________________________________________________________________________________

Swiss zahajuje 2.června 2010 non-stop lety 6x týdně Zürich - San Francisco s A340-313.
Poprvé v historii společnosti bylo natřeno jedno letadlo do zvláštních barev. Jde o A340-313 HB-JMJ.
Osm pracovníků po tři dny tvořilo (mj. za užití 400 m2 speciálních fólií) toto zvláštní zbarvení, z každé strany jiné. Vítězný návrh vzešel z finálových tří návrhů hlasováním více než 30.000 čtenářů časopisu "20 Minuten".

Interiér letadla byl velmi inovován, zvláště v Business Class. Ta získala zcela nová speciální sedadla. V červenci přibude přestavěný interiér ve druhém A340-313, aby všechny lety do San Francisca mohly být provozovány s novým pohodlnějším interiérem.

Fotografie HB-JMJ v novém zbarvení z obou stran jsou k vidění např. na: www.airliners.net

Letecká společnost založila speciální internetové stránky o San Franciscu v duchu "květinových dětí" 60. let: www.singfrancisco.com Na nich můžete soutěžit o letenky a propagační předměty, stáhnout si písničku o Friscu do mobilu, stáhnout si spořiče obrazovky atp..


Zvláště pro modeláře vítězný návrh z pravé strany.


Petr (FOX)Liška

________________________________________________________________________________

29.5.2010 do Prahy přilétl australský bizjet, což je v Praze velmi, velmi výjimečné.
Též je dosti neobvyklé, že nepřivezl ani politiky ani top manažery.
Dle kapitána letadla, který reportérovi AFC poskytl krátký rozhovor, cestujícími je australská rodina, která si dopřála PĚTITÝDENNÍ CESTU KOLEM SVĚTA.
Citation X přiletěl z letiště KERRY (irsky CHIARRAÍ) v JZ Irsku. Letiště se jmenuje dle hrabství, ve kterém leží. Město tohoto jména neexistuje. Leží na katastru obce FARRANFORE.
Cesta za poznáním bude pokračovat letem do KRAKOVA.
Šťastný pobyt ve stověžaté Praze cestujícím i posádce letadla !!

Cessna 750 Citation X Jet City VH-XCJ na cestě kolem světa.


Petr (FOX)Liška

________________________________________________________________________________

Portugalský prezident s chotí si vybral k letu na návštěvu ČR k radosti spotterů letoun jediné portugalské společnosti, která sídlí na Azorech:
SATA = Servico Acoreano de Transportes Aereos

Airbus A310-304ET CS-TGU je jedním ze čtyř A310, které SATA provozuje jako jedna z posledních společností v Evropě.
Výr. č. 571, vyroben v dubnu 1991.

Návštěva byla plánována od 14. do 16.4.2010. Vzhledem k zastavení provozu v PRG ještě 19.4. letoun stojí na RWY22.
Airbus A310-304ET SATA CS-TGU (Foto: Petr Liška)


Petr (FOX)Liška

________________________________________________________________________________

DHC7-102 Arkia ( AIZ / IZ ) 4X-AHG (4X-AHF)
Tento vynikající letoun byl vyroben kanadskou firmou De Havilland of Canada jen v počtu 111 kusů.
Vyniká extra krátkým startem a přistáním i při plném obsazení 54 cestujícími. Byl zamýšlen pro lety na těžko dostupná letiště s krátkou dráhou, kam již kapacitně nestačí jeho předchůdce dvoumotorový "Dash 6 Twin Otter" pro 19 cestujících.
První prototyp vzlétl 27.3.1975 a poslední 112. "rozdělaný" nebyl dokončen v roce 1988 po převzetí firmy US firmou Boeing.
V té době již dávno De Havilland of Cnd. vyráběl Dash 8 s dvěma mnohem většími motory a tedy levnějším provozem. A to ve v několika verzích, přičemž verze -400 je o dost větší, než Dash 7.
Letiště téměř všude ve světě mezitím prodloužila své dráhy, takže takové extra krátké starty a přistání již nejsou nutné (pro ně se běžně užívá angl. zkratka STOL). Tady se můžete podívat co je to STOL v praxi. Wideroe demonstruje STOL a minimální rychlost letu na norském Stavanger Airport, Sola.

Dash 7 byl dodán především společnostem v Kanadě, USA, Izraeli, Jemenu, Kolumbii,GB, v Grónsku a v Norsku (fjordy!) a v menším množství i do jiných států včetně Rakouska pro Tyrolean Airways, které mají základnu v Innsbrucku. Ovšem již tehdá mělo innsbrucké letiště dráhu dostatečně dlouhou pro mnohá proudová letadla...
Takže v Praze a ve střední Evropě tento krásný typ není možné vidět...
Dosud jich létá přes 60.
Izraleská vnitrostátní společnost ARKIA se nyní rozhodla vyřadit dva ze svých tč. sedmi letadel Dash-7.

K přeletu do Kanady si naštěstí vybrali let přes Prahu:
Izrael - Varna - Praha (nocleh) - Prestwick ve Skotsku - Keflavik (Island - nocleh) - asi Grónsko - Kanada.
Původně plánovali přílet v neděli v 18:00 a odlet v pondělí v 9:00. Naštěstí pro ně i pro všechny pražské fandy do letadel let odložili na pondělí, ale přistáli již v 16:00 a přitom odlet ponechali na další den v 9:00 - aby měli v Praze více času na poznání tohoto krásného města s nejlepším pivem světa a krásnými dvounohými kočkami. (Další nocleh budou mít na studeném a drahém Islandu...).
Piloti vnitrostátních linek, kteří jsou normálně každý večer u maminy si přece musí užít výjimečného UTRŽENÍ ZE ŘETĚZU při několikadenní cestě do Kanady a jako cestující na nějaké lince zpět!

Zatímco v neděli pršelo či byla šedá obloha, tak v pondělí 22.3.10 byl první skutečně jarní teplý den se zcela MODROU OBLOHOU, typickou i pro Izrael a Palestinu.

Viz fota z přiblížení na přistání a poté z parkování na co nejvzdálenějších místech odstavné dráhy od plotů letiště.
(Z bezpečnostních důvodů - jde o izraelská letadla).
Dhc7-102 Arkia 4X-AHG (Foto: Petr Liška)


Za cca dvě minuty přilétá druhý Dhc7-102 ARKIA 4X-AHF (Foto: Petr Liška)


Dhc7-102 ARKIA 4X-AHG a 4X-AHF parkují na nejvzdálenějším místě RWY22 (Foto: Petr Liška)


Petr (FOX)Liška

________________________________________________________________________________

V sobotu 23.1.2010 Čtyři Antonovy 12 v jeden den se postaraly o odvoz nákladu firmy Foxconn z Pardubic do Maastrichtu. Ta občasně vypravuje se svými výrobky nákladní Airbus A300 z Pardubic, který nemohlo tentokrát tamní letiště odbavit a proto byla zvolena náhradní varianta dopravy.
Někomu by se mohlo zdát, že jsem vlastníkem firmy Foxconn (Petr (FOX)Liška), ale není tomu tak.
An-12BK ukrajinské MERIDIAN-AIVA nenesou nikde označení aerolinky jsou prostě bílé s červenými pruhy. Jediná odlišnost byla v označení typu na přídi letounů. Více objasní mé fotografie.
Antonov An-12BK Meridian Aviation Vpravo: UR-CAG Vlevo: UR-CAH


Antonov An-12BK Meridian Aviation Vpravo: UR-CAG Vlevo: UR-CAH


Antonov An-12BK Meridian Aviation UR-CAH v pozadí: UR-CAG


Petr (FOX)Liška

________________________________________________________________________________

V sobotu 9.5.2009 došlo ke kurióznímu poškození letounu B737-800 pronajatého spol. Indochina Airlines. Při nakládce v Hanoji udeřil velký pes do dveří nákladového prostoru tak silně, že oprava dveří trvala dva dny a se svým jediným pronajatým B737-800 spol. Indochina AL obnovila lety dle letového řádu až v pondělí 11.5.2009. Let Hanoj - Ho Chi Minovo město a další až do pondělí musely být zrušeny - cestující byli přesměrováni na lety státní spol. Vietnam Airlines.

...Pes nebyl živý, při nakládce upadla KAMENNÁ SOCHA VELKÉHO PSA.

Petr Liška

________________________________________________________________________________

V České republice létá opět jeden Beechcraft King C90

Delta System-Air a.s.,zakoupila v roce 2004 turbovrtulový letoun Beechcraft King C90, který přelétl z USA na domovské letiště v Hradci Králové dne 5. listopadu 2004.

Stroj vyrobený v roce 1979 pod seriovým číslem LJ-837 bude, po vymazání z leteckého rejstříku USA, kde byl veden pod poznávací značkou N364D, zapsán do leteckého rejstříku České republiky s poznávací značkou OK-DSH

Tento nový King C90 bude doplněn o zdravotnické vybavení potřebné k sekundárním převozům pacientů a využíván v programu repatriačních letů Ve standartní pasažerské verzi bude sloužit pro lety aerotaxi.
Společnost Delta System-Air je oprávněný zástupce společnosti, Cessna a Textron Company pro Českou a Slovenskou republiku v oblasti údržby a náhradních dílů.

Cessna servisní středisko provádí kompletní údržbu letounů Cessna (Single Engine Piston)

Prodej originálních dílů Cessna s 5% slevou (LIST PRICE)

modernizace přístrojového vybavení.výměnu letadlových celků.

lakování exteriéru letounu.

čalounické práce. 

 

 

 

 

Pro zajímavost uvádíme jak vypadá převod tohoto letounu
do AI verze "Flight Simulátoru FS2002" od firmy Microsoft.

WOM

________________________________________________________________________________

Tisková zpráva k 80. výročí společnosti IBERIA.

76-letý muž, který je nejstarším žijícím cestujícím IB (ne dle svého věku, ale dle data prvního letu s IB), dostane od šéfa IB stříbrný model jediného typu IB, kterým neletěl(!), totiž prvního letounu ve flotile IB. Jinak letěl všemi, neb poprvé letěl ve svých 6 letech (tj. před 70 lety) a letěl s IB více než 1.000x !IBERIA A319 EC-KKS ve speciálním zbarvení 50-tých let


Petr Liška

________________________________________________________________________________

Populární Britka Johanne (Jo) Whiley byla zvolena posluchači v r.2007 coby DJ s nejvíce sexy hlasem v rádiu. Působí v Rádiu 1 BBC, nar.1965, matka 4 dětí. Je tak populární, že ve svých pouhých xy letech má po sobě pojmenován modernizovaný salonek na letišti Newquay (ač někdo navrhl, aby se celé letiště jmenovalo Jo Whiley International) a od srpna 2006 i dopravní letoun. Společnost Jet2 přejmenovala v srpnu 2006 B737-33A G-CELC "Jet2 Jo Whiley".
Viz fota přídě letounu při pojíždění na start z RWY24 18.6.2009 a fota krásné populární DJ, vč. toho, jak 8.8.2006 křtí letoun G-CELC.
Bohužel pro Čechy letecká společnost Jet2 k přejmenování vybrala letoun, který se do té doby jmenoval "Jet2 Prague"...

Jo Whiley has the sexiest voice on radio, a poll found in 2007. Radio1 BBC popular DJ Jo Whiley (born 1965, 4 children) already has an aircraft and airport lounge named after her:
Jet2.com has re-named its 737-33A, G-CELC, which is based at Blackpool Airport, the "Jet2 Jo Whiley" in August 2006.
Although an airport wasn't willing to go as far as calling itself Jo Whiley International, bosses at Newquay were happy to name a newly refurbished lounge after her.
See photos of a nose part of G-CELC aircraft taxiing for T/O RWY24 at PRG June 18th,2009 and photos of Jo incl. her christening G-CELC on Aug8th,2006.
Vpravo: Detail jména na přídi G-CELC.


Johanne (Jo) Whiley


Petr Liška

________________________________________________________________________________

 

 

WOM

Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC    < zpět na stránku Krátké zprávy