčovaly svá letadla na zimu pro lety z Kanady do Karibiku. Dlouhodobou spolupráci měly Sunwing hlavně s českými Smartwings. V tiskové zprávě WestJet uvedl, že propojení obou dopravců umožní pokrýt zvýšenou potřebu letadel pro Sunwing stroji od WestJet namísto pronájmů letadel včetně posádek ze zahraničí. "To znamená více práce pro Kanaďany," uvedla firma v tiskové zprávě.

* 5. 3. 2022 že ŘLP po více než dvaceti letech přešlo na nový systém řízení?

Nasazení nového systému předcházelo 126 dnů testování a 100 hodin paralelního provozu se starým systémem. Státní podnik Řízení letového provozu (ŘLP) dnes završil letitou snahu o výměnu kompletního systému pro řízení provozu na českém nebi. Jako první obdržel v 02:48 pokyn dispečera skrze nový systém TopSky let číslo 5335 společnosti CargoLogic Germany Airlines na cestě z Bratislavy do Lipska. Po více než dvaceti letech tak bylo ukončeno využívání předchozího systému Eurocat 2000, který byl v provozu od března 2001. Kompletní výměna hardwaru, softwaru i vybavení řídícího sálu zajistila francouzská společnost Thales, která u českých dispečerů zvítězila s cenou 35,5 milionu eur (cca miliarda Kč). Dodala i předchozí systém Eurocat 2000. Zkrátka přišel druhý zájemce, kterým byla španělská firma Indra. ŘLP původně zamýšlelo systém zaplatit z vlastních zdrojů, nakonec si ale kvůli poklesu příjmů kvůli koronaviru muselo půjčit u bank. Výměnu systému zdůvodňovalo mimo jiné houstnoucím provozem na českém nebi. "Systém TopSky, který je mimo jiné používán například v Rakousku, Švédsku nebo Dánsku, má ambice být řešením pro 21. století a naplňovat oprávněná očekávání našich zákazníků. Zajistíme tak i požadavky Evropské komise v rámci programu Jednotného evropského nebe na technickou způsobilost," uvedl šéf ŘLP Jan Klas.

* 6. 3. 2022 že Aeroflot zastaví všechny mezinárodní lety?

Z ruské letecké společnosti se od 8. března stane prakticky vnitrostátní aerolinka. Největší ruský dopravce oznámil, že s výjimkou spojení do Běloruska zastaví všechny mezinárodní lety. Dopravce v tiskové zprávě krok vysvětlil tím, že chce snížit riziko nemožnosti návratu zpět do Ruska. Nejde přitom jen o hrozbu uvalení dalších zákazů, ale především riziko zabavení pronajatých letadel. Kvůli sankcím musí evropské leasingové firmy ukončit smlouvy s ruskými aerolinkami. Naráží ale na problém, jak si letadla stáhnout zpět. Zabavení letadla mimo Rusko se nabízí jako vhodná možnost.
Zhruba tři čtvrtiny letadel ruských dopravců jsou v pronájmu od leasingových firem. V Rusku se již objevují zprávy o tom, že by vláda letadla zahraničních majitelů znárodnila, tedy v podstatě ukradla.
Sankce se týkají i dodávek náhradních dílů pro letadla Airbus, Boeing a Embraer. Velké distribuční systémy letenek Sabre a Amadeus navíc Aeroflot odpojily a znemožnily tak prakticky prodej přes své kanály.
Ural Airlines dnes pozdě ruší spoje do Egypta, v Šarm aš-Šaichu jim zřejmě zabavili nové letadlo. Podle dat na Flightradar24.com by mělo jít o A321neo registrace VQ-BKY, jde o téměř nový stroj dodaný loni. Letadlo přilétlo do Egypta včera večer, od té doby neodlétlo. Letoun pak měl pokračovat na moskevské letiště Domododěvo. Podle agentury RIA už cestující do letadla nastoupili, když egyptské úřady na žádost majitele letadla zablokovaly odlet. Cestující tak museli opět vystoupit.

* 6. 3. 2022 že také Skupina IAG zjistila degradaci povrchu některých letadel A350?

Generální ředitel IAG (ICAG.L) Luis Gallego potvrdil (dle Reuters) degradaci povrchu některých letadel A350. Airbus potvrdil, že defekt laku nepředstavuje potenciální riziko pro bezpečný provoz letadla. Skupina IAG o problému informovala regulátora EASA, který potvrdil, že porucha laku v tomto rozsahu neohrožuje letovou způsobilost předmětných letadel. Rozměr poškození je zatím velmi malý, což souvisí s tím, že všechna A350 skupiny IAG jsou relativně nová.

* 8. 3. 2022 že Emirates odkládají návrat A380 do Prahy?

Společnost Emirates v nejnovější aktualizaci letového řádu odsunují nasazení A380 pro osm destinací. Mezi nimi je i Praha. Ještě v lednu 2022 Emirates plánovaly návrat A380 na linku do Prahy od 30. října t. r. Na lince tak zůstává Boeing 777-300ER. Emirates předpokládaly nasadit na linku A380 v dvoutřídním uspořádání pro 615 cestujících, Boeing 777-300ER nabízí okolo 260 míst. Pokud jde o A380, aktualizace postihuje také linky do Birminghamu, Hong Kongu, Kodaně, Nice, Pekingu, Prahy, Šanghaje a Tokia.

* 9. 3. 2022 že v Praze se opět potkaly dvě velká letadla stejné kategorie?

Nejprve v 5 hod ráno přilétla společnost SICHUAN AIRLINES se zdravotnickým materiálem z Číny. Použila svůj čtvrtý dodaný A350, který představil svou novou livery 28. února 2022 s názvem "Chengdu FISU World University Games". První inagurační let s touto liverí do Evropy byla tedy Praha. V 7 hodin pak přilétla společnost LOT, která přivezla turisty ze Zanzibaru. Odlety se odehrály během 8:40 - 9:10.

* 28. 2. 2022 Praha-Ruzyně cca 70tá léta, foto Petr Brož

* 28. 2. 2022 tuto svoji velmi povedenou fotku "Tety Ju" nám poslal Jirka Hanibal

* 10. 3. 2022 že díky stoupající ceně ropy se budou zavádět palivové příplatky?

Cena ropy kvůli ruské invazi na Ukrajinu trhá rekordy. Je na nejvyšších hodnotách za posledních více než čtrnáct let a to je další velkou komplikací pro letecké společnosti, které se ještě ani nestihly vzpamatovat z důsledků nedávné koronavirové pandemie. Některé aerolinie proto začínají znovu zavádět i palivové příplatky. Kvůli vysokým cenám leteckého paliva mění přístup v oblasti cenotvorby i česká letecká společnost Smartwings.
"Musíme reagovat zvýšením palivových příplatků. Není vyloučeno, že cena letenek vzroste i o dva až tři tisíce korun," uvedla tisková mluvčí aerolinek Vladimíra Dufková.

* 1. 3. 2022 že se v Praze ukázal zajímavý hybrid

1. 3. 2022 přilétl Vueling s A321 ještě ve zbarvení španělské společnosti LEVEL (ze směrovky bylo vymazáno v modrém poli jen jméno této společnosti). Tento Airbus byl dodán v roce 2015 společnosti Air Berlin s reg. D-ABCR, v r. 2017 byl předán společnosti Belair s reg. HB-JOW, ještě téhož roku se vrátil pod Air Berlin pod operand by Belair, ve stejném roce se dostal ke společnosti NiKi s reg. OE-LCR, v roce 2018 přešel pod společnost LEVEL se stejnou registrací a nakonec ho v roce 2020 získal Vueling a zaregistroval jako EC-NLY. Velmi krkolomné skoky tohoto letadla zrcadlí stav leteckých společností dneška.

* 10. 3. 2022 že Finnair obnovil lety do Japonska, ale vyhýbá se Rusku?

Letecká společnost Finnair obnovila své spojení mezi Helsinkami a Tokiem, které musela přerušit kvůli uzavření vzdušného prostoru pro dopravce z Evropské unie a dalších zemí. Nově je let o více než čtyři hodiny delší. Dopravce se vrátil k trasování přes Severní pól. Podle dat na Flightradar24.com trval let z Finska do Japonska kolem 8 hodin a 30 minut. První let po trase přes Severní pól trval bez tří minut třináct hodin. Finnair namísto letu na východ letí z Helsinek nejprve na sever k pólu, do Japonska se přibližuje přes Aljašku a Tichý oceán.
Finnair na trasu nasadil Airbus A350. Při plánování trasy mohl využít i toho, že A350 má dostatečný certifikát ETOPS (extended-range twin-engine operational performance standards), které řeší, jak dlouho může letadlo být ve vzduchu jen s jedním motorem v případě výpadku druhého. U A350 dosahuje až 300 minut. Finnair si podle zveřejněné trasy jako náhradní letiště pro případ problémů vybral Bod? v Norsku, Fairbanks a Anchorage na Aljašce, Anchorage a King Salmon a Kushiro na ostrově Hokkaido v Japonsku.
Finnair má připravenou i jižní trasu, která je podobně dlouhá. Vede přes Pobaltí, Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Turecko, Gruzii, Azerbajdžán, Turkmenistán, Uzbekistán, Kazachstán, Čínu a Jižní Koreu. Tuto trasu podle svého palubního magazínu bude používat i pro spojení do Thajska, Indie či Singapuru.
Finnair byl první evropskou aerolinkou, která létala přes Severní pól. Lety zahájil v roce 1983. Na trasu nasazoval třímotorový McDonnell Douglas DC-10-30ER, musel ale cestou přistát pro palivo v Anchorage. Po ukončení studené války začal létat přes Rusko.

* 10. 3. 2022 že dnes do Prahy-Ruzyně přilétl velmi zajímavý logojet?

1. 3. 2022 přilétl Vueling s A321 ještě ve zbarvení španělské společnosti LEVEL (ze směrovky bylo vymazáno v modrém poli jen jméno této společnosti). Tento Airbus byl dodán v roce 2015 společnosti Air Berlin s reg. D-ABCR, v r. 2017 byl předán společnosti Belair s reg. HB-JOW, ještě téhož roku se vrátil pod Air Berlin pod operand by Belair, ve stejném roce se dostal ke společnosti NiKi s reg. OE-LCR, v roce 2018 přešel pod společnost LEVEL se stejnou registrací a nakonec ho v roce 2020 získal Vueling a zaregistroval jako EC-NLY. Velmi krkolomné skoky tohoto letadla zrcadlí stav leteckých společností dneška.

Pro Vaši informaci 'Hekla' je tradiční islandské dívčí jméno a také jméno jedné z islandských známějších sopek. 'Aurora' je odkaz na polární záře. "Hekla Aurora" vytvořili v ICELANDAIR jako součást jejich kampaně "#MyStopover", která vybízí cestující, aby si udělali čas a užili si i mezipřistání s Icelandairem na Islandu.
Polární záře jsou úchvatným přírodním úkazem a Island je jedním z nejlepších míst, kde je lze pozorovat. Takže letadlo vypadá tak co na tamní obloze můžete vidět. Uvnitř je nainstalovaný nádherný LED systém náladového osvětlení, který zobrazuje ohromující polární záři v celé hlavní kabině "Hekla Aurora". K dispozici je také připojení Wi-Fi, pomocí kterého můžete zveřejňovat všechny své fotografie "#MyStopover" v reálném čase.

* 10. 3. 2022 že Boeing získal zakázky na další nákladní letadla?

DHL Express si objednal 6 nových letadel B777F, nového zákazníka má firma také pro úplně nový typ nákladního letadla B777-8F: Ethiopian Airlines. Africká společnost je po Qatar Airways druhým zákazníkem, který si objednal zatím neexistující nákladní verzi nového typu letadla B777-8F. Objednávka není finální, obě strany podepsaly dohodu o porozumění, která má vést k nákupu pěti letadel. Jde o další signál smíření mezi Ethiopian Airlines a Boeingu po sporech způsobených havárií letadla B737 MAX 8.
Boeing představil model B777-8 Freighter letos v lednu, prvním zákazníkem se staly Qatar Airways. Má mít kapacitu téměř shodnou jako B747-400 v nákladní verzi se spotřebou o 30 % nižší. Dopravce má aktuálně devět letadel B777F a tři B737-800 konverzované na nákladní letouny.

* 13. 3. 2022 že Aeroflot a spol. urychleně přeregistrovávají leasingová letadla?

Ruské letecké společnosti v posledních dnech urychleně přesunuli registrace více než stovky letadel pod ruský letecký rejstřík. Dosud velká část flotily ruských aerolinek létala se stroji zapsanými v bermudském registru. Proto jsou na letadlech registrační značky začínající VP či VQ. Podle údajů z ruského ministerstva dopravy došlo k přepsání celkem 180 letadel od konce února, kdy se začalo mluvit o sankcích vůči Rusku. Ty počítají s ukončením leasingových smluv nebo zákazem dodávek náhradních dílů. Došlo k přesunu letadel společností Aeroflot, Pobeda, Utair, Rossiya a Ižavia. Součástí přesunů jsou i nejnovější letouny A350-900 pro Aeroflot, poslední kus Aeroflot převzal ve stejný den, kdy Rusko zaútočilo na Ukrajinu. Registrace na Bermudách byla většinou podmínkou leasingových firem, které více důvěřují bermudskému právnímu prostředí než ruskému.
Leasingovým společnostem se podařilo převzít zatím jen několik letadel, u kterých využili skutečnost, že je dopravce měl v zahraničí. Ruské aerolinky až na pár výjimek ale v podstatě přerušily spojení se světem a kvůli uzavírce vzdušného prostoru je pro majitele letadel velmi obtížné se k letadlům dostat. Odhady mluví o zhruba 515 letadlech, která jsou v Rusku a patří neruským leasingovým společnostem. V Rusku se mezitím mluví o tom, že vláda zvláštním zákonem letadla ukradne (oficiálně znárodní).

* 14. 3. 2022 že Letadla ruských aerolinek registrovaná na Bermudách nesmí do vzduchu?

Bermudský úřad civilního letectví (Bermuda Civil Aviation Authority -BCAA) zasáhl do sporů o další budoucnost letadel ruských dopravců pronajatých od leasingových společností. Podle rozhodnutí nesmí žádné letadlo těchto ruských aerolinek z bermudského registru do vzduchu. Úřad na svých stránkách oznámil, že dočasně zrušil osvědčení o letové způsobilosti pro všechna letadla, která mají bermudskou registraci. Ruští dopravci ji využívají na základě dohody mezi Ruskem a Bermudami. Jde o všechna letadla, která mají registraci VP-B** a VQ-B**. Důvodem těchto registrací jsou daňové důvody i požadavky leasingových firem, které více důvěřují vymahatelnosti práva na Bermudách než v Rusku. Rozhodnutí o dočasném zrušení osvědčení přichází v době, kdy už ruské aerolinky začaly narychlo přeregistrovávat letadla bez souhlasu jejich majitelů do ruského registru. Bermudský úřad vysvětluje zrušení osvědčení letadel obavami o bezpečnost provozu poté, co se ruští dopravci nemohou dostat k náhradním dílům. Pod bermudskou registrací létá zhruba 900 letadel, z toho 745 provozují ruští dopravci. Většina z nich přestala létat do zahraničí, letadla s bermudskou registrací ale používá stále pro vnitrostátní lety. Ruští dopravci si z nařízení nic nedělají a s letadly létají dál.

_______________________________________________________________________

Téma čísla 177 je německá letecká společnost Condor


— připravil WOM za přispění dalších členů klubu, březen 2022 —
Pro WEB AFC zpracoval WOM (březen 2022)

 

Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC    < zpět na stránku Bulletinů