Aviation Fan Club byl založen v dubnu 1974. Jeho zřizovatelem byla Československá správa dopravních letišť Praha a následně Československé aerolinie. V současné době vyvíjí svoji činnost jako samostatný subjekt s podporou Českých aerolinií. 
Svoje aktivity zaměřuje hlavně na propagační činnost v oblasti letecké dopravy. V tomto zájmovém klubu jsou sdruženi sběratelé jak propagačních materiálů civilních leteckých společností (pohlednic, odznaků, vlajek, klíčových přívěsků), tak i dalších sběratelských materiálů (diapozitivů, fotografií, hygienických sáčků, bezpečnostních instrukcí, samolepek, pilotních a stevardských křídel, modelů, prospektů, letových řádů a kalendářů). Členové klubu sledují nejen současné dění v oblasti letecké dopravy, ale zajímají se také o historii letectví a díky svým sběratelským aktivitám se podílejí na zachování zajímavých materiálů i pro příští generace.
Během uplynulých let se staly dobrou tradicí klubové výstavy. U pražské veřejnosti se s největším zájmem setkaly výstavní akce věnované významným leteckým výročím, otevření nových linek nebo zavedení nových typů letadel. Na těchto akcích se podílely spolu s ČSA další české letecké společnosti (Travel Service, Olimex, Air Ostrava, Fischer Air) a pražské reprezentace zahraničních leteckých společností (hlavně Lufthansa, Swissair, KLM, Malév, Austrian Airlines, LOT, Alitalia, Tunisair, SAS, Canadian Airlines). 
Na vývoj klubu měly výrazný vliv také kontakty s dalšími sběratelskými kluby a organizacemi v České republice (Klub sběratelů kuriozit, Letecká historická společnost, Kruh přátel technického muzea Brno - sekce Městské hromadné dopravy, Vexilologický klub Praha, Asociace leteckých dopravců, Letectví + kosmonautika) a s dalšími kluby z letecké sféry (Luftfahrtklub "Otto Lilienthal" Berlin, Repülés Báráti Köre Budapest, Aviation Society of Antwerp, World Airline Hobby Club, International Plastic Modellers Society Modena, COINCAT, LAAS International).
Činnost klubu se řídí klubovými stanovami, z nichž vyjímáme:

  • hlavním posláním klubu je působit tak, aby sběratelské materiály jako předměty kulturně-historické byly zachovány jako nedílná součást historie letecké dopravy;

  • klub se podílí na propagaci letecké dopravy;

  • členové klubu jsou seznamováni se zajímavostmi v letecké dopravě, průmyslu a sběratelství prostřednictvím klubových informačních bulletinů;

  • členové klubu mají možnost zúčastňovat se klubových setkání, výměnných schůzek, exkurzí a promítání filmů;

  • členem klubu může být každý občan starší 15 let.

  • pokud chcete vědět jak se stát členem našeho klubu a další podrobnosti, použijte obálku v horním rohu stránky (Napište nám) rádi Vám odpovíme.


Fotografie z XXXIV. celostátního setkání AFC, které se uskutečnilo v sobotu 08.04.2000 v hangáru F na ruzyňském letišti.


Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC

NAVRCHOLU.cz