< předchozí

Skutečným sběratelským skvostem se u nás stal pilotní odznak ČSA z roku 1936, na kterém pozlacený sokol drží stříbrný věnec lipových listů a uprostřed na modrém poli je stylizované letadlo s písmeny ČSA.  Pokud se nám poštěstí prohlédnout si zblízka tuto opravdovou historicko-sběratelskou raritu v některé letecké sbírce, patří náš obdiv všem, kteří se na jejím vytvoření podíleli. A když navíc uprostřed tří upevňovacích šroubů nacházíme vyražené identifikační číslo pilota, dýchne na nás historie. Myšlenkami se tak vracíme do doby pilotů ČSA Karla Brabence, Josefa Sedláře, Tomáše Galinovského a dalších, kteří pro okouzlení pokrokem byli ochotni obětovat svoje síly, schopnosti a nezřídka i životy. Věřme, že okouzlení je součástí každé skutečné lásky.

Když se zadíváme na celé řady v té době vytvářených odznaků, tak zjistíme pozvolné ubývání základních heraldických forem. Zvyšující se prosperita leteckých společností přinesla i více finančních prostředků na propagaci. Na palubách letadel se objevily první stewardky, uniformy s odznaky letového personálu se stávaly samozřejmostí. I zde je možno najít odpověď na otázku, ve kterém období máme hledat počátky zájmu sběratelů o tento sběratelský obor.

Po skončení 2.světové války došlo k obrovskému rozmachu letecké dopravy. Kromě velkých národních dopravců vznikaly menší charterové společnosti,  které svým vznikem pomohly i k rozšíření zájmu o letecké odznaky. Technický pokrok přinesl novinky i do vlastní výroby odznaků. Začaly se používat nové materiály, většinou různé slitiny stříbra, mědi a zinku. Osvědčilo se též elektrolytické pokovení (electro-plating) nebo pozlacené pomocí amalgámů (gilding). Také v technologii smaltování došlo k výrazným kvalitativním změnám. Na druhé straně musíme ale přiznat předválečným výrobcům, že pilotní odznaky s jejich smalty jsou dnes stále ve sbírkách, zatím co některé odznaky z let třeba sedmdesátých už musely být odborně opravovány. Ve výčtu druhů odznaků nesmíme opomenout různá látková provedení, kde znaky  a další motivy jsou vyšity přízí, převážně pak ve zlaté a stříbrné barvě. Jsou používány letovým i pozemním personálem.

Ve světě se sbírání odznaků a křídel leteckých společností intenzivně věnují řádově stovky sběratelů, z nichž převážná část je organizována v různých klubech. V těchto sbírkách převažují pilotní a stewardská křídla, látkové a kovové odznaky na čepice a kloboučky, klopové odznaky a odznaky věrnostní. Jména sběratelů jako Dick Koran, Charles F.Dolan, Ken Taylor, Hector Cabezas, Péter Zsille či Igors Krivcovs jsou opravdovými pojmy. V Česku se tomuto oboru věnuje asi 50 sběratelů. Někteří z nich jsou členy Aviation Fan Clubu, jako např. Ing. Radek Palička, který se specializuje na pilotní křídla. Klopovým odznakům dávají přednost Viktor Savický, Václav Poledne. Další členové klubu (Ing. Jan Bolardt, Jaroslav Farka) utvářejí sbírky tak, aby vynikly komplety jednotlivých společností. Také v těchto českých sbírkách se objevují unikátní exempláře, například klopové a pilotní odznaky ČSA a ČLS z počátku třicátých let nebo třeba odznaky dnes už neexistujících společností, např. Slick Airways, Mandated Airlines, Suidwes Lugdiens, Det Danske Luftfartselskab, Malayan Airways a mnohých dalších. Zajímavými sbírkovými exponáty jsou také odznaky letového či pozemního personálu společností KLM, Swissair, Delta Air Lines, Lufthansa, Canadian Airlines, Malév, Hawaiian Air a celé řady dalších.

Ve sbírání odznaků leteckých společností je obsažena zábava i poučení. Dělá-li toto hobby člověk opravdově a se zápalem, stane se znalcem nejen historie letecké dopravy, ale i faleristiky a geografie. Podílí se tak i velkou měrou na zachování zajímavých a hodnotných materiálů, které by se jinak mohly stát příštím generacím již nedostupné.

Luboš Ševčík in Memoriam

Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC

NAVRCHOLU.cz