Vlajky leteckých společností 

Jedním ze zajímavých oborů, je sběratelství vlajek leteckých společností.

"Pamětní vlaječka k 50.výročí prvního letu TU-104 na lince Moskva-Praha. Text je anglicky, ač se let uskutečnil mezi rusky hovořící Moskvou a česky hovořící Prahou".
"Commemorative flag in English, despite that Aeroflot is Russian airline and first regular int'l TU-104jet fl. took place from Russian speaking Moscow to Czech speaking Prague".
CALEDONIA je latinský název Skotska již z doby římské. Nyní je užíván jako poetický výraz pro Skotsko.
Skotská letecká společnost CALEDONIAN AIRWAYS byla založena v r.1961. Ve znaku měla skotského královského lva, místo korunky ptačí křídla. Heraldiky hodnoceno jako jeden z nejlepších firemních znaků vůbec. 21.října 1970 koupila anglickou spol. British United, ve zkr. BUA. Cca po dva roky používala spojená firma jméno "Caledonian // BUA", (dvě lomítka!), od září 1972 "British Caledonian", ve zkr. "B.CAL".
Ve své době byla největší nezávislou leteckou společností Evropy. Tuto společnost koupily privatizované British AW v r.1987 a název "B.CAL" zanikl.
BA zato obnovily název "Caledonian Airways" pro svoji plně vlastněnou dceřinnou charterovou společnost. Ta létala několik let s novými typy letadel v barvách původní "Caledonian AW". Tu později BA prodaly Carlson Group."Druhé" Caledonian AW létaly pod tímto názvem cca do r.2000, kdy po prodeji skupině Thomas Cook byly přejmenovány na JMC Air a název "Caledonian AW" definitivně zanikl.

Vyobrazená "vlaječka" vysoká asi 28 cm je vyrobena z tvrdého plastu, který již křehne a je lámavý, NEBOŤ JE ASI 40 LET STARÁ.
Je to reklamní předmět PŮVODNÍ CALEDONIAN AIRWAYS do r.1970 - to je zřejmé z toho, že nahoře je inzerován letoun BAC 1-11-500.

Petr Liška

Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC

NAVRCHOLU.cz