Spojení s United Airlines (2010 - )

Po konečném sloučení UNITED Airlines s Continental Airlines bude nová letecká společnost nosit název UNITED s logem bývalé Continental Airlines.

V únoru 2008 začali UNITED Airlines s Continental Airlines intenzivně vyjednávat o jejich sloučení a také o tom jak bude vypadat nová společnost. Čerstvý vítr do jednání vneslo až součení konkurentů Delta Air Lines a Northwest Airlines. Načasování událostí bylo důležité, protože Northwest Airlines vlastnili "zlatou akcii" Continental Airlines (to dávalo Northwest Airlines možnost veta proti jakémukoliv slučování Continental Airlines). 27. dubna 2008 Continental Airlines přerušili jednání a zatím zůstali sami. Navzdory ukončení slučovacích rozhovorů oznámili, že vstoupí do Star Alliance.

Vlevo: B757-222 United Airlines N542UA
Vpravo: B747-422 United Airlines N119UA
Staré livery a logo. ( Foto ©: Milan Cibulka )


Na konci dubna 2008 byli United a US Airways v pokročilém stádiu slučovacího procesu, když následovalo oznámení, že Continental Airlines přerušují "námluvy" s UNITED. V červnu 2008 zástupci vedení obou společností podepsaly však smlouvu ohlašující jejich možné budoucí sloučení. Nové spojení mělo zajistit spojení mezinárodních linek, podíl technologie a výhody cestujícím. Tato dohoda byla v podstatě "virtuální sloučení", které zahrnuje mnoho výhod ze sloučení bez skutečných nákladů a přeorganizovávání. Spojení se mělo provést o rok po sloučení Delta Air Lines a Northwest Airlines. Continental Airlines požádali ihned o uvolnění ze SkyTeamu, protože tato aliance požaduje 9-ti měsíční výpovědní lhůtu. Dodatečně se pak Continental Airlines připojili ke Star Alliance, tak jako sloučené Delta Air Lines a Northwest Airlines.

Na začátku dubna 2010 United Airlines vyhlásili, že jsou na konci slučovacího procesu s US Airways. New York Times přišli ze zprávou, že obchod byl uzavřen.

Vlevo: B757-222 United Airlines N532UA
Uprostřed: B737-322 United Airlines N376UA
Vpravo: B767-322/ER United Airlines N643UA
Novější livery a logo.( Foto ©: Milan Cibulka )

Správní rady v Continental Airlines a United airlines schválily dohodu o výměně akcií a stanovily termín sloučení na neděli 2. května 2010. Aerolinie veřejně oznámily dohodu 3. května 2010. Nová letecká společnost se bude jmenovat United Airlines a vedení bude sídlit v "rodném" městě UNITED, Chicagu. Výkonný ředitel bude Jeff Smisek z Continentalu. Bývalý výkonný ředitel UNITED Glenn Tilton, bude poradce ředitele. Dohoda ještě potřebuje definitivní schválení odborových svazů, podílníků a antimonopolních regulátorů. 27. srpna 2010 US regulátory schválily plánované sloučení. Podílníci UNITED a Continental dali svůj souhlas k dohodě 17. září 2010. Očekávalo se, že transakce bude uzavřena do 1. října 2010. Oba přepravci přijali plán na start slučování v roce 2011 s tím, že budou jednotlivě spolupracovat do roku 2012.

Tři Continental letadla byla přestříkána na nový United livery. Na tento livery byla zaregistrována záporná reakce veřejnosti, United zaměstnanců, cestujících i fandů letectví. Proběhlo mnoho diskuzí a peticí na sociálních sítí jako Facebook a Twitter. Management tuto zápornou reakci vzal na vědomí a částečně upravil styl velkých písmen v názvu aerolinie.

B737-824 United N73276. Nové livery jen "Continental bylo nahrazeno UNITED". ( Foto ©: JerandSar Gimbel )


Výkonný ředitel společnosti objednal přestříkání letadel v co nejkratším termínu za účelem jednotné "uniformy" všech letadel. V červeneci 2010 však United Airlines přestříkávání pozastavili a N794UA Boeing 777-200 bylo poslední letadlo, které bylo přestříkáno do United modro - bílého livery.

Nová společnost UNITED bude druhou největší leteckou společností co se týče velikosti flotily, když první je Delta Air Lines. Sloučená společnost bude mít téměř 700 letadel a dalších 118 letadel je objednáno (50 od United Airlines a 68 od Continental). Flotila bude obsahovat jak Aerobusy tak Boeingy: Aerobus A319, Aerobus A320, Boeing 737, Boeing 747, Boeing 757, Boeing 767 a Boeing 777 s otevřenými objednávkami na Aerobus A350 a Boeing 787.

Obě aerolinie utrpěly v recesi ztráty a po očekávaném sloučení generují úspory víc než 1 miliardu USD za rok. Sloučená letecká společnost bude létat do cca 370 destinací z 10 základen, které jsou uvedeny níže. Tyto základny se možná v budoucnosti budou ještě měnit. Continental and United prohlásili, že Houstonské George Bush Intercontinental Airport bude největší základna pro sloučenou společnost a bude to odrazový můstek pro lety do Latinské Ameriky.

Nové základny UNITED.

  • Antonio B. Won Pat International Airport - hlavní pacificá základna
  • Cleveland Hopkins International Airport - druhá středozápadní základna
  • Denver International Airport - západní základna
  • George Bush Intercontinental Airport - největší základna, hlavní spojovací bod pro latinskou Ameriku
  • Los Angeles International Airport - druhá základna západního pobřeží, spojovací bod pro Hawaii a Austrálii
  • Narita International Airport - asijská základna
  • Newark Liberty International Airport - hlavní základna východního pobřeží
  • O'Hare International Airport - druhá největší základna
  • San Francisco International Airport - hlaví základna západního pobřeží
  • Washington Dulles International Airport - druhá základna východního pobřeží, spojovací bod pro Evropu a Afriku

Houston Intercontinental Airport, Continental je zde největším přepravcem. ( Foto ©: JOHN ROEVER )


Destinace

Continental spolu s Continental Express a Continental Connection nabízeli více než 2400 denních letů po Americe, Evropě a pacifické Asii. V létě 2008 létali do 130 domácích a 132 mezinárodních destinací.

Continental Airlines operují v první řadě ze severoamerického středu Clevelandu, Houstonu a v západním Pacifiku z Guamu. Většina letů je vedena z těchto základen s několika výjimkami (Seattle-Anchorage, Los Angeles-Honolulu a Los Angeles-Havana, Laguardia - Aruba). Některé přidružené aerolinie používají Continental Connection, ale nelétají z jejich základen jako Gulfstream International Airlines, které operují z Floridy na Bahamy.

Téměř po 40 let Continental používali svou hlavní základnu v kolorádském Denveru. Po otevření nového letiště Denver International Airport v roce 1995, které nahradilo původní letiště Stapleton Airport stouply dramaticky provozní náklady a Continental se rozhodli tuto základnu uzavřít. Uvolněné prostory a sloty po Continental rychle zaplnili Frontier Airlines a Southwest Airlines.

Během prvních čtyřicet let existence byli Continental Airlines víceméně jen domácí letecká společnost, ale po sloučení s Texas International měli v polovině 80-tých let vice mexických destinací než jakýkoliv jiný U.S. přepravce.

Na zámořské trhy vstoupili Continental Airlines v dubnu 1985 se svou první linkou Houston - Londýn (Gatwick). Gatwick zvítězil před Heathrow díky provizím smlouvy Bermuda II. Continental Airlines potom dlouho udržovali lety na Gatwick, když v roce 2007 provozovali denně až šest letů do Newarku, Houstonu a Clevelandu.

V březnu 2008 se díky smlouvě Open Skies Agreement mezi U.S. a Evropskou unií zrušila smlouva Bermudy II, která omezovala počet U.S. přepravců, kteří by mohli operovat z londýnského Heathrow. Continental Airlines oznámili v listopadu 2007 novou nonstop linku která by měla spojovat dvakrát denně Houston-George Bush Intercontinental a Newark-Liberty s londýnským Heathrow. Tento nový spoj byl nakonec zaveden 29. března 2008 a nahradil dosavadní spojení s Gatwickem. Na lince se střídaly typy Boeing 777-200ER a Boeing 757-200, které byly vybaveny v Business první třídě lůžkovou úpravou. Continental Airlines později začali provozovat na Heathrow sedm denních letů, dva z Houston-Intercontinental a pěti z Newarku.

Během vietnamské války, získali Continental Airlines výsadní práva pro rozsáhlé armádní operace a prováděli mnoho charterových letů do mírových oblastí pacifické oblasti a byli u založení společnosti Air Micronesia. Linky z Guamu a Saipanu do Japonska byly zahájeny v roce 1970. Ke konci roku 1980 byly spuštěny nonstop lety s B747 mezi Seattle a Tokiem. Později byla tato linka nahrazena lety Honolulu-Tokio (Narita). Během 90-tých let udržovali Continental Airlines jen minimální přítomnost na dlouhých trans-Pacifických tratích. Teprve až v roce 1998 po nákupu typu B777-200ER mohli otevřít přímé linky z Houstonu a Newarku do Tokia. V roce 2007 byly zřízeny liky z Newarku do Hongkongu a Pekingu a v roce 2009 do Shanghaje. Continental Airlines létali v minulosti z Havaje s DC-10 a B747 do Austrálie. Pak ale Continental Airlines ustoupili tlaku australského trhu. Spojení mezi Cairns a Guam zajišťuje 4x týdně Air Micronesia.

Continental Airlines nabízí nejvíce linek z U.S. přepravců do Indie, Japonska, Mexika, Irska a Anglie. Je jedinou U.S. leteckou společností, která létá do Micronesie, Fidži na Marshallské ostrovy a do Norska. Continental Airlines spustili 1. října 2007 linku z Newarku do indické Mumbai.

Mapa U.S. linek UNITED v roce 2011 ( zdroj: UNITED )


Mapa světových linek UNITED v roce 2011 ( zdroj: UNITED )


Codesharové dohody

V září 2010 měli Continental Airlines codesharové dohody s následujícími aeroliniemi:
Aegean Airlines, Air Canada, Air New Zealand, ANA, Asiana Airlines, BMI, Brussels Airlines, Cape Air, Copa Airlines, Copa Airlines Colombia, Emirates (smlouva skončila v březnu 2011), EVA Air, Hawaiian Airlines, Island Air, Lufthansa, SAS, Spanair, TAM Airlines, United Airlines, Virgin Atlantic Airways a Amtrak (Northeast Regional rail service převážející cestující z a na Newark Airport po železnici).

< zpět na Continental druhý bankrot (1990-1997)

Servis na palubách >

Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC    < zpět na stránku Profily leteckých společností