Nákupy Southwest Airlines lavinovitě narůstají

Akvizice flotily AirTran dává přepravci nové trhy a zvyšuje se konkurence v US low-cost sektoru.

V roce 2009 selhal pokus Southwest Airlines o získání Frontier Airlines. Southwest Airlines pak s úspěchem usilovali i o AirTran Airways a tímto činem si upevnili svou pozici v oblasti US letecké dopravy.
Neúspěch Southwest Airlines s akvizicí Frontier Airlines je pobídl k větší snaze získat další trhy. Díky úspěšné akvizici AirTran Airways získali Southwest Airlines klíč k přístupu na Washington National Airport a významnou přítomnost na Hartsfield Jackson International v Atlantě. Během překlenovací doby 24-měsíců integrace Southwest Airlines narostly výnosy o 25% s odhadem, že se AirTran Airways na tomto růstu podílejí 20%. Výroční roční zpráva uvádí celkovou cifru 2 miliardy USD.
Vzájemná dohoda dostala potřebné regulační schválení a AirTran Airways se tak mohla včlenit do flotily Southwest Airlines. Spojená flotila bude operovat s 685 ks letadly typu Boeing s průměrným věkem 10,5 let. Současně koupením AirTran Airways, vzrostly zisky Southwest Airlines "neméně důležitá i budoucí pozice v dodávkách nových letadel", říká vrchní ředitel Southwest Airlines Gary Kelly.
Gary Kelly chce rychle vyřešit klíčovou otázku týkající se kombinované flotily s vyjádřením podržet si 86 ks Boeing 717, které vlastnili AirTran Airways. Southwest Airlines však předložili plány operovat toto letadlo v jednotřídním uspořádání 117 sedaček. AirTran Airways doposud tyto letadla provozovala ve dvoutřídním uspořádání se stejným celkovým počtem míst.
Názor na Boeing 717 je ve shodě se 112 sedačkovým Boeing 737-500, které používá Southwest Airlines. Gary Kelly k tomu říká: "můžeme s jistotou říci, že 717 pro nás může udělat ještě hodně práce". Menší typ Boeingu dovolí Southwest Airlines expandovat do menších amerických měst, což je prioritní strategie Southwest Airlines.
Southwest Airlines dnes velmi vážně uvažuje o typu Boeing 737-800 a Gary Kelly k tomu říká, že přepravce ještě není připraven na příchod nového typu -800, "doufáme, že se o tom rozhodne velmi brzy".
Analytici v JP Morgan k otázce v dalším používání Boeing 717, který je založený na McDonnell Douglas MD-95 platformě, říkají, že to zpomalí u Southwest Airlines proces posunu směrem k většímu typu -800. Gary Kelly komentuje situaci na burze se stoupajícími cenami letadel takto "čistě bez -800 budeme mít jednoduše méně míst, které potřebujeme přidat v našich budoucích plánech.".

B737-76N Air Tran N169AT (Foto ©: Milan Cibulka)Gary Kelly odmítl všechny pochybnosti o budoucnosti Southwest Airlines a dodává "budeme volně přidělovat sedačky a nebudeme požadovat poplatek za zavazadla na jakékoliv lince mající dvě třídy". Přesun Southwest Airlines do Atlanty díky AirTran Airways dávají otázku jak bude probíhat konkurence s místní Delta Air Lines. Analytici JP Morgan věří Delta Air Lines "Delta Air Lines je zde neohrozitelná". Sloučením Southwest Airlines a AirTran Airways, se Southwest Airlines dostane do 37 nových amerických měst, což je jedinečná příležitost. Základna Delta Air Lines v Atlantě vydělá zhruba 2 miliardy USD, z toho je zhruba 10% z těch inkriminovaných 37 měst. JP Morgan uzavírá, že to bude mít pro Delta Air Lines ztrátu cca 1% z celkového obchodu.
Takže, sloučení Southwest Airlines a AirTran Airways by nemělo představovat smysluplnou hrozbu žádnému stávajícímu dopravci. Analytici JP Morgan proto velmi nesouhlasí že se vyvíjí tlak na " American Airlines, aby s tím něco dělali". Současně se ptají low-cost přepravců, JetBlue, Spirit a Virgin America jestli "pohled jejich samostatné vyhlídky vypadá dnes poněkud jinak".
Rozložení nové flotily:
Typ Southwest Airlines AirTran Airways Součet
B737-300 173 - 173
B737-500 25 - 25
B737-700 349 52 401
B717-200 - 86 86
* Celkem 547 138 685
** Průměrný věk 10,9 let 6,5 let 10,2 let

* stav k 27. září 2010
**stav k 30. červnu 2010
zdroj Southwest Airlines


Pro AFC zpracoval WOM 22. září 2010. (zdroj Flight International LORI RANSON WASHINGTON DC)

Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC    < zpět na stránku Krátké zprávy