Zajímají Vás odznaky a křídla leteckých společností? 

Na úvod tohoto vyprávění je potřebné zmínit se alespoň několika řádky o počátcích letecké dopravy.

Když v roce 1889 pronesl Otto Lilienthal, jeden z průkopníků aviatiky, známý výrok, že "může přijít doba, kdy létání bude důležitým zaměstnáním člověka, a ta nastane, až se podaří překlenout propast mezi touhou a možností", ještě mnoho lidí netušilo, že tato pomyslná propast bude zdolána už tak brzo.

Založení první letecké společnosti na světě, určené pro dopravu cestujících, nedalo na sebe dlouho čekat - pouhé čtvrt století. Stalo se tak ve Spojených státech 1.ledna 1914, kdy společnost St.Petersburg-Tampa Airboat Line začala přepravovat osoby přes zátoku Tampa Bay na Floridě. Provoz zajišťovaly dva jednomotorové létací čluny Benoist XIV. Každý sice unesl pouze jediného cestujícího, ale to v tehdejší době nebylo nic neobvyklého. Za několik měsíců ale začaly spory mezi USA a Mexikem, zájem turistů upadl a provoz se zastavil. Poté se společnost rozpadla. Byla plodem fandovství a podnikavosti, předběhla poněkud svoji dobu a v následujícím válečném období upadla v zapomenutí. V Evropě, hned po skončení první světové války, začaly hlavně ve Francii, Anglii a Německu vznikat první letecké společnosti. To už byla doba, která je sběratelsky zajímavá.

Nově vzniklá Československá republika byla svou polohou předurčena, aby se stala jednou z hlavních křižovatek evropských leteckých linek. I když hospodářské těžkosti bránily okamžitě vybudovat velkou a silnou leteckou přepravní firmu, vznikly v roce 1920 dvě soukromé letecké společnosti Falco a Ikarus. Skutečným přínosem pro rozvoj civilní letecké dopravy u nás však bylo až založení Československých státních aerolinií (v roce 1923) a Československé Letecké Společnosti (v roce 1927). ČSA měly v programu vybudovat letecké linky na našem území a později také po celé Evropě. Zahajovací let ČSA se měl uskutečnit v den pátého výročí vzniku republiky, ale kvůli mlze to byl jen vzlet symbolický. Skutečně první dopravní let ČSA se realizoval následujícího dne - 29.října 1923 letadlem A-14 Brandenburg (imatrikulace L-BARC) s pilotem K.Brabencem a redaktorem Lidových novin V.Königem. Tak jako postupovalo technické zdokonalování provozu společnosti, docházelo k prvním krůčkům v propagaci a reklamě. Objevily se první prospekty, letové řády, pohlednice, plakáty i odznaky.

Nicméně, první znak ČSA, jak ho můžeme vidět na letových řádech nebo na dobových fotografiích letadel F-62 Farman Goliath, nebyl zřejmě do podoby kovového odznaku zhotoven. Na dalším vývoji odznaků ČSA jsou už patrné heraldické vlivy. Nebylo sice tak úzkostlivě dbáno na pravidla klasické heraldiky, jako spíše na estetický vkus a vzhled odznaků. Umístění loga společnosti do štítu nebo terče a následné zhotovení odznaku bylo prováděno velice variabilně a přitom s citem. Proto věnují faleristé této době tolik zájmu.

pokračování >